Γαλλία Τριημερο στο Παρισι

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Σε μια εβδομαδα θα ειμαι με την κοπελα μου στην Πολη του Φωτος. Νομιζω ειναι το must ταξιδι για ενα ζευγαρακι. Ωστοσο, δε θελω να αναλωθουμε στις τουριστοπαγιδες και σε γιαλαντζι μπιστρο. Ετσι θα ηθελα τις εμπειριες/συμβουλες σας. Παρακατω θα καταγραψω τι εχω σκεφτει μεχρι τωρα και χρειαζομαι βοηθεια να τα ταξινομησω και να τα εμπλουτισω.

*Φτανουμε Κυριακη 7/10 γυρω στις 2μμ, μενουμε πολυ κοντα στο συντριβανι St. Michel.*

Κυριακη
-Λουβρο
-Φθηνο Bistro
-Centre Pompidou
-Περιπατο Chatelet-Les Halles

Δευτερα
-2/3 αλλα μουσεια (Orsay? Carnavalet)
-Μονμαρτη
-Πικ νικ σε ενα απο τα τεραστια παρκα
-Notre Dame
-Ακριβουτσικο restaurant
-Σινεμα/θεατρο αν βρουμε αγγλοφωνο
-Nightlife στη Βαστιλη

Τριτη
-Cafe de Fleur
-Σορβονη
-Ακριβουτσικο restaurant
-Περιπατο στο Trocadero
-Eiffel
-Βραδυνο πικ-νικ στο Isle St Louis
-Nightlife στο St Germain

Νομιζετε οτι χωραει περισσοτερα, ή οτι πρεπει να αφαιρεσω κατι? Κυριως θελω συμβουλες για εστιατορια/ καφε και πως να αγορασω τα σωστα προϊοντα για τα πικ-νικ. Προσπαθω να κανω το 3ημερο οσο πιο original παρισιανικο, τρωγοντας/ πινοντας καφε σε μερη που θα πηγαινε και ενας ντοπιος.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Σε μια εβδομαδα θα ειμαι με την κοπελα μου στην Πολη του Φωτος. Νομιζω ειναι το must ταξιδι για ενα ζευγαρακι. Ωστοσο, δε θελω να αναλωθουμε στις τουριστοπαγιδες και σε γιαλαντζι μπιστρο. Ετσι θα ηθελα τις εμπειριες/συμβουλες σας. Παρακατω θα καταγραψω τι εχω σκεφτει μεχρι τωρα και χρειαζομαι βοηθεια να τα ταξινομησω και να τα εμπλουτισω.

*Φτανουμε Κυριακη 7/10 γυρω στις 2μμ, μενουμε πολυ κοντα στο συντριβανι St. Michel.*

Κυριακη
-Λουβρο
-Φθηνο Bistro
-Centre Pompidou
-Περιπατο Chatelet-Les Halles

Δευτερα
-2/3 αλλα μουσεια (Orsay? Carnavalet)
-Μονμαρτη
-Πικ νικ σε ενα απο τα τεραστια παρκα
-Notre Dame
-Ακριβουτσικο restaurant
-Σινεμα/θεατρο αν βρουμε αγγλοφωνο
-Nightlife στη Βαστιλη

Τριτη
-Cafe de Fleur
-Σορβονη
-Ακριβουτσικο restaurant
-Περιπατο στο Trocadero
-Eiffel
-Βραδυνο πικ-νικ στο Isle St Louis
-Nightlife στο St Germain

Νομιζετε οτι χωραει περισσοτερα, ή οτι πρεπει να αφαιρεσω κατι? Κυριως θελω συμβουλες για εστιατορια/ καφε και πως να αγορασω τα σωστα προϊοντα για τα πικ-νικ. Προσπαθω να κανω το 3ημερο οσο πιο original παρισιανικο, τρωγοντας/ πινοντας καφε σε μερη που θα πηγαινε και ενας ντοπιος.
Κυριακη
-Μουσείο Orsay εφόσον είσαι εκεί γύρω στις 3:00, είναι και κοντά σου ..Δευτέρα κλειστό Mus
-Φθηνο Bistro;;;;;
-ile de la cite SAINTE-CHAPELLE, Notre Dame
-Δημαρχείο, Centre Pompidou απ' έξω η υπο αίρεση
-Περιπατο Chatelet-Les Halles

Δευτερα
-Λούβρο πρωί πρωί 8:00
-Μονμαρτη
-Πικ νικ σε ενα απο τα τεραστια παρκο;;;Κάντο στη Μονμάρτη
-Μετρό και βουρ για Αψίδα
-Απο κει κατεβαίνεις τη Σανς Ελυζέ μέχρι την Πλας ντε λα Κονκόρντ
-Σινεμα/θεατρο αν βρουμε αγγλοφωνο;;; δεν ξέρω...
-Nightlife στη Βαστιλη

Τριτη
-Cafe de Fleur;;;
-Σορβονη
-Περιπατο στο Trocadero εδώ θα είσαι μεσημέρι μάλλον
-Eiffel και απο Ecole Militaire βγαίνεις στο Hotel des Invalides και εν συνεχεία απο Πολεμικό μουσείο στην Pont Alexandre III την πιο ωραία γέγυρα στον Σηκουάνα....Δες τα λίγο στο χάρτη για να καταλάβεις τη διαδρομή....είναι σα κεφαλαίο Λ...
-Βραδυνο πικ-νικ στο Isle St Louis;;;τι εννοείς φαί στο πόδι η στη γέφυρα;;;
-Nightlife στο St Germain

Για Μπιστρό και καφέ δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Τη Σορβόνη θα σου έλεγα άστην και πήγαινε τίποτε κήποι λουξεμβούργου και Πάνθεον αλλά εσύ αποφασίζεις...
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Αποφύγετε τα βραδινά πικ-νικ στα παρτέρια και τις γέφυρες γιατί προσελκύουν ποντικάκια.

Στη Μονμάρτη προσοχή στους τύπους που θα σας πλησιάσουν για να δέσουν σχοινάκια στα χέρια σας. Θα τους δείτε και στο Λούβρο, αλλά η πλειοψηφία τους βρίσκεται στη Μονμάρτη. Αν σας μιλήσουν αρνηθείτε ευγενικά κι απομακρυνθείτε.
 

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
-Μουσείο Orsay εφόσον είσαι εκεί γύρω στις 3:00, είναι και κοντά σου ..Δευτέρα κλειστό Mus
-Φθηνο Bistro;;;;;

-Cafe de Fleur;;;
Σωστος για τα μουσεια, θα το κοιταξω.
Φθηνο bistro εννοω, οχι τα τουρισταδικα. Ενα που θα πηγαινε ο Παρισιανος για lunch break απο τη δουλεια του βρε παιδι μου. Εχω διαβασει οτι τα σωστα bistro ειναι αντιστοιχα με αυτο που λεμε μαγειρειο στην Ελλαδα, και οχι το πολυτελες που μας εχουν περασει.
Το Cafe de Fleur λες να ειναι και αυτο πολυ mainstream?

-Βραδυνο πικ-νικ στο Isle St Louis;;;τι εννοείς φαί στο πόδι η στη γέφυρα;;;
Αποφύγετε τα βραδινά πικ-νικ στα παρτέρια και τις γέφυρες γιατί προσελκύουν ποντικάκια.
sorry αν σου χαλάω την ιδέα του picnic αλλά πρέπει να καταλάβεις οτι πάς στο Παρίσι
ριξε μια ματιά στην πρόβλεψη του καιρού
Εννοω πικ-νικ με τυρακι, σταφυλακια και κρασι, καθισμενοι στην οχθη του Σικουανα. Την προηγουμενη φορα περασα απο εκει απροετοιμαστος και ειδα μια φαση πολυ μποεμ την οποια δεν υπαρχει περιπτωση να χασω αυτη τη φορα.
Σε 3 sites για καιρο δε λεει βροχες.

ai450.photobucket.com_albums_qq228_kerouac2_Quai_20St_20Bernard_QSB01021.jpg


Στη Μονμάρτη προσοχή στους τύπους που θα σας πλησιάσουν για να δέσουν σχοινάκια στα χέρια σας. Θα τους δείτε και στο Λούβρο, αλλά η πλειοψηφία τους βρίσκεται στη Μονμάρτη. Αν σας μιλήσουν αρνηθείτε ευγενικά κι απομακρυνθείτε.
Εχουμε και στη Θεσσαλονικη τετοιους :p Ευχαριστω για την προειδοποιηση.

Η Μονμαρτη τι ωρες ειναι καλυτερη για περιπατο? Φανταζομαι οτι το βραδυ θα ειναι πολυ ομορφη η θεα απο το Sacre Coeur αλλα μηπως τα δρομακια γινονται υπερβολικα... φιλελευθερα?
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Αφού μένεις κοντά στο συντριβάνι St Michel (κι εγώ εκεί δίπλα έμενα) να πας στο Cafe Latin. Είναι πολύ όμορφο μπιστρό.
Στη Monmartre πήγαμε πρωί και είχε πάρα πολύ κόσμο. Το απόγευμα μάλλον θα είναι πιο ρομαντικά!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αφού μένεις κοντά στο συντριβάνι St Michel (κι εγώ εκεί δίπλ α έμενα) να πας στο Cafe Latin. Είναι πολύ όμορφο μπιστρό.
+1 για το καφε latin...πολύ ωραια ατμοσφαιρα ,καλο φαγητο και σε καλες τιμες(για τα δεδομενα του παρισιου...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom