Γενικά Τροχόσπιτο στην κεντρική Ευρώπη!!

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Καλησπέρα σας!!
Έχω κάνει άλλα 2 ταξίδια με τροχόσπιτο "ενοικιασμένο" και τα δύο στην Ιταλία-Βαυαρία-Άλπεις!
Σχεδιάζω ένα για της 4 Ιουλίου με 19.

Θα είμαστε εγώ η αδελφή μου και μια φίλη της, που 1η φορά πάνε με τροχόσπιτο!
Αεροπλάνο με επιστροφή από Μόναχο και τροχόσπιτο ενοικιασμένο από εκεί!

***
15 ημέρες -Υψηλή σεζόν-4 ατόμων- με τραπέζι κάμπινγκ+3 καρέκλες, όλα μέσα = 2000 ευρώ
Από την μόνη εταιρία που δέχεται με κατάθεση σε τράπεζα(!!) http://www.drm.eu/
-Χρειάζονται και 1300 ευρώ ως εγγύηση, τα οποία επιστρέφονται
***
Η διαδρομή που έχω καταλήξει να κάνω έχει ως εξής:
Μόναχο - Σάλτσμπουργκ - Βιέννη - Μπρατισλάβα - Βουδαπέστη - Κρακοβία - Βερολίνο - Δρέσδη - Πράγα
και πίσω στο Μόναχο.

Κάπου θα κάτσω λίγο κάπου περισσότερο!
Δεν έχω καταλήξει ακόμα πόσο θα κάτσω στο κάθε μέρος, αφού και το τροχόσπιτο μου δίνει ελευθερία!

# Θα ήθελα όμως από εσάς να μου προτείνεται μέρη, τοποθεσίες ή διαδρομές ανάμεσα ή γύρω από αυτά τα μέρη,
που αξίζουν να τα επισκεφθώ.. Με το τροχόσπιτο μπορώ να κάνω από ολιγόωρη στάση έως και ολόκληρη διανυκτέρευση αν κάπου αξίζει!! (π.χ. Θα ήθελα να ξυπνήσω το πρωί και να δω ένα όμορφο τοπίο απ'έξω απ'το τροχόσπιτο!)

#Πιστεύω ότι χρειάζεται μόνο όταν θα είμαι σε πόλη για μέρες, να μένω σε κάμπινγκ και τις υπόλοιπες σε πάρκινγκ ή σε κάποια άκρη..
Έχετε αντίθετη άποψη;; Λόγο εγκληματικότητας κυρίως ρωτώ (π.χ. Νότια Ιταλία μόνο σε κάμπινγκ!!)

#Ισχύει αυτό που έχω ακούσει για Τσεχία-Ουγγαρία-Πολωνία, ότι είναι φθηνά;;;
Έδωσα πολλά λεφτά για πάγια έξοδα που τα μαζεύω σπυρί σπυρί και οι τιμές που ακούω για εκεί, είναι τέλειες!!

#Σε αυτές τις χώρες ταυτότητα κανονικά και συνάλλαγμα σε Πολωνία... άλλα διαδικαστικά υπάρχουν;;


###Το ταξίδι θα είναι Σούπερ, αφού σκοπό έχουμε να γνωρίσουμε κουλτούρες, να φάμε ντόπια, να πιούμε ντόπια, να δούμε μέρη διαφορετικά!

Ρωτήστε!! Απαντήστε!! ...και καλώς σας βρήκα εδώ!!

Λευτέρης
 

Attachments

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Περισσεύει καμιά θέση???
χαχαχαχα
Πριν μια βδομάδα ναι!! Έψαχνα και μάλλον θα έρθει ένας φίλος μου κάνα 2-3 μέρες μετά..
Το κανονίζει με την άδειά του.. Θες να σου πω σε αντίθετη περίπτωση;;;!!!

ΤΙ ΓΑΜΑΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ????? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μαγικό μέρος!!! Έχεις πάει;;;;;
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Έχω πάει κ είναι όντως υπέροχο..είναι ένα χωριό Manarola από τα 5 που ανήκουν στο cinque terre της Ιταλικής Ριβιέρας..
Όσο για το ταξίδι σου..απλά ζηλεύω, θα δείτε τα μέρη που θέλετε χωρίς δεσμεύσεις ξενοδοχείων, όπου σας αρέσει κάθεστε..!!!
Λέγαμε κι εμείς πέρσι για διακοπές με τροχοκινούμενο αλλά δυστυχώς δεν έκατσε..άλλη φορά ίσως :(. Φέτος δε γίνεται γιατί έχω κλείσει ήδη τις διακοπές μου (από το χειμώνα!!), ευχαριστώ πολύ πάντως..να περάσετε τέλεια!!!!!!
 

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Εγώ έχω πάει στην Vernazza αλλά θέλω την επόμενη να είναι σε όλα και να κάτσω!!
(Όταν λέω τροχόσπιτο εννοώ αυτοκινούμενο και όχι συρόμενο)
Εννοείς και εσύ με ενοίκιο ε;; Πάντως βρίσκεις καλές τιμές για μετά τον Σεπτέμβριο, αλλά και από Ελλάδα είναι καλές τιμές!
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εμείς κλείσαμε αεροπορικά κ ξενοδοχεία για 15 μέρες σε Λονδίνο, Παρίσι, Νίκαια κ Βερολίνο...τα κλείσαμε Δεκέμβριο κ θα πάμε Αύγουστο..τα ξαναέψαξα κ προχθές κ είδα ότι γλιτώσαμε πολλά χρήματα με το που κλείσαμε τόσο νωρίς
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για Βαυαρια δεν γραφω κατι γιατι ειδα οτι εχεις παει.Οι λιμνες γυρω απο το Σαλτσμπουργκ ειναι must,χωριουδακια παραλιμνια που θυμαμαι ειναι το St. Gilgen και το St.Wolfgang,πολυ ομορφα και τα δυο.Ολοι μιλουν για την ομορφια του Hallstat,ο ιδιος ομως δεν πηγα.Προτεινω επισης το Κιτσμπυχελ,φανταστικο ορεινο θερετρο.Τωρα,σχετικα με την Πολωνια που πηγα προπερσι,ειναι οντως πολυ φθηνη!Απο Κρακοβια κινηθηκα προς Ζακοπανε,ηταν πολυ ωραια.Βουδαπεστη,Βιεννη,Μπρατισλαβα θα παω τον Αυγουστο,ελπιζω να προλαβω τις εντυπωσεις σου!
 

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Εμείς κλείσαμε αεροπορικά κ ξενοδοχεία για 15 μέρες σε Λονδίνο, Παρίσι, Νίκαια κ Βερολίνο...τα κλείσαμε Δεκέμβριο κ θα πάμε Αύγουστο..τα ξαναέψαξα κ προχθές κ είδα ότι γλιτώσαμε πολλά χρήματα με το που κλείσαμε τόσο νωρίς
Δεν ξέρω γιατί (πιθανόν είναι καθαρά θέμα προσφοράς-ζήτησης) αλλά και λίγο πριν το ταξίδι μπορείς να βρεις απίστευτες τιμές! Είχα κλείσει από αρχές Αυγούστου για Μόναχο Οκτόμπερφεστ(Τέλος Σεπτεμβρίου) με 260 και ένας φίλος μου αποφάσισε Σεπτέμβριο να έρθει και βρήκε με 180 στην ίδια πτήση!

Για Βαυαρια δεν γραφω κατι γιατι ειδα οτι εχεις παει.Οι λιμνες γυρω απο το Σαλτσμπουργκ ειναι must,χωριουδακια παραλιμνια που θυμαμαι ειναι το St. Gilgen και το St.Wolfgang,πολυ ομορφα και τα δυο.Ολοι μιλουν για την ομορφια του Hallstat,ο ιδιος ομως δεν πηγα.Προτεινω επισης το Κιτσμπυχελ,φανταστικο ορεινο θερετρο.Τωρα,σχετικα με την Πολωνια που πηγα προπερσι,ειναι οντως πολυ φθηνη!Απο Κρακοβια κινηθηκα προς Ζακοπανε,ηταν πολυ ωραια.Βουδαπεστη,Βιεννη,Μπρατισλαβα θα παω τον Αυγουστο,ελπιζω να προλαβω τις εντυπωσεις σου!

Βαυαρία θα ξαναπάω φέτος, λίγες μέρες πριν ξεκινήσω με τροχόσπιτο..
Υπέροχο μέρος με πολλά να δεις! :cool:

Έχω προγραμματίσει να πάω στο Hallstatt μετά από όσα έχω διαβάσει εδώ!
Για το Ζακοπάνε, φαντάζομαι εννοείς πέρασμα να κάνω.. Αρκεί ένα βράδυ στην Κρακοβία;;

Δεν έχουν ευρώ στην Πολωνία-Τσεχία-Ουγγαρία;;;
Πως γίνεται το συνάλλαγμα;;!! :confused:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Βαυαρία θα ξαναπάω φέτος, λίγες μέρες πριν ξεκινήσω με τροχόσπιτο..
Υπέροχο μέρος με πολλά να δεις! :cool:

Έχω προγραμματίσει να πάω στο Hallstatt μετά από όσα έχω διαβάσει εδώ!
Για το Ζακοπάνε, φαντάζομαι εννοείς πέρασμα να κάνω.. Αρκεί ένα βράδυ στην Κρακοβία;;

Δεν έχουν ευρώ στην Πολωνία-Τσεχία-Ουγγαρία;;;
Πως γίνεται το συνάλλαγμα;;!! :confused:
Όχι δεν έχουν ευρώ Λευτέρη.
Συνάλλαγμα στα ανταλλακτήρια που έχει άφθονα σε όλες τις πόλεις και φυσικά με ανάληψη σε ΑΤΜ.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Βαυαρία θα ξαναπάω φέτος, λίγες μέρες πριν ξεκινήσω με τροχόσπιτο..
Υπέροχο μέρος με πολλά να δεις! :cool:

Έχω προγραμματίσει να πάω στο Hallstatt μετά από όσα έχω διαβάσει εδώ!
Για το Ζακοπάνε, φαντάζομαι εννοείς πέρασμα να κάνω.. Αρκεί ένα βράδυ στην Κρακοβία;;

Δεν έχουν ευρώ στην Πολωνία-Τσεχία-Ουγγαρία;;;
Πως γίνεται το συνάλλαγμα;;!! :confused:
Κρακοβια δυο βραδυα χρειαζονται,νομιζω.Στο Ζακοπανε περασμα εκανα,τωρα εσεις με το τροχοσπιτο μπορειτε να κινηθειτε σε μια υπεροχη λιμνη εκει κοντα,εγω δεν προλαβα να παω.Απο τις χωρες που λες καμια δεν εχει ευρω,στην Πολωνια που την εχω προσφατη εχουν ζλοτυ.Συναλλαγμα εκανα στα τοπικα ανταλλακτηρια.
 

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Κρακοβια δυο βραδυα χρειαζονται,νομιζω.Στο Ζακοπανε περασμα εκανα,τωρα εσεις με το τροχοσπιτο μπορειτε να κινηθειτε σε μια υπεροχη λιμνη εκει κοντα,εγω δεν προλαβα να παω.Απο τις χωρες που λες καμια δεν εχει ευρω,στην Πολωνια που την εχω προσφατη εχουν ζλοτυ.Συναλλαγμα εκανα στα τοπικα ανταλλακτηρια.

Δύο βράδια;;;!!
Έλεγα να κάνω διανυκτέρευση σε Salzburg την Πέμπτη
και Βιέννη Παρασκευή μέχρι Δευτέρα,
όπου θα κάτσω ένα βράδυ Μπρατισλάβα (Δευτέρα Βράδυ)..
Τρίτη Βουδαπέστη μέχρι Πέμπτη πρωί,
μετά Πέμπτη Ζακοπάνε - Ορυχείο αλατιού Wieliczka και Κρακοβία μέχρι Παρασκευή..
Σάββατο πρωί προς Βερολίνο μέχρι την Τρίτη.
Τρίτη πρωί Δρέσδη και το βράδυ Πράγα μέχρι Παρασκευή
....που θα φύγω ξημερώματα για Μόναχο και αεροπλάνο!

:confused: :confused: :confused:
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Δύο βράδια;;;!!
Έλεγα να κάνω διανυκτέρευση σε Salzburg την Πέμπτη
και Βιέννη Παρασκευή μέχρι Δευτέρα,
όπου θα κάτσω ένα βράδυ Μπρατισλάβα (Δευτέρα Βράδυ)..
Τρίτη Βουδαπέστη μέχρι Πέμπτη πρωί,
μετά Πέμπτη Ζακοπάνε - Ορυχείο αλατιού Wieliczka και Κρακοβία μέχρι Παρασκευή..
Σάββατο πρωί προς Βερολίνο μέχρι την Τρίτη.
Τρίτη πρωί Δρέσδη και το βράδυ Πράγα μέχρι Παρασκευή
....που θα φύγω ξημερώματα για Μόναχο και αεροπλάνο!

:confused: :confused: :confused:

Πολυ ωραιο το προγραμμα,πιστευω θα ειναι τελεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom