Τσιγάρα από το εξωτερικό

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα, σε λίγες ημέρες πηγαίνω Σερβία. Αν και είμαι αντικαπνιστή έχω αδερφό καπνιστή που μου παρήγγειλε μια κούτα τσιγάρα γνωρίζοντας ότι ειναι πολύ φτηνά εκεί. Θέλω να μου πείτε αν ειναι δυνατόν να την αγοράσω από κάποιο κατάστημα του Βελιγραδίου και την περάσω στο αεροδρόμιο. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι που η Σερβία δεν ανήκει στην Ε.Ε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πιθανόν να μπορείς να αγοράσεις από τα αφορολόγητα του αεροδρομίου αλλά να ξέρεις ότι δικαιούσαι μόνο 2 πακέτα τσιγάρα και όχι ολόκληρη κούτα. Αυτό μας είπαν στο αφορολόγητα στους Ευζώνους που ρωτήσαμε.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στο οδικό δίκτυο τα πράγματα είναι πιο αυστηρά από ό,τι στο αεροδρόμιο. Αεροπορικώς από Σερβία έχω φέρει 2 κούτες χωρίς πρόβλημα, όπως και από Τουρκία. Και παραπάνω να φέρεις δε θα έχεις πρόβλημα, δε θα σε ελέγξει κανένας, ειδικά αν τα βάλεις μέσα σε βαλίτσα που θα παραδόσεις στο checkin. Στο αεροδρόμιο θα βρεις και προσφορές (ολόκληρη κούτα με 8 ευρώ βρήκα).. Θα βρεις επίσης και φθηνούς καπνούς αν το ψάξεις... Οδικώς ίσως το διακινδυνέψεις αλλά και πάλι πρέπει να είσαι άτυχος για να σε ελέγξουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πηγαινοντας στα Σκοπια οδικως τα ιδια μας ειπαν στα αφορολογητα πριν μπουμε στη χωρα, αλλα πηρα μια κουτα. Τα εκρυψα στη βαλιτσα, αφου ο ελεγχος ηταν για τα ματια του κοσμου, δεν ανοιξαν αποσκευες.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ενταξει γενικα είναι ελαστικοι 2_3 ατομα μια κούτα δεν λένε τιποτα συνήθως! Αλλα έχει συμβει σε άνθρωπο που πηγαινε Γερμανία στη βουδαπεστη να του παρουν τη κουτα και να του δωσουν πίσω 2 πακετα
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
@chris7 Δυο μόνο πακέτα μου φαίνεται πολύ λίγα
Αυτό μας είπαν στα αφορολόγητα.
Τώρα όσον αφορά τους ελέγχους κάποια φορά μας έψαξαν ακόμη και τις τσάντες του ώμου των γυναικών.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ήταν πολύ παραπάνω τα όρια, αλλά όταν άρχισαν οι Έλληνες να πηγαίνουν για προμήθειες στις γύρω χώρες, τα όρια κατέβηκαν (ειδικά για χερσαίες και θαλάσσιες μετακινήσεις), στο κατώτατο δυνατό όριο.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αεροπορικώς από Σερβία έχω φέρει 2 κούτες χωρίς πρόβλημα, όπως και από Τουρκία. Και παραπάνω να φέρεις δε θα έχεις πρόβλημα, δε θα σε ελέγξει κανένας, ειδικά αν τα βάλεις μέσα σε βαλίτσα που θα παραδόσεις στο checkin.
Αεροπορικός είναι ΜΟΝΟ μια κούτα. Το ότι δεν σε πιάσαν δεν συμαίνει, οτί δεν κάνουν ελέγχους. Και έχουν το κάθε δικαιώμα να σου ανοιξουν την βαλίτσα στην Ελλάδα.

Αν σε πιάσουν, το πρόστιμο για λαθρεμπόριο τσιγάρων δε το γλυτώνεις
https://www.e-forologia.gr/cms/uploads/N. 4410.2016.pdf
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπόν επειδή το έψαξα, τα όρια είναι διαφορετικά για χερσαίες και θαλάσσιες μεταφορές, από ό,τι αεροπορικώς.
Συγκεκριμένα:
Για τα παρακάτω εμπορεύματα οι ποσότητες που μπορούν να εισαχθούν ατελώς ανά ταξιδιώτη είναι οι εξής:
Α) προϊόντα καπνού:
α) Για ταξιδιώτες που ταξιδεύουν αεροπορικώς:
200 τεμ. τσιγάρα ή
100 τεμ. πουράκια ή
50 πούρα ή
250 γραμ. καπνού ή αναλογικός συνδυασμός αυτών των διαφορετικών προϊόντων.
β) Για ταξιδιώτες που ταξιδεύουν με τα λοιπά μεταφορικά μέσα:
40 τεμ. τσιγάρα ή
20 τεμ. πουράκια ή
10 τεμ. πούρα ή
50 γραμ. καπνός για κάπνισμα ή αναλογικός συνδυασμός αυτών των διαφορετικών προϊόντων.

Πρακτικά, δεν ξέρω πόσο συχνά μπορεί να σε ψάξει κανείς, θεωρώ από την καθαρά δική μου εμπειρία, ότι σε χερσαίες και θαλάσσιες μεταφορές οι έλεγχοι είναι συχνότεροι από ό,τι αεροπορικώς.

(Μιλάμε πάντα για μεταφορές από χώρες εκτός Ε.Ε, εντός τα όρια είναι αρκετά πιο μεγάλα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom