πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Επίσης η SAS για 3,5 ωρες πτήση, μας κέρασε ενα καφέ φίλτρου. Ούτε νερό
Καταξοδεύτηκαν και αυτοί!

Και στο ξενοδοχειο (4στερο) πάλι η καθαριότητα είναι κάθε δεύτερη ημέρα εκτός αν τους το ζητησεις.θεωρητικά. Το ζητήσαμε αλλά και πάλι δεν!
Επίσης καφεδάκι και μπισκοτάκι από την Sky express για πτήσεις προς και από Βρυξέλλες.
Ας πούμε ότι αρκεί η χειρονομία...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.269
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επίσης καφεδάκι και μπισκοτάκι από την Sky express για πτήσεις προς και από Βρυξέλλες.
Ας πούμε ότι αρκεί η χειρονομία...
Ωχ! Μόνο αυτό; Και εχω να κανω το ιδιο δρομολόγιο συντομα! Καλα που μας το είπες να εχω φαγητο μαζί μου.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ωχ! Μόνο αυτό;Και εχω να κανω το ιδιο δρομολόγιο συντομα! Καλα που μας το είπες να εχω φαγητο μαζί μου
Σάντουιτς, κλπ. τα αγοράζεις. Θα έλεγα πιο φθηνά από το αεροδρόμιο των Βρυξελλών. Για παράδειγμα στο αεροδρόμιο το μικρό μπουκαλάκι νερό 3,60 ευρώ!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.269
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Σήμερα πήρα καφέ στο χέρι από το Coffee Way στο River West. Ζήτησα ένα ποτηράκι νερό βρύσης γιατί δεν ήθελα να κουβαλάω μπουκαλάκι μαζί μου. Μου ζήτησαν 10 λεπτά για το ποτηράκι.

Μου αρέσει που γκρίνιαζα για την Κοπεγχάγη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Σήμερα πήρα καφέ στο χέρι από το Coffee Way στο River West. Ζήτησα ένα ποτηράκι νερό βρύσης γιατί δεν ήθελα να κουβαλάω μπουκαλάκι μαζί μου. Μου ζήτησαν 10 λεπτά για το ποτηράκι.

Μου αρέσει που γκρίνιαζα για την Κοπεγχάγη.
Περιβαλλοντικό τέλος;Έτσι το χρέωσαν μήπως;
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
Για μενα απο τις πιο σπαστικες τσιγγουνιες που ολοενα κ εξαπλωνεται ειναι η μειωση της βασικης υλης σε πιατα σε εστιατορια/φαγαδικα.

Το 'με κοτοπουλο, με μοσχαρι, με τοφου, με γαριδα' κοκ σημαινει 1 ινα κοτοπουλο, 1 γραμμαριο μοσχαρι, μισο κομματακι τοφου κ μια γαριδα baby μεσα σε ενα ολοκληρο πιατο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.869
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
..... άσε τοστ και κλαμπ που είναι το ευκολάκι του Καλοκαιριού και έχουν μικρύνει τα τετραγωνικά εκατοστά του υλικού που είναι κομμένο με laser ......
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.269
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επίσης το μπουκαλάκι νερό (500 ml) γιατί έχει 0.60€ στο αεροδρόμιο και στη Μύκονο; Αυτό δεν είχε διατίμηση 0.50€ παντού στη χώρα;
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Επίσης το μπουκαλάκι νερό (500 ml) γιατί έχει 0.60€ στο αεροδρόμιο και στη Μύκονο; Αυτό δεν είχε διατίμηση 0.50€ παντού στη χώρα;
Το ίδιο και στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ. 3€ το μπουκάλι των 500ml και στο ταμείο 3,15 με την απόδειξη να το αναφέρει σαν περιβαντολλογικο τέλος
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Επίσης το μπουκαλάκι νερό (500 ml) γιατί έχει 0.60€ στο αεροδρόμιο και στη Μύκονο; Αυτό δεν είχε διατίμηση 0.50€ παντού στη χώρα;
Όχι, 0,60€ έχει τιμή διατίμησης εδώ και κάποιους μήνες. 0,60€ έχει και στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Και 0,90 από 0,75€ αυτό των 750ml.

Δεν ξερω. Δεν ρωτησα. Ξενέρωσα και αγόρασα μπουκαλάκι τελικά.
Είναι υποχρεωτική η καταβολή του περιβαλλοντικού τέλους.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Σήμερα πήρα καφέ στο χέρι από το Coffee Way στο River West. Ζήτησα ένα ποτηράκι νερό βρύσης γιατί δεν ήθελα να κουβαλάω μπουκαλάκι μαζί μου. Μου ζήτησαν 10 λεπτά για το ποτηράκι.

Μου αρέσει που γκρίνιαζα για την Κοπεγχάγη.
Αυτο ισχυει τουλαχιστον 2 χρονια τωρα και το δικαιολογουν ως περιβαλλοντικο τελος...και στο m&s χρεωνουν 5λεπτα το ποτηρακι για το νερο ή για το καφε...οπως κ σε ολα τα μαγαζια...μαλλον εχετε καιρο να παρετε take away για να σας κανει εντυπωση γιατι και στο καφε που πηρατε αν δειτε την αποδειξη θα χει χρεωσει 10λεπτα για το κουπακι του καφε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom