πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι, 0,60€ έχει τιμή διατίμησης εδώ και κάποιους μήνες.
0.50 συνεχιζει να κοστιζει παντου στη χωρα, οπου ισχυει η διατιμηση στα οριζομενα σημεια πωλησης βεβαια, πλην αεροδρομιων και πλοιων οπου υπαρχει μια μικρη αυξηση. νερο δηλ 0.60.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Αυτο ισχυει τουλαχιστον 2 χρονια τωρα και το δικαιολογουν ως περιβαλλοντικο τελος...και στο m&s χρεωνουν 5λεπτα το ποτηρακι για το νερο ή για το καφε...οπως κ σε ολα τα μαγαζια...μαλλον εχετε καιρο να παρετε take away για να σας κανει εντυπωση γιατι και στο καφε που πηρατε αν δειτε την αποδειξη θα χει χρεωσει 10λεπτα για το κουπακι του καφε
Παιρνω συχνα καφε για τη δουλεια απο απεναντι. Επειδη τον παιρνω χωρις καπακι, δεν χρεωνεται το τελος. Η χρεωση γινεται για το καπακι!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
8.003
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Παιρνω συχνα καφε για τη δουλεια απο απεναντι. Επειδη τον παιρνω χωρις καπακι, δεν χρεωνεται το τελος. Η χρεωση γινεται για το καπακι!
..... από την κουζίνα σου δεν μπορείς να πάρεις ? ...... :bleh: .....ξέρω, ξέρω, δεν προλαβαίνεις, να βαφτείς να βρεις ρούχα να ξεμπερδέψεις και να φορέσεις 1 χιλιόμετρο πέρλες ...... :xalara:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
..... από την κουζίνα σου δεν μπορείς να πάρεις ? ...... :bleh: .....ξέρω, ξέρω, δεν προλαβαίνεις, να βαφτείς να βρεις ρούχα να ξεμπερδέψεις και να φορέσεις 1 χιλιόμετρο πέρλες ...... :xalara:
Στη μεση του ωραριου καποιες μερες προλαβαινω να πεταχτω στο σπιτι. Καποιες οχι.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
879
Likes
1.944
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
0.50 συνεχιζει να κοστιζει παντου στη χωρα, οπου ισχυει η διατιμηση στα οριζομενα σημεια πωλησης βεβαια, πλην αεροδρομιων και πλοιων οπου υπαρχει μια μικρη αυξηση. νερο δηλ 0.60.
3,60 στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Παιρνω συχνα καφε για τη δουλεια απο απεναντι. Επειδη τον παιρνω χωρις καπακι, δεν χρεωνεται το τελος. Η χρεωση γινεται για το καπακι!
Ειναι αναλογα το μαγαζι!στο m&s επειδη παιρνω συχνα χρεωνουν 5λεπτα το καπακι κ αλλα 5 λεπτα το κουπακι...συνηθως σ ολα τα καφε takeaway ή σε delivery εχει στανταρ χρεωση 10λεπτα περιβαλλοντικο τελος...να χαμε να λεγαμε τωρα,εχει φτασει ο φρεντο 2,10 πλεον...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
χρεωνουν 5λεπτα το καπακι κ αλλα 5 λεπτα το κουπακι...
αυτο ειναι κ το σωστο συμφωνα με τη νομοθεσια. 5 λεπτα/αντικειμενο. παω με την κουπα μου κ πληρωνω -10λεπτα. τη συνιστω, χωρις να θελω να κανω διαφημιση, ιδιαιτερα ανθεκτικη.
Screenshot_20230612-084811_Amazon Shopping.jpg
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
αυτο ειναι κ το σωστο συμφωνα με τη νομοθεσια. 5 λεπτα/αντικειμενο. παω με την κουπα μου κ πληρωνω -10λεπτα. τη συνιστω, χωρις να θελω να κανω διαφημιση, ιδιαιτερα ανθεκτικη. View attachment 432464
Δε θα σωθει ο πλανητης ουτε καμια χωρα απο τα 5λεπτα που εχουν βαλει ως τελος για τα κουπακια...επισης αν ειναι να ειμαι εξω ολη μερα και να θελω να πιω ενα καφε στο χερι κ να κουβαλαω ολη μερα την αδεια κουπα μου,τον φτιαχνω κ απο το σπιτι!αυτο βολευει προφανως μονο οσους παιρνουν καθημερινως καφεδες απ εξω...εμεις που παιρνουμε μια στο τοσο χαλαλι τους τα 10λεπτα εξτρα(να ναι καλα η dolce gusto που μας φτιαχνει καφεδαρες)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
[
Ειναι αναλογα το μαγαζι!στο m&s επειδη παιρνω συχνα χρεωνουν 5λεπτα το καπακι κ αλλα 5 λεπτα το κουπακι...συνηθως σ ολα τα καφε takeaway ή σε delivery εχει στανταρ χρεωση 10λεπτα περιβαλλοντικο τελος...να χαμε να λεγαμε τωρα,εχει φτασει ο φρεντο 2,10 πλεον...
1,80 στον κηπο του Γαλλικου Ινστιντουτου αν βρεθεις Κολωνακι, καθιστος εννοειται.
Παλια ειχε και ταρτες λεμονιου με 3 ευρω και εκλαιρ, τωρα πια οχι και προχθες την πληρωσα 4.30 στο χερι στο Paul, ελεος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε θα σωθει ο πλανητης ουτε καμια χωρα απο τα 5λεπτα που εχουν βαλει ως τελος για τα κουπακια...επισης αν ειναι να ειμαι εξω ολη μερα και να θελω να πιω ενα καφε στο χερι κ να κουβαλαω ολη μερα την αδεια κουπα μου,τον φτιαχνω κ απο το σπιτι!αυτο βολευει προφανως μονο οσους παιρνουν καθημερινως καφεδες απ εξω...εμεις που παιρνουμε μια στο τοσο χαλαλι τους τα 10λεπτα εξτρα(να ναι καλα η dolce gusto που μας φτιαχνει καφεδαρες)
ανεφερα μονο τη σωστη χρεωση συμφωνα με τη νομοθεσια, οχι τη γνωμη μου. γιατι πολλες φορες συμβαινει να μη θελω καπακι κ δεν αφαιρουν τα 5 λεπτα αν δεν το "υπενθυμισω"..
η δε γνωμη μου ειναι να απαγορευτει το πλαστικο δια παντος μια κι εξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom