Τυνησία Τυνήσια - παγίδες ...

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλησπέρα παιδιά,
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει Τυνησία, σε ποια πράγματα πρέπει να είμαστε πιο προσεχτικοί.
Ποιες απάτες σας τύχαν; τι παίζει με τους εκεί ταρίφες; υπάρχει κάποια επίσημη εφαρμογή για ταξί;
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Για μένα μια ..........έκπληξη ήταν οτι πριν απο έλεγχο των διαβατηρίων μας ρωτούσε αν είχαμε κέρματα/ψιλά για να τα επιστρέψουμε διότι απαγορεύοτανε απο τη κυβέρνηση να βγάλουμε χρήματα έξω απο την Τυνησία. Ήταν με πολιτικά ρούχα. Πες όχι. Είχα ελάχιστα που τελικά δεν μου φτάνανε ούτε μπουκάλι νερό να πάρω. Στα duty free οι τιμές των προϊόντων ήταν μόνο σε ευρώ!!!

Απλά στις συναλλαγές να είσαι συγκεντρωμένος. Τα ταξί πολύ φτηνά είναι. Απλά να παίρνεις ενα ταξί που να είναι σε καλή κατάσταση όχι τρακαρισμένο/σπασμένους καρέφτες κ.α. Μ΄πνο στο αεροδρόμιο αν μπορείς βγές απο τους πρώτους στο αεροπλάνο για να προλάβεις να διεκπεραιώσεις γρήγορα με τον έλεγχο του διαβατηρίου και να βρεις αρκετά ταξί για να διαπραγματευτείς .Αν θυμάμαι καλά καπου στα 10 ευρώ σε τοπικό νόμισμα πλήρωσα. Θα φτάσεις λογικά εφόσον πετάς απο Αθήνα μετά τις 12 τα μεσάνυχτα. Στα κοινόχρηστα ταξί {για τις μεγάλες αποστάσεις} θα πρέπει να γεμίσουν πρώτα για να φύγουν. Πολύ φτηνά είναι. Θα πληρώσεις όσο και ενας άλλος Τυνήσιος συνεπιβάτης σου.

Στα σουκ στην Τύνιδα σε αντίθεση με Μαρακές / Ραμπάτ το βράδυ δεν έχει καθόλου κίνηση και ήταν και πολύ σκοτεινά. Δεν θυμάμαι να είχαν και φώτα στα δρομάκια. Αλλά και πάλι δεν νομίζω να χαθείς.

Συνάλλαγμα και sim πάρε κυρίως απο την Habib Bourgouiba {ο κεντρικός δρόμος που είναι το ρολόι}

Τα τρένα έχουν πολλές καθυστερήσεις. Εκεί μπορεί απλά να ήμουν άτυχος.

Μην έχεις άγχος. Ευχάριστη έκπληξη η Τυνησία και καλές πιθανότητες να περάσεις πολύ καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom