Αίγυπτος Τυνησία Τυνησία ή Αιγυπτος-Σαρμ ελ σειχ; sos

ange

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας καθώς σε 10 μέρες περίπου θέλω να πάω διακοπές και δεν εχω αποφασίσει ακομα!!!!!!! ειμαι ανάμεσα σε τυνησία (relax kai σαφάρι οάσεων) και Καιρο-Αλεξανδρεια-Σαρμ ελ Σειχ!
ποιο ταξίδι είναι πιο ενδιαφέρον; θα θέλαμε να δούμε κάποια πράγματα αλλα και να ξεκουραστούμε κανα 2μερούλες! Επίσης το βράδυ θα θέλαμε να βγαίνουμε και απο το ξενοδοχείο! Εχει παει κανείς και στα δυο; τι προτείνεται;ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! sossssss

:roll::roll:
Υ.Γ Αιγυπτο έχει πιο πολύ ζέστη απο την τυνησία;
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Καλησπερα κ καλως ηρθες στην παρεα μας.
Πρωτα απ΄ολα εχεις γραψει σε λαθος κατηγορια κ καποιος απο τους συντονιστες σιγουρα θα το αλλαξει...

Τυνησια κ το προγραμμα που αναφερεις το εχω κανει κ μου εχει αρεσει παρα πολυ.
Εχει κ ξεκουραση, καλη θαλασσα κ εχεις να δεις σιγουρα πολλα ενδιαφεροντα κ πολυ διαφορετικα απο τη χωρα μας πραγματα.

Κ το Καιρο φυσικα προσφερεται απο αποψη αξιοθεατων (πυραμιδες, το αρχαιολογικο μουσειο κ.τ.λ.) κ η Αλεξανδρεια με τη σειρα της εχει πολλα, αν κ τα ταξιδιωτικα γραφεια την κανουν μονοημερη εκδρομη κ ειναι συνηθως αγωνας δρομου, περισσοτερη κουραση θα ελεγα για μια μερα.
Στο Σαρμ δεν εχω παει, αλλα επειδη το εψαξα τελευταια κ διαβασα κ απο αλλους στο φορουμ, πως δεν προσφερεται η περιοχη κ για πολλες αποδρασεις.
Ισως την Αιγυπτο να την αφηνες για καποιο μελλοντικο ταξιδι, οπου θα συμπεριλαμβανες κ την κρουαζιερα στο Νειλο, η οποια ειναι απιστευτη εμπειρια.
Προσωπικα θα επελεγα την Τυνησια, αλλωστε ειναι μια χωρα που εχω επισκεφτει δυο φορες, μου αρεσε πολυ κ θα ξαναπηγαινα.
Στον Βορρα, που ειναι τα παραλιακα ξενοδοχεια εχει αξιλογες πολεις οπως η Σουσα, το Μοναστιρ...Ετσι ακομη κ αν βαρεθειτε στην παραλια μπορειτε να χαθειτε στα στενακια της Μεντινας κ στα παζαρια τους. Κ το βραδυ επισης προσφερετε η περιοχη για διασκεδαση.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Οσο για τη ζεστη που αναφερεις, ο βορας της Τυνησιας εχει τις θερμοκρασιες της Κρητης το καλοκαιρι με περισσοτερη υγρασια ομως.
Ο νοτος ειναι ερημος, οποτε σιγουρα εχει ζεστη, αλλα ειναι αρκετα υποφερτη...
Στην Αιγυπτο, εγω ζεσταθηκα περισσοτερο, ισως γιατι στο Καιρο, εχεις να αντιμετωπισεις κ το καυσαεριο κ τα τσιμεντα της πολης.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εχοντας εμπειρια και απο τα δυο σου παραθετω τη προσωπικη μου γνωμη για μερικα θεματα, λαμβανοντας ως παρομοιο τοπο για ρηλαξ τη πασιγνωστη Χαμμαμετ που μοιαζει πολυ με το Σαρμ:

Θαλασσα: Πολυ καλυτερη στις απεραντες παραλιες της Χαμμαμετ - σε αρκετα σημεια στο Σαρμ εχει κοραλια και βαθος 30 ποντους

Βυθος: Τα χρωματα και τα ψαρια που βλεπουν τα ματια σου στο βυθο του Σαρμ ειναι το κατι αλλο.

Ξενοδοχεια: Στη Χαμμαμετ ειναι πολυ καλα, αλλα στο Σαρμ ειναι ολα σχεδον 5* και σε απιστευτες τιμες σε σχεση με το "προιον" που σου προσφερουν

Αξιοθεατα: Φυσικα Λουξορ και πυραμιδες ειναι must, αλλα ειναι κομματακι μακρυα - πρεπει να ξυπνησετε ξημερωματα για να πατε οδικως απο το Σαρμ. Υπαρχει δωρεαν πουλμανακι απο τα ξενοδοχεια στι κεντρο της πολης.

Το γνωστα τουρ σε Πορτ ελ Κανταουι, Καρχηδονα, Τυνιδα κλπ. ειναι μια ευχαριστη εκδρομη μισης ημερας. Ο γυρος των οασεων ειναι κατι το διαφορετικο αν αντεχει καποιος, αλλα παραεχει "τουριστικοποιηθει".

Εξοδος: Στη Χαμμαμετ δεν εχει τιποτα να κανεις, εκτος απο τις ντισκο στα ξενοδοχεια ή να παρεις ταξι και να πας σε καποια απο τις κοντινες πολεις. Στο Σαρμ υπαρχουν πολλα μαγαζια αλλα η ολη φαση ειναι πολυ Αμερικανοποιιημενη (Pizza Hut, Starbucks κλπ).

Γενικα: Οι Τυνισιοι ειναι πολυ χαλαροι και καπως πιο αθωοι σε σχεση με αλλους Αραβες που εχουν παραγινει πονηροι (Μαροκινοι). Ειναι μακραν οι λιγοτερο φανατικοι μουσουλμανοι που εχω γνωρισει. Πινουν μπυρα και οι γυναικες φορανε σορτς και μπλουζες με ντεκολτε!! Οι Αιγυπτιοι αν και σε πριζουν να αγορασεις τη πραματια τους (σε ενοχλητικο βαθμο) και φαινονται χαλαροι, εν τουτοις παραμενουν πολυ πιστοι μουσουλμανοι.

Ζεστη: Στη Τυνησια παλευεται, στο Σαρμ οχι.

Καθαριοτητα: Οι Τυνησια ως Γαλλικη αποικια μεχρι το '50 εχει εξευρωπαιστει καπως. Η βρωμα που ειδα (στο σχετικα πεντακαθαρο Σαρμ σε σχεση με καιρο κλπ) ηταν πολυ φανερξ στα ολοκαινουργια κτηρια down town.

Ασφαλεια: Κανεις δεν θα σε πειραξει στη Τυνησια. Στην Αιγυπτο εχουν υπαρξει καποια συμβαντα στο παρελθον, αλλα τωρα στο Σαρμ (ειδικα) υπαρχει πολυ αστυνομευση και πολλα μπλοκα, και στα ξενοδοχεια ειδοδος απο ανιχνευτη μεταλλων.

Και τα δυο παντως ειναι πολυ καλα για ρηλαξ και παμφθηνα σε σχεση με Ελλαδα, με το Σαρμ να ειναι πιο καινουργιο μερος, με οτι αυτο παει να πει.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
καλησπέρα! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας καθώς σε 10 μέρες περίπου θέλω να πάω διακοπές και δεν εχω αποφασίσει ακομα!!!!!!! ειμαι ανάμεσα σε τυνησία (relax kai σαφάρι οάσεων) και Καιρο-Αλεξανδρεια-Σαρμ ελ Σειχ!
ποιο ταξίδι είναι πιο ενδιαφέρον; θα θέλαμε να δούμε κάποια πράγματα αλλα και να ξεκουραστούμε κανα 2μερούλες! Επίσης το βράδυ θα θέλαμε να βγαίνουμε και απο το ξενοδοχείο! Εχει παει κανείς και στα δυο; τι προτείνεται;ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! sossssss

:roll::roll:
Υ.Γ Αιγυπτο έχει πιο πολύ ζέστη απο την τυνησία;
Γεια σου .Πρεπει να αποφασισεις τι θελεις να κανεις.Μαλλον να πας τωρα στο ενα και αλλη φορα στο αλλο.Εγω θα προτεινα Τυνησια εχω κανει ενα πολυ ομορφο ταξιδι πριν μερικα χρονια.Να συμπεριλαβεις ομως και τις οασεις. Θα ξεκουραστεις,θα δεις πραγματα προτογνωρα για την Ελλαδα-ερημος,θα ζησεις μεσα σε παλατια. Θα σου προτεινα να δεις το προγραμμα του Detto travel ειναι εξειδικευμενο στη Τυνησια.Καλο ταξιδι
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πήγαινε σε όποια απο τα δύο θέλεις ..
αφαίρεσε το sharm el sheih δεν έχει τίποτα να δείς και να κάνεις μονο εάν εισαι φίλος με το diving!!
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Συμφωνω με την renata το Σαρμ δεν αξιζει !!
τα περισσοτερα ξενοδοχεια ειναι ολοκληρα συκροτηματα με all inclusive και ειναι μακρια απο το namma bay.
για να μετακινηθεις συμφερει να παρεις λεωφορειο απο το ξενοδοχειο για να σε μεταφερει στο κεντρο και στην ουσια δεν εχει κατι ιδιαιτερο να κανεις..
επισης η θαλασσα μπροστα στα ξενοδοχεια δεν μπορω να πω οτι ειναι και καταλληλη για μπανιο.. θες παπουτσακι για να μπεις, γιατι τα κοραλια ειναι πολυ ενοχλητικα στις πατουσες και ειναι και πολυ ρηχη.....

προσωπικα μου αρεσε η Αιγυπτος και ο συνδυασμος ολου του πακετου (Αιγυπτος- Αλεξανδρεια - Νειλος - Σαρμ), αλλα δεν θα ξανα πηγαινα με τιποτα στο Σαρμ!!
ειναι διακοπες περισσοτερο για τους τουριστες που τους αρεσει να κλεινονται ολη μερα σε ενα ξενοδοχειο και να τρωνε και να πινουν μεχρι να τελειωσουν οι μερες των διακοπων τους...
 

ange

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας με βοηθήσατε πολύ!!!
τελικά έκλεισα Τυνησία-γύρο των οάσεων!
και πάλι ευχαριστώ! :)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν δεν κανεις καταδυσεις και δεν εισαι φανατικος του snorkeling το Σαρμ ισως δεν σε ενθουσιασεις.
Αν κανεις κατι απο τα δυο, το Σαρμ ειναι must
 

serifosF

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια καλησπερα!ειναι αρκετα παλιο θεμα αλλα δεν βρηκα τιποτα πιο προσφατο!οποιος εχει παει τυνησια ειναι ευκολο να μου πει αν ειναι καλυτερα να το κλεισω μονη μου η με καποιο πρακτορειο κ αν ξερετε καποιο καλο!ευχαριστω!
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Καλημέρα.. Είμαι υπέρ του να μην χρησιμοποιώ πρακτορεία οποτε θα σε συμβουλευα το ίδιο να κανεις κ εσυ.. Είναι εύκολη και φιλόξενη χώρα απλα λογο των τελευταιων γεγονότων θέλει λίγο παραπανω προσοχή.. Μην σε τρομάζει αυτό. Μονη σου θα πας; Λιγες οδηγίες/συμβουλες: μην εχεις σταυρούς κλπ πανω σου, πάρε ρούχα που δεν προσβάλλουν την κουλτούρα του λαού εκεί και δεν προκαλούν. Απέφυγε στενά μολίς αρχίσει να πέφτει το φως. Προτίμησε χρωματα ρούχων έκτος του μαύρου. Αυτά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom