Turkish Airlines Τurkish Airlines

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Lounge και οικονομική δεν πάνε μαζί.....
Το αεροδρόμιο του Ελσίνκι έχει το Kainuu με ελεύθερη πρόσβαση για όλους ;) Το φαγητό των άλλων θέσεων στις Τουρκικές δεν έχουν κάτι το αξιοζήλευτο -εκεί τους ρίχνει στα αυτιά η οικονομική-, οπότε δε χρειάζεται να δώσω παραπάνω λεφτά για να έχω πρόσβαση σε lounge. Κι εξάλλου οι Τουρκικές δεν κάνουν ό,τι άλλες αεροπορικές, γι' αυτό ρώτησα. Κάθε φορά μαθαίνω και κάτι, συνεχώς σε εκπλήσσουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Το αεροδρόμιο του Ελσίνκι έχει το Kainuu με ελεύθερη πρόσβαση για όλους ;) Το φαγητό των άλλων θέσεων στις Τουρκικές δεν έχουν κάτι το αξιοζήλευτο -εκεί τους ρίχνει στα αυτιά η οικονομική-, οπότε δε χρειάζεται να δώσω παραπάνω λεφτά για να έχω πρόσβαση σε lounge. Κι εξάλλου οι Τουρκικές δεν κάνουν ό,τι άλλες αεροπορικές, γι' αυτό ρώτησα. Κάθε φορά μαθαίνω και κάτι, συνεχώς σε εκπλήσσουν.
Αυτό που λές πέρα από βιβλία και wi-fi τι άλλο προσφέρει;Νομίζω ότι απέχει από αυτό που εννοούμε lounge.
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Αυτό που λές πέρα από βιβλία και wi-fi τι άλλο προσφέρει;Νομίζω ότι απέχει από αυτό που εννοούμε lounge.
Μαθήματα γιόγκα για να τεντωθεί όποιος έχει πολύωρη αναμονή, δωρεάν ρεύμα και γραφεία εργασίας για όποιον τα έχει ανάγκη, ήχους της φύσης για να ηρεμήσει το μυαλό σου, αν θες επί πληρωμή έχει και pods για να κοιμηθείς τελείως αποκομμένος από τον κόσμο, αλλά είναι τρομερά άνετο αεροδρόμιο και το θεωρώ περιττή πολυτέλεια. Δωρεάν wifi όπως είπες με εξαιρετική ταχύτητα -στο Ατατούρκ πρέπει να ψάξεις να βρεις σε ποιο σημείο είναι το δωρεάν και να ξέρεις και τούρκικα για να καταλάβεις τι λέει :p - Βέβαια έχουμε βγει εκτός θέματος νομίζω, οπότε θα το λήξω εδώ. Παραπάνω πολυτέλειες χρειάζεσαι λογικά για πολύωρη αναμονή, οπότε τότε ναι, είναι πλεονέκτημα να έχεις καλύτερη θέση εισιτηρίου με πρόσβαση σε καλύτερες παροχές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Κάπου εδώ να διευκρινίσουμε ότι στo lounge της πρωτης θέσης εχει ησυχία γιατί έχει πολύ λίγο κόσμο και δωρεάν φαγητό, καφέδες, ποτά, εφημερίδες και άλλες παροχές χρήσιμες για πολύωρες αναμονές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Lounge και οικονομική δεν πάνε μαζί.....
Βεβαιως και πανε. Το lounge δεν απευθυνεται στη business μονο αλλα και στους frequent travellers gold κ πανω ακομα και στην οικονομικη να ταξιδευουν.και βεβαια σε κατοχους καταλληλων καρτων οπως ειπε κ ο θανασης παρακατω...
Κάπου εδώ να διευκρινίσουμε ότι στo lounge της πρωτης θέσης εχει ησυχία γιατί έχει πολύ λίγο κόσμο και δωρεάν φαγητό, καφέδες, ποτά, εφημερίδες και άλλες παροχές χρήσιμες για πολύωρες αναμονές.
Καλα στου ατατουρκ εχει πολυ κοσμο και πολλες αλλες παροχες αλλα ειναι κ τεραστιο. Χωρο ησυχαστηριο δυσκολα θα βρεις σε ωρες αιχμής αλλα νομιζω δεν πας για ησυχια εκει...για το απιστευτο φαγητο μαλλον και τους απιθανους χωρους.
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ευτυχώς ούτε εμενα μου έχει τύχει κάτι με της αποσκευές μου στο Ατατουρκ και κυρίως από εκεί ταξιδεύω. Υπαρχει και η επιλογή με την ζελατίνη με 24 λίρες αν θυμαμαι καλά.
Η αληθεια είναι ότι στο domestic terminal δεν έχω πάει ποτε. Αλλά το κακό με το international αφού περάσεις τον έλεγχο των διαβατηρίων, δεν εχει και πολλα μέρη να κατσεις πλην των καταστημάτων.
Κάτι αναφέρθηκε για καθυστερήσεις. Προσωπικά εκτός από την φετινή παραμονή πρωτοχρονιάς που γινόταν της τρελής από χιόνι και είχαμε 6 ώρες καθυστέρηση δεν μου έχει τύχει ποτέ. Για την ιστορία ανεβαζω και μία φωτο.
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.969
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν κάθεσαι σε παραθυρο-εξοδο κινδύνου απλά έχει περισσότερο χώρο από τα μπροστά καθισματα. Άμα δεν μιλάς την γλώσσα του πληρώματος και αγγλικά δεν σε βάζουν.
Σε όλες τις σοβαρές εταιρίες απαιτούνται ΜΟΝΟ τα Αγγλικά. Ακόμα και στην Iberia που το πλήρωμα - ουσιαστικά - δε μιλάει Αγγλικά. Ακόμα και στην Avianca Brazil που ούτε το πλήρωμα, ούτε κανένας σε όλο το αεροδρόμιο δε μιλάει Αγγλικά.

Είχε παρά πολύ μεγάλη καθυστέρηση που βέβαια δεν ηταν δική τους ευθύνη.
Το παλιότερο ψέμα αεροπορικής εταιρίας στα βιβλία. ΠΑΝΤΑ είναι ΚΑΙ δική τους ευθύνη.

Το φαγητό ήταν τραγικό και δεν είχε επιλογή 2 φαγητων οπότε με το ζόρι φαγαμε μακαρόνια. Να πω ότι το φαγητό σε γενικες γραμμές είναι εξαιρετικο. Ζήτησα οπως την λένε σπιτικη λεμονάδα (επίσης εξαιρετικη) αλλά δεν είχε.
Η κοπελα δίπλα μου ζήτησε ψωμί και βούτυρο επειδή δεν της άρεσε το φαγητο και δεν την έδωσαν!
Αυτό ήταν μία και μοναδική περίπτωση που έχω απογοητευτεί από την turkish στις αρκετές φορές που έχω ταξιδέψει.
Στο φαγητό δε με έχουν απογοητεύσει ακόμα... (αν και έχω κάνει μόνο 12 πτήσεις μαζί τους, όλες economy class).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.969
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@taou Σε μικρές αποστάσεις εντός Ευρώπης δεν μου έχει τύχει από καμία αεροπορική εταιρεία η δυνατότητα επιλογής φαγητού. Αυτό το συναντάς σε μακρινά ταξίδια.
Ή σε business class εντός ευρώπης...
Παρεπιμπτόντως, αυτό είναι ένα σημείο όπου η Ryanair, η Iberia και οι άλλες low cost ( :) ) υπερτερούν των κλασσικών εταιριών: Για το επί πληρωμή γεύμα τους προσφέρουν περισσότερες από μία επιλογές...
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το παλιότερο ψέμα αεροπορικής εταιρίας στα βιβλία. ΠΑΝΤΑ είναι ΚΑΙ δική τους ευθύνη.
Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις λίγο; Γιατί έχουν ευθύνη και αυτοι από την στιγμή που ο διάδρομος είναι παγωμένος και θέμα ασφάλειας;
Για το φαγητό και πάλι, αν έχεις δοκιμάσει κάτι με κιμα σίγουρα θα σου άρεσε πολύ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.969
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις λίγο; Γιατί έχουν ευθύνη και αυτοι από την στιγμή που ο διάδρομος είναι παγωμένος και θέμα ασφάλειας;
Για το φαγητό και πάλι, αν έχεις δοκιμάσει κάτι με κιμα σίγουρα θα σου άρεσε πολύ...
Επιλέγω συνήθως το ψάρι...

Την τελευταία φορά που το IST έκλεισε λόγω πάγου (αν θυμάμαι καλά λίγο πριν το τριήμερο Καθαράς Δευτέρας το Φλεβάρη του 2015), γινόταν κάποιοες κινήσεις αεροσκαφών, απλά περιορισμένες λόγω de-icing. Το ποιές πτήσεις έπαιρναν προτεραιότητα (μεταξύ των πτήσεων της εταιρίας) ήταν απόφαση της αεροπορικής.
(Εκείνη τη φορά, ο τραγέλαφος ήταν ότι ενώ τα αεροπλάνα κινούνταν, τα λεοφωρεία πίστας πάλι δεν, με αποτέλεσμα οι αφικνυόμενοι επιβάτες να περιμένουν με τις ώρες εντός του αεροσκάφους που τους μετέφερε...)
Αναφέρομαι πάντως κυρίως σε δικαιολογίες όπως "καθυστερημένη άφιξη αεροσκάφους". Αγαπητή εταιρία, ας είχες ένα δεύτερο αεροσκάφος standby, for all i care. Δική σου επιλογή είναι να χρησιμοποιήσεις το αεροσκάφος που καθυστέρησε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom