ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ MARFIN ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΕ ΟΛOΥΣ ΜΑΣ ΕΝΑ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Δεχθηκα σημερα αυτο το μνμ. απο φιλο συμφορουμιτη κ πιστευω, πως καλο ειναι να το διαβασουν περισσοτερα ατομα

http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/marfin-o.html
Νιώθω υποχρέωση απέναντι στους αδικοχαμένους συναδέρφους μου να πω αυτές τις αντικειμενικές αλήθειες. Στέλνω αυτό το μύνημα σε όλα τα μέσα ενημέρωσης και όλα τα ενημερωτικά sites. Όποιος έχει ακόμα συνείδηση, ας το δημοσιεύσει. Οι υπόλοιποι ας συνεχίσουν να παίζουν το παιχνίδι της κυβέρνησης.
● Η πυροσβεστική υπηρεσία δεν έχει δώσει έγγραφη άδεια για το συγκεκριμένο κτίριο, η συμφωνία ήταν κάτω από το τραπέζι, όπως άλλωστε γίνεται πρακτικά με όλες τις επιχειρήσεις και τις εταιρείες στην Ελλάδα.

● Το συγκεκριμένο κτίριο δε διαθέτει πυρασφάλεια και πυροπροστασία, ούτε μελέτη ούτε εγκατάσταση, δηλαδή ψεκαστήρες οροφής, εξόδους διαφυγής, πυροσβεστικές φωλιές. Μόνο φορητούς πυροσβεστήρες, οι οποίοι φυσικά δε μπορούν να αντιμετωπίσουν μια εκτεταμένη πυρκαγιά σε ένα κτίριο φτιαγμένο με προ πολλού ξεπερασμένες προδιαγραφές ασφαλείας....

● Κανένα κατάστημα της τράπεζας δε διαθέτει προσωπικό εκπαιδευμένο στην αντιμετώπιση πυρκαγιών. Ούτε καν στη χρήση των λιγοστών πυροσβεστήρων. Η διοίκηση προφασίζεται πάντα το κόστος και δεν κάνει ούτε στοιχειώδεις κινήσεις για να προφυλάξει το προσωπικό.

● Ποτέ δεν έχει γίνει άσκηση εκκένωσης οποιουδήποτε κτιρίου από τους εργαζόμενους της τράπεζας ούτε έχει γίνει σεμινάριο από πυροσβέστες, ώστε να δοθούν οδηγίες για τέτοιες καταστάσεις. Οι μόνες ασκήσεις που έχουν γίνει στη Mafrin Bank είναι για σενάρια τρομοκρατικών ενεργειών και διαφυγή των μεγάλων κεφαλιών της τράπεζας από τα γραφεία τους.

● Το συγκεκριμένο κτίριο δεν είχε ειδική πρόβλεψη για φωτιά, παρόλο που λόγω η κατασκευή του είναι πολύ ευαίσθητη κάτω από τέτοιες συνθήκες και παρόλο που ήταν γεμάτο με υλικά από πάνω μέχρι κάτω. Υλικά που παίρνουν φωτιά πολύ εύκολα, όπως χαρτί, πλαστικά, καλώδια, έπιπλα. Το κτίριο αυτό αντικειμενικά είναι ακατάλληλο για χρήση σαν τράπεζα λόγω της κατασκευής του.

● Καμία ομάδα προσωπικού ασφαλείας δεν έχει γνώση πρώτων βοηθειών και πυρόσβεσης, παρόλο που πρακτικά του ανατίθεται με προφορική εντολή κάθε φορά να προστατέψει το κατάστημα. Οι τραπεζικοί υπάλληλοι καλούνται να γίνουν πυροσβέστες και σεκιούριτι ανάλογα με τις επιθυμίες του κάθε κ.Βγενόπουλου.

● Τα στελέχη της τράπεζας απαγόρεψαν κάθετα και κατηγορηματικά στους εργαζόμενους να φύγουν, παρόλο που οι ίδιοι το ζητούσαν επίμονα από νωρίς το πρωί, ενώ επέβαλλαν στους εργαζόμενους να κλειδώσουν τις πόρτες και επιβεβαίωναν συνέχεια τηλεφωνικά το κλείδωμα του κτιρίου. Όποιος φύγει να μην έρθει αύριο για δουλειά, ήταν η μόνιμη απειλή. Τους έκλεισαν ακόμα και την πρόσβαση στο διαδίκτυο για να μην επικοινωνούν με τον έξω κόσμο.

● Εδώ και μέρες επικρατεί πλήρης τρομοκρατία στην τράπεζα σχετικά με τις κινητοποιήσεις, με την προφορική προσφορά "ή δουλεύεις ή απολύεσαι".

● Οι δύο αστυνομικοί της ασφάλειας που δουλεύουν στο συγκεκριμένο κατάστημα για τις ληστείες δεν εμφανίστηκαν σήμερα, παρόλο που τα στελέχη είχαν υποσχεθεί προφορικά ότι θα τους φέρουν εκεί.

Επιτέλους κύριοι, κάντε την αυτοκριτική σας και σταματήστε να περιφέρεστε παριστάνοντας τους σοκαρισμένους. Είστε οι υπεύθυνοι για αυτό που έγινε σήμερα και σε κάποιο ευνομούμενο κράτος (σαν κι αυτά που κατά καιρούς χρησιμοποιείτε σαν παράδειγμα από τηλεοράσεως) θα ήσασταν ήδη κρατούμενοι για τις παραπάνω πράξεις. Με δόλο έχασαν τη ζωή τους οι συνάδερφοί μου σήμερα. Δόλο της τράπεζας και του κ.Βγενόπουλου προσωπικά, που έδωσε εντολή, όποιος δε δουλέψει να μην έρθει αύριο στο γραφείο.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτά που διαβάζω είναι συγκλονιστικά και ανατριχιαστικά!!δεν τα ξέραμε...
Τα στελέχη τους κλείδωσαν.;;;..κλπ και όλες οι άλλες παρατυπίες...δηλ μιλάμε για "δολοφονία"...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, ως μηχανικός που είμαι, είναι γιατί να μην έχει μελέτη πυρασφάλειας το κτίριο και να έχει γίνει η συμφωνία με λάδωμα; Το κόστος της μελέτης πυρασφάειας δεν είναι ιδιαίτερα τόσο μεγάλο, όχι μόνο για ολόκληρο όμιλο να την βγάλει, αλλά για οποιονδήποτε...(όπως και οι εγκαταστάσεις πυρόσβεσης). Απ'την άλλη φυσικά βάση τεχνικού ασφαλείας έπρεπε να έχει γίνει άσκηση ή έστω μια ενημέρωση στους υπαλλήλους για περίπτωση σεισμού ή πυρκαγιάς. Είναι τόσα πολλά...δεν ξέρω που θα βρεθεί άκρη και σίγουρα οι οικογένειες των θυμάτων είναι αυτές που υποφέρουν τώρα... Αλλά πρώτα απ'όλα, εκτός των άλλων παρατυπιών, δε πρέπει να ξεχνάμε καθόλου αυτούς που έριξαν τη μολότοφ - κάποιοι έριξαν μολότοφ σε ένα κατάστημα, που ήταν βέβαιο ότι είχε κόσμο μέσα. Είμαστε άθλιοι και εμείς οι ίδιοι και μετά ρίχνουμε ευθύνες αλλού. Φάβλος κύκλος μου φαίνεται...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αντώνη πολύ σωστές οι επισημάνσεις σου...έτσι είναι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επιτέλους κύριοι, κάντε την αυτοκριτική σας και σταματήστε να περιφέρεστε παριστάνοντας τους σοκαρισμένους. Είστε οι υπεύθυνοι για αυτό που έγινε σήμερα και σε κάποιο ευνομούμενο κράτος (σαν κι αυτά που κατά καιρούς χρησιμοποιείτε σαν παράδειγμα από τηλεοράσεως) θα ήσασταν ήδη κρατούμενοι για τις παραπάνω πράξεις. Με δόλο έχασαν τη ζωή τους οι συνάδερφοί μου σήμερα. Δόλο της τράπεζας και του κ.Βγενόπουλου προσωπικά, που έδωσε εντολή, όποιος δε δουλέψει να μην έρθει αύριο στο γραφείο.
Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται. Κάποιος άναψε μια μολότωφ, και την πέταξε σε ένα κτήριο, και μετά φταίει το κτήριο που κάηκε?
Υπάρχει συγκεκριμένη εγκληματική πράξη. Και τελέστηκε από τα χέρια του εγκληματία εμπρηστή, και αυτών που τον όπλισαν. Και όλων εκείνων που ανέχονται τέτοιες εγκληματικές συμπεριφορές. Μια μολότωφ ΔΕΝ είναι λιγότερο δολοφονικό όπλο από μια σφαίρα, αλλά μια ολόκληρη κοινωνία σφυρίζει αδιάφορα όταν πέφτουν κατά δεκάδες στις κάθε λογής "πορείες" που συμβαίνουν κάθε τόσο στο κέντρο.
Για το αν υπάρχουν ευθύνες ως προς τα μέσα ασφαλείας δεν ξέρω, ενδεχομένως να υπάρχουν. Αλλά από το να λέμε ότι η ευθύνη γι αυτό που έγινε είναι στην τράπεζα, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Sorry, αλλά για το φόνο φταίει πρωτίστως ο φονιάς.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται. Κάποιος άναψε μια μολότωφ, και την πέταξε σε ένα κτήριο, και μετά φταίει το κτήριο που κάηκε?
Υπάρχει συγκεκριμένη εγκληματική πράξη. Και τελέστηκε από τα χέρια του εγκληματία εμπρηστή, και αυτών που τον όπλισαν. Και όλων εκείνων που ανέχονται τέτοιες εγκληματικές συμπεριφορές. Μια μολότωφ ΔΕΝ είναι λιγότερο δολοφονικό όπλο από μια σφαίρα, αλλά μια ολόκληρη κοινωνία σφυρίζει αδιάφορα όταν πέφτουν κατά δεκάδες στις κάθε λογής "πορείες" που συμβαίνουν κάθε τόσο στο κέντρο.
Για το αν υπάρχουν ευθύνες ως προς τα μέσα ασφαλείας δεν ξέρω, ενδεχομένως να υπάρχουν. Αλλά από το να λέμε ότι η ευθύνη γι αυτό που έγινε είναι στην τράπεζα, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Sorry, αλλά για το φόνο φταίει πρωτίστως ο φονιάς.
Eτσι μπραβο!!!! Να αγιασει το στομα σου!!!!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται. Κάποιος άναψε μια μολότωφ, και την πέταξε σε ένα κτήριο, και μετά φταίει το κτήριο που κάηκε?
Υπάρχει συγκεκριμένη εγκληματική πράξη. Και τελέστηκε από τα χέρια του εγκληματία εμπρηστή, και αυτών που τον όπλισαν. Και όλων εκείνων που ανέχονται τέτοιες εγκληματικές συμπεριφορές. Μια μολότωφ ΔΕΝ είναι λιγότερο δολοφονικό όπλο από μια σφαίρα, αλλά μια ολόκληρη κοινωνία σφυρίζει αδιάφορα όταν πέφτουν κατά δεκάδες στις κάθε λογής "πορείες" που συμβαίνουν κάθε τόσο στο κέντρο.
Για το αν υπάρχουν ευθύνες ως προς τα μέσα ασφαλείας δεν ξέρω, ενδεχομένως να υπάρχουν. Αλλά από το να λέμε ότι η ευθύνη γι αυτό που έγινε είναι στην τράπεζα, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Sorry, αλλά για το φόνο φταίει πρωτίστως ο φονιάς.
θα συμφωνησω κ εγω μαζι σου, αλλα νομιζω, πως αυτη η αποψη του υπαλληλου επρεπε να εισακουστει...αλλωστε τοσες μερες, αν κ αυτο το μνμ. σταλθηκε σε ολα τα ΜΜΕ, δεν ακουσαμε να γινεται λογος πουθενα...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
θα συμφωνησω κ εγω μαζι σου, αλλα νομιζω, πως αυτη η αποψη του υπαλληλου επρεπε να εισακουστει...αλλωστε τοσες μερες, αν κ αυτο το μνμ. σταλθηκε σε ολα τα ΜΜΕ, δεν ακουσαμε να γινεται λογος πουθενα...
Ανεξαρτήτως μηνύματος,για το θέμα έκανε λόγο-και μάλιστα νωρίς στα γεγονότα-κάποιος της ΟΤΟΕ
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
θα συμφωνησω κ εγω μαζι σου, αλλα νομιζω, πως αυτη η αποψη του υπαλληλου επρεπε να εισακουστει...αλλωστε τοσες μερες, αν κ αυτο το μνμ. σταλθηκε σε ολα τα ΜΜΕ, δεν ακουσαμε να γινεται λογος πουθενα...
όταν διαβάζεις μια ανώνυμη καταγγελία δεν έχει βαρύτητα..
και να μας πουν οι ειδικοί ποιου είδους πυρασφάλεια σώζει ένα κτίριο από μολότωφ που ρίχνονται αφού έχει ριχθεί προηγουμένως ένα μπουκάλι βενζίνη..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
● Ποτέ δεν έχει γίνει άσκηση εκκένωσης οποιουδήποτε κτιρίου από τους εργαζόμενους της τράπεζας ούτε έχει γίνει σεμινάριο από πυροσβέστες, ώστε να δοθούν οδηγίες για τέτοιες καταστάσεις. Οι μόνες ασκήσεις που έχουν γίνει στη Mafrin Bank είναι για σενάρια τρομοκρατικών ενεργειών και διαφυγή των μεγάλων κεφαλιών της τράπεζας από τα γραφεία τους.
!!!!!!!! ξέρω πάρα πολλά άτομα που δουλεύουν σε τράπεζες...τέτοιο σεμινάριο δεν νομίζω ότι έχει γίνει ποτέ... λαϊκισμός στο μεγαλείο του.. σαν να βλέπω τον Αυτιά αισθάνομαι..
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Όλοι μας καταδικάζουμε την ενέργεια με τις μολότωφ. Χάθηκαν άδικα νέοι άνθρωποι. Σίγουρα οι εργαζόμενοι που συμμετείχαν στην απεργία και την πορεία πιστεύουν ότι τέτοιες ενέργειες είναι εις βάρος των διεκδικήσεών τους. Δεν μπορούμε όμως να μην δεχτούμε ότι υπάρχει και ευθύνη από την τράπεζα.Για τα μέτρα ασφάλειας που έπρεπε να πάρει γενικά και ειδικά.
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
εχεις τα χιλια δικια Ελενη για τα οσα γραφεις , ολοι ειμαστε συντετριμενοι για αυτο το απανθρωπο γεγονος απο μια αλητοπαρεα ανεγκεφαλων . αλλα μην ξεχνας οτι ζουμε στο ελλαδισταν την χωρα τις ρεμουλας και τις διαπλοκης , τις διαφθορες και του εκβιασμου , πιστευω πως ποτε δεν θα γινουμε ενα κρατος αξιοκρατικο γιατι στους λιγους και καλους (εντος παρενθεσεως) βολευει αυτοι η κατασταση . Αντι να πηγαινει η χωρα μπροστα απλα παει πισω και ολα αυτα γιατι βουρδουλιαζουνε τον πισινο μας και εμεις ειμαστε μαζοχες ! :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom