Μεξικό ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΟ

taxidiaris88

Member
Μηνύματα
123
Likes
124
Θα ήθελα να μου πεί κάποιος πληροφορίες για ταξίδια στο Μεξικό με υπεραστικά λεωφορεία,τους σταθμούς υπεραστικών λεωφορείων που είδε και γενικά πως είναι τα ταξίδια στο Μεξικό με λεωφορείο και τη συμπεριφορά του προσωπικού στα λεωφορεία και τους σταθμούς των Μεξικάνικων κτελ.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Θα ήθελα να μου πεί κάποιος πληροφορίες για ταξίδια στο Μεξικό με υπεραστικά λεωφορεία,τους σταθμούς υπεραστικών λεωφορείων που είδε και γενικά πως είναι τα ταξίδια στο Μεξικό με λεωφορείο και τη συμπεριφορά του προσωπικού στα λεωφορεία και τους σταθμούς των Μεξικάνικων κτελ.
Τα λεωφορεία ADO είναι πολύ αξιόπιστα όποτε τα χρησιμοποίησα, μια και είναι σχετικά ακριβά, και ο κόσμος πολύ σωστός. Αλλά στους σταθμούς των λεωφορείων σχεδόν κανένας δεν μιλάει αγγλικά.

Δυστυχώς δεν έχω τίποτα περισσότερο να σου γράψω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σε κάθε πόλη υπάρχει ο σταθμός των λεωφορείων της ADO.
Υπαρχουν 1ης και 2ης κατηγορίας. Πήρα και απ'τα δύο, δεν κατάλαβα καμία διαφορά. Όλα τα ίδια είναι, με τηλεοράσεις και τουαλέτα.
Αν μπορείς να παίρνεις τα 2ης κατηγορίας, είναι σχεδόν μισή η τιμή του εισιτηρίου, αλλά δεν έχει τόσο συχνά όσο τα 1ης.

Καλό είναι αν δεν ξέρεις ισπανικά να μάθεις μερικές φράσεις, όπως πχ.
-θέλω ένα/δύο/τόσα εισιτήρια για εκεί για σήμερα/αύριο και μάθε το πρώτης/δεύτερης κατηγορίας να μπορείς να λές τι θες ή μάθε το ''υπάρχει 2ης κατηγορίας;''.

Πάντως υπάρχει μια αεροπορική εταιρία, η interjet, που έχει απίστευτα χαμηλές τιμές στις εκπτώσεις που βγάζει, αν έχεις καμι΄μεγάλη απόσταση να την κάνεις έτσι.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
η αλήθεια είναι οτι πρέπει να ρωτήσεις ποιος από όλους στα ταμεια μιλαει αγγλικα αλλα εγω εβρισκα καποιον κάθε φορά!!μεγαλη προσοχη αν πας μεσα ιούλη δε μπορείς να βρεις λεωφορεία ειναι ολα κλεισμενα αν πας τελευταία στιγμη!!ειχα απελπιστεί!πάντως ειναι βολικά κ σχετικά φθηνά!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επειδή δεν έχω εμπειρία, πώς είναι οι Έλληνες κτελατζήδες;

Μια χαρά είναι οι Μεξικανοί οδηγοί, ελέγχουν το εισιτήριο και κάθεσαι. Δε σου ψήνουν και καφέ... :rolleyes:
 

taxidiaris88

Member
Μηνύματα
123
Likes
124
Να φανταστώ κάνεις ώρα να βγείς απ΄την πόλη του Μεξικού για να ταξιδέψεις στην επαρχία λόγω κίνησης και λόγω αχανούς πόλεως.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Αν πάρεις τα τουριστικα λεωφορεία οι οδηγοί ειναι πολυ εντάξει κ στη συμπεριφορά κ στον τροπο που οδηγούν....αν όμως πάρεις τα λεωφορεία που παίρνουν οι μεξικάνοι μπορώ να σου πω οτι είναι καμικάζι!!!Με λεωφορεία παρα πολύ παλια τρέχουν σαν παλαβοί, στα σαμαρακια μιλάμε το λεωφορείο πετούσε!!Από το μεξικο σιτι όταν πήρα το λεωφορείο για να επισκεφτω την πυραμίδα δεν είχε κινηση ουτε όταν βγαίναμε ούτε στο γυρισμό!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom