Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Δε έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες, αλλά θεωρώ την Αθήνα τη ασχημότερη πρωτεύουσα από όσες έχω πάει η και δει από τόσες ταξιδιωτικές εκπομπές που έχει η τηλεόραση .
Βέβαια είναι αλλιώς να ζεις σε μία πόλη και αλλιώς να είσαι επισκέπτης για λίγες μέρες.
Βάζοντας όμως τον εαυτό μου σα τουρίστα μερικών ημερών στη Αθήνα σίγουρα δε θα ήθελα να έρθω ξανά.
Ποια είναι η άποψή σας;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ζωντας 30 χρονια μεχρι το 1997 χωρις τις σημερινες υποδομες ηταν ΚΟΛΑΣΗ . Εμενα ακριβως στο σημερινο σταθμο <<Ηλιουπολη >> - ειρωνεία - ηθελα για 6 km 90 λεπτα :mad:
Σημερα που παω ως επισκεπτης για 3 μερες καλη ειναι αλλα παραμενει η πιο ασχημη πρωτευουσα της Ευρωπης με διαφορά
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Μιλάμε για όλο τον κόσμο;Ε ας μην είμαστε τόσο υπερβολικοί....Μιλάμε για όπου έχει ταξιδέψει ο καθένας μας;Τι κριτήριο θα είναι αυτό και πως θα γίνει η σύγκριση;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Η Αθήνα για ένα long weekend και για μια επίσκεψη ως τουριστας δεν είναι καθόλου άσχημη, το αντιθετο θα έλεγα. Το κέντρο είναι φανταστικο με ωραία ζωή, ωραία μαγαζιά, φαγητό, φοβεροί αρχαιολογικοί χώροι, η ωραιότερη αστική βόλτα στο κόσμο στην Δ. Αρεοπαγιτου, Ακρόπολη, Πλάκα, Θησείο μοναδικά.
Μπορω να φανταστώ πιο αδιάφορες πόλεις για επίσκεψη στην Ευρώπη πχ Βελιγράδι ή οι Σκανδιναβικές. Σε καμία περίπτωση δεν είναι χάλια η Αθήνα για ένα τριήμερο τουλάχιστον.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Υποτίθεται οτι απο τη πρώτη σύσταση της η Ελλάδα είναι μέλος του δυτικού κόσμου και με βάση αυτό πρέπει να γίνει η όποια σύγκριση αρχικά.
Μετά μπορούμε να πάμε και παγκόσμια λαμβάνοντας όμως υπόψη και οικονομικά - πληθυσμιακά κριτήρια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πολυ χειροτερες Βουκουρεστι και Βελιγραδι και με ασημαντα μνημεια συγκριτικα. Το κεντρο της Αθηνας ειναι ολοζωντανο. Ακομη και η Βαρσοβια δεν ειναι αισθητικα ομορφοτερη απο Αθηνα πλην του ανακατασκευασμενου της κεντρου, ουτε εχει σημαντικα μνημεια η μουσεια, κι ομως εχω παει 2 φορες και περασα παρα πολυ ωραια.
Πολυ χοντροκομμενος ο συλλογισμος για να απαντησει καποιος σοβαρα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
ως τώρα αναφέρθηκαν 2 πόλεις που ήταν στο ανατολικό μπλόκ.
Το ότι το κέντρο είναι ζωντανό και εχει καλά εστιατόρια δε κάνει μια πόλη όμορφη. Βοηθάει πολύ να περάσεις ωραία, αν δε έχεις κάποιο ατύχημα περπατώντας στα μονίμως σκαμένα και μικροσκοπικά πεζοδρόμια. Εκτός απο μερικά όμορφα κτίρια γύρω απο το σύνταγμα που αλλού μπορεις να δεις κτίρια παλιότερα απο τις κατασκευές με αντιπαροχή;
Υπάρχουν πόλεις που καταστράφηκαν και ξαναχτίστηκαν όπως ήταν. (Λονδίνο πχ)
Η Αθήνα δε είχε κάποια σοβαρή καταστροφή ούτε και στη περίοδο του πολέμου,
Μόνοι μας τα γκρεμίσαμε.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Δε έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες, αλλά θεωρώ την Αθήνα τη ασχημότερη πρωτεύουσα από όσες έχω πάει η και δει από τόσες ταξιδιωτικές εκπομπές που έχει η τηλεόραση .
Βέβαια είναι αλλιώς να ζεις σε μία πόλη και αλλιώς να είσαι επισκέπτης για λίγες μέρες.
Βάζοντας όμως τον εαυτό μου σα τουρίστα μερικών ημερών στη Αθήνα σίγουρα δε θα ήθελα να έρθω ξανά.
Ποια είναι η άποψή σας;
Δεν ξέρω γιατί πρέπει να είμαστε μίζεροι και να βλέπουμε το ποτήρι πάντα μισοάδειο δεν λέω οτι η Αθήνα είναι η ωραιότερη πόλη στον κόσμο αλλά γιατί είναι ασχημότερη απο άλλες όταν έχει ένα απο τα καλύτερα κλίματα στον κόσμο μπορείς σε είκοσι λεπτά να είσαι στα γύρο βουνά (πάρνηθα Πεντέλη,Υμμητός,κ.α.)τους ωραιότατους λόφους Λυκαβηττός,Στρέφη,Τουρκοβούνια, και βέβαια το λόφο με το μνημείο Παγκόσμιας κληρονομιάς. Και για πέσμου σε ποια άλλη πρωτεύουσα πας για μπάνιο στη θάλασσα σε μισή ώρα? Μήπως λοιπόν τα δικά σου τα μάτια τα βλέπουν όλα άσχημα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
ως τώρα αναφέρθηκαν 2 πόλεις που ήταν στο ανατολικό μπλόκ.
Ε και? Αφου δεν εχεις βαλει περιορισμο στο ερωτημα. Πχ δεν λες "εννοω μονο τις πρωτευουσες που αρεσουν σε μενα, αλλα δεν σας λεω ποιες ειναι"
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Δεν ξέρω γιατί πρέπει να είμαστε μίζεροι και να βλέπουμε το ποτήρι πάντα μισοάδειο δεν λέω οτι η Αθήνα είναι η ωραιότερη πόλη στον κόσμο αλλά γιατί είναι ασχημότερη απο άλλες όταν έχει ένα απο τα καλύτερα κλίματα στον κόσμο μπορείς σε είκοσι λεπτά να είσαι στα γύρο βουνά (πάρνηθα Πεντέλη,Υμμητός,κ.α.)τους ωραιότατους λόφους Λυκαβηττός,Στρέφη,Τουρκοβούνια, και βέβαια το λόφο με το μνημείο Παγκόσμιας κληρονομιάς. Και για πέσμου σε ποια άλλη πρωτεύουσα πας για μπάνιο στη θάλασσα σε μισή ώρα? Μήπως λοιπόν τα δικά σου τα μάτια τα βλέπουν όλα άσχημα?
όλα τα θετικά που είπες δε αφορούν τη πόλη αλλά περιοχές γύρω από αυτή.
Οσο αφορά το μπάνιο απλά τυγχάνει να ειναι κοντά στη θάλασσα. Το ίδιο και η λισσαβώνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom