Υπέροχες γέφυρες. Ποιες είναι;

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Και για το Ρίο - Αντίρριο, ήμουν χθές εκεί...[/quote]

κι από οτι βλέπω στο edit σου δεν πέρασες και άσχημα....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Λοιπόν, το Νο 6 δεν είναι στο Στρασβούργο. Είναι η Pulteney Bridge, στην πόλη Bath στην Αγγλία.
Pulteney Bridge - Wikipedia, the free encyclopedia
:clap::clap::clap: Μπράβο Anny!
'Επεσα πάνω της κατά λάθος.
Ελπίζω όχι στην κυριολεξία!! :bleh:

Οπότε έχουμε και το:
6. Pulteney bridge. Bath, Αγγλία

Το ερώτημα παραμένει ποια είναι η #3. Όντως μοιάζει και με την Queensborough bridge και με τη Bay Bridge αλλά δεν είναι.... :roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
6. Pulteney bridge. Bath, Αγγλία
Από καιρό έλεγα να κάνω μια επίσκεψη στο Bath, μετά από αυτό είναι καιρός να κλείσω και τα εισητήρια...

Το ερώτημα παραμένει ποια είναι η #3. Όντως μοιάζει και με την Queensborough bridge και με τη Bay Bridge αλλά δεν είναι.... :roll:
Λογικά είναι μια από αυτές: List of longest cantilever bridges - Wikipedia, the free encyclopedia
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
:clap::clap::clap: Μπράβο Anny!

Ελπίζω όχι στην κυριολεξία!! :bleh:

Ευτυχώς, όχι στην κυριολεξία. Αυτό μας έλειπε.:)

'Εψαχνα για κάτι άλλες φωτογραφίες και στο εντελώς άσχετο, είδα μια που θύμιζε αυτή του Νο 6.

'Αντε να δούμε ποιά είναι και η Νο 3 να κλείσει η λίστα.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Παιδιά, κάνετε λάθος: Η Νο.4 είναι η Richmond Bridge στο νοτιο-δυτικό Λονδίνο. Είναι η παλαιότερη γέφυρα του Ταμεση.

Ούτε να το σκέφτεσαι! Googliσέ το και θα δεις. 'Ημουν εκεί τον Αύγουστο και έχω άπειρες φωτό που δείχνουν αυτό ακριβώς.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
νομίζω ότι βρήκα το #3: Jacques Cartier Bridge στο μόντρεαλ του καναδά

προφανώς και δεν είχα ιδέα που ήταν, και το βρήκα από το λινκ του taver
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Παιδιά, κάνετε λάθος: Η Νο.4 είναι η Richmond Bridge στο νοτιο-δυτικό Λονδίνο. Είναι η παλαιότερη γέφυρα του Ταμεση.
Babaduma νομίζω πως η Anny έχει δίκιο. Το googlάρισα το Richmond bridge και όντως μου έβγαλε αυτή τη φώτο από τη λίστα αυτή, που όμως είναι λάθος. Αν δεις το έχει γράψει κάποιος και στα σχόλια, δεν ξέρω γιατί δεν το διορθώσανε. Είναι όντως η γέφυρα Karl Theodor, αν ψάξεις για φωτογραφίες της θα δεις πως είναι αυτή!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Babaduma νομίζω πως η Anny έχει δίκιο. Το googlάρισα το Richmond bridge και όντως μου έβγαλε αυτή τη φώτο από τη λίστα αυτή, που όμως είναι λάθος. Αν δεις το έχει γράψει κάποιος και στα σχόλια, δεν ξέρω γιατί δεν το διορθώσανε. Είναι όντως η γέφυρα Karl Theodor, αν ψάξεις για φωτογραφίες της θα δεις πως είναι αυτή!
Sorry παιδιά, προφανώς έχετε δίκηο. Αν και έχω περάσει απο Χαιδελβέργη πριν απο χρόνια, όταν κάναμε στάση με το αυτοκίνητο, επιστρέφοντας απο Αγγλία (!), προφανώς τέτοια εικόνα της πόλης δεν είχα. Εν πάσει περιπτώσει, να βοηθήσω ήθελα (εκτός απο την περιέργεια) και χάρηκα όταν το βρήκα - χωρίς να ψάξω παραπάνω. Η φωτο αυτή με την ίδια λεζάντα εμφανίζεται σε διάφορα sites αν ψάξεις το google - προφανώς το ένα αντιγράφει το άλλο...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η φωτο αυτή με την ίδια λεζάντα εμφανίζεται σε διάφορα sites αν ψάξεις το google - προφανώς το ένα αντιγράφει το άλλο...

Όπως ακριβώς δηλαδή ξεκίνησε και αυτό το κουίζ με τις γέφυρες. 'Ολες οι φωτογραφίες που έβαλε ο mpiftex έλεγαν ότι είναι η London Bridge.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom