Ηνωμένο Βασίλειο Υπέροχο Λονδίνο

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ας πάρουμε την ιστορία απο την αρχη. Πετάμε με easyjet από SKG,άκρως αγχωμενη εγω γιατι ταξιδευα πρωτη φορα με low cost και ειχα διαφορες αγωνιες αλλά πήγαν ολα άψογα. Φτάνουμε στο Gatwick οπου ο συζυγος περναει ταχυτατα τον ελεγχο διαβατηριων εχοντας μονο ταυτοτητα,εγω αποφευγω (ενθυμουμενη τις συμβουλες των συμφορουμιτων οτι συνηθως οι μεταναστες απο τις αποικιες ειναι που κανουν τους δυσκολους με τις ταυτοτητες ) εναν μαύρο ελεγκτη και παω σε μια που μου φανηκε Αγγλιδα...η οποια με κραταει 10 ολοκληρα λεπτα κοιτωντας και ξανακοιτωντας την ταυτοτητα μου στο μικροσκοπιο...επειδη η ζελατινα της ταυτοτηας ειχε δημιουργησει καποιες "φουσκιτσες" και της φαινοταν οτι εχει ανοιχτει η ταυτοτητα....τελικα της ειπα οτι την εχω 13 χρονια εχει μπει 2 φορες πλυντηριο (ψεμα αυτο) την εχω συνηθως στην κωλοτσεπη...και γω δεν ξερω τι ελεγα πανω στην αγωνια μου τελικα με αφησε να περασω....δεν ηταν κακοποιημενη,απλα απο την αρχη δεν ειχε κολλησει καλα η ζελατινα αυτο μονο....

Βγαζουμε εισιτηρια με national rail με μόνο 13 λίρες το ενα και σε 45 λεπτα έιμαστε Waterloo station και υπογειως κινουμενοι στο Southwarks ,διπλα στο οποιο ειναι το ξενοδοχειο μας.

Το ξενοδοχειο αψογο και νεοκτιστο. Τακτοποιω τα πραγματα οπως οπως,αφου δεν κρατιεμαι να βγω στην πόλη...

Ειναι πεντε το απογευμα,ολα τα αξιοθεατα ειναι κλειστα,αποφασιζουμε να παμε Tower bridge γιατι ο οδηγος ελεγε οτι ειναι ανοιχτη μεχρι τις εξι,τελικα ηταν κλειστη αλλα το θεαμα μας αποζημιωσε...ειναι μοναδικη τη νυχτα φωτισμενη... πινουμε καφε στα καφε απεναντι και φευγουμε για Covent Garden,απο τη μια ακρη στην αλλη αλλα δεν μου ηρθε κατι πιο κοντινο...

Αν και τα μαγαζια ειναι κοντα στο κλεισιμο και ειναι ψιλονεκρό,με γοητευσε με την πρωτη ματια. Ενιωσα αμεσως οτι θα ξαναπαω πολλες φορες.... Τρωμε στο ΜΑΧWELL'S εμενα προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ το φαγητο του και το μαγαζι γενικοτερα.

Την επομενη και ουσιαστικα πρωτη μας μερα ηθελα να τα κανω ολα μαζι... Κατεβηκαμε Westminster και ξεκιναει το περπατημα του αιωνα...περναμε απο Big Ben,Houses of Parliament, μπαινουμε Westminster's Abey οπου μου εκανε εντυπωησ οτι πληρωνεις εισιτηριο για να μπεις σε ναό :shock:και συνεχιζουμε για Buckingham διαλειμμα για καφε ανεβαινουμε Sepherd's Market που μου φανηκε πολυ γραφικο,περναμε απο Mayfair και μετα μετρο και παμε Μουσειο Φυσικης Ιστοριας,το οποιο ηταν αρκετα εντυπωσιακο. To βραδυ ενιωθα τα ποδια μου σαν να ειχα τρεξει μαραθωνιο αλλα αξιζε...8,5 ωρες στους δρομους...

Την επομενη ειχα κλεισει μεσω ιντερνετ εισιτηρια για Μανταμ Τισω και London Eye τα οποια τα εδινε 34 λιρες και για τα δύο. Πηγαμε πρωτα στο Τισω.Ηταν οπως το περιμενα. Διασκεδαστικο.Για μια φορα καλα ειναι νομιζω. Καναμε περιπου 1,5 ωρα να το γυρισουμε ολο. Βγαινοντας ειδαμε το Regent's Park και ειπαμε να μπουμε να το περπατησουμε λιγο,το λιγο εγινε πολυ και καπου εκει στη μεση ειχαμε την σουπερ ανοητη ιδεα και ενω το προγραμμα ηταν να κατεβουμε Eθνικη Πινακοθηκη να το διασχισουμε ολο...δεν ξεραμε,δεν ρωταγαμε οεο? Καπου κατα τις 3 φτασαμε εξουθενωμενοι στην πανω εξοδο του και πεσαμε πανω στην πινακιδα για το zoo λεω ε μια που φτασαμε ως εδω πανω ας μπουμε κι εδω...σκαμε 40 ωραιοτατες λιρες για να δουμε ενα τιποτα...χειμωνα και μια ωρα πριν το κλεισιμο,εμας θα περιμεναν τα ζωακια??? Ετσι εχασα την ευκαιρια να παω πινακοθηκη και μου εμεινε καημος......:( Παιρνουμε μετρο και κατεβαινουμε Regent's street και παμε στα Hamley's που μου ειχαν πει οτι εχει 5 οροφους παιχνιδια για να παρω παιχνιδια για τα παιδια...Καλο ηταν αλλα οχι κατι τρελα διαφορετικο απο αυτα που ξερουμε εδω και πανακριβο. Το βραδυ μετα απο τοσο ξεποδαριασμα δειπνησαμε καπου στο Waterloo δεν ειχαμε κουραγιο να παμε παραπερα...

Την τριτη μερα παμε Harrod's απλα για την εμπειρια και συνεχιζουμε για Portobello οπου μας ειχε πει μια Αγγλιδα στο αεδοπλανο οτι ειναι ωραια το Σαββατο και Noting Hill. Δεν ηταν κατι τοσο αξιολογο ωστε να χασω μιση μερα για να το επισκεφθω ομολογω η αγορα του Portobello,δεδομενου οτι ειχα πολλα ακομα αξιοθεατα που δεν ειχα δει. Δευτερη πατατα μετα το zoo...Το βραδυ κλασσικα Covent Garden ειπαμε ηταν κεραυνοβολο το αισθημα....

Κυριακη παμε London eye ,ενταξει δεν βλεπεις κατι σπουδαιο απο εκει πανω κατ εμε....διακτινιζομαστε με ρυθμους Βεγγου Tower Bridge,μπαινουμε και μεσα,απολαμβανουμε καφε στα γυαλινα κτιρια απεναντι,εχοντας εκλπηκτικη θέα στη γεφυρα και συνεχιζουμε σε London Tower που ηταν αρκετα ομορφα και μετα με το μετρο China Town που γιορταζοταν η πρωτοχρονια των κινεζων και ηταν παρα πολυ ομορφα... δυστυχως εβρεχε και δεν ειμασταν για πολυ περπατημα...συνεχιζουμε στο λατρεμενο Covent Garden οπου την Κυριακη ηταν τελειως διαφορετικο γεματο κοσμο καλλιτεχνες μουσικες και αρωματα... Εκει ηταν που ειπα "σαν το Λονδινο τιποτα"...Φορτωθηκα μια σακουλα ροφηματα καθε ειδους απο τα whittard's για δωρα και για μας και μειναμε μεχρι αργα το απογευμα οπου καταληξαμε να τρωμε για τριτη φορα στο maxwell's.

Ποσο γρηγορα περνανε 4,5 μερες σε μια τοσο μεγαλη και τοσο γεματη αξιολογα μερη πολη.... ΔΕΝ προλαβα να δω Πινακοθηκες,Καθεδρικο Αγιου Παυλου,Βρετανικο Μουσειο αν και δεν ξερω τελικα αν θα αντεχα να μην εκνευριστω να βλεπω τα κλοπιμαια σε βιτρινα....να παμε θεατρο....ετσι ομως εχω λογους να ξαναπαω....

Την επομενη το πρωι με βαρια καρδια πηραμε τις βαλιτσουλες μας και με το λεωφορειο πηγαμε Liverpool station απο οπου πηραμε το Terravision και με 8 λιρες σε 55 λεπτα ειμασταν Stansted airport απο οπου πεταξαμε με ryanair.

Ερωτευτηκα τρελά αυτη την πολη,τους ανθρωπους της,οι οποιοι ειναι οι πιο ευγενικοι και προθυμοι να βοηθησουν Ευρωπαιοι που εχω δει μεχρι τωρα,τους ρυθμους της,τις μουσικες της,τη ζωη της,τη ζωντανια της....τα μυαλα μου αρνουνται να επιστρεψουν Ελλαδα και θελω να πατησω ενα κουμπι να βρεθω παλι πισωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω........:(
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ όμορφα μας τα λες! Και γω λάτρεψα το Λονδίνο και ανυπομονώ να καταφέρω να ξαναπάω! Επίσης είχα στο πρόγραμμα την αγορά του Portobello για Σάββατο πρωί και ανακουφίστηκα που λες ότι δεν ήταν και κάτι φοβερό, γιατί δε προλάβαμε και προτιμήσαμε να πάμε στο Βρετανικό μουσείο..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.954
Πολύ όμορφα μας τα λες! Και γω λάτρεψα το Λονδίνο και ανυπομονώ να καταφέρω να ξαναπάω! Επίσης είχα στο πρόγραμμα την αγορά του Portobello για Σάββατο πρωί και ανακουφίστηκα που λες ότι δεν ήταν και κάτι φοβερό, γιατί δε προλάβαμε και προτιμήσαμε να πάμε στο Βρετανικό μουσείο..
Χμ...εμένα μ' άρεσε, πάντως ;).
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χμ...εμένα μ' άρεσε, πάντως ;).
Koιτα αν εχεις δει οοοοοολα τα βασικα, ειναι αλλιως. Ομως δεδομενου οτι δεν ειδαμε Βρετανικο και Πινακοθηκες ε δεν αξιζε την ταλαιπωρια να ανεβουμε μεχρι εκει πανω μονο για την αγορα του Portobello η οποια σημειωτεον ειναι απομακρυσμενη δεν κολλαει με καποια αλλη επισκεψη... ισως φταιει οτι πηγαμε αργα το απογευμα προς το κλεισιμο τι να πω...προσωπικα μου θυμισε κατι απο λαικη αγορα Ελλαδας πολλοι πακιστανοι και ολα κινεζικα τιποτα ντοπιο,οπως περιμενα να δω εγω...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.891
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστούμε για την υπέροχη ιστορία από το θαυμάσιο Λονδίνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.154
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom