Ρουμανία Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φθινοπώριασε…. H φύση στα καλύτερα της και εγώ λαχταράω να πάω ένα ταξιδάκι κάπου… οπουδήποτε…
Κάπου να δω αυτά τα χρώματα!!! 🍁🍂

20221019_125314-01.jpeg

(📷 Πάρκο κάτω από το κάστρο του Bran)

Μια τυχαία αναζήτηση για οργανωμένη εκδρομή στη Ρουμανία την εβδομάδα της 28ης Οκτωβρίου και η απογοήτευση που την ακολούθησε καθώς διαπίστωσα ότι χάνονται οι 2 μέρες στους δρόμους, με οδήγησε στα ξαφνικά να κλείσω αεροπορικά από Θεσσαλονίκη για Βουκουρέστι την προηγούμενη εβδομάδα από αυτή που έψαχνα και να αναγκαστώ να οργανώσω μέσα σε 10 μέρες ένα ταξίδι για το οποίο δεν είχα προετοιμαστεί καθόλου… Το δέλεαρ ήταν τα φθηνά αεροπορικά που βρήκα με τη Ryanair! Τα εισιτήρια κόστισαν μόλις 60 € το άτομο με προτεραιότητα επιβίβασης και χειραποσκευή 10 κιλών.
Μετά ήρθαν τα δύσκολα! Σε 10 μέρες αναχωρούσαμε και εγώ δεν ήξερα και πολλά για την Ρουμανία…. Είχα διαβάσει κάποιες ιστορίες στο φόρουμ στο παρελθόν, αλλά δεν είχα συγκρατήσει πολλά γιατί δεν με ενδιέφερε τότε ο προορισμός. Που να ήξερα ότι θα τον αγαπήσω τόσο πολύ!!!
Που να ήξερα ότι μετά την επιστροφή μου θα γίνει και ο επόμενος προορισμός των φίλων μου που διαπίστωναν με έκπληξη, από τις λίγες φωτογραφίες των stories μου, πόσο όμορφη χώρα είναι τελικά η Ρουμανία και πόσο υποτιμημένη στα μάτια μας!!

Το ταξίδι είχε διάρκεια 6 γεμάτες μέρες με πολύ καλές πτήσεις αναχώρησης και επιστροφής και όλες οι μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων ήταν αποκλειστικά με τρένα. Αυτό θα το έκανα για πρώτη φορά στη ζωή μου και ειλικρινά με άγχωσε πολύ το θέμα των μετακινήσεων! Θα ταξιδεύαμε μόνο 2 άτομα αυτήν τη φορά και δίστασα να νοικιάσω αμάξι και να οδηγήσω εγώ γιατί γνώριζα ότι η Ρουμανία δεν διαθέτει αυτοκινητόδρομους μεταξύ των μεγάλων πόλεων που είχα επιλέξει να δω.

Επειδή λοιπόν δεν το έχω πολύ με το γράψιμο θα ήθελα να εστιάσω σε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες της χώρας και να σας μεταφέρω την δική μου πρόσφατη εμπειρία από τις μετακινήσεις με τρένα στην Ρουμανία που ήταν άριστη!!
DSC_0928-01.jpg

( 📷 Στο “Dimitrie Gusti” National Village Museum)
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΡΕΝΑ

Στη Ρουμανία, μετακινήθηκα για 6 μέρες τον Οκτώβριο του 2022 αποκλειστικά με τρένα στις εξής διαδρομές:

Bucharest (Gara de Nord station) > Brasov > Sinaia> > Sibiu > Sighișoara > Bucharest

Το πιο δύσκολο κομμάτι της οργάνωσης του ταξιδιού ήταν να βρω πριν την αναχώρηση μου ποια ήταν η βέλτιστη και ταχύτερη μετακίνηση μεταξύ των πόλεων που ήθελα να επισκεφτώ. Το κριτήριο ήταν να ταξιδεύω αργά το απόγευμα μετά τις 5 μ.μ. και να φτάνω στην πόλη αργά, να κάνω εκεί διανυκτέρευση και να την βλέπω και νύχτα και την επόμενη μέρα με φως, μέχρι αργά το απόγευμα.

Αυτό που δυσκόλεψε τον προγραμματισμό μου ήταν το γεγονός ότι έφτανα αεροπορικώς στο Βουκουρέστι Τρίτη πρωί και στο Peles Castle εκείνη την ημέρα ήταν επισκέψιμο μόνο το ισόγειο του και όχι οι υπόλοιποι όροφοι και έτσι αναγκάστηκα να κάνω ένα πισωγύρισμα στη Sinaia την επόμενη μέρα για να το δω όπως του άξιζε.

Αναζήτησα πρώτα τα υφιστάμενα δρομολόγια μέσω της σελίδας https://www.rome2rio.com.

Εκεί βρήκα και τα δρομολόγια των υπόλοιπων 2 ιδιωτικών εταιριών που εμπλέκονται στη διαχείριση του σιδηροδρομικού δικτύου της Ρουμανίας.

Έκανα πριν την αναχώρηση μου λογαριασμό στην κάτωθι ιστοσελίδα της εταιρείας που διαχειρίζεται τους Ρουμανικούς Σιδηροδρόμους:

CFR Călători : Home - CFR Calatori

Έκλεινα κάθε μέρα από το κινητό τα εισιτήρια για την επόμενη διαδρομή μου στο δρομολόγιο που ήδη ήξερα πριν το ταξίδι μου. Πλήρωνα με πιστωτική κάρτα και δεν είχα το άγχος να είμαι έγκαιρα στο σταθμό για να αγοράσω το εισιτήριο μου. Μπορούσα να αγοράζω εισιτήρια μέχρι και λίγες ώρες πριν την αναχώρηση μου, ενώ είχα διαβάσει ότι υπήρχε ένα περιθώριο 6 ωρών πριν την αναχώρηση της αμαξοστοιχίας που έπρεπε να αγοράσω ηλεκτρονικά το εισιτήριο μου. Τελικά δεν ίσχυε για τις διαδρομές που είχα επιλέξει.

Τα ηλεκτρονικά εισιτήρια τα επιδείκνυα στον ελεγκτή της αμαξοστοιχίας που είχε μηχάνημα και έλεγχε το barcode του εισιτηρίου χωρίς να μου ζητήσει κανένας ταυτότητα για τον έλεγχο της ταυτοπροσωπίας, αν και τα εισιτήρια ανέφεραν τα ονόματα των επιβατών.

Δεν τα είχα κλείσει τα εισιτήρια μέρες νωρίτερα γιατί ήθελα να έχω ευελιξία στην μετακίνηση μου μεταξύ των πόλεων. Για τον λόγο αυτό δεν είχα κλείσει και τις διαμονές στην κάθε πόλη εκτός από την πρώτη διανυκτέρευση στο Brasov.

Επέλεγα πάντα τα δρομολόγια με την ένδειξη IR (International) μπροστά διότι είναι τα πιο γρήγορα και με τις λιγότερες στάσεις. Απέφυγα τα δρομολόγια με την ένδειξη R (Regio).

Τα τρένα της Ρουμανίας ήταν πάμφθηνα, ήταν καθαρά και κάποια ήταν υπερσύγχρονα!
Τα τρένα με το οποίο μετακινήθηκα από Sinaia στο Sibiu και από Sighișoara στο Βουκουρέστι, ήταν υπερσύγχρονα, με μεγάλα τραπεζάκια και διέθεταν και πρίζες για φόρτιση ηλεκτρικών συσκευών.

Το μόνο χάλια τρένο που χρησιμοποίησα ήταν μιας άλλης ιδιωτικής εταιρίας -που δεν θυμάμαι -για την μετακίνηση μου από Brasov > Sinaia (1 ώρα). Ο λόγος ήταν ότι με βόλευε η αναχώρηση του για να φτάσω έγκαιρα στην Sinaia, αφού είχα χάσει το προηγούμενο δρομολόγιο της CFR Călători. Ήταν πάμφθηνο το εισιτήριο του, περίπου 1,30 € και το τρένο ήταν τριτοκοσμικό!!! Ήταν και αυτό μια εμπειρία! Κανονικά το εισιτήριο με CFR είναι στα 8,6 lei (περίπου 1,75 €).

Το πιο σύγχρονο τρένο από όλα ήταν αυτό στη διαδρομή Sibiu > Sighișoara που είχε ένα βαγόνι μόνο και έκανε τη σύνδεση μεταξύ των 2 πόλεων με πολλές ενδιάμεσες στάσεις στα χωριά. Σε αυτό πήρα εισιτήριο πρώτης θέσης για την εμπειρία… Διέθετε και μονές θέσεις με τραπεζάκι και πολύ άνετα καθίσματα!

Σε όλα τις υπόλοιπες διαδρομές αγόραζα εισιτήριο B class γιατί σε κάποια δρομολόγια δεν υπήρχε καν πρώτη θέση. Μετάνιωσα μόνο που δεν επέλεξα πρώτη θέση για την μετακίνηση μου από Sighișoara στο Βουκουρέστι, γιατί ήταν μεγάλη η διαδρομή ( 5 ώρες και 45 λεπτά) και θα ήθελα λίγη περισσότερη άνεση στις θέσεις.

Tip: Τα τρένα της Ρουμανίας που χρησιμοποίησα δεν διέθεταν βαγόνι με μπαρ/εστιατόριο οπότε πρέπει να κάνετε έγκαιρα από τους σταθμούς τις αναγκαίες προμήθειες σε νερό και φαγητό, ειδικά για τις μεγάλες διαδρομές. Αλλιώς θα διψάσετε πολύ!!!

Συμπερασματικά, θα ήθελα να αναφέρω ότι η εμπειρία μου με τους Ρουμανικούς Σιδηροδρόμους ήταν άψογη!!! Τα τρένα έφταναν όλα στην ώρα τους και δεν υπήρχε ποτέ καθυστέρηση ούτε ένα λεπτό! Υπήρχαν ηλεκτρονικοί πίνακες με τις αναχωρήσεις και τις πλατφόρμες και γίνονταν διπλές ανακοινώσεις από τα μεγάφωνα στα αγγλικά. Ακόμη και στην Sighișoara που είναι μια μικρή πόλη έγινε διπλή ανακοίνωση της άφιξης της αμαξοστοιχίας.

Όταν βρω περισσότερο χρόνο θα επανέλθω με τις επιλογές των δρομολογίων μεταξύ των πόλεων.
 
Last edited:

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Ήμουνα Βουκουρέστι και Μπρασόβ 18-22/10 και επιβεβαιώνω κ εγώ την άψογη εμπειρία μου με τα ρουμανικά τρένα (CFR Calatori, εισιτήριο στην εφαρμογή, αναχώρηση και άφιξη στην ώρα τους, πρίζα για φόρτιση), αν κ εγώ τα χρησιμοποιήσα μόνο από Βουκουρέστι προς Μπρασόβ και αντίστροφα.
Προσωπικά ευχαριστήθηκα πάρα πολύ το Μπρασόβ και τα υπέροχα φθινοπωρινά χρώματα.
Είμαι σίγουρος ότι περάσατε υπέροχα, εκπληκτικός και οικονομικός προορισμός η Ρουμανία.
 

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΡΕΝΑ

Στη Ρουμανία, μετακινήθηκα για 6 μέρες τον Οκτώβριο του 2022 αποκλειστικά με τρένα στις εξής διαδρομές:

Bucharest (Gara de Nord station) > Brasov > Sinaia> > Sibiu > Sighișoara > Bucharest

Το πιο δύσκολο κομμάτι της οργάνωσης του ταξιδιού ήταν να βρω πριν την αναχώρηση μου ποια ήταν η βέλτιστη και ταχύτερη μετακίνηση μεταξύ των πόλεων που ήθελα να επισκεφτώ. Το κριτήριο ήταν να ταξιδεύω αργά το απόγευμα μετά τις 5 μ.μ. και να φτάνω στην πόλη αργά, να κάνω εκεί διανυκτέρευση και να την βλέπω και νύχτα και την επόμενη μέρα με φως, μέχρι αργά το απόγευμα.

Αυτό που δυσκόλεψε τον προγραμματισμό μου ήταν το γεγονός ότι έφτανα αεροπορικώς στο Βουκουρέστι Τρίτη πρωί και στο Peles Castle εκείνη την ημέρα ήταν επισκέψιμο μόνο το ισόγειο του και όχι οι υπόλοιποι όροφοι και έτσι αναγκάστηκα να κάνω ένα πισωγύρισμα στη Sinaia την επόμενη μέρα για να το δω όπως του άξιζε.

Αναζήτησα πρώτα τα υφιστάμενα δρομολόγια μέσω της σελίδας https://www.rome2rio.com.

Εκεί βρήκα και τα δρομολόγια των υπόλοιπων 2 ιδιωτικών εταιριών που εμπλέκονται στη διαχείριση του σιδηροδρομικού δικτύου της Ρουμανίας.

Έκανα πριν την αναχώρηση μου λογαριασμό στην κάτωθι ιστοσελίδα της εταιρείας που διαχειρίζεται τους Ρουμανικούς Σιδηροδρόμους:

CFR Călători : Home - CFR Calatori

Έκλεινα κάθε μέρα από το κινητό τα εισιτήρια για την επόμενη διαδρομή μου στο δρομολόγιο που ήδη ήξερα πριν το ταξίδι μου. Πλήρωνα με πιστωτική κάρτα και δεν είχα το άγχος να είμαι έγκαιρα στο σταθμό για να αγοράσω το εισιτήριο μου. Μπορούσα να αγοράζω εισιτήρια μέχρι και λίγες ώρες πριν την αναχώρηση μου, ενώ είχα διαβάσει ότι υπήρχε ένα περιθώριο 6 ωρών πριν την αναχώρηση της αμαξοστοιχίας που έπρεπε να αγοράσω ηλεκτρονικά το εισιτήριο μου. Τελικά δεν ίσχυε για τις διαδρομές που είχα επιλέξει.

Τα ηλεκτρονικά εισιτήρια τα επιδείκνυα στον ελεγκτή της αμαξοστοιχίας που είχε μηχάνημα και έλεγχε το barcode του εισιτηρίου χωρίς να μου ζητήσει κανένας ταυτότητα για τον έλεγχο της ταυτοπροσωπίας, αν και τα εισιτήρια ανέφεραν τα ονόματα των επιβατών.

Δεν τα είχα κλείσει τα εισιτήρια μέρες νωρίτερα γιατί ήθελα να έχω ευελιξία στην μετακίνηση μου μεταξύ των πόλεων. Για τον λόγο αυτό δεν είχα κλείσει και τις διαμονές στην κάθε πόλη εκτός από την πρώτη διανυκτέρευση στο Brasov.

Επέλεγα πάντα τα δρομολόγια με την ένδειξη IR (International) μπροστά διότι είναι τα πιο γρήγορα και με τις λιγότερες στάσεις. Απέφυγα τα δρομολόγια με την ένδειξη R (Regio).

Τα τρένα της Ρουμανίας ήταν πάμφθηνα, ήταν καθαρά και κάποια ήταν υπερσύγχρονα!
Τα τρένα με το οποίο μετακινήθηκα από Sinaia στο Sibiu και από Sighișoara στο Βουκουρέστι, ήταν υπερσύγχρονα, με μεγάλα τραπεζάκια και διέθεταν και πρίζες για φόρτιση ηλεκτρικών συσκευών.

Το μόνο χάλια τρένο που χρησιμοποίησα ήταν μιας άλλης ιδιωτικής εταιρίας -που δεν θυμάμαι -για την μετακίνηση μου από Brasov > Sinaia (1 ώρα). Ο λόγος ήταν ότι με βόλευε η αναχώρηση του για να φτάσω έγκαιρα στην Sinaia, αφού είχα χάσει το προηγούμενο δρομολόγιο της CFR Călători. Ήταν πάμφθηνο το εισιτήριο του, περίπου 1,30 € και το τρένο ήταν τριτοκοσμικό!!! Ήταν και αυτό μια εμπειρία! Κανονικά το εισιτήριο με CFR είναι στα 8,6 lei (περίπου 1,75 €).

Το πιο σύγχρονο τρένο από όλα ήταν αυτό στη διαδρομή Sibiu > Sighișoara που είχε ένα βαγόνι μόνο και έκανε τη σύνδεση μεταξύ των 2 πόλεων με πολλές ενδιάμεσες στάσεις στα χωριά. Σε αυτό πήρα εισιτήριο πρώτης θέσης για την εμπειρία… Διέθετε και μονές θέσεις με τραπεζάκι και πολύ άνετα καθίσματα!

Σε όλα τις υπόλοιπες διαδρομές αγόραζα εισιτήριο B class γιατί σε κάποια δρομολόγια δεν υπήρχε καν πρώτη θέση. Μετάνιωσα μόνο που δεν επέλεξα πρώτη θέση για την μετακίνηση μου από Sighișoara στο Βουκουρέστι, γιατί ήταν μεγάλη η διαδρομή ( 5 ώρες και 45 λεπτά) και θα ήθελα λίγη περισσότερη άνεση στις θέσεις.

Tip: Τα τρένα της Ρουμανίας που χρησιμοποίησα δεν διέθεταν βαγόνι με μπαρ/εστιατόριο οπότε πρέπει να κάνετε έγκαιρα από τους σταθμούς τις αναγκαίες προμήθειες σε νερό και φαγητό, ειδικά για τις μεγάλες διαδρομές. Αλλιώς θα διψάσετε πολύ!!!

Συμπερασματικά, θα ήθελα να αναφέρω ότι η εμπειρία μου με τους Ρουμανικούς Σιδηροδρόμους ήταν άψογη!!! Τα τρένα έφταναν όλα στην ώρα τους και δεν υπήρχε ποτέ καθυστέρηση ούτε ένα λεπτό! Υπήρχαν ηλεκτρονικοί πίνακες με τις αναχωρήσεις και τις πλατφόρμες και γίνονταν διπλές ανακοινώσεις από τα μεγάφωνα στα αγγλικά. Ακόμη και στην Sighișoara που είναι μια μικρή πόλη έγινε διπλή ανακοίνωση της άφιξης της αμαξοστοιχίας.

Όταν βρω περισσότερο χρόνο θα επανέλθω με τις επιλογές των δρομολογίων μεταξύ των πόλεων.
Μόλις γύρισα από την υπέροχη εξοχή της Ρουμανίας..μόνο καλά έχω να πω..αναμένω την συνέχεια της ιστορίας σου με λαχτάρα για να επαναφέρω και τις δικές μου μνήμες...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι ωραία έκπληξη είναι αυτή Έλενα!!! Ρουμανία :heart: !

πόσο όμορφη χώρα είναι τελικά η Ρουμανία και πόσο υποτιμημένη στα μάτια μας!!
Εγώ πάντως το έχω πει πολλάκις, αλλά δεν εισακούγομαι.

Αναμένω τη συνέχεια και φωτογραφίες οπωσδήποτε :)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ήμουνα Βουκουρέστι και Μπρασόβ 18-22/10 και επιβεβαιώνω κ εγώ την άψογη εμπειρία μου με τα ρουμανικά τρένα (CFR Calatori, εισιτήριο στην εφαρμογή, αναχώρηση και άφιξη στην ώρα τους, πρίζα για φόρτιση), αν κ εγώ τα χρησιμοποιήσα μόνο από Βουκουρέστι προς Μπρασόβ και αντίστροφα.
Προσωπικά ευχαριστήθηκα πάρα πολύ το Μπρασόβ και τα υπέροχα φθινοπωρινά χρώματα.
Είμαι σίγουρος ότι περάσατε υπέροχα, εκπληκτικός και οικονομικός προορισμός η Ρουμανία.
Όντως περάσαμε υπέροχα! Το Μπρασόβ μας άρεσε πολύ και το γυρίσαμε για πολλές ώρες. Τα φθινοπωρινά χρώματα στο βουνό του και η διαδρομή μέσα στο δάσος ήταν μοναδική!!
Εκεί είπα ότι θα ήθελα να ζω σε αυτήν την πόλη και να κάνω κάθε απόγευμα βόλτα σε αυτό το μονοπάτι!
Ήμασταν ακριβώς τις ίδιες ηλιόλουστες και ζεστές μέρες στη Ρουμανία, 18-23/10. Είμαι σίγουρη ότι περάσατε και εσείς υπέροχα! 😀

20221018_182427-01.jpeg


(📷 Το μονοπάτι στο βουνό του Brasov)
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Εγώ πάντως το έχω πει πολλάκις, αλλά δεν εισακούγομαι.

Αναμένω τη συνέχεια και φωτογραφίες οπωσδήποτε :)
Και όμως εισακούστηκες από μένα και με επηρέασες πολύ με την υπέροχη ιστορία σου!!
Δεν μπόρεσα να αναζητήσω και εγώ τον κλειδοκράτορα των ξεχωριστών οχυρωμένων εκκλησιών της Ρουμανίας γιατί δεν είχα αμάξι, αλλά άφησα πολλή ύλη για να επανέλθω στη χώρα για ένα καλοκαιρινό οδικό ταξίδι... 😇
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μόλις γύρισα από την υπέροχη εξοχή της Ρουμανίας..μόνο καλά έχω να πω..αναμένω την συνέχεια της ιστορίας σου με λαχτάρα για να επαναφέρω και τις δικές μου μνήμες...
Απόλαυσες και εσύ τα μαγικά χρώματα της φθινοπωρινής Ρουμανίας!! 🍁🍂
Χαίρομαι που όλοι μόνο καλά λόγια έχουμε να πούμε για αυτήν τη χώρα!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΑ ΤΑΞΙ / BOLT / UBER

Για τις μετακινήσεις μας στη Ρουμανία χρησιμοποιήσαμε σχεδόν αποκλειστικά την εφαρμογή BOLT και για μία μόνο μετακίνηση την εφαρμογή UBER στο Βουκουρέστι, η οποία είναι και αυτή διαθέσιμη στη Ρουμανία σε κάποιες πόλεις. Είχα συνδέσει τις εφαρμογές με την πιστωτική μου κάρτα και επέλεξα να γίνονται όλες οι χρεώσεις σε αυτήν ( σε τοπικό νόμισμα) χωρίς να έχω το άγχος των μετρητών.

Σε όλες τις πόλεις που μετακινηθήκαμε ήταν διαθέσιμη η εξυπηρέτηση από την εφαρμογή BOLT, εκτός από την πόλη Sighișoara όπου δεν υπήρχαν διαθέσιμοι συνεργάτες της BOLT και χρησιμοποιήσαμε τοπικά ταξί για τη μεταφορά μας από το σιδηροδρομικό σταθμό στο ξενοδοχείο και το αντίστροφο καταβάλλοντας ελάχιστο αντίτιμο της τάξης των 10 lei (~2 €) για κάθε διαδρομή.

Η μετακίνηση με ταξί ήταν πολύ φθηνή και την αξιοποιήσαμε στο έπακρο! Ακόμη και στο κάστρο του Bran επιλέξαμε να πάμε και να γυρίσουμε με ταξί BOLT από το Brasov (28,22 € /26,80 € η κάθε διαδρομή) γιατί δεν ήθελα να χάσουμε χρόνο με τα λεωφορεία, καθώς εκείνη την ημέρα είχαμε πιεσμένο πρόγραμμα. Έτσι καταφέραμε και εκτελέσαμε το πρόγραμμα μας στο ακέραιο χωρίς ατυχίες…

Για την μετακίνησή μας από το αεροδρόμιο του Βουκουρεστίου προς τον σταθμό των τρένων (București Nord) είχα κλείσει την προηγούμενη μέρα της αναχώρησης μας μεταφορά μέσω της παρακάτω σελίδας η οποία μας κόστισε 21 €. Η τιμή ήταν σταθερή ανεξάρτητα εάν θα μας πήγαινε σε ξενοδοχείο ή οπουδήποτε μέσα στην πόλη του Βουκουρεστίου.

Bucharest Airport Shuttle|Get To City Center Hotels|From 22€

Η εξυπηρέτηση τους ήταν άψογη!!! Ο οδηγός μας περίμενε εντός του αεροδρομίου, στις αφίξεις, με ένα κινητό στο χέρι που στην οθόνη του έγραφε το όνομα μου. Ήταν πάρα πολύ ευγενικός, επικοινωνιακός, μιλούσε άψογα αγγλικά και μας έδωσε πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες κατά τη διάρκεια της διαδρομής μας.

Επέλεξα τη προκαθορισμένη αμοιβή γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω να αργήσω να βρω ταξί ή και να το χρυσοπληρώσω αφού μπορεί και να μας έκανε γύρους μέσα στην πόλη. Έτσι φτάσαμε πάρα πολύ γρήγορα στον σταθμό των τρένων και είχαμε άπλετο χρόνο για να εκδώσουμε εισιτήρια και να κάνουμε τις αναγκαίες προμήθειες σε νερό και φαγητό που αποδείχθηκαν τελικά σωτήριες…
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.216
Likes
25.807
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@Elena2508 τι ωραίο φθινοπωρινό δωράκι είναι αυτό! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Περιμένω πολλές φωτογραφίες από τις όμορφες πόλεις της χώρας.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Elena2508 τι ωραίο φθινοπωρινό δωράκι είναι αυτό! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Περιμένω πολλές φωτογραφίες από τις όμορφες πόλεις της χώρας.
Σε ευχαριστώ πολύ Κλαίρη!
Ας γράψω για αρχή τις πληροφορίες που μπορούν να βοηθήσουν καποιους να ταξιδέψουν πιο εύκολα στη χώρα και μετά θα προσπαθήσω να κάνω επιλογή από τις 2500 φωτογραφίες που τράβηξα σε 6 μέρες! 😱🤔🙄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom