Υπερτιμημένα μνημεία: Τα "must" που δε χρειάζεται να δούμε

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
η αποψη του καθε ενος ειναι υποκειμενικη.αλλου του αρεσει να βρεθει μπροστα σε ενα μνημειο και αλλου οχι και προτιμα να περιπλανηθει στην γυρω περιοχη.
εγω νομιζω οτι το καθε μνημειο χαραχτηριζει τον τοπο οπου παμε,καποια απο αυτα δεν εχουν ιστορια και απλα βγαζουμε μια φωτογραφια για να πουμε οτι πηγαμε και αλλα εχουν τοσα πολλα να μας μαθουν που πραγματικα δεν ειναι καθολου υπερεκτιμημενα!

εγω οταν πηγα στον πυργο του Αιφελ ενθουσιαστηκα απο την πανοραμικη θεα του Παρισιου και νομιζω οτι μονο γι'αυτο αξιζει να πας,με την ιδια σκεψη (της σιδερενιας κατασκευης) δεν θα επρεπε ποτε να παμε ουτε στο Ματι του Λονδινου.
οσο για τις πυραμιδες.....πας για να δεις απο κοντα τα τοσα που εχεις διαβασει για αυτες, την ιστορια τους και το μυστηριο ενος αλλου πολιτισμου διαφορετικου απο το δικο μας.
καθε μνημειο εχει την ομορφια του!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όπω και για τον Πύργο της Πίζας. Γιατί δεν είναι ωραίο αξιοθέατο; Εκτός του ότι απαξιώνεται στο άρθρο το γεγονός ότι είναι ένας πύργος που γέρνει και στέκεται και μάλιστα αποπερατώθηκε ενώ ήδη είχε γείρει, μηνεδίζει και τον Πύργο καθεαυτού που είναι απο μόνος του πιστεύω πολύ όμορφος...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η λέξη και ένοια υπερτιμιμένο δεν ταιριάζει στο άρθρο!
θα μπορούσε να λεγεται,"περισσότερες προτάσεις"
Μην τα ισοπεδώνομε όλα!!
Οποιος έγραψε το άρθρο το οποίο μας το μετέφερε η vario,ας μελετήσει καλύτερα την ένοια των ελληνικών λέξεων...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Συμφωνώ πως η γνώμη του καθενός από μας είναι υποκειμενική και ότι κάποια από αυτά τα μνημεία είναι πολίτιμα για λόγους που ίσως δεν είναι γνωστοί σε εμάς όπως πολύ σωστά το τοποθέτησε η Έρση, όμως θέλω να σας εξομολογηθώ ότι στην Πίζα μετάνοιωσα που πήγα και πράγματι θα ήθελα να είχα περάσει περισσότερο καιρό στο μεσαιωνικό χωριό που επισκεφθήκαμε αμέσως μετά, (συγνώμη δεν θυμάμαι το όνομα του), και ότι στο Κολοσαίο ήθελα να βγω έξω αμέσως μόλις μπήκα, δεν ήθελα να κάτσω στιγμή εκεί, κάτι μου προκαλούσε ασφυξία εκεί μέσα, ίσως όντως η ατμόσφαιρα να παραμένει βαριά μετά από τόσους σκοτωμούς που έγιναν εκεί μέσα. Η μετάφραση του άρθρου δεν είναι καλή αλλά η πρόθεση του είναι. Καλό είναι να είμαστε λίγο πιο υποψιασμένοι όταν πάμε σε μια πόλη με στάνταρ αξιοθέατα που προσελκύουν τους πάντες, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι απευθύνονται στους πάντες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μπορούμε παρακαλώ να έχουμε την πηγή του άρθρου και το όνομα του δημοσιογράφου?
Έτσι για να ξέρω ποιόν θα λέω άσχετο σε συζητήσεις...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ολοκληρο το άρθρο με ονοματεπώνυμο είναι εδω: Προορισμοί | Υπερτιμημένα μνημεία: Τα "must" που δε χρειάζεται να δείτε

προσωπικα θεωρώ πως δεν υπάρχουν υπερτιμημένα μνημεία αν και δεν έχω ακόμα την τύχη να έχω παει σε ολα απο αυτά αλλα μαλλον η υπογράφων δεν εχει παει ισως και σε κανένα απο αυτα
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μπορούμε παρακαλώ να έχουμε την πηγή του άρθρου και το όνομα του δημοσιογράφου?
Έτσι για να ξέρω ποιόν θα λέω άσχετο σε συζητήσεις...
Αν κρίνω από άλλα άρθρα ταξιδιωτικού περιεχομένου που έχω δει στο παρελθόν στο in2life.gr, είναι πολύ πιθανόν αυτός που το υπογράφει να έκανε απλά μετάφραση από ξένο άρθρο, παρουσιάζοντας το σαν δικό του. Τα συνηθίζουν κάτι τέτοια μερικοί "δημοσιογράφοι"...
 

IRO1976

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
DISNEYLAND ΑΜΕΡΙΚΗ
εγώ πάντως έπαθα πλάκα με το κολοσαίο και με τον πύργο του αιφελ
εαν πας με γκρουπ δεν περιμένεις καθόλου στην σειρά
 
Μηνύματα
49
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΥΤΑΝ
ελεος παιδια που είναι υπερτιμημένο μνημείο ο πύργος του 'Αιφελ. Και 100 φορές να πας στο Παρίσι αξίζει να ανέβεις. Η θέα είνα φανταστική, το Παρίσι μαγικό, και η αίσθηση ότι βρίσκεσαι εκεί πάνω μοναδική.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάλι καλά που δεν πρότεινε η δημοσιογράφος να μην πάμε καθόλου στο Παρίσι και αντί γι' αυτό να πεταχτούμε μέχρι τη Μεσσηνία να δούμε τον "μικρό" Πύργο του Άϊφελ!:haha:
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Οπως συμφωνουμε ολοι, το θεμα ειναι αυστηρα υποκειμενικο. Ενα μνημειο ειτε σου αρεσει ειτε δε σου αρεσει. Ουτε αυτος που το βρισκει αδιαφορο, ουτε αυτος που το βρισκει ενδιαφερον ειναι περισσοτερο γνώστης απο τον αλλο. Εμενα ο πυργος του Αιφελ μου αρεσε και τον θεωρω ενα κατασκευαστικο επιτευγμα, δεν προκειται να πω ομως ασχετο οποιον δεν του αρεσε. Οταν ''κραζουμε'' καποιον για τις αποψεις του κανουμε το ιδιο λαθος που τον κατηγορουμε οτι εκανε. Δλδ θεωρουμε μονο τη δικη μας αποψη σωστη και τις αντιθετες αποψεις λανθασμενες...
Ασχετα με αυτο, βρισκω πολυ ενδιαφερουσες τις εναλλακτικες προτασεις του αρθρου:clap:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μπορούμε παρακαλώ να έχουμε την πηγή του άρθρου και το όνομα του δημοσιογράφου?
Έτσι για να ξέρω ποιόν θα λέω άσχετο σε συζητήσεις...
Προορισμοί | Υπερτιμημένα μνημεία: Τα "must" που δε χρειάζεται να δείτε

της Ηρώς Κουνάδη

edit: τώρα το δα ότι το έβαλαν και πιο πάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom