Υποτιμημένοι προορισμοί

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Οκ ενδιαφέρων το θέμα με τους υπερτιμημένους προορισμούς αλλά νομίζω πιο χρήσιμο θα ήταν ένα θέμα με τους υποτιμημένους προορισμούς δηλ προορισμοί χώρες ή περιοχές που επισκεφτήκατε και που σας έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση χωρίς να το περιμένετε.
Και για αρχή θα αναφέρω την Κρακοβία στην οποία ταξίδεψα την πρωτομαγιά του 2008 και έτριβα τα μάτια μου. Απίστευτη αρχιτεκτονική (εφάμιλλη αν όχι ανώτερη της Πράγας) ήπιος τουρισμός, κάστρα άριστα διατηρημένα, ποτάμι που διασχίζει την πόλη απίστευτης ομορφιάς, χαμηλές τιμές, επαρκέστατο οδικό δίκτυο (καημένη Ελλάδα) και μια εξοχή απαράμιλλης ομορφιάς

(από λάθος μου έχει μπεί σε λάθος κατηγορία ρε admin κάνε ένα κόπο)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν θα την έλεγα υποτιμημένη την Κρακοβία για τους Έλληνες. Ήπιος τουρισμός? πρωτομαγιά στην κεντρική πλατεία? Νοέμβρη πήγα και μου χαν παίξει τα διαόλια! πάρα πολλής κόσμος, σουβενιράκια παντού. Η Βαβέλ εσωτερικά δεν μου άρεσε (αχταρμάς), η τρύπα του δράκου μια μούφα. Κοίτα, καλή είναι η Κρακοβία, με τα ποταμάκια της και της γειτονιές της αλλά δεν είναι πλέον και κρυμμένο μυστικό! κοσμοσυρροή!
Εγώ από την άλλη, θα ονομάσω υποτιμημένη (αλλά καλύτερα έτσι) την Ρουμάνικη εξοχή.
Υπάρχει ίδη στο forum αυτό το θέμα από την Dafni, μάλιστα με τον ίδιο ακριβώς τίτλο.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εγώ από την άλλη, θα ονομάσω υποτιμημένη (αλλά καλύτερα έτσι) την Ρουμάνικη εξοχή.
Υπάρχει ίδη στο forum αυτό το θέμα από την Dafni, μάλιστα με τον ίδιο ακριβώς τίτλο.

Συμφωνω για τη Ρουμανικη εξοχη,ειδικα το κομματι που βρισκεται στα Καρπαθια ορη,μου αρεσε παρα πολυ!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Κοίτα, καλή είναι η Κρακοβία, με τα ποταμάκια της και της γειτονιές της αλλά δεν είναι πλέον και κρυμμένο μυστικό! κοσμοσυρροή!
Δεν θέλω να πάρω θέση για το θέμα μιας και κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα. Αλλά όχι και ποταμάκι ο Βιστούλας.:shock: 1047χμ μήκος όταν ο Ρήνος έχει 1320χμ. Η λεκάνη απορροής του είναι μεγαλύτερη από την Ελλάδα. Έτσι είναι τα ποταμάκια;
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Έχω την εντύπωση ότι πολλούν υποτιμούν τις βαλκανικές χώρες..

Ε λοιπόν, έχω να τους πω ότι τα Βαλκάνια είναι υπέροχα!

Ειδικά Σερβία αλλά ακόμα πιο ειδικά Βοσνία είναι πολύ όμορφα και ωραία!

Δεν ξέρω γιατί υποτιμούνται έτσι. Ή μάλλον, μπορώ να υποθέσω.

Αλλά τα προτείνω αναμφίβολα σε όλους, ειδικά σε αυτούς που τα υποτιμούν και προτιμούν πάντα την υπόλοιπη Ευρώπη! Πάτε μια βόλτα εδώ στα πέριξ, θα δείτε, θα αλλάξετε γνώμη!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Συμφωνω με χοντρο μπιζελι. Υπαρχει η εντυπωση στην Ελλαδα οτι οι βαλκανικες χωρες ειναι ''παρακμη''. Λιγο οι πολεμοι, λιγο το σοσιαλ/κομμουνιστικο παρελθον, λιγο η γλωσσα που ακουγεται βαρβαρη στα ευαισθητα ελληνικα αυτια μας. Ολα μαζι επιφερουν μια περιφρονηση, η οποια βασικα στηριζεται στην αγνοια. Δεν εχω παει σε σλλες βαλκανικες χωρες πλην των σκοπιων (την εποχη της ενωμενης γιουγκοσλαβιας) αλλα εχω δει τι κρυβουν τα βαλκανια, κ ελπιζω καποια στιγμη να το δω κ απο κοντα.
Γενικοτερα η υποτιμηση προορισμων εξαρταται απο το τι γνωριζει κανεις για μια περιοχη προτου την επισκεφθει. Αν γνωριζουμε λιγα μπορει να εκπλαγουμε θετικα (η κ αρνητικα) αναλογα κ με τις προσωπικες μας προσδοκιες.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Έχω την εντύπωση ότι πολλούν υποτιμούν τις βαλκανικές χώρες..

Ε λοιπόν, έχω να τους πω ότι τα Βαλκάνια είναι υπέροχα!

Ειδικά Σερβία αλλά ακόμα πιο ειδικά Βοσνία είναι πολύ όμορφα και ωραία!

Δεν ξέρω γιατί υποτιμούνται έτσι. Ή μάλλον, μπορώ να υποθέσω.

Αλλά τα προτείνω αναμφίβολα σε όλους, ειδικά σε αυτούς που τα υποτιμούν και προτιμούν πάντα την υπόλοιπη Ευρώπη! Πάτε μια βόλτα εδώ στα πέριξ, θα δείτε, θα αλλάξετε γνώμη!
Πεστα βρε παιδακι μου:clap:....συμφωνω απολυτα και επαυξανω!!!Ασε που αυτον τον λαο δεν τον πτοησε κανενας πολεμος-ομιλω δια την Ενωμενην Γιουγκοσλαβια!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Υποτιμημενο προορισμο θεωρω την Σαλαμινα. Επειδη ειναι τοσο κοντα στην Αθηνα,πρεπει να την απαξιωνουμε?? Ειδικα εδω στο φορουμ εχουν γραφτει πολλα γιαυτην!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Υποτιμημενο προορισμο θεωρω την Σαλαμινα. Επειδη ειναι τοσο κοντα στην Αθηνα,πρεπει να την απαξιωνουμε?? Ειδικα εδω στο φορουμ εχουν γραφτει πολλα γιαυτην!!
Θα συμφωνήσω με την Ευαγγελία, μέχρι κι η Βίσση μετά τη διεκδίκηση του Ηρωδείου,έδωσε το κονσέρτο της στα μαγευτικά Παλούκια...
Να μην μιλήσω έπειτα για Ντουμπάι....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
καποια απο τα events που λαμβανουν χωρα στο "νησι" αυτο το μηνα
6/9 ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ
10/9 ΖΑΝ ΚΟΚΤΩ : ΔΥΟ ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ <<ΤΟ ΨΕΜΑ>> - <<ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΗΣ ΜΑΣΣΑΛΙΑΣ>>
14/9 Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΨΑΡΑ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom