Υποχρεώσεις Αεροσυνοδών

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει κανείς αναλυτικά, ποιες είναι οι υποχρεώσεις των αεροσυνοδών; Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί είμαι έγκυος, στις αρχές μου όμως που ακόμη δε φαίνεται πολύ.. αλλά λόγω δουλειάς χρειάζεται να κάνω συχνά αεροπορικά ταξίδια κυρίως Αθήνα-Θεσσαλονίκη και αντιμετωπίζω το εξής θέμα: καμιά φορά χρειάζομαι βοήθεια για να ανεβάσω την χειραποσκευή στο ντουλαπάκι. Έτσι αποφάσισα στις προηγούμενες τρεις πτήσεις μου να ζητήσω βοήθεια από τις αεροσυνοδούς. Οι δύο από τις τρεις αεροσυνοδούς με βοήθησαν πολύ ευπρόσδεκτα, σαν να το θεώρησαν αυτονόητο. Στην τελευταία πτήση η αεροσυνοδός με κοίταξε απαθέστατη και στην ερώτησή αν μπορεί να με βοηθήσει να ανεβάσω την χειραποσκευή μου γιατί είμαι έγκυος, μου λέει "Όχι εγώ.. να ρωτήσεις κάποιον επιβάτη"... Εννοείται καταντράπηκα, βέβαια με βοήθησε ένας κύριος, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.. Κι αυτός είναι ο λόγος που μου γεννήθηκαν απορίες για το αν θα είχα δίκιο ή όχι να το κάνω θέμα! Και αμέσως σκέφτηκα ότι εδώ θα βρω τους κατάλληλους ανθρώπους με τις κατάλληλες γνώσεις! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δε γνωρίζω τις υποχρεώσεις αλλά έχω δει στις πτήσεις μου μέχρι τώρα τους/τις αεροσυνοδούς να βοηθούν με τις βαλίτσες αλλά και με άλλους τρόπους επιβάτες με κινητικά προβλήματα,γονείς με μικρά παιδιά και γενικά ευπαθείς ομάδες.Αφού λοιπόν οι έγκυες ανήκουν σε αυτές τις ομάδες πιστεύω ότι θα έπρεπε να σε βοηθήσει.Αλλά και ανθρώπινα να το δει κανείς δεν απαντάς σε μία έγκυο ''όχι εγώ'' εκτός κι αν ήταν κι εκείνη έγκυος!!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
maraki_83 said:
Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει κανείς αναλυτικά, ποιες είναι οι υποχρεώσεις των αεροσυνοδών; Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί είμαι έγκυος, στις αρχές μου όμως που ακόμη δε φαίνεται πολύ.. αλλά λόγω δουλειάς χρειάζεται να κάνω συχνά αεροπορικά ταξίδια κυρίως Αθήνα-Θεσσαλονίκη και αντιμετωπίζω το εξής θέμα: καμιά φορά χρειάζομαι βοήθεια για να ανεβάσω την χειραποσκευή στο ντουλαπάκι. Έτσι αποφάσισα στις προηγούμενες τρεις πτήσεις μου να ζητήσω βοήθεια από τις αεροσυνοδούς. Οι δύο από τις τρεις αεροσυνοδούς με βοήθησαν πολύ ευπρόσδεκτα, σαν να το θεώρησαν αυτονόητο. Στην τελευταία πτήση η αεροσυνοδός με κοίταξε απαθέστατη και στην ερώτησή αν μπορεί να με βοηθήσει να ανεβάσω την χειραποσκευή μου γιατί είμαι έγκυος, μου λέει "Όχι εγώ.. να ρωτήσεις κάποιον επιβάτη"... Εννοείται καταντράπηκα, βέβαια με βοήθησε ένας κύριος, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.. Κι αυτός είναι ο λόγος που μου γεννήθηκαν απορίες για το αν θα είχα δίκιο ή όχι να το κάνω θέμα! Και αμέσως σκέφτηκα ότι εδώ θα βρω τους κατάλληλους ανθρώπους με τις κατάλληλες γνώσεις! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Οσες φορές έχω τύχει σε τέτοια περίπτωση πάντα οι αεροσυνοδοι εξυπηρετούν, πολλές φορές μάλιστα το προτείνουν κιόλας για να εξυπηρετήσουν κάποιον που φαίνεται ότι δν μπορεί. Τώρα πάντα υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις αν και νομίζω δν είναι συμπεριφορά αυτή.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η δουλειά του/της αεροσυνοδού ουδεμία σχέση έχει με αυτή του αχθοφόρου, συνεπώς καμία υποχρέωση δεν έχουν να μεταφέρουν, να σηκώνουν και να τοποθετούν τις αποσκευές των επιβατών στα ντουλαπάκια... οι περισσότεροι βέβαια, καθ' υπέρβαση το κάνουν, αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι...

Κατανοώ ότι είχες θέμα με την εγκυμοσύνη σου, αλλά παρόμοιο θέμα π.χ με την μέση της μπορεί να είχε και η αεροσυνοδός. Ας καταλάβουμε και δεν μιλάω για σένα αλλά γενικά, ότι οι αεροσυνοδοί, ούτε αχθοφόροι, ούτε υπηρέτες μας είναι. Είναι πρωτίστως οι άνθρωποι που θα σώσουν την ζωή μας, στην απίθανη περίπτωση, που συμβεί κάποιο ατύχημα.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μάλιστα.. βασικά το σκεφτόμουν κι εγώ ότι μπορεί να έχω άδικο που τους το ζητάω.. γι'αυτό ήθελα μια πιο έμπειρη γνώμη.. Άρα μάλλον θα πρέπει να βρίσκω κανέναν επιβάτη να με βοηθάει γιατί στη χειραποσκευή έχω το λαπτοπ μου που δεν γίνεται να το δινω στις βαλίτσες! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μάλιστα.. βασικά το σκεφτόμουν κι εγώ ότι μπορεί να έχω άδικο που τους το ζητάω.. γι'αυτό ήθελα μια πιο έμπειρη γνώμη.. Άρα μάλλον θα πρέπει να βρίσκω κανέναν επιβάτη να με βοηθάει γιατί στη χειραποσκευή έχω το λαπτοπ μου που δεν γίνεται να το δινω στις βαλίτσες! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Δεν είναι θέμα αν έχεις δίκιο η άδικο.
Είναι θέμα ανθρωπιάς και ευγένειας απλά!
Όπως αν σε ένα αστικό σηκωθείς για να καθήσει μια έγυος ή ένας ηλικιωμένος.Δεν έχεις υποχρέωση να το κάνεις.Το κάνεις απλά αν είσαι ευγενικός σαν άνθρωπος.

Το οτι έτυχες σε αγενή αεροσυνοδό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να το ξαναζητήσεις ούτε να ντραπείς.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να το ξαναπώ γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός... εδώ δεν μιλάμε για αγενή αεροσυνοδό... μιλάμε για αεροσυνοδό που αρνήθηκε να γίνει αχθοφόρος επιβάτη... η αεροσυνοδός ούτε κακότροπη ήταν, ούτε αγενής, είπε απλά ότι δεν μπορεί να μεταφέρει τις αποσκευές του επιβάτη... μπορεί να είχε θέμα υγείας ή για λόγους αρχής συνειδητά, δεν ήθελε να βοηθήσει... κανένας δεν μπορεί να την κατηγορήσει γιαυτό... υπάρχουν επιβάτες που επιτακτικά ζητούν από τις αεροσυνοδούς να σηκώνουν τις αποσκευές τους και δημιουργούν φασαρία αν αρνηθούν... με αυτό το σκεπτικό πάγια θέση πολλών αεροσυνοδών είναι η άρνηση... καταλαβαίνω ότι η συγκεκριμένη περίπτωση παρουσιάζει ιδιαιτερότητα, αλλά δυστυχώς κοντά στα ξερά, καίγονται και τα χλωρά...

Ούτε θέμα ανθρωπιάς λοιπόν είναι, ούτε θέμα ευγένειας... είπαμε η δουλειά των αεροσυνοδών δεν έχει καμία σχέση με αυτή της μεταφοράς των αποσκευών. Η φίλη μας μπορεί κάλλιστα να ζητήσει με ευγένεια από κάποιον νεαρό να την βοηθήσει στο σήκωμα των αποσκευών της... αν αυτός αρνηθεί, τότε θα μιλάμε για αγένεια ή για έλλειψη ανθρωπιάς...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.819
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια πολυ περισσοτερο δε να εχει αναγκη συμπαραστασης αλλου ατομου... η εγκυος ειναι μια υγιεστατη γυναικα που απλα θα φερει στο κοσμο μια αλλη υπαρξη.. Αν τωρα υπαρχει προβλημα στη εγκυμοσυνη, δηλαδη υπαρχουν επιπλοκες τοτε καλυτερα να απεχει απο τη υπηρεσια και εργασια της για να μην θεσει σε κινδυνο το εμβρυο...
Φιλη απο οτι καταλαβα δεν εχεις προβλημα απλα φοβασαι μήπως κατι συμβει. .Αυτο ομως δεν ειναι υποχρεωση κανενος..... Στη χωρα μας ευτυχως υπαρχουν πολλοι που ενεργουν απο ευαισθησια ...
Νασε καλα και να προχωρα η εγκυμοσυνη σου με ασφαλεια ως το τελος...
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν είπα ότι έχω κάποιο πρόβλημα ούτε ότι νιώθω άρρωστη .. μπορώ να δουλεύω και συνεχίζω να δουλεύω.. και ακόμη περισσότερο να πετάω.. το μόνο που δεν είναι τόσο καλό είναι να σηκώνω βάρη.. που σημαίνει ότι το μόνο που με φοβίζει (όχι όμως ότι δεν μπορώ να το κάνω) είναι να σηκώσω την τσάντα του λαπτοπ, που είναι το εργαλείο της δουλειάς μου, και να τη βάλω στο ντουλαπάκι.. Σε αυτό μονάχα σκέφτομαι αν "κάνει" να αγγαρεύω τις αεροσυνοδούς ή όχι.. Ευχαριστώ για τις ευχές!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Το να σηκώσεις ένα βάρος ψηλά είναι μια κίνηση που καλύτερα να την αποφεύγεις. Δεν νομίζω να υπάρξει άνδρας (και όχι μόνο νεαρός) που να μην προθυμοποιηθεί να σε εξυπηρετήσει αν του το ζητήσεις – οι περισσότεροι θα το κάνουν με ευχαρίστηση. Με την αεροσυνοδό είναι διαφορετικά - για αυτήν είναι ώρα εργασίας και μπορεί εκείνη τη στιγμή να επιτηρεί τη διέλευση από τους διαδρόμους την τακτοποίηση επιβατών και αποσκευών, να κάνει καταμέτρηση κλπ οπότε εύλογα μπορεί να αρνηθεί αφού δεν είναι στις υποχρεώσεις της και δεν είναι εμφανής η κατάστασή σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως πρεπει να επεσες στην περιπτωση. Ειναι πολλες οι φορες που εχω δωσει σε αεροσυνοδους να τακτοποιησουν τα πραγματα μου, επειδη οταν επιβιβαζομαι τα γυρω απο τη θεση μου ντουλαπακια ειναι γεματα (εχω την κακια συνηθεια να ανεβαινω απο τους τελευταιους στο αεροπλανο). Δεν θυμαμαι ουτε μια φορα να μου το εχουν αρνηθει.
Βεβαια λογικο θα μου πεις, δεν μπορουν να αντισταθουν στη ματια μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom