Πολωνία Φαγητό Βαρσοβία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εγώ που θα φθάσω βράδυ 9μμ Σαββάτου και θα διανυκτερεύσω στο metropol, να δω που θα φάω:haha: ... τα milky bars για κλειστά τα βλέπω, το c.k oberza χλωμό το βλέπω να βρω ως ένα άτομο τραπέζι....
μάλλον θα ξαμολυθώ στη Chmienla , Nowy Swiat και ότι βρω:haha:
αλλά το γλυκάκι μου ή τη σοκολάτα μου θα τα φάω/πιω (ας είναι καλά οι οδηγίες του ThanasisU2 :xalara:)
Πάρε τη Jerozolimskie με κατεύθυνση προς το Εθνικό Μουσείο και στα 700 μέτρα υπάρχει ένα Zapiecek, στην Aleje Jerozolimskie 28, όπου μπορείς να φας αξιοπρεπή Πολωνική κουζίνα. Και χωρίς πρόβλημα κι αν είσαι μόνη. Ανοιχτά μέχρι τις 11 το βράδυ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.226
εγώ που θα φθάσω βράδυ 9μμ Σαββάτου και θα διανυκτερεύσω στο metropol, να δω που θα φάω:haha: ... τα milky bars για κλειστά τα βλέπω, το c.k oberza χλωμό το βλέπω να βρω ως ένα άτομο τραπέζι....
μάλλον θα ξαμολυθώ στη Chmienla , Nowy Swiat και ότι βρω:haha:
αλλά το γλυκάκι μου ή τη σοκολάτα μου θα τα φάω/πιω (ας είναι καλά οι οδηγίες του ThanasisU2 :xalara:)
Εσυ έπρεπε να νηστεύεις τότε. Θα τα πω όλα στον πάτερ...:haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Πάρε τη Jerozolimskie με κατεύθυνση προς το Εθνικό Μουσείο και στα 700 μέτρα υπάρχει ένα Zapiecek, στην Aleje Jerozolimskie 28, όπου μπορείς να φας αξιοπρεπή Πολωνική κουζίνα. Και χωρίς πρόβλημα κι αν είσαι μόνη. Ανοιχτά μέχρι τις 11 το βράδυ.
merci !!! είναι και το πιο κοντινό μου ...
βλέπω ότι είναι αλυσίδα τα Zapiecek (μιας και είχα γράψει τα 2 που είναι στη freta 18 και στην Swietojanska 13)
http://www.zapiecek.eu/menu_eng.html
 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Εσυ έπρεπε να νηστεύεις τότε. Θα τα πω όλα στον πάτερ...:haha:
:haha::haha: ασθενής και οδοιπόρος αμαρτία ουκ έχειν :haha:
εντάξει θα βρω και το καραμελομάγαζο που αναφέρεις να το τιμήσω τη Μεγάλη βδομάδα, με την επιστροφή μου στη Βαρσοβία ;):cool:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
merci !!! είναι και το πιο κοντινό μου ...
βλέπω ότι είναι αλυσίδα τα Zapiecek (μιας και είχα γράψει τα 2 που είναι στη freta 18 και στην Swietojanska 13)
Ναι, είναι αρκετά, εμείς είδαμε σε 5-6 διαφορετικά σημεία. Ζεστό, ζωντανό περιβάλλον σε όλα, κλασσικά Πολωνικά πιάτα (τα 'τηγανητά' πιερόγκι με τα άγρια μανιτάρια μου άρεσαν περισσότερο στη συγκεκριμένη κατηγορία), γρήγορο σέρβις και καλές τιμές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.226
Ελπίζω να βρω χειροποίητες καραμέλες στο Γκντανσκ! Ειμαι να σκάσω που δεν θα μπω καθόλου Βαρσοβια στην επιστροφή...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λύσσαξες πια με το Croque Madame! :bleh:
Αφού σου είπαμε: Θέλουμε καραμελίτσες. Εκεί δεν έχει καραμελίτσες! Θες να μπούμε και σ'άλλους πειρασμούς; Ε;:rolleyes-80:
Καλά σοβαρά το λένε; Εγώ νόμιζα θα τρολάρουν! Είναι δυνατό όμως το μαγαζάκι να το τσεκάρετε.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Λύσσαξες πια με το Croque Madame! :bleh:
Αφού σου είπαμε: Θέλουμε καραμελίτσες. Εκεί δεν έχει καραμελίτσες! Θες να μπούμε και σ'άλλους πειρασμούς; Ε;:rolleyes-80:
σιγά που θα μου ξεφεύγανε τα καφε-ζαχαροπλαστεία :haha:
όταν επιστρέψω με το καλό από το ταξίδι, θα σας τα γραψω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.242
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom