Ιταλία Φαγητό και διασκέδαση στη Ρώμη

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδη αγαπω το τιραμισου και οταν επισκεφθηκα τη Ρωμη σκοπος μου ηταν να φαω οσο το δυνατον περισσότερο και να βρω το καλυτερο...(πραγμα αδυνατο γιατι ΠΟΣΟ τιραμισου να φας???) εχω να πω πως κατα την ταπεινη μου αποψη το Pompi ειναι λιγο "μαζικης παραγωγής"...Διασημο μεν, οριακά άνοστο δε....Το καλυτερο τιραμισόυ το εφαγα σε μια άκυρη τρατορια στο Τραστέβερε που μας πηγε ενας φίλος, μόνιμος κάτοικος Ρωμης. Εκει εφαγα και την καλύτερη -μεχρι τωρα- cacio e pepe. Δυστυχως επειδη "με πηγαν" δε θυμαμαι όνομα. Δοκιμάστε από παντού ειναι η συμβουλή μου....ειναι θεμα γούστου και "νοικοκυρας" που το φτιαχνει
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ξαποστάσαμε πρόσφατα για τιραμισού στο Le Bistro Roma κάτω από τη Piazza di Spagna.
Σαν γεύση μας άρεσε, ήταν καλό. Τιμή 8,00 €
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Πετάμε για Ρώμη ανήμερα Πρωτοχρονιά. Προσγειωνόμαστε στις 17.35. Θα υπάρχει κάτι ανοιχτό το βράδυ για φαγητό/ποτό και σε ποιά περιοχή;
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Πετάμε για Ρώμη ανήμερα Πρωτοχρονιά. Προσγειωνόμαστε στις 17.35. Θα υπάρχει κάτι ανοιχτό το βράδυ για φαγητό/ποτό και σε ποιά περιοχή;
Φαντάζομαι κάτι θα βρεις ανοιχτό στο Trastevere...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Kανονικά σε αυτό το θέμα θα έπρεπε να έχετε sticky τις δικές μου προτάσεις.
@tripakias Που θα τις βρω αυτές τις προτάσεις σου;
Μπορείς να μου στείλεις τον σύνδεσμο; Σε 3 μέρες θα είμαι Ρώμη και ψάχνομαι για καλό φαγητό σε ωραίο περιβάλλον.
Θα είναι και γιορτινές μέρες και μας βλέπω να μένουμε νηστικοί...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias Που θα τις βρω αυτές τις προτάσεις σου;
Μπορείς να μου στείλεις τον σύνδεσμο; Σε 3 μέρες θα είμαι Ρώμη και ψάχνομαι για καλό φαγητό σε ωραίο περιβάλλον.
Θα είναι και γιορτινές μέρες και μας βλέπω να μένουμε νηστικοί...
Απ' όλους αυτούς που προτείνουν εδώ μέσα φαγητό στη Ρώμη διάλεξες εμένα να ρωτήσεις; Λογικό, με αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες κι εμένα, αν πήγαινα Ρώμη σε 3 μέρες, θα με είχε πιάσει κρύος ιδρώτας. Χα, @Samion ακούς; Φάε τη σκόνη μου...

Η πρόταση μου για Ρώμη είναι η εξής: Όταν θα πεινάσεις και θα θελήσεις να καθίσεις για φαγητό θα κοιτάξεις ποια μαγαζιά είναι τριγύρω σου, τα βλέπεις σχετικά καθαρά και έχουν αρκετό κόσμο (δεν έχει σημασία αν είναι τουρίστες ή Ιταλοί). Θα ανοίξεις τους χάρτες της google και θα διαβάσεις κριτικές. Θα διαβάσεις τις αρνητικές. Αν δεν γράφουν κάτι που να σε ενοχλεί (εννοείται τις παράλογες κριτικές δεν τις δίνεις σημασία) πας και τρως εκεί. Πίτσα και μακαρόνια θα φας άλλωστε, πόσο χάλια να τα κάνουν; Αν δεν έχουν τραπέζι...πας σε ένα άλλο.

Φυσικά αυτό μπορείς να το κάνεις και από το ξενοδοχείο ή την Ελλάδα αν ξέρεις το πρόγραμμα σου και τις ώρες που θα φας και να κάνεις κράτηση αν σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένα μαγαζιά. Μπορείς επίσης να δεις κριτικές στο thefork app και να κάνεις κράτηση εξοικονομώντας και κάποια χρήματα.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Trastev
@tripakias Που θα τις βρω αυτές τις προτάσεις σου;
Μπορείς να μου στείλεις τον σύνδεσμο; Σε 3 μέρες θα είμαι Ρώμη και ψάχνομαι για καλό φαγητό σε ωραίο περιβάλλον.
Θα είναι και γιορτινές μέρες και μας βλέπω να μένουμε νηστικοί...
Trastevere
Tonnarello · Piazza della Scala, 19 / 21, 00153 Roma RM, Italie
Ai Marmi · Viale di Trastevere, 53-59, 00153 Roma RM, Italie
Osteria Nannarella · Piazza di S. Calisto, 7/a, 00153 Roma RM, Italie
Campo dei fiori
Osteria da Fortunata · Via del Pellegrino, 11/12, 00186 Roma RM, Italie
Sora Margherita · Piazza delle Cinque Scole, 30, 00186 Roma RM, Italie
Virgilio a Campo De’ Fiori · Campo de' Fiori, 10/a, 00186 Roma RM, Italie
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Αρχές Νοέμβρη 2023 (οικογενειακό ταξίδι στην Ρώμη)

Περιοχή Piazza di Spagna- Popolo
1) PizzaRé, Via di Ripetta, 14 .
Πολύ καλή ναπολιτάνικη πίτσα, συμπαθητικός χώρος και προσωπικό .
2) Gino Sorbillo Roma , Piazza Augusto Imperatore.
Γνωστή ναπολιτάνικη αλυσίδα με εξαιρετική πίτσα , ωραίος χώρος , συνωστισμός σε ώρες αιχμής.
3) Pompi Tiramisù, Via Della Croce, 88
Πασίγνωστο για το τιραμισού του (αρκετά καλό , δεν ξετρελάθηκα). Συνήθως έχει ουρά.
4) Venchi Cioccolato e Gelato , Via Della Croce, 25/26 (αλυσίδα , έχει ακόμη και στο αεροδρόμιο)
Gelato σε πολλές γεύσεις .Προσωπικά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.
5) Il Gianfornaio - Piazza di Spagna , Via di S. Sebastianello, 6
Εξαιρετικό πρωινό με ωραίο καφέ ,τοπικά και ολόφρεσκα είδη αρτοποιίας.Προτιμάται από πολλούς ντόπιους , κυρίως εργαζομένους το πρωί .

Περιοχή Βατικανού
6) Ristorante dei Musei , Via Santamaura, 5
Νόστιμο φαγητό , πολύ φιλική εξυπηρέτηση , από τα λίγα εστιατόρια κοντά στα μουσεία του Βατικανού που δεν είναι άκρως τουριστικά. Λειτουργεί μόνο μεσημέρι.

Περιοχή Κολοσσαίου (Monti)
7) Taverna Romana , Via della Madonna dei Monti, 79
Πολύ νόστιμα ζυμαρικά , κλασική τρατορία που προτιμάται κυρίως από ντόπιους.
8) al42 by Pasta Chef rione Monti , Via Baccina, 42,
Μικρό μαγαζί με ολόφρεσκα και πεντανόστιμα ζυμαρικά , κυρίως για takeaway (ουρές τις ώρες αιχμής)

Περιοχή Trastevere
Προσωπικά η αγαπημένη μου περιοχή στη Ρώμη για φαγητό και ποτό, γεμάτη ντόπιους (κυρίως φοιτητές λόγω της εγγύτητας του πανεπιστημίου) και αρκετά πιο φθηνή από το κέντρο.
9) Pizzeria Dar Poeta , Vicolo del Bologna, 45
Απλή , φθηνή πιτσαρία με εξαιρετική πίτσα και suppli.
10) Ai Marmi, Viale di Trastevere, 53-59
Πολύ ωραία πίτσα σε χαλαρό περιβάλλον , Μας την πρότειναν φίλοι Ρωμαίοι.
11) Tonnarello (σε δύο σημεία), Nannarella (της ιδίας ιδιοκτησίας ,με τα ίδια πιάτα)
Τις προτιμούν ντόπιοι και τουρίστες, πολύ καλό φαγητό σε καλές τιμές . Αρκετά μεγάλες μερίδες αλλά και ουρές.
12) Martinucci Laboratory Trastevere, Vicolo del Cinque, 42
Νοτιοιταλική αλυσίδα ζαχαροπλαστείων (από την Απουλία) . Παστιτσιότο to die for (ειδικά κρέμα λεμόνι με αμύγδαλο)

Στις πολύ γνωστές πλατείες (Navona, Πάνθεον κ.α.) καθίσαμε μόνο για καφέ ή για κάνα spritz .
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
6) Ristorante dei Musei , Via Santamaura, 5
Νόστιμο φαγητό , πολύ φιλική εξυπηρέτηση , από τα λίγα εστιατόρια κοντά στα μουσεία του Βατικανού που δεν είναι άκρως τουριστικά. Λειτουργεί μόνο μεσημέρι.
Εδω ειχαμε φαει μετα την επισκεψη στο Βατικανο, εξαιτιας των πολυ δυνατων reviews. Μας φανηκε ισως το χειροτερο εστιατοριο που φαγαμε στη Ρωμη. Τοσο η πιτσα οσο και τα μακαρονια αρκετα μετρια. Βεβαια εχει γενικα πολυ καλες κριτικες. Τι να πω ισως ημασταν ατυχοι, αλλα δεν θα το ξαναδοκιμαζαμε...
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Απ' όλους αυτούς που προτείνουν εδώ μέσα φαγητό στη Ρώμη διάλεξες εμένα να ρωτήσεις; Λογικό, με αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες κι εμένα, αν πήγαινα Ρώμη σε 3 μέρες, θα με είχε πιάσει κρύος ιδρώτας. Χα, @Samion ακούς; Φάε τη σκόνη μου...

Η πρόταση μου για Ρώμη είναι η εξής: Όταν θα πεινάσεις και θα θελήσεις να καθίσεις για φαγητό θα κοιτάξεις ποια μαγαζιά είναι τριγύρω σου, τα βλέπεις σχετικά καθαρά και έχουν αρκετό κόσμο (δεν έχει σημασία αν είναι τουρίστες ή Ιταλοί). Θα ανοίξεις τους χάρτες της google και θα διαβάσεις κριτικές. Θα διαβάσεις τις αρνητικές. Αν δεν γράφουν κάτι που να σε ενοχλεί (εννοείται τις παράλογες κριτικές δεν τις δίνεις σημασία) πας και τρως εκεί. Πίτσα και μακαρόνια θα φας άλλωστε, πόσο χάλια να τα κάνουν; Αν δεν έχουν τραπέζι...πας σε ένα άλλο.

Φυσικά αυτό μπορείς να το κάνεις και από το ξενοδοχείο ή την Ελλάδα αν ξέρεις το πρόγραμμα σου και τις ώρες που θα φας και να κάνεις κράτηση αν σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένα μαγαζιά. Μπορείς επίσης να δεις κριτικές στο thefork app και να κάνεις κράτηση εξοικονομώντας και κάποια χρήματα.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Αυτήν την τακτική ακολουθώ χρόνια. Τρώω πάντα όπου πεινάω με κριτήρια παρόμοια με αυτά που έθεσες. Δεν ψάχνω ποτέ προσφορές από εφαρμογές.
Λόγω των ημερών όμως θεωρώ ότι θα δυσκολευτώ στο φαγητό.
Σε ρώτησα γιατί είπες ότι είχες προτάσεις που δεν τις εβρισκα...
Με την ευκαιρία έγινε ένα καλό update στο νήμα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom