Φθηνά δέματα στο εξωτερικό

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
ΟΚ, η αρχική μου απορία είναι για την Ισπανία, αλλα ας γράψει ο καθένας για όποια χώρα θέλει αν βρει κάτι φθηνό. Ξέρω ότι πολλές χώρες έχουν σχετικά φθηνά δέματα από Ελλάδα προς εξωτερικό και τούμπαλιν.
Ψάχνω κάτι αντίστοιχο για την Ισπανία. Το πιο φθηνό που βρίσκω είναι το Compare Courier Services | Send a Parcel | Cheap Shipping | Packlink και φυσικά από Θεσσαλονίκη/Αθήνα, από Τρίκαλα η τιμή εκτοξεύεται.

Δεν έχει κακές τιμές απλά με ενοχλεί που απαγορεύονται σχεδόν τα πάντα ή δεν καλύπτονται από την εγγύηση (πχ αλκοολ, εγγραφα, γυαλινα κλπ) και το ότι πρεπει να ειναι απο θεσσαλονίκη (πχ 15 κιλά βγαίνουν 40 ευρώ από Θεσσ και 75 από Τρίκαλα). Οπότε αν ξέρει κάποια/ος κάτι άλλο και κατα προτίμηση να εξυπηρετεί και επαρχία χωρίς να μας παίρνει και τα σώβρακα, ευπρόσδεκτο.
 
D

Delmem38110

Guest
αν στέλνεις συχνά, πάρε τηλέφωνο στις μεγάλες εταιρείες (tnt ups DhL.....) και δες τι τιμές θα σου κάνουν αν γίνεις πελάτης τους.
πολλά πράγματα όντως απαγορεύονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.924
Likes
40.760
ΟΚ, η αρχική μου απορία είναι για την Ισπανία, αλλα ας γράψει ο καθένας για όποια χώρα θέλει αν βρει κάτι φθηνό. Ξέρω ότι πολλές χώρες έχουν σχετικά φθηνά δέματα από Ελλάδα προς εξωτερικό και τούμπαλιν.
Ψάχνω κάτι αντίστοιχο για την Ισπανία. Το πιο φθηνό που βρίσκω είναι το Compare Courier Services | Send a Parcel | Cheap Shipping | Packlink και φυσικά από Θεσσαλονίκη/Αθήνα, από Τρίκαλα η τιμή εκτοξεύεται.

Δεν έχει κακές τιμές απλά με ενοχλεί που απαγορεύονται σχεδόν τα πάντα ή δεν καλύπτονται από την εγγύηση (πχ αλκοολ, εγγραφα, γυαλινα κλπ) και το ότι πρεπει να ειναι απο θεσσαλονίκη (πχ 15 κιλά βγαίνουν 40 ευρώ από Θεσσ και 75 από Τρίκαλα). Οπότε αν ξέρει κάποια/ος κάτι άλλο και κατα προτίμηση να εξυπηρετεί και επαρχία χωρίς να μας παίρνει και τα σώβρακα, ευπρόσδεκτο.
Επειδη το αναφερεις, απο Τρικαλα εννοειται οτι εκτοξευεται.
Η μανα μου που στελνει Αγγλια με υγρα και οτιδηποτε μπορει να φανταστει ο νους ελληνιδας μανας με New Lines , παει με αυτοκινητο σε σημειο σταθμευσης του λεωφορειου για να μη χρεωνονται δευτερο κουριερ. Η τιμη 40 ευρω ειναι πολυ λογικη, για Αγγλια παει 50.
Δεν ξερω αν ειδες DHL που τους λατρεψα οταν περσι ανοιξε δεμα, επεσαν απο μεσα λεφτα που δεν δηλωθηκαν και αγνοουσα οτι εσταλησαν ετσι, το ξανασυσκευασαν και εβαλαν τα λεφτα στη θεση τους.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.562
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Μετα και τις τελευταίες μεγάλες αυξήσεις στα ΕΛΤΑ, έχω καταλήξει στην acs eu economy. Δείτε τιμές εδώ ACS Courier - Τιμοκατάλογοι Εξωτερικού. Για κάποιες χώρες είναι πραγματικά φθηνά σε σχέση με τον ανταγωνισμό, δυστυχώς η Ισπανία είναι eu3, οπότε είναι αισθητά ακριβότερη (πχ 63 ευρώ για 15 κιλά) σε σχέση με την Ολλανδία 30 ευρώ όντας στην κατηγορία eu1. Βέβαια πρόκειται για μια υπηρεσία για την οποία δεν πρέπει να υπάρχει βιασύνη! Επίσης ένα άλλο παράδειγμα, δέμα 20 κιλών για Γαλλία με την acs eu economy κοστίζει 46,33 ευρώ ενώ με τα ΕΛΤΑ 127,50 ευρώ !!!!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Σας ευχαριστώ πολύ! Θα επανέλθω με σχόλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom