Φθινόπωρο και επέτειος με Greektown festival.....

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.536
Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Αισίως προχτές συμπλήρωσα ένα χρόνο στις ΗΠΑ. Μου φαίνεται σαν χθες που μετακόμιζα και όμως πέρασε ένας ολόκληρος χρόνος.

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς. Τα τόσα υπέροχα τοπία, τους "cool" ευγενικότατους Αμερικάνους, το βαρύ χειμώνα παρότι τεσσαρακοστός πρώτος παράλληλος (ίδιο γεωγραφικό πλάτος με τη Ρώμη) ή τους 500+ νεκρούς απο τα ξεκαθαρίσματα λογαριασμών των συμμοριών, στα νότια προάστια κυρίως, μέχρι σήμερα;

Αναμφισβήτητα το να μεταναστεύεις και να ζεις σε ένα ξένο τόπο είναι μεγάλη εμπειρία ζωής. Ο κάθε τόπος έχει τα καλά του και τα κακά του. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τη ζωή εδώ στο Σικάγο μιας και όσο περνάει ο καιρός η προσαρμογή γίνεται ολοένα και καλύτερη. Με το καιρό γνωρίζεις ανθρώπους, μέρη, ασχολίες και γεμίζεις τη ζωή σχετικά πιο εύκολα.

Χαρακτηριστική στιγμή των προηγούμενων εβδομάδων ήταν το Greek festival of Chicago . Διοργανώνεται από τους εστιάτορες των ελληνικών μαγαζιών του Greektown και ο σκοπός είναι να προσελκύσουν όσον το δυνατό περισσότερους θαμώνες που θα θελήσουν να δοκιμάσουν ελληνικές λιχουδιές (ότι μπαίνει στα κάρβουνα + κλασσικά ελληνικά φαγητά). Είχα την τύχη να δουλέψω μια από τις τρείς ημέρες του φεστιβάλ σε ένα εστιατόριο συγγενικού προσώπου και η εμπειρία (αλλά και η κούραση) ήταν μοναδική. Δυστυχώς δεν πήρα φωτογραφίες καθότι ήμουν στην πίεση για πολλές ώρες , αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί εύκολα να αναζητήσει πληροφορίες και φωτογραφίες στο διαδίκτυο.

Το φθινόπωρο (και το Halloween) έρχεται αλλά οι θερμοκρασίες παραμένουν σταθερά πάνω απο 23-25 c . Σε συνδυασμό με την υγρασία της λίμνης Μίσιγκαν η κατάσταση γίνεται ανυπόφορη ώρες ώρες. Βέβαια σε ενα τρίμηνο από τώρα αυτές οι ζέστες θα αναπολούνται...

Μιας και ανοίγουν και τα σχολεία να ευχηθώ σε όλες και όλους καλή σεζόν και σύντομα θα επανέλθω με τα δρόμενα του φθινοπώρου που είναι ομολογουμένως αρκετά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom