Φιλιππίνες - Παλάου

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παιδία καλησπέρα…. Σκέφτομαι για Φιλιππίνες τα Χριστούγεννα για 17 μέρες..
Έλα όμως που μου έχει μπει μια «διεστραμμένη» ιδέα στο μυαλό ..και έχω «ζαχαρώσει» και το Palau… Έχω βρει εισιτήρια με continental που αυτή τη στιγμή κάνουν $399 από Μανίλα. .Αξίζει λέτε τον κόπο να πάω για δυο μέρες;; Το πρόγραμμα όπως το έχω στο μυαλό μου τώρα θα είναι 8 μέρες Palawan, 4 μέρες Boracay, 1 Μανίλα, και 2 Palau.. Τι λέτε;;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.579
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ρωτάς εμάς τη στιγμή που εσύ έχεις ήδη εμπειρία από μικρά νησάκια του Ειρηνικού. Είμαι της γνώμης ότι αφού σου πέρασε από το μυαλό πρέπει να πας. Φαίνεται ότι έχει μέρη εξαιρετικής ομορφιάς. Εγώ θα διέθετα όχι 2 αλλά 4-5 μέρες να το γυρίσω πόντο-πόντο. Να γίνει απόσβεση και στα ακριβά σχετικά εισιτήρια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η ιδια ιδεα μου ειχε περασει κι εμενα απο το μυαλο αλλα τελικα αποφασισα οτι δεν αξιζε για 3-4 μερες (ποσο μαλλον για 2!). Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις να κοψεις απο πουθενα. 8 μέρες Palawan, 4 μέρες Boracay ειναι οτι πρεπει. Θα ελεγα να αφιερωσεις τις δυο μερες σου στις Φιλιππινες , εχει πολλα να δεις. Μια βολτα απο τις ταρατσες ρυζιου στο Banaue ειναι καλη ιδεα επισης.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
και γω συμφωνώ ότι το υπόλοιπο πρόγραμμα σου είναι μια χαρά, αλλά νομίζω ότι 2 μέρες δεν σου φτάνουν. Εκμεταλλεύσου τες με άλλο τρόπο. Μήπως να πας σε κανένα νησάκι τριγύρω από Μπορακάι;;;;;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οπως για παραδειγμα το νησακι Carabao απεναντι απο την Puka shell ε?
Το οποιο επισης το λενε "the next Boracay".

Αλλα προς το παρον ειναι το Μπορακαι 30 χρονια πριν!
Ποσο ομορφες ηταν οι Φιλιππινες αληθεια! Τελικα θα πας Head_cf?
 
Last edited by a moderator:

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Η αλήθεια είναι ότι αποφάσισα να μην πάω Παλαου γιατί μόνο για 2 η 3 μέρες είναι λίγο…
Τώρα αρχίζω και αμφιβάλω λίγο και για τις Φιλιππίνες και πιο συγκεκριμένα για το Μπορακαι γιατί όπως διαβάζω φαίνεται παρά πολύ τουριστικό νησί με πολύ φασαρία.. Είναι έτσι τα πράγματα;;

Άλλος ένας λόγος που με κάνει να αμφιβάλω για τις Φιλιππίνες είναι ότι με τα ιδία χρήματα (και με πολύ λιγότερα άμα πάω με Egyptair) μπορώ να πάω Ζανζιβάρη… που μπορεί να είναι πιο ακριβή η διαμονή αλλά αποτί φαίνεται από τις φωτογραφίες έχει πιο ωραίες παραλίες…και μάλλον και πιο πλούσιο πολιτισμό..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σωστη η αποφαση για το Παλαου.,
Οσο για το Μπορακαι , δεν ειδα πουθενα φασαρια και χαμο οπως πχ στο Πουκετ. Ναι υπαρχουν μπαρακια και μαγαζια με μουσικη , αλλα πρεπει να θελεις για να τα βρεις. Η αληθεια ειναι οτι πριν παω , ειχα δει κι εγω καποια σχολια στο ιντερνετ , ακομα και βιντεακια που περεπεμπαν σε ολονυχτια παρτυ , αλλα η πραγματικοτητα του νησιου ηταν χιλιομετρα μακρια. Δεν ξερω καν που μπορει να γινοταν ο χαμος..ειμαι και τυπος που τον αποφευγω βεβαια , αλλα εκανα αμετρητα πανω-κατω στην παραλια και δεν πηρα μυρωδια.
Συγκριση με Ζανζιβαρη δε μπορω να κανω , αλλα πιστευω κι εκει μια χαρα θα ειναι :)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εγώ πάλι έχοντας πάει και στα 2 μπορώ να σου πω τα εξής: Στο Μπορακάι πήγα φέτος την Πρωτοχρονιά και όπως καταλαβαίνεις γινόταν χαμός. Παρόλα αυτά μπορείς να βρεις και τα ήσυχα αλλά μπορείς να βρεις και τα φασαριόζικα. Αυτό που λένε όλοι ότι γίνεται χαμός δεν το καταλαβαίνω.... Τέλος πάντων για μένα ήταν ο ορισμός του τροπικού από θέμα ομορφιάς. Τώρα για την Ζανζιβάρη είναι πραγματικά απίστευτη. Από τα πιο όμορφα μέρη του κόσμου που έχω πάει.. Γνήσια αυθεντική με παραλίες πέρα από κάθε φαντασία, άνθρωποι εκπληκτικοί και φυσικά καθόλου νυχτερινή διασκέδαση πλην 2 beach bar.. Αυτά, ότι θες στη διάθεση σου..
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Αχ τι μου κανείς… Ας το πάρουμε αλλιώς…. Αν σου έδιναν δωρεάν διακοπές για ένα από τα δυο μέρη…σε ποιο θα ξαναπήγαινες;;

Οι παραλίες της Ζανζιβάρης ειναι πιο ωραιες απο αυτες του Μπορακάι;;

Επισης θα ήθελα και μια μικρή σύγκριση τιμών αν θα μπορουσες..


Ευχαριστώ
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αν και η White Beach στο Μπορακάι έχει ψηφιστεί ως μία από τις καλύτερες παραλίες του κόσμου και πράγματι είναι κατ'εμέ, θεωρώ ότι οι παραλίες της Ζανζιβάρης είναι πέρα από φαντασία!
Τα χρώματα τους είναι μαγευτικά.. Τώρα τα αεροπορικά σαφώς είναι πιο ακριβά για Μπορακάι γιατί είναι πιο μακρυά και έπειτα πρέπει να πάρεις μικρό αεροπλάνο από Μανίλα. Υπολόγιζε γύρω στο 1000 το λιγότερο το άτομο. Για Ζανζιβάρη μπορείς να βρεις καλύτερες τιμές για πτήσεις από Νταρ Ες Σαλάμ και μετά πάλι με εσωτερική, πιστεύω όμως ότι θα βγει φθηνότερα εμάς πάντως μας βγήκε. Για ξενοδοχεία εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας, αλλά πιστεύω ότι στο Μπορακάι μπορείς να βρεις για όλα τα βαλάντια σε αντίθεση με την Ζανζιβάρη που έχει λιγότερα καταλύματα και πιο τσιμπημένες τιμές.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Τελικά αποφάσισα για Ζανζιβάρη.. Αφού πήγα πέρυσι στο Βιετνάμ- Καμπότζη σκέφτηκα να επισκεφθώ κάτι εντελως διαφορετικό φέτος… Θα ψάξω για πληροφορίες στο Forum και άμα δε βρω κάτι θα σε ενοχλησω λιγο για ξενοδοχεία…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom