Φιλιππίνες Φιλιππίνες

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπερα από Φιλιππίνες! Σήμερα φυγαμε από Μποχολ. Είχαμε επιλέξει να μείνουμε σε μια συμπαθητική κατοικία μέσα στη φυση 5 λεπτά από την αλονα.Παιδια θέλω να σας πω, πως ήταν πολυ απογοητευτικά. Τα μαγαζιά είναι ελάχιστα, ο δρόμος που υποτίθεται ότι γίνεται όλο το κεφι είναι ένα πολυ μικρό πέρασμα με γυναίκες που σε κυνηγάνε, καταλαβαίνετε για τι και όλο αυτό μας κουρασε. Επίσης όλα κλείνουν πολυ νωρίς 10 έχουν ήδη μαζέψει. Ήταν κρίμα γιατί το περιμέναμε διαφορετικά. Ήρθαμε Καμιγκουιν, μετά παμε Σεμπου κ έχουμε αφήσει Ελ Νιδο κ ίσως Κόρον για το τέλος.
πω πω βλακεια.. Ας ελπίσουμε τα υπόλοιπα να είναι καλύτερα ! Ελ Νιντο είχα πάει κ εγώ το 2019, είχε απίστευτα τουρ με φοβερές παραλίες κ lagoons! Μολις γυρίσεις περιμένουμε ιστορία !!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα !
Γύρισα προσφατα από τις Φιλιππίνες και σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά και στο νησάκι Siargao ανατολικά της χώρας! ( πτήση από Cebu με cebu pacific ή philippines airlines )! Αρχίζει να γίνεται γνωστό τα τελευταία χρόνια όποτε δεν είναι και πήχτρα από τουρίστες ακόμα! (sohoton cove , magpopongko rock pools, sugba lagoon , maasin river ) είναι κάποια από τα τοπ μέρη στο νησί !
Άνετα για 4 - 5 μέρες !
Αν οδηγάτε και μηχανάκι ακόμα καλύτερα για να μετακινήστε πιο εύκολα !
Μεγάλη ποικιλία εστιατορίων επίσης!
αχ ναι το έχω δει κ εγώ το σιαργκαο είναι πανέμορφο όντως με υπέροχες παραλίες !! Έλεγα να μην παίρναμε κ άλλη πτήση από σεμπου γι αυτό σκέφτηκα εκεί τριγύρω..Εσυ που πηγές ; Πες μας πως ήταν πως πέρασες τι σου άρεσε; Περιμένουμε ιστορία !!!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Alona beach πάντως είναι αρκετά συμπαθητικά για διαμονή. Έχει εξαιρετικά μέρη για ηλιοβασίλεμα τύπου South Palms Resort με πολύ ωραίο φαγητό. Ωραία μαγαζιά για φαγητό εκτός του street food οπως το Mist και το Molly Bistro. Νοικιάζεις αμάξι με 30 ευρώ τη μέρα για man made forest, chocolate hills etc και οι βουτιές με φαλαινοκαρχαρίες είναι πολύ καλύτερο το μέρος από Cebu και με λιγότερο κόσμο.

Να κάνετε παζάρια για εκδρομή σε φαλαινοκαρχαρίες νωρίς το πρωί και μετά το μεσημέρι εκδρομή Balicasag και για ηλιοβασιλεμα Virgin island. Ζήτημα να δώσαμε 40 ευρώ το άτομο για όλο αυτό και ήταν όλη μέρα.

Και έχει το θετικό ότι στα 3 λεπτά από Alona beach είναι το αεροδρόμιο του Panglao που έχει απευθείας πτήση για El Nido, ενώ από Cebu έχει για Puerto Princesa που δεν είναι βολικό για Palawan.
ελ νιντο έχω παει το 2019 όποτε δεν σκεφτόμαστε προς τα εκεί. Είπα να κάναμε ένα τουρ σεμπου μποχολ παγκλαο σικιχορ που είναι όλα κοντά κ πας με καραβάκι για να μην μπαίναμε ξανά σε αεροπλάνο. Εσυ λες να μην μείνουμε καθόλου μποχολ κ να πάμε κατευθείαν παγκλαο κ από εκεί να πάμε στους καρχαρίες κτλ ;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
αχ ναι το έχω δει κ εγώ το σιαργκαο είναι πανέμορφο όντως με υπέροχες παραλίες !! Έλεγα να μην παίρναμε κ άλλη πτήση από σεμπου γι αυτό σκέφτηκα εκεί τριγύρω..Εσυ που πηγές ; Πες μας πως ήταν πως πέρασες τι σου άρεσε; Περιμένουμε ιστορία !!!
Θα προσπαθήσω να γράψω κάποια στιγμή εννοείται.
Ημουν ενα μηνα Φιλιππίνες και προσωπικά πιστεύω οτι το siargao καρά-αξίζει την εξτρά πτήση!
Το ομορφότερο μέρος από όσα γύρισα!
but the choice is yours!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα προσπαθήσω να γράψω κάποια στιγμή εννοείται.
Ημουν ενα μηνα Φιλιππίνες και προσωπικά πιστεύω οτι το siargao καρά-αξίζει την εξτρά πτήση!
Το ομορφότερο μέρος από όσα γύρισα!
but the choice is yours!
σε ποιο μέρος προτείνεις διαμονή με ωραία παραλία στο Σιαργκαο;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
σε ποιο μέρος προτείνεις διαμονή με ωραία παραλία στο Σιαργκαο;
Εμείς μείναμε σε ένα πολύ συμπαθητικό και ήσυχο χόστελ ( La boheme) στην περιοχή όπου βρίσκονται τα περισσότερα μαγαζιά και καταλύματα ( general luna ) το οποίο όμως δεν έχει θέα την θάλασσα αλλά από όσο θυμάμαι έχει και ιδιωτικά δωμάτια!

Με θέα στην θάλασσα θα βρείς αρκετά καταλύματα αλλά δυστηχώς δεν έχω κάποιο να σου προτείνω!

Μια άλλη πιο less crowded (από μαγαζιά και κόσμο) και ωραία περιόχη για διαμονή είναι η Alegria βόρεια του νησιού! είχαμε πάει αυθημερόν με μηχανάκι για μπάνιο και μας άρεσε!

P.s
Halika ( για παγωτό ) , Kurvada ( για φθηνό με πολλές επιλογές φαγητο- τύπου buffet ) και Shaka ( από τα πιο ωραία smoothie bowls που έφαγα).
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μεταξύ Panglao/Bohol και Siargao (για μη surfers) τί θα επιλέγατε?
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμείς μείναμε σε ένα πολύ συμπαθητικό και ήσυχο χόστελ ( La boheme) στην περιοχή όπου βρίσκονται τα περισσότερα μαγαζιά και καταλύματα ( general luna ) το οποίο όμως δεν έχει θέα την θάλασσα αλλά από όσο θυμάμαι έχει και ιδιωτικά δωμάτια!

Με θέα στην θάλασσα θα βρείς αρκετά καταλύματα αλλά δυστηχώς δεν έχω κάποιο να σου προτείνω!

Μια άλλη πιο less crowded (από μαγαζιά και κόσμο) και ωραία περιόχη για διαμονή είναι η Alegria βόρεια του νησιού! είχαμε πάει αυθημερόν με μηχανάκι για μπάνιο και μας άρεσε!

P.s
Halika ( για παγωτό ) , Kurvada ( για φθηνό με πολλές επιλογές φαγητο- τύπου buffet ) και Shaka ( από τα πιο ωραία smoothie bowls που έφαγα).
Αρκετά τσιμπημένες οι τιμές στα καταλύματα θα έλεγα ! Αλλα έχουν ανεβεί παντού δυστυχώς…
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Αρκετά τσιμπημένες οι τιμές στα καταλύματα θα έλεγα ! Αλλα έχουν ανεβεί παντού δυστυχώς…
Είναι παράδεισος για surfers η περιοχή και για αυτό θεωρώ είναι λίγο πάνω οι τιμές !
Νομίζω οι φιλιππίνες από τις ακριβότερες στην νοτιοανατολική Ασία !
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και έχει το θετικό ότι στα 3 λεπτά από Alona beach είναι το αεροδρόμιο του Panglao που έχει απευθείας πτήση για El Nido
Χρειάστηκε να googl-αρω για να δω αν είναι όντως έτσι :shock:
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι παράδεισος για surfers η περιοχή και για αυτό θεωρώ είναι λίγο πάνω οι τιμές !
Νομίζω οι φιλιππίνες από τις ακριβότερες στην νοτιοανατολική Ασία !
έχει κύμα δηλαδή στην θάλασσα ; Κ επίσης νοεμβρης είναι καλός μήνας ; Την προηγούμενη φορά είχα παεο Γενάρη κ ήταν φουλ σεζόν αλλά φέτος σκεφτόμαστε για Νοέμβρη
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
έχει κύμα δηλαδή στην θάλασσα ; Κ επίσης νοεμβρης είναι καλός μήνας ; Την προηγούμενη φορά είχα παεο Γενάρη κ ήταν φουλ σεζόν αλλά φέτος σκεφτόμαστε για Νοέμβρη
Κύμα είχε ναι αλλά υπήρχαν και σημεία που ήταν οκεύ.

Μέσα Νοέμβρη πήγαμε εμείς και θυμάμαι μας έβρεχε καθημερινά ( μερικές φόρες καλή μπόρα,άλλες απλά ψιλόβροχο - κυρίως από το μεσημερι και μετά) για λίγες ωρίτσες τόσο στο σέμπου όσο και σιαργκάο! αλλά δεν ήταν βροχή που προσωπικά μας ''χάλασε'' τις μέρες.
Ρίχναμε μια ματιά στον καιρό εννοείται.

Από την αλλή δε, δυτικά ( ελ νίντο - κορόν ) 15 μέρες δεν μας έβρεξε καθόλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.827
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom