Φιλοξενία μεταξύ ταξιδιωτών

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και όχι δεν είμαι καθόλου easy going.Μάλιστα μόνο εσύ μπορεί να με έχεις αξιολογήσει έτσι σε ολόκληρο το φόρουμ.
Είναι που θέλω να βλέπω το καλύτερο στους ανθρώπους :bleh:

Πάντως κάποιες εμπειρίες που γράφτηκαν εδώ μέσα για couchsurfing τις ζήλεψα, μπράβο σας. Δε ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω (να φιολοξενηθώ), αλλά σίγουρα θα ήθελα να βγω για ένα ποτό και να τους δείξω την πόλη.
 

xalara

Member
Μηνύματα
219
Likes
727
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Καλησπέρα! ας πω και εγώ την γνώμη μου για το couchsurfing στο οποίο είμαι μέλος από το 2005 όταν και έκανα το πρώτο ταξίδι μου στο εξωτερικό. Επειδή οι συνθήκες δεν μου το επιτρέπουν δυστυχώς δεν μπορώ να φιλοξενήσω στο σπίτι μου αλλά ανά διαστήματα μέσω του προφίλ μου «φιλοξενώ» άτομα σε σπίτια φίλων. Επίσης, δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δείξει την Αθήνα σε ξένους πηγαίνοντας τους για φραπέ ρακόμελα παιδάκια και σε ρεμπεταδικα:D . Η κύρια όμως χρήση που του κάνω είναι να συναντάω άτομα στις χώρες που πάω και να σερφάρω. Μια δυο φορές που έχω πάει κάπου και δεν έχω συναντήσει couchsurfers το ταξίδι χάνει μέρος από την γλύκα του. Η επιλογή γίνεται με βάση το προφίλ του άλλου ώστε πάντα να χουμε κάτι κοινό. Αν πάω με φίλους μου είμαι ποιο χύμα αν πάω όμως με την κοπέλα μου είμαι αρκετά επιλεκτικός.

Κατά την διάρκεια έχω συναντήσει απ’ όλους τους τύπους μελών. Άτομα που έχοντας ανταλλάξει απλά δύο email σου δίνουν το κλειδί του σπιτιού τους, την διεύθυνση τους, ακόμα και το κρεβάτι τους σου παραχωρούν ορισμένοι. Όλο αυτό γίνεται οικιοθελώς και χωρίς να απαιτούν κάτι ανταποδοτικό από σένα. Βέβαια, πάντα ως καλός φιλοξενούμενος φέρνω κάτι από Ελλάδα ως δώρο (συνήθως ούζο, μαστίχα, ρακή), επίσης βοηθάω σε καμιά δουλειά στο σπίτι (π.χ. λάντζα μετά το φαί) και αν ο χοστ έχει όρεξη για μαγείρεμα φτιάχνει κάτι ντόπιο και εγώ μια ελληνική σαλάτα, που την λατρεύουν όλοι και βρίσκεις και υλικά στο σουπερ μάρκετ. :icecream:

Φυσικά υπάρχουν και οι λεγόμενοι τζαμπατζήδες αλλά αυτούς με μια απλή ανάγνωση του προφίλ τους, τους αποφεύγεις εύκολα, όπως και κάποιο χοστερς που θα σε φιλοξενούν για 4 μέρες και ούτε θα τους δεις (μου χει τύχη να μου δώσουν τα κλειδιά και να φύγουν για ταξίδι την ίδια μέρα). Στα αρνητικα που χουν τύχει κατά καιρούς είναι ένας τυπάς που μας κρέμασε στην ρίγα, μετά στην Πράγα και στην Μόσχα δεν απάνταγαν το τηλέφωνο αρχικά και πάνω που πήγαμε να κλείσουμε χόστελ έδωσαν σημεία ζωης και τελικά αποδείχθηκαν φοβεροί τύποι που απλά τους είχε συμβεί κάτι. Από τότε όμως πάντα έχω στον οδηγό μου σημειώσει 2-3 χόστελ για περίπτωση στραβής. Η ποιο περίεργη εμπειρία που είχα ήταν στην Τζαμάικα όπου ήταν και η μόνη φορά που αισθάνθηκα κίνδυνο. Eχει υπάρξει αμηχανία στην συζήτηση όταν μια ολλανδή οικοδέσποινα μας τώρα με την κρίση, μου είπε το φοβερό «που βρήκες τα χρήματα να έρθεις Ολλανδία?» και ότι « τώρα κάνεις διακοπές με τα λεφτά μου..» .:bash::bash:

Τέλος, οι εμπειρίες που ζεις είναι μοναδικές και συνήθως μου μένουν ως τα highlight μιας εκδρομής. Φοιτητικά πάρτι στις χώρες της βαλτικής , στο Παρίσι και στη Μόσχα, δείπνο με Σολωμό στην Φινλανδία, ψαγμένα μπαρ στο Brooklyn, στην Πράγα και στο Τόκυο, σπάνιες βότκες στην Πολωνία με φύλλα χρυσού, barbeque στην Βιέννη, ναργιλέδες και φάλαφελ στην αίγυπτο , οι ατελείωτες συζητήσεις στο πανεπιστήμιο της Κωνσταντινούπολης, η καλύβα του τζαμαϊκανού και φυσικά το πρώτο μου σερφάρισμα στην βαρκελώνη είναι από τις αγαπημένες μου στιγμές. :roll:

Τέλος κάποια γενικά στοιχεία:
• Ευρώπη, Β.Αμερική και γενικά στον δυτικό κοσμο βρίσκεις έυκολα αν έχεις ένα σωστό προφιλ.
• Ιαπωνία δεν φιλοξενούν πολλά μέλη γιατί έχουν πολύ μικρά σπίτια και ισα ισα χωράνε αυτούς.
• Κούβα δεν φιλοξενεί κανείς αφού απαγορεύεται από ο νόμο να φιλοξενήσουν ξένο.
• Αν δεν βρίσκεται στις κεντρικές πόλεις δοκιμάστε να στείλετε σε γειτονικές. Π.χ. στο Άμστερνταμ έμεινα Λέιντεν που είναι μόλις 25 λεπτά και έχει τρένο συνεχώς.
• Αν δεν έχετε references, κάτι που θα σας δυσκολέψει να βρείτε καναπέ, πηγαίνετε σε κάποιο meeting ώστε να γνωρίσετε κόσμο και να σας βάλει στην κουλτούρα.

:trekker:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα! ας πω και εγώ την γνώμη μου για το couchsurfing στο οποίο είμαι μέλος από το 2005 όταν και έκανα το πρώτο ταξίδι μου στο εξωτερικό. Επειδή οι συνθήκες δεν μου το επιτρέπουν δυστυχώς δεν μπορώ να φιλοξενήσω στο σπίτι μου αλλά ανά διαστήματα μέσω του προφίλ μου «φιλοξενώ» άτομα σε σπίτια φίλων. Επίσης, δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δείξει την Αθήνα σε ξένους πηγαίνοντας τους για φραπέ ρακόμελα παιδάκια και σε ρεμπεταδικα:D . Η κύρια όμως χρήση που του κάνω είναι να συναντάω άτομα στις χώρες που πάω και να σερφάρω. Μια δυο φορές που έχω πάει κάπου και δεν έχω συναντήσει couchsurfers το ταξίδι χάνει μέρος από την γλύκα του. Η επιλογή γίνεται με βάση το προφίλ του άλλου ώστε πάντα να χουμε κάτι κοινό. Αν πάω με φίλους μου είμαι ποιο χύμα αν πάω όμως με την κοπέλα μου είμαι αρκετά επιλεκτικός.

Κατά την διάρκεια έχω συναντήσει απ’ όλους τους τύπους μελών. Άτομα που έχοντας ανταλλάξει απλά δύο email σου δίνουν το κλειδί του σπιτιού τους, την διεύθυνση τους, ακόμα και το κρεβάτι τους σου παραχωρούν ορισμένοι. Όλο αυτό γίνεται οικιοθελώς και χωρίς να απαιτούν κάτι ανταποδοτικό από σένα. Βέβαια, πάντα ως καλός φιλοξενούμενος φέρνω κάτι από Ελλάδα ως δώρο (συνήθως ούζο, μαστίχα, ρακή), επίσης βοηθάω σε καμιά δουλειά στο σπίτι (π.χ. λάντζα μετά το φαί) και αν ο χοστ έχει όρεξη για μαγείρεμα φτιάχνει κάτι ντόπιο και εγώ μια ελληνική σαλάτα, που την λατρεύουν όλοι και βρίσκεις και υλικά στο σουπερ μάρκετ. :icecream:

Φυσικά υπάρχουν και οι λεγόμενοι τζαμπατζήδες αλλά αυτούς με μια απλή ανάγνωση του προφίλ τους, τους αποφεύγεις εύκολα, όπως και κάποιο χοστερς που θα σε φιλοξενούν για 4 μέρες και ούτε θα τους δεις (μου χει τύχη να μου δώσουν τα κλειδιά και να φύγουν για ταξίδι την ίδια μέρα). Στα αρνητικα που χουν τύχει κατά καιρούς είναι ένας τυπάς που μας κρέμασε στην ρίγα, μετά στην Πράγα και στην Μόσχα δεν απάνταγαν το τηλέφωνο αρχικά και πάνω που πήγαμε να κλείσουμε χόστελ έδωσαν σημεία ζωης και τελικά αποδείχθηκαν φοβεροί τύποι που απλά τους είχε συμβεί κάτι. Από τότε όμως πάντα έχω στον οδηγό μου σημειώσει 2-3 χόστελ για περίπτωση στραβής. Η ποιο περίεργη εμπειρία που είχα ήταν στην Τζαμάικα όπου ήταν και η μόνη φορά που αισθάνθηκα κίνδυνο. Eχει υπάρξει αμηχανία στην συζήτηση όταν μια ολλανδή οικοδέσποινα μας τώρα με την κρίση, μου είπε το φοβερό «που βρήκες τα χρήματα να έρθεις Ολλανδία?» και ότι « τώρα κάνεις διακοπές με τα λεφτά μου..» .:bash::bash:

Τέλος, οι εμπειρίες που ζεις είναι μοναδικές και συνήθως μου μένουν ως τα highlight μιας εκδρομής. Φοιτητικά πάρτι στις χώρες της βαλτικής , στο Παρίσι και στη Μόσχα, δείπνο με Σολωμό στην Φινλανδία, ψαγμένα μπαρ στο Brooklyn, στην Πράγα και στο Τόκυο, σπάνιες βότκες στην Πολωνία με φύλλα χρυσού, barbeque στην Βιέννη, ναργιλέδες και φάλαφελ στην αίγυπτο , οι ατελείωτες συζητήσεις στο πανεπιστήμιο της Κωνσταντινούπολης, η καλύβα του τζαμαϊκανού και φυσικά το πρώτο μου σερφάρισμα στην βαρκελώνη είναι από τις αγαπημένες μου στιγμές. :roll:

Τέλος κάποια γενικά στοιχεία:
• Ευρώπη, Β.Αμερική και γενικά στον δυτικό κοσμο βρίσκεις έυκολα αν έχεις ένα σωστό προφιλ.
• Ιαπωνία δεν φιλοξενούν πολλά μέλη γιατί έχουν πολύ μικρά σπίτια και ισα ισα χωράνε αυτούς.
• Κούβα δεν φιλοξενεί κανείς αφού απαγορεύεται από ο νόμο να φιλοξενήσουν ξένο.
• Αν δεν βρίσκεται στις κεντρικές πόλεις δοκιμάστε να στείλετε σε γειτονικές. Π.χ. στο Άμστερνταμ έμεινα Λέιντεν που είναι μόλις 25 λεπτά και έχει τρένο συνεχώς.
• Αν δεν έχετε references, κάτι που θα σας δυσκολέψει να βρείτε καναπέ, πηγαίνετε σε κάποιο meeting ώστε να γνωρίσετε κόσμο και να σας βάλει στην κουλτούρα.

:trekker:
Εγώ να πω κάτι άλλο!! Πρώτο σου ταξίδι το έκανες το 2005 και έχεις πάει σε 6 χρόνια σε όλες αυτές τις χώρες;;; :shock: Είσαι κρυφοτάβερ;
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Καλά (ή και κακά) όλα αυτά,αλλά εγώ έχω καταλάβει ότι όλο αυτό πνεύμα αναφέρεται σε ανθρώπους easy going όπως θα λέγαμε στην Αγγλική και μετριοπαθείς.

Γιατί σε άλλες περιπτώσεις σκεφτείτε π.χ. να έρθει κάποιος να τον φιλοξενήσω και να μου πει το βράδυ που θα κάτσουμε να πούμε δυο κουβέντες ότι συμπαθεί τους νεοναζί ή ότι ήταν πεζοναύτης στην απόβαση του Κόλπου.Μην πω παρακάτω......
Χα, εγω εχω πεσει σε παρομοια φαση. Φιλοξενουσα ενα αμερικανο που στο προφιλ του ελεγε οτι σπουδαζει λογοτεχνια και διαφορα αλλα ωραια. Πανω σε μια συζητηση λοιπον μου ξεφουρναει οτι τις 30.000 (!) δολαρια που εχει διδακτρα η σχολη του το χρονο τις πληρωνει ο στρατος με ανταλλαγμα 5 χρονια θητια. Του λεω την αποψη μου (που δεν ηταν θετικη) και μου αρχιζει ενα μανιφεστο ακραιου νεοφιλελευθερισμου που μου σηκωθηκε η τριχα.

Επειδη και οι δικες μου πολιτικες αποψεις ειναι σχετικα ακραιες αλλα απο την αλλη μερια δεν εδωσα συνεχεια, τον πηρα και βγηκαμε εξω να πιουμε ενα ποτο και να μιλησουμε για κατι αλλο. Κατα τα αλλα ομως ηταν ευγενεστατος και μια χαρα. Προφανως δε δεσαμε αλλα δεν εχασα και κατι.

Αν καποιος μου ελεγε πχ για ναζι και τετοια προσωπικα θα τον εδιωχνα κι ας θεωρω τον εαυτο μου ευκολο ανθρωπο. Εχω καποια ορια τα οποια αναφερω με ομορφο τροπο στο προφιλ μου. Αν ο αλλος ερθει στο σπιτι μου σημαινει οτι τα εχει δει και θεωρει πως μπορει να συνυπαρξουμε. Οποτε δεν το θεωρω αγενεια να του πω να φυγει αν μου την πεσει η φερθει ασχημα στους φιλους μου η κανει ρατσιστικα σχολια η οτι αλλο τελος παντων εχω ξεκαθαρισει οτι δεν ανεχομαι. Αν καποιος ειναι αγενης ειναι αυτος που ενω γνωριζει οτι κατι με ενοχλει θα το κανει μεσα στο σπιτι μου.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι πραγματικα ασχημη εμπειρια (να κινδυνεψεις η να σου σκασει ενας νεοναζι, με καμουφλαρισμενο προφιλ ωστε να τον εχεις ηδη δεχτει, που φοβαται ο maltakias) πολυ δυσκολα θα εχει καποιος. Απλα αξιζει να προσπερασεις καποιες αδιαφορες και να κρατησεις τις καλες.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ή να σου σκάσει κανένας αναρχικός, και να είσαι εσύ φιλελεύθερος..Εξίσου πρόβλημα!

Δεν το ήξερα πάντως ότι μπορείς διακριτικά να δηλώσεις τα όρια ανοχής σου στο προφίλ σου. Έτσι, προφανώς, θέτεις όρια και δεν ευθύνεσαι αν σου σκάσει μύτη κάποιος που σε προσβάλλει σε οποιοδήποτε επίπεδο.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Εννοειται, αλλοι το λενε ευθεως, ταδε ταδε ταδε δεν ειναι ευπροσδεκτοι. Εγω προτιμω πιο διακριτικα αλλα ειναι νομιζω ξεκαθαρο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Φαντάζομαι ότι μπορείς και στην μεταξύ σας επικοινωνία (email, chat) να ρωτήσεις κάποια πράγματα και να απορρίψεις κάποιον; Μετά δηλαδή από κάποια εμαιλ, αν κάτι δε σου κολλάει να τον/την αποφύγεις;
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Γενικα το προφιλ που φτιαχνεις ειναι για να παρει ο αλλος μια ιδεα τι στιλ ανθρωπος εισαι ωστε νσ δει αν μπορουν να ταιριαξουν τα χνωτα σας. Μετα μιλατε και λυνετε οτι αποριες μπορει να εχει ο καθενας και αν τα βρισκετε προχωρατε στη συντηση/φιλοξενια. Προφανως κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ανεχτει τον αλλο αν δεν μπορει (οικοδεσποτης η φιλοξενουμενος).

Κατ εμε ειναι καπως να ακυρωσεις φιλοξενια πχ μια μερα πριν ερθει ο αλλος γιατι τον αφηνεις στα κρυα του λουτρου, αλλα αναλογα το λογο και τον ανθρωπο ολα γινονται. προσωπικα δε μου χει τυχει κατι τετοιο.
 

xalara

Member
Μηνύματα
219
Likes
727
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Εγώναπωκάτιάλλο!! Πρώτο σου ταξίδι το έκανες το 2005 και έχεις πάει σε 6 χρόνια σε όλες αυτές τις χώρες;;; Είσαι κρυφοτάβερ;
τα καλά του να είσαι φοιτητής, να μπορείς να λείψεις συχνά αλλά και να κάνεις θυσίες και παραχωρήσεις πριν και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού:D

Κατ εμε ειναι καπως να ακυρωσεις φιλοξενια πχ μια μερα πριν ερθει ο αλλος γιατι τον αφηνεις στα κρυα του λουτρου, αλλα αναλογα το λογο και τον ανθρωπο ολα γινονται. προσωπικα δε μου χει τυχει κατι τετοιο.
αν τυχόν κάποιος δεχθεί να φιλοξενήσει κάποιον σημαίνει ότι αρχικά διάβασε το προφιλ , το οποιο και εγκρίθηκε. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορεί να τον φιλοξενήσει τελικά, ας φροντίσει 1) να του δώσει 2-3 επιλογές φτηνών χοστελ ή 2)πιθανώς να βρεί κάποιον γνωστό του να τον βολέψει.
μου έχουν τύχει να τα δεχτώ και τα δύο και είναι πολύ ποιο σωστό από το να κρεμάσεις τον αλλο τελευταία στιγμή.


Επίσης θέλω να σχολιάσω κάτι μιας μου δόθηκε το ερέθισμα από την ιστορία της fenia 42 "Το Σύνδρομο της Στοκχόλμης". Εχω παρατηρήσει ότι πολλοί χρήστες του couchsurfing στις πρώτες τους εμπειρίες με αυτό ξαφνιάζονται θετικά και καταλήγουν σε συμπεράσματα του στυλ " οι ξένοι είναι σουπερ ενώ οι Έλληνες εχουν μια σειρά από μειονεκτήματα". Αυτό με τον καιρό όμως κατάλαβα ότι δεν ισχύει. Προσωπικά κατέληξα ότι τα μέλη του couchsurfing ( όπως και αυτού εδώ του φόρουμ αλλά και γενικότερα όσοι έχουν « ζήσει» πολλά μέρη ) συνήθως είναι από τα ποιο ανοιχτόμυαλα μέλη μιας κοινωνίας και διαφέρουν αρκετά στον τροπο σκέψης τους (άλλωστε ποιος θα βάζε εναν άγνωστο σπιτι του για 3+μέρες?). Έτσι, είτε είναι από Ελλάδα αυτός που θα μείνεις, είτε απο Σουηδία, είτε από Τουρκία βλέπεις ότι έχουν αρκετά κοινά μεταξύ τους πέρα από την γενική ταξιδιωτική κουλτούρα.​
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
αν τυχόν κάποιος δεχθεί να φιλοξενήσει κάποιον σημαίνει ότι αρχικά διάβασε το προφιλ , το οποιο και εγκρίθηκε. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορεί να τον φιλοξενήσει τελικά, ας φροντίσει 1) να του δώσει 2-3 επιλογές φτηνών χοστελ ή 2)πιθανώς να βρεί κάποιον γνωστό του να τον βολέψει.
Χωρις να εχω καμια διαφωνια σε αυτο που λες, νομιζω πως η βαλιτσα (στην οποια απανταω) εννοουσε οτι αν και εχεις τσεκαρει το προφιλ του φιλοξενουμενου σου και ολα ηταν οκ, στη μεταξυ σας επικοινωνια μεχρι να ερθει σου "φανερωθει" κατι που δεν σου αρεσει η σε προβληματιζει σχετικα με το ατομο του και δεν αναφεροταν ξεκαθαρα στο προφιλ.
Γενικα δε μου φαινεται πολυ πιθανο και δε μου εχει τυχει κατι τετοιο (περα απο τον αμερικανο που λεω παραπανω, που αν ηξερα πως ηταν στον αμερικανικο στρατο μαλλον δεν θα τον δεχομουν αλλα δε μου δημιουργησε και προβλημα).
Σε τετοια περιπτωση προσωπικα δε θα τον εστελνα σε φιλο μου (για ευνοητους λογους), μαλλον θα προτινα καποια λυση ξενοδοχειου. Αλλα γενικα νομιζω ειναι πολυ εξιδεικευμενη τετοια περιπτωση, δεν εχει και μεγαλο νοημα να την αναλυσουμε.
 

hei

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είχα γράψει ένα κειμενάκι στο forum του Εξάντα.
Φαντάζομαι θα σας ενδιαφέρει:

Για τους πιο τολμηρούς ταξιδιώτες και όσους ενδιαφερόνται για περισσότερες εμπειρίες συστήνω 2 sites που και εγώ πρόσφατα ανακάλυψα. http://www.hospitalityclub.org/ και http://www.couchsurfing.com/. Οι σελίδες αυτές αποτελούν μια κοινότητα ανθρώπων απ' όλο το κόσμο που προσφέρουν φιλοξενία στο σπίτι τους ή απλά διατίθονται να δείξουν την πόλη τους σε έναν ταξιδιώτη. Η συμμετοχή στην κοινότητα είναι δωρεάν και η προσφορά των μελών γίνεται χωρίς κανένα αντάλλαγμα. Δεν είστε υποχρεωμένοι να φιλοξενήσετε για να σας φιλοξενήσουν. Προφανώς θα αναρωτιέστε πώς λειτουργεί κάτι τέτοιο. Βασίζεται σε ανθρώπους με ανοιχτό μυαλό, ανθρώπους που τους αρέσει να προσφέρουν, που βρίσκουν ενδιαφέρουσα τη γνωριμία με άλλους ταξιδιώτες και που τελικά όταν φιλοξενούν κάποιον έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν πράγματα για το πολιτισμό μιας χώρας χωρίς να ταξιδέψουν εκεί. Ο καθένας επιλέγει αν και ποιον θα φιλοξενήσει, βάσει της περιγραφής που κάνει κάθε μέλος για τον εαυτό του (ενδιαφέροντα, κλπ) αλλά και της κριτικής που του έχουν κάνει άλλα μέλη που γνώρισε στο παρελθόν. Οι κοινότητες αυτές έχουν πάνω από 200 χιλιάδες μέλη σε όλο τον κόσμο και περίπου 1000 από την Ελλάδα. Εκτός από το οικονομικό κέρδος, ένας ταξιδιώτης έχει έτσι την ευκαιρία να γνωρίσει πολύ καλύτερα ένα τόπο, να δει τον πραγματικό τρόπο ζωής άλλων ανθρώπων και να ανταλλάξει απόψεις μαζί τους. Είναι εξαιρετική εμπειρία!
Πρόσφατα ταξίδεψα σε Βουδαπέστη και σε Ρουμανία, γνωρίζοντας καταπληκτικούς ανθρώπους, πολύ φιλικούς και με όρεξη να βοηθήσουν περισσότερο απ' όσο φαντάζεστε. Το ταξίδι αποκτά μια νέα διάσταση και οι εμπειρίες που αποκομίζει κάποιος είναι πολύ πιο πλούσιες!

Καλσπερα,πηρα το θαρρος να σου στειλω γτ ειναι επειογον.Δεν σε ξερω ουτε εσυ,αλλα εψαχνα καποιον να μππορει να φιλοξενησει ενα ατομο μονο στα γιαννενα για 2 βραδυα,μονο ενα κρεβατι το βραδυ γτ ξενοδοχειο δν βγαινει!Επειδη ειναι για την Παρασκευη αν το δεις απαντησε plz!Thnx!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom