Φιλοξενία μεταξύ ταξιδιωτών

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.619
Likes
9.949
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το λεγόμενο couchsurfing spirit που διακατέχει τα μέλη της κοινότητας (όπως τα ίδια διατείνονται) δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αναζήτηση τζάμπα στέγης και όχι η ανταλλαγή εμπειριών και ιστοριών. Υπάρχουν άλλα δίκτυα όπως το GlobalFreeloaders ή το Hospitality Club που αυτοχαρακτηρίζονται ως δίκτυα εύρεσης δωρεάν διαμονής και δε λειτουργούν κάτω απ' το μανδύα του λεγόμενου couchsurfing spirit και της ανταλλαγής εμπειριών. Αυτά είναι πολύ πιο τίμια.
Δεν θα συμφωνησω καθολου μαζι σου ... Θα δωσω ενα παραδειγμα χωρις καμια διαθεση προβολης του εαυτου μου ... Πριν 1,5 μηνα με τις απεργιες των ελεγκτων εναεριας κυκλοφοριας ηρθε μια κοπελα απο Μοσχα με την οποια ειχαμε ανταλλαξει απλα 2 μηνυματα στο couchsurfing και τις ειχα δωσει το τηλεφωνο μου σε περιπτωση που χρειαστει κατι .. Λογω της απεργιας,εφτασε τελικα Αθηνα 2ωρα το πρωι και μου εστειλε μηνυμα οτι ειναι στο αεροδρομιο και δεν ξερει πως να παει στη Νεα Μακρη .. Πηγα και την πηρα απο εκει και την πηγα στην Νεα Μακρη ..
Τι θελω να πω με αυτο:οπως καταλαβαινεις δεν μου καπνισε ξαφνικα να παω στο αεροδρομιο στις 3ωρα τα ξημερωματα .. το εκανα επειδη αν δεν πηγαινα θα κοιμοτανε ολο το βραδυ στο αεροδρομιο και το επομενο πρωι θα εκανε τουλαχιστον αλλες 2 ωρες να παει Νεα Μακρη .. ασε που εκει που ηθελε να παει σιγα να μην το εβρισκε ποτε της .. το ευχαριστω της που μου το ελεγε και μου το ξαναλεγε μου εφτανε .. Και για να προλαβω τυχον παρεξηγηση,δεν "ετρεχε" τιποτα με την κοπελα ουτε ειχα τετοιο σκοπο αλλωστε ..

Τωρα αν οι φιλοι σου ειχαν τετοια αποψη τοτε θελω να πιστευω οτι ηταν εξαιρεσεις .. Και να στο θεσω και αλλιως .. Και να σε φιλοξενουν μονο και να μην φιλοξενεις(τσαμπατζης κατα τα λεγομενα σου) και παλι γνωριζεις την πολη που θα πας μεσω των κατοικων της και ετσι ξερεις που θα πας,ξερεις τι θα κανεις και κυριως ζεις την πολη μεσα απο τα ματια των κατοικων της οποτε δεν το βρισκω απαραιτητα κακο ..

Και εκατο ωρες να καθομαι να σου μιλαω για αυτο δεν θα φτανουν και δεν μπορω να κανω καποιον να αλλαξει γνωμη και αποψη επι του θεματος γιατι πολυ απλα το "couchsurfing spirit" οπως το ονομαζεις σιγουρα δεν ταιριαζει σε ολους .. Και δεν το λεω με καμια ειρωνικη διαθεση ..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
.

Τωρα αν οι φιλοι σου ειχαν τετοια αποψη τοτε θελω να πιστευω οτι ηταν εξαιρεσεις .. Και να στο θεσω και αλλιως .. Και να σε φιλοξενουν μονο και να μην φιλοξενεις(τσαμπατζης κατα τα λεγομενα σου) και παλι γνωριζεις την πολη που θα πας μεσω των κατοικων της και ετσι ξερεις που θα πας,ξερεις τι θα κανεις και κυριως ζεις την πολη μεσα απο τα ματια των κατοικων της οποτε δεν το βρισκω απαραιτητα κακο ..
καλά αυτό είναι αντικειμενικό, εγώ δυστυχώς να φιλοξενήσω δε μπορώ (ακα εστία άρα πληρωμή), άλλα πάντα θα κάνω τα δυνατά να τους δείξω την πόλη, να τους βρω χόστελ ή κάποιον άλλο χοστ.

Όταν εγώ ταξιδεύω κάπου, πάντα θα πάρω μαζί μου ένα δώρο για αυτούς. Θα είναι λουκούμια Συριανά, θα είναι Ούζο, Γκρικ Κόφι ή οτιδήποτε Ελληνικό/Πολωνικό. Με τους χοστ έχω ζήσει τρελές εμπειρίες. Σαν αντάλλαγμα θα τους μαγειρέψω, θα τους καθαρίσω το σπίτι.

Η εμπειρία του κάουτς είναι φοβερή. Απλά είναι για άτομα που μπορούν να κοιμηθούν σε ένα πάτωμα ή να πολεμάνε με την γάτα του χοστ, αλλά οι εμπειρίες μένουν πάντα ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.714
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οπως τα λες είναι Θανάση, και είναι εμπειρίες που ποτέ δε θα ζήσεις ούτε στο ακριβότερο ξενοδοχείο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλά αυτό είναι αντικειμενικό, εγώ δυστυχώς να φιλοξενήσω δε μπορώ (ακα εστία άρα πληρωμή), άλλα πάντα θα κάνω τα δυνατά να τους δείξω την πόλη, να τους βρω χόστελ ή κάποιον άλλο χοστ.


το ίδιο κι εγώ. παρέα στην πόλη, επικοινωνία, ανταλλαγή πληροφοριών για τα έθιμα και τον πολιτισμό κάθε λαού. τις εμπειρίες μου τις έχω ξαναγράψει κάπου αλλού.
επίσης ινφος μέσω e mail για διαμονή, συγκοινωνίες κλπ

κανείς για το πάρτι; θα κρατήσει όλη τη νύχτα, οι συμμετέχοντες να έχουν υπνόσακο, συμμετοχή από 7 ή 10 ή15 !!!! ευρώ για την ρακί, και ο καθένας να κρατά κρέας για τη θράκα ή κάτι άλλο φαγώσιμο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eννοώ πώς θα τους χαρακτήριζες ως προς αυτό που κάνουν αφιλοκερδώς.
Τωρα αν οι φιλοι σου ειχαν τετοια αποψη τοτε θελω να πιστευω οτι ηταν εξαιρεσεις .. Και να στο θεσω και αλλιως .. Και να σε φιλοξενουν μονο και να μην φιλοξενεις(τσαμπατζης κατα τα λεγομενα σου) και παλι γνωριζεις την πολη που θα πας μεσω των κατοικων της και ετσι ξερεις που θα πας,ξερεις τι θα κανεις και κυριως ζεις την πολη μεσα απο τα ματια των κατοικων της οποτε δεν το βρισκω απαραιτητα κακο ..

Και εκατο ωρες να καθομαι να σου μιλαω για αυτο δεν θα φτανουν και δεν μπορω να κανω καποιον να αλλαξει γνωμη και αποψη επι του θεματος γιατι πολυ απλα το "couchsurfing spirit" οπως το ονομαζεις σιγουρα δεν ταιριαζει σε ολους .. Και δεν το λεω με καμια ειρωνικη διαθεση ..
Δε χαρακτηρίζω τζαμπατζήδες αυτούς που κάνουν couchsurfing (εννοείται δε θεωρώ και τους φίλους μου τζαμπατζήδες), αλλά δε μ' αρέσει αυτό το πνεύμα της κοινότητας του couchsurfing ότι δηλαδή μέσω του couchsurfing ανταλλάσεις εμπειρίες και βιώματα. Στην ουσία, δύο ξένοι έρχονται σε επαφή ο ένας γιατί έχει ανάγκη από δωρεάν διαμονή και ο άλλος δεν ξέρω γιατί (ίσως να φτιάξει τα ratings του ή το προφίλ του στην κοινότητα, ίσως να δημιουργήσει επαφές για μελλοντικά ταξίδια, πολλά ίσως), όμως το couchsurfing και οι φανατικοί υποστηρικτές του θέλουν σώνει και καλά να παρουσιάσουν αυτή τη συνάντηση πρωτίστως ως μια δυνατότητα συνεύρεσης ταξιδιωτών και δευτερευόντως ως τρόπο μείωσης του ταξιδιωτικού κόστους. Και όπως είπα προτιμώ άλλα κοινωνικά δίκτυα γιατί είναι πολύ πιο έντιμα διαφημίζοντας τον ευατό τους ως αυτό που είναι-δηλαδή ένας οργανισμός για freeloaders.
Όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι εναντίον του freeloading ως τρόπο ταξιδιού, αλλά είμαι εναντίον της φιλοσοφίας του couchsurfing. Όσοι ενδιαφέρονται ας κοιτάξουν τα άλλα δύο δίκτυα που ανέφερα, ίσως ανακαλύψουν ότι υπάρχουν εξίσου ενδιαφέρουσες και πιο ευθείες προτάσεις απ' το couchsurfing.

Έκανα 7 ταξίδια μες το 2011 (εκτός Ελλάδας) , λες να μην είχα λεφτά να πληρώσω ξενοδοχείο στη Στοκχόλμη;
Θηλυκός τάβερ!!! (taver no offense)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.619
Likes
9.949
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στην ουσία, δύο ξένοι έρχονται σε επαφή ο ένας γιατί έχει ανάγκη από δωρεάν διαμονή και ο άλλος δεν ξέρω γιατί (ίσως να φτιάξει τα ratings του ή το προφίλ του στην κοινότητα, ίσως να δημιουργήσει επαφές για μελλοντικά ταξίδια, πολλά ίσως)
Μα γιατι τα παιρνεις ολα οτι εχουν ενα σκοπο;;;; Η ανιδιοτελεια δεν σου λεει κατι;;; Ναι λοιπον ειναι κατι που υπαρχει και στις μερες μας,δεν εχει χαθει ακομα ...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά (ή και κακά) όλα αυτά,αλλά εγώ έχω καταλάβει ότι όλο αυτό πνεύμα αναφέρεται σε ανθρώπους easy going όπως θα λέγαμε στην Αγγλική και μετριοπαθείς.

Γιατί σε άλλες περιπτώσεις σκεφτείτε π.χ. να έρθει κάποιος να τον φιλοξενήσω και να μου πει το βράδυ που θα κάτσουμε να πούμε δυο κουβέντες ότι συμπαθεί τους νεοναζί ή ότι ήταν πεζοναύτης στην απόβαση του Κόλπου.Μην πω παρακάτω......
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.714
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστω για το κομπλιμαν north 666
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλά (ή και κακά) όλα αυτά,αλλά εγώ έχω καταλάβει ότι όλο αυτό πνεύμα αναφέρεται σε ανθρώπους easy going όπως θα λέγαμε στην Αγγλική και μετριοπαθείς.

Γιατί σε άλλες περιπτώσεις σκεφτείτε π.χ. να έρθει κάποιος να τον φιλοξενήσω και να μου πει το βράδυ που θα κάτσουμε να πούμε δυο κουβέντες ότι συμπαθεί τους νεοναζί ή ότι ήταν πεζοναύτης στην απόβαση του Κόλπου.Μην πω παρακάτω......
Οικοδεσπότης θα είσαι, τίποτα δε θα κάνεις....Απλώς θα αλλάξετε θέμα συζήτησης...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λες εσύ που είσαι easy going.
Εγώ που δεν είμαι,το λιγότερο θα τον πέταγα έξω με τις κλωτσιές.

Νόμιζα πως είχε γίνει αντιληπτό.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λες εσύ που είσαι easy going.
Εγώ που δεν είμαι,το λιγότερο θα τον πέταγα έξω με τις κλωτσιές.

Νόμιζα πως είχε γίνει αντιληπτό.
Ναι η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά προσαρμοστική στις περιστάσεις.

Αλλά άσχετα από αυτό, εννοούσα ότι αν έχεις βρεθεί να είσαι οικοδεσπότης, είτε μέσω couchsurfing είτε από άλλη περίσταση, οφείλεις να μη μπλεχτείς σε καβγάδες...Ας συνυπάρξουμε αρμονικά..Αλλιώς όπως σωστά είπες, δε φιλοξενείς.

Μια χαρά easygoing μου φαίνεσαι κι εσύ πάντως! Ειλικρινά! Απλώς δε σου αρέσει η αντίθετη άποψη σε ορισμένα ζητήματα πολιτικά, αλλά αυτό πάνω κάτω το έχει το 80% του πληθυσμού (άσε που άλλοι το παθαίνουν με το ποδόσφαιρο :bleh:)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοίτα να δεις.Έχει διαφορά να συνυπάρξω σε μια καφετέρια με έναν ακροδεξιό ή έναν Αμερικανό πεζοναύτη ή χίλιες δυό κατηγορίες ανθρώπων που σιχαίνομαι από το να τους φιλοξενήσω και σπίτι μου.Κατ'αρχήν αλλοιώνεται και η έννοια της λέξης φιλοξενώ.

Και όχι δεν είμαι καθόλου easy going.Μάλιστα μόνο εσύ μπορεί να με έχεις αξιολογήσει έτσι σε ολόκληρο το φόρουμ.

Αυτό που θέλω να τονίσω εδώ πάντως,είναι ότι υπάρχουν πολλών ειδών συνθήκες που πρέπει να συνυπάρξουν για να λειτουργεί σωστά αυτό.Και δεν διαφωνώ ότι για πολλούς λειτουργεί τέλεια,για άλλους τόσους όμως φαντάζει από κακόγουστο ως απεχθές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom