Φιλοξενία μεταξύ ταξιδιωτών

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.977
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
εγω ειμαι μεσα,θα ειμαι Αθηνα μετα τα Χριστουγεννα :( :(
Παρεπιπτοντως χθες φιλοξενησα για πρωτη φορα εναν απο Γαλλια(μισος Γαλλος,μισος Βιετναμεζος) και πραγματικα εχω να πω τα καλυτερα ... Ειναι 23 χρονων,εχει ταξιδεψει στα περατα του κοσμου με ολους τους τροπους που μπορεις να φανταστεις απο τους πιο εναλλακτικους,μεχρι first class .. ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ με κεφαλαια γραμματα
Για οσους το σκεφτονται ακομα για το couchsurfing,τους το συστηνω ανεπιφυλακτα .. Ανοιγει το μυαλο σου και ο τροπος σκεψης μιλωντας ή και φιλοξενωντας ατομα απο ολο τον κοσμο,παιρνεις ιδεες για μελλοντικα ταξιδια και προορισμους και με την βοηθεια του Διαδικτυου κρατας επαφες με κοσμο απο την αλλη ακρη της Γης πανευκολα,ποτε δεν ξερεις που και ποτε θα τους χρειαστεις ...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.793
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ασε, εγώ χτες ήμουν με έναν Κορεάτη παππού που έζησε σε όλο τον κόσμο και μας έλεγε ιστορίες πώς κινδύνεψε να πεθάνει στα Ιμαλάια. Τα ακους και λες : "δεν έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου".
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Κι εγώ προχθές με Ινδό που μένει τελευταία Αθήνα, δέσαμε κατευθείαν, θα είναι μάλιστα και στο πάρτυ μου το Σάββατο, 'to experience the Greek table dancing' λέει :haha::haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Συνάντηση στο Ρακοκάζανο

Του Θάνου Περβολαράκη
Πάνω από 200 τα μέλη του couch surfing

Ταξιδεύουν σε όλο τον κόσμο, ανακαλύπτουν τις ομορφιές χωρών που επισκέπτονται και αναπτύσσουν πραγματικά ανθρώπινες σχέσεις με τους ανθρώπους που συναντούν. Τα μέλη του couch surfing και στο Ηράκλειο αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο, καθώς γνωρίζουν ότι οι εναλλακτικές διακοπές είναι το … μέλλον. Περισσότερα από 200 άτομα αριθμεί αυτή τη στιγμή στο νομό Ηρακλείου ο νέος τρόπος για να γνωρίσεις τον πλανήτη. Το couch surfing (σερφάρισμα στον καναπέ ή διακοπές του καναπέ) είναι ουσιαστικά ένα διαδικτυακό κίνημα εθελοντικής ανταλλαγής φιλοξενίας, ιδιαίτερα διαδεδομένο και στην Κρήτη.

Η συνάντηση

Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου οι Έλληνες couch surfers συναντώνται για τρίτη συνεχή χρονιά στην Κρήτη. Η συνάντησή τους έχει προγραμματιστεί να γίνει σε ένα ρακοκάζανο στο Χουμέρι και οι εκτιμήσεις των μελών του Ηρακλείου είναι ότι αναμένεται να έρθουν μεταξύ 50 με 100 άτομα από όλη την Ελλάδα.

Σύμφωνα με τον Ηρακλειώτη couch surfer Κωνσταντίνο Μαλλιωτάκη το ερχόμενο Σάββατο στο Χουμέρι έχουν προσκληθεί όλα τα μέλη του ελληνικού γκρουπ, αλλά και άτομα από το εξωτερικό που βρίσκονται ήδη στη χώρα μας: «Οι προηγούμενες δύο συναντήσεις ήταν απόλυτα επιτυχημένες. Όσοι έρχονται από άλλες περιοχές της χώρας φιλοξενούνται από μέλη του couch surfing. Η Κρήτη επελέγη γιατί έχουμε την παράδοση του ρακοκάζανου και οι συναντήσεις αυτές είναι πραγματικά εντυπωσιακές».

Ο κ. Μαλλιωτάκης τονίζει ότι δεν πρόκειται για μία μόδα που ολοένα και αφορά περισσότερο κόσμο. Πρόκειται για έναν εναλλακτικό τρόπο διακοπών που καθημερινά κερδίζει έδαφος και το ενδιαφέρον ολοένα και περισσότερων ανθρώπων που θέλουν να κάνουν ταξίδια μη συμβατικά, μέσα από τα οποία θα δουν τοπία, και την καθημερινότητα ενός λαού που δε θα είχαν την ευκαιρία να δουν με κάποιο άλλο τρόπο.

Ο ίδιος έγινε μέλος του couch surfing τον Αύγουστο του 2008. Έκτοτε έχει ταξιδέψει σε περισσότερες από 30 χώρες. «Έχω κάνει ταξίδια στη Βενεζουέλα, την Κολομβία, το Περού, τον Παναμά, σε όλη την Ασία, αλλά και σε χώρες της Ευρώπης. Γνώρισα πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους, στα σπίτια των οποίων έμεινα. Με τη σειρά μου έχω φιλοξενήσει γύρω στα 50 άτομα από διάφορες χώρες».

Σύμφωνα με τις επισημάνσεις του ίδιου, το couch surfing δεν προσφέρει μονάχα την απαλλαγή από τα έξοδα διαμονής. «Είναι ένας εναλλακτικός τρόπος για να γνωρίσεις άτομα που ζουν σε αυτή τη χώρα, αλλά και την χώρα που επισκέπτεσαι. Ανταλλάζεις εμπειρίες, γνωρίζεις μία χώρα όχι όπως ένας τουρίστας, αλλά με τη βοήθεια των μόνιμων κατοίκων της, οι οποίοι θα σου πουν πολλά περισσότερα από έναν ταξιδιωτικό οδηγό. Το ίδιο βέβαια ισχύει και γι αυτούς που θα έρθουν στην Ελλάδα από κάποια χώρα του εξωτερικού. Πολλές φορές έχω μείνει σε οικογένειες τα μέλη της οποίας μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους μαζί μου».

Στο ερώτημα εάν υπάρχουν κίνδυνοι ο κ. Μαλλιωτάκης απαντά λέγοντας:

«Ακόμα και σε ένα ξενοδοχείο μπορεί να κρύβονται κίνδυνοι. Το θέμα είναι όταν κάνεις τέτοιου είδους ταξίδια να ελαχιστοποιείς αυτούς τους κινδύνους. Υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας που λαμβάνονται. Για παράδειγμα όταν κάποιος σου κάνει μία αίτηση και σου ζητάει εάν μπορείς να τον φιλοξενήσεις στο προφίλ του υπάρχουν αναφορές από άλλα μέλη, τα οποία τον γνωρίζουν. Υπάρχουν σχόλια για το χαρακτήρα του, εάν είναι ευγενικός, καθαρός κοκ. Αναλόγως λοιπόν αποφασίζεις εάν μπορείς να τον δεχτείς ή όχι».

Αναφερόμενος στη διαδικασία που απαιτείται για να γίνει κάποιος μέλος ο Ηρακλειώτης couch surfer μάς λέει ότι είναι πολύ απλή και δωρεάν. Απλώς χρειάζεται μια εγγραφή στο σάιτ www.couchsurfing.com.

«Ένα μέλος που σου ζητά να το φιλοξενήσεις σου στέλνει μία αίτηση, γράφει σε αυτή την ημερομηνία που θα έρθει και πόσο καιρό επιθυμεί να μείνει. Εάν μπορείς να το φιλοξενήσεις- δεν είναι υποχρεωτικό- του απαντάς καταφατικά ή όχι. Η ίδια διαδικασία ακολουθείται κι όταν εσύ θέλεις να φιλοξενηθείς από κάποιο άτομο».

Καταλήγοντας ο κ. Μαλλιωτάκης μάς λέει ότι οι πιο θετικές εμπειρίες που έχει είναι από couch surfers από την Ασία, «σε αντίθεση με τους Γερμανούς που έχουμε λίγο παράξενη χημεία μεταξύ μας. Στο παρελθόν με Γερμανούς είχα κάποια μικρά προβλήματα. Κι αυτό διότι οι Γερμανοί θεωρούν το couch surfing σαν υπηρεσία ενός ξενοδοχείου που πρέπει να τους προσφέρεις, ενώ στην πραγματικότητα η φιλοσοφία του είναι τελείως διαφορετική».

Η ιστορία του couch surfing

Από ένα ηλεκτρονικό μήνυμα ενός Αμερικανού φοιτητή που επιθυμούσε να σπουδάσει στην Αγγλία και ζητούσε προσωρινή στέγη, καθώς δεν είχε πολλά χρήματα ξεκίνησε το σερφάρισμα στον καναπέ. Στο μήνυμα αυτό του φοιτητή ανταποκρίθηκαν εκατοντάδες άτομα δίνοντας την ιδέα στον τότε νεαρό φοιτητή να ξεκινήσει τη δημιουργία της ηλεκτρονικής αυτής δικτύωσης που σύμφωνα με τους υποστηρικτές της φέρνει τους ανθρώπους πραγματικά τον ένα δίπλα στον άλλο.

Περισσότερα εδώ

"Πατρις" 24-11-11
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως ρε παιδιά, εμένα το ζήτημα των recommendations με κάνει λίγο επιφυλακτική. Σκέφτομαι δηλ. ότι αν κάποιος δεν κάνει κάτι πολύ άσχημο κατά την αλληλεπίδραση/φιλοξενία και είναι απλά βρωμιάρης/αδιάφορος θα ντραπώ να τον "κακολογήσω", μου φαίνεται κάπως άκομψο. Και φαντάζομαι και άλλοι θα έχουν το ίδιο σκεπτικό, οπότε πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι για τον άνθρωπο που θα φιλοξενήσεις ή θα φιλοξενηθείς; Πόσο αντιπροσωπευτικά είναι τα recommendations, πέρα από τις ιδιαίτερα ακραίες περιπτώσεις;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.077
Φιλοξενω ενα σουηδο και μια κινεζα μεχρι αυριο(φοβερη παρεα)και το βραδι
μου ερχονται δυο ουγγροι.Προχθες ηταν 2 νοτιοκορεατισες(καταπληκτικα κοριτσια)
Ενω την προηγουμενη εβδομαδα φιλοξενησα εναν αγγλο (ησυχο παιδι).
Προσωπικα δεν ειμαι εγω μελος αλλα η συζυγος μου και ειναι πραγματικα
φανταστικη εμπειρια.Τελος της εβδομαδας μου ερχεται μια οικογενεια
νεοζηλανδων.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Φιλοξενω ενα σουηδο και μια κινεζα μεχρι αυριο(φοβερη παρεα)και το βραδι
μου ερχονται δυο ουγγροι.Προχθες ηταν 2 νοτιοκορεατισες(καταπληκτικα κοριτσια)
Ενω την προηγουμενη εβδομαδα φιλοξενησα εναν αγγλο (ησυχο παιδι).
Προσωπικα δεν ειμαι εγω μελος αλλα η συζυγος μου και ειναι πραγματικα
φανταστικη εμπειρια.Τελος της εβδομαδας μου ερχεται μια οικογενεια
νεοζηλανδων.
εμένα Παναΐ πόσες μέρες μπορείς;;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Φιλοξενω ενα σουηδο και μια κινεζα μεχρι αυριο(φοβερη παρεα)και το βραδι
μου ερχονται δυο ουγγροι.Προχθες ηταν 2 νοτιοκορεατισες(καταπληκτικα κοριτσια)
Ενω την προηγουμενη εβδομαδα φιλοξενησα εναν αγγλο (ησυχο παιδι).
Προσωπικα δεν ειμαι εγω μελος αλλα η συζυγος μου και ειναι πραγματικα
φανταστικη εμπειρια.Τελος της εβδομαδας μου ερχεται μια οικογενεια
νεοζηλανδων.

Δηλαδή panpan δεν πας στις χώρες ....έρχονται οι χώρες σε σένα....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.977
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πάντως ρε παιδιά, εμένα το ζήτημα των recommendations με κάνει λίγο επιφυλακτική. Σκέφτομαι δηλ. ότι αν κάποιος δεν κάνει κάτι πολύ άσχημο κατά την αλληλεπίδραση/φιλοξενία και είναι απλά βρωμιάρης/αδιάφορος θα ντραπώ να τον "κακολογήσω", μου φαίνεται κάπως άκομψο. Και φαντάζομαι και άλλοι θα έχουν το ίδιο σκεπτικό, οπότε πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι για τον άνθρωπο που θα φιλοξενήσεις ή θα φιλοξενηθείς; Πόσο αντιπροσωπευτικά είναι τα recommendations, πέρα από τις ιδιαίτερα ακραίες περιπτώσεις;
εχω γνωρισει 2 κοπελες απο την Αργεντινη οι οποιες ειχανε ενα θεμα με εναν "πεφτουλα" Σκωτσεζο και τον κανανε report και του ριξανε και bad recommendation ..Οταν καποιος για παραδειγμα εχει 60 recommendations εεε τοτε σιγουρα θα ειναι καλος ανθρωπος και δεν θα εχεις προβλημα ...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.793
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
εχω γνωρισει 2 κοπελες απο την Αργεντινη οι οποιες ειχανε ενα θεμα με εναν "πεφτουλα" Σκωτσεζο και τον κανανε report και του ριξανε και bad recommendation ..Οταν καποιος για παραδειγμα εχει 60 recommendations εεε τοτε σιγουρα θα ειναι καλος ανθρωπος και δεν θα εχεις προβλημα ...
Εγώ πάντως που είχα παρόμοιο πρόβλημα, ντράπηκα να το αναφέρω. Αν και είμαι σίγουρη ότι θα το ξανακάνει ο συγκεκριμένος.
Και είχε πάρα πολλές καλές κριτικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.714
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom