Φιλοξενία μεταξύ ταξιδιωτών

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Παιδιά μια ερώτηση. Για να κάνω προφιλ στο couchserfing πρέπει να πληρώσω με πιστωτική? Το ρωτάω γιατί μου ζητάει στοιχεία. Γιατί γίνεται αυτό?
Όποιος μπορέσει ας μου απαντήσει γιατί θέλω οπωσδήποτε να κάνω προφιλ!

Ευχαριστώ πολυ!
Όχι, παράβλεψε τη διαδικασία του verification, είναι απλά κάποια χρήματα που σου ζητά το CS να δώσεις αν θελεις να επαληθευτεί το όνομά σου και η διεύθυνσή σου ταχυδρομικά επειδή είσαι νέο μέλος. Αν μαζέψεις καλές κριτικές, δε χρειάζεται verification, οπότε go on and good luck. :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αν κι μερεικά άτομα, το γράφουν στο ινφο, ότι θέλουν να φιλοξενούν άτομα με verification ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.891
Likes
14.592
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλο ειναι να ειναι verified ενα μελος.το εμπιστευεσαι
περισσοτερο.αλλωστε και τα χρηματα δεν ειναι πολλα.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Δε νομίζω πως τίθεται θέμα αξιοπιστίας όταν κάποιος έχει καλές κριτικές. Τα χρήματα θα τα έδινα μόνο ως contribution στο σάιτ.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Ας πω κι εγω τις εμπειριες μου, καλες και ασχημες. Ειμαι μελος στο couchsurfing καποια χρονια, εχω φιλοξενισει αρκετες φορες και εχω φιλοξενηθει στο Βερολινο σε δυο διαφορετικα σπιτια.

Η εμπειρια μου ως φιλοξενουμενη ηταν πολυ καλη. Εμεινα σε ενα πρωην εργοστασιο και εντυπωσιαστηκα με το πως καταφεραν να το μετατρεψουν σε ενα λειτουργηκοτατο σπιτι. Ειδα την αντιστοιχη γερμανικη λαμψη (φωσκολος) παρεα με Γερμανους πανκαδες. Φιλος των οικοδεσποτων μου μου προσφερε το ποδηλατο του για να γυρισω την πολη στα πρωτα 10 λεπτα γνωριμιας μας. Ενημερωθηκα για undergound evens που αλλιως δεν εβρισκα ποτε. Κρατησα επαφη με τη μια κοπελια και τη φιλοξενησα οταν ηρθε στην Αθηνα.

Ως οικοδεσποτης ανακαλυψα ποσα κοινα εχουμε ως λαος με τη μακρυνη Ινδια, ενιωσα το παραπονο του αποδεκτη ρατσιστικων συμπεριφορων στα ματια μιας Πολωνεζας που σπουδαζει και δουλευει στη Σκωτια και διασκεδασα με ενα ανοιχτοκαρδο και φωνακλα Σκωτσεζο που βρεθηκε στο σπιτι μου απο σποντα.

Αληθινα ασχημη εμπειρια δεν εχω καμια μεχρι τωρα, μου ετυχαν ομως ευτραπελα και εχω φιλοξενησει κοσμο που δεν ταιριαζαν οι αυρες μας. Η πρωτη κοπελια που φιλοξενησα εσπασε το κλειδι μου στην κλειδαροτρυπα του γειτονα γιατι μπερδεψε τις πορτες με το κλειδι να μενει μεσα. Καταλαθως εδωσα ενα λαθος ψηφιο του κινητου μου σε δυο παιδια απο Αμερικη με αποτελεσμα να στηθει ολοκληρη επιχειρηση για τον εντοπισμο μου. Παντα ομως υπηρχε ευτυχης καταληξη. Ποτε δεν ενιωσα ανασφαλεια, αμηχανια η θυμο.

Μεσω chouchsurfing γνωρισα επισης καποιους πολυ αξιολογους Αθηναιους που ετυχε να φιλοξενουν τους καλεσμενους μου πριν απο μενα.

Για μενα αυτη η εμπιστοσινη που θα δειξω σε ενα αγνωστο βαζοντας τον σπιτι μου ειναι το αντιδοτο στις κλειδαριες ασφαλειας και τους συναγερμους, στη ανασφαλεια οταν περπατας μονος το βραδυ στο δρομο. Το εχω αναγκη για να κραταω την ισορροπια. Και φυσικα η ανταλλαγη εμπειριων και αποψεων ειναι το κατι αλλο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω!


Τον πρώτο μας φιλοξενούμενο, ο Σπύρος τον έφερε στο σπίτι (εγώ έλειπα) και επειδή βιαζότανε για δουλεία, τον έβαλε μέσα, του έδειξε ψυγεία, μπάνια κλπ και του πέταξε κλειδιά φεύγοντας... Εννοείται το παιδί κατατρόμαξε (όπως μας τα είπε αργότερα), αλλά εννοείται ότι όλα πήγαν καλά...

Μία άλλη φορά είχαμε αφήσει μια Βραζιλιάνα μοναχή μιαάμιση μέρα στο σπίτι πρωτού φύγει (δηλαδή όταν θα έφευγε θα άφηνε το κλειδί σε μια φίλη μας που θα την έβγαζε έξω, δεν θα την ξαναβλέπαμε).

Οι εμπειρίες είναι πάρα πολύ καλές, με εξαίερση μια ή δυό φορές να έχει τύχει αυτό που λέει niax, απλά δεν ταίριαζαν οι αύρες μας, αλλά πάλι δεν έγινε και κάτι τρομερό. Το μόνο που τον χαλάει τον καλό μου σε όλη την υπόθεση (βάση των τελευταίων εμπειριών) είναι πως κατά κάποιο τρόπο αρκετά από αυτά τα παιδιά κάνουν και διαγωνισμό ποιος θα τα βγάλει "πιο φθηνα" ενώ η λογική (κατά την αντιληψή μας) θα έπρεπε να είναι αυτό που λέμε-εμπειρίες και καινούργιες γνώσεις για τον κόσμο στον οποίο ζούμε.

Ως φιλοξενούμενη δεν έχω εμπειρίες αφού δεν έχω πάει ακόμα πουθενά και μπορεί να μην πάω ποτέ, αλλά τα 9 παιδιά που έχουμε γνωρίσει μέχρι τώρα όλα είχαν να μας πουν κάτι το οποίο ήταν άγνωστο για μας και εκεί είναι όλη η χάρη του κινήματως.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.891
Likes
14.592
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αντε να σας πω και τις δικές μου εμπειρίες μέσα από το Couch Surfing.
Την πρώτη φορά το χρησιμοποίησα για να γνωρίσω κάποιον στο Βερολίνο και όπως πάντα μετά από προσεκτική επιλογή κατέληξα σε ένα παιδί που αποδείχτηκε πολύ καλό. Ήταν η καλύτερη αφορμή για να μου επιβεβαιώσει αυτά που ήδη είχα διαπιστώσει για τη Γερμανία και το επίπεδο ζωής των ανθρώπων.
Έχω φιλοξενήσει πολλά άτομα εκ των οποίων ξεχωρίζω
- Μια Αθηναία η οποία έγινε πρόσφατα και μέλος στο φόρουμ μας και με την οποία δέσαμε πάρα πολύ, τόσο εγώ όσο και η κόρη μου. Ήταν σα να κάναμε μπιτζάμα πάρτυ κάθε βράδυ στο σπίτι μας. Ευτυχώς ξέκλεψα και λίγο χρόνο για να βγούμε κι όλας το βράδυ στην πόλη και είδαμε και μια ταινία μαζί.
- Έναν Σλοβένο ο οποίος ήταν πολύ φιλομαθής και διακριτικός, με τον οποίο κάναμε πολλές συζητήσεις σχετικά με την οικονομικλη κατάσταση της Ευρώπης και την κατάσταση στην Τουρκία όπου είχε ζήσει 1 χρόνο.
- Έναν Γάλλο ο οποίος είχε έρθει με οτο-στοπ από το Λίβανο. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το πόσο ήρεμος ήταν . Εκτίμησε ιδιαίτερα ότι την ημέρα που τον περίμενα μαγείρευα ψάρια και είχα φτιάξει και γι'αυτόν. Με βοήθησε και να συναρμολογήσω κάτι που είχα πάρει από το ΙΚΕΑ.

Φιλοξενήθηκα μία και μοναδική φορά στη Στοκχόλμη όπως ήδη έχω αναφέρει στην ιστορία μου, από τον Lorenzo ο οποίος ήταν πραγματικά ο,τι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί. Το ταξιδι αυτό δε θα είχε ποτέ τέτοια γλύκα αν δεν ήταν ο Lorenzo.
Επίσης, και ο Αmr από το Κάιρο -όπως γράφω στην τρέχουσα ιστορία- απεδείχθη θησαυρός και πολύτιμη βοήθεια. Λεπτομέρειες εντός των ημερών.
Τέλος, δε μπορώ να ξεχάσω ένα ζευγάρι Ιταλών οι οποίοι είχαν έρθει με μηχανή από το Lecce και με βρήκαν στη Χαλκιδική. Πριν βρεθούμε τους είχα στείλει κάποια links με camping στα Μετέωρα και τη Χαλκιδική και όπως μου είχαν πει κανείς δε τους είχε βοηθήσει τόσο πολύ. Όταν ήρθαν πήγαμε για καφέ, μετά για πίτσα και κατά το απογευματάκι ήρθαν από εκεί που δούλευα να πιούμε έναν τελευταίο εσπρέσσο. Επειδή τα παιδιά ήταν σε ταξίδι low budget και ήταν χρυσά παιδιά δεν ήθελα να τους αφήσω να πληρώσουν τίποτα και ήμουν ανένδοτη ως προς αυτό. Όταν φύγαν βρήκα 50 ? που μου άφησαν κάτω από τον υπολογιστή ! Το πιο όμορφο πάντως ήταν ένα μήνυμα που μου ΄γραψαν : " grazie, grazie, grazie " . Χαίρομαι που τους γνώρισα, ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία. Κρατήσαμε επαφές και υποσχεθήκαμε να ξαναβρεθούμε.
Αυτή είναι και η νοοτροπία του Couch Surfing. Η γνωριμία με ανθρώπους που αγαπούν τα ταξίδια και έχουν ανοιχτούς ορίζοντες.
Φυσικά είχα και κάποιες αρνητικές εμπειρίες αλλά είναι ασήμαντες.
- τον βλάκα τον Sergio από τη Ρώμη ο οποίος ήταν λες και έκανε αγγαρία. (βλ. ιστορία)
- έναν ακόμα μεγαλύτερο βλάκα Σκοπιανό που ήρθε κι αυτός να με βρει στη Χαλκιδική και μου την έπεσε άγρια.
Ό,τι να'ναι ! :)
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Σκεφτόμαστε με μία φίλη να ταξειδέψουμε την Άνοιξη προς Βόρεια Ευρώπη, τα άτομα στο couchserfing μπορούν να δεχτούν δύο άτομα ή είναι κανόνας να δέχονται μόνο ένα άτομο κάθε φορά?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.891
Likes
14.592
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σκεφτόμαστε με μία φίλη να ταξειδέψουμε την Άνοιξη προς Βόρεια Ευρώπη, τα άτομα στο couchserfing μπορούν να δεχτούν δύο άτομα ή είναι κανόνας να δέχονται μόνο ένα άτομο κάθε φορά?
Μπορούν!
:clap:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Σκεφτόμαστε με μία φίλη να ταξειδέψουμε την Άνοιξη προς Βόρεια Ευρώπη, τα άτομα στο couchserfing μπορούν να δεχτούν δύο άτομα ή είναι κανόνας να δέχονται μόνο ένα άτομο κάθε φορά?
κι 2 κι 4 κι 10 (έχω πάει μια φορά σε σπίτι που ήταν 10 άτομα ;) )

αν έρθετε προς κρακοβία μεριά, μπορώ να σας βοηθήσω για couch ;)
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
κι 2 κι 4 κι 10 (έχω πάει μια φορά σε σπίτι που ήταν 10 άτομα ;) )

αν έρθετε προς κρακοβία μεριά, μπορώ να σας βοηθήσω για couch ;)

Σε ευχαριστούμε πολύ ThanasisU2!!!! :D
Γενικότερα σκεφτόμαστε διάφορες πόλεις που θέλουμε να επισκεφτούμε. Κάποια στιγμή θα καταλήξουμε όμως!! ;)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για τους couchsurfers του φορουμ, ψήνεστε να κάνουμε κανένα μιτινγκ την βδομάδα ανάμεσα Χριστούγεννα/πρωτοχρονιά στην Αθήνα? να ανταλλάξουμε κουβέντες, αλλά προ πάντων να πάρουμε reviews στα προφιλ μας :Ρ (μιεχεχεχε όπως θα γέλαγε ο κάφρος ο Γκμοχ)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.500
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom