Φινλανδία Φινλανδία - Λαπωνία

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Αφου λοιπον εξαντληθηκαμε μετα απο ολες αυτες τις δραστηριοτητες που ακολουθησαν το λουκουλειο γευμα μας (χασαμε και τις θερμιδες οχι τιποτα αλλο!) και αφου ειχε νυχτωσει για τα καλα και δεν βλεπαμε τιποτα (δεν ξερω και καλα σκι το ποσα δεντρα γλιτωσα ενας θεος ξερει,το ποσες τουμπες εφαγα βεβαια παλι το ιδιο) μαζευτηκαμε σιγα σιγα στο σπιτακι και γυρω απο το τζακι σκεφτομενοι τι θα κανουμε την υπολοιπη μερα.Οι επιλογες δεδομενου της αποστασης απο καθε πολιτισμενα μερος δεν αφηναν περιθωρια:Ταινια στο laptop και μετα ακολουθησαμε τη συμβουλης της cotteτζους:σαουνα και μετα μπανακι στη λιμνη!Φυσικα το μπανακι στη λιμνη δεν συγκινησε κανενα και η προταση συνοδευτηκε απο αποδοκιμασιες στα ελληνικα (τα οποια μαλλον καταλαβε απο τον τροπο που εκφραστηκαν :) )Ποιος τρελος βαζει το μαγιο του και παει για μπανιο με αυτο το ψοφοκρυο?Εδω θυμαμαι περσυ το καλοκαιρι που ειχα παει στη Λερο και ηταν κρυα τα νερα το σκεφτομουν αν θα μπω!Αφου το σκεφτηκαμε ομως λιγο ,αποφασισουμε να κανουμε τη σαουνα και το πολυ πολυ δεν μπαινουμε (Κοστος σαουνας 6 ευρω,και ηταν με ξυλα οχι τπτ βλακειες)!Αφου τελειωσε η ταινια (Ο Νονός) βαλαμε τα μαγια μας (ναι ειχαμε ερθει προετοιμασμενοι για ολα!) και κατευθυνθηκαμε στο σπιτακι της σαουνας που μας το ειχε αναψει και ηταν ετοιμο.Κανονικα οι Φινλανδοι μπαινουν γυμνοι στη σαουνα αλλα εμεις μιας και ειμασταν mix δεν ηταν φυσικα και οτι καλυτερο (οι φινλανδοι βεβαια ουτε σε αυτο εχουν προβλημα, i love this country!) Μπαινουμε στο δωματιακι και το κοντερ εγραφε 110 βαθμους κελσιου (το συνηθισμενο ειναι 80-90)!Εδω ειμαστε λεω αραξε τωρα!Φυσικα μετα απο 40 δευτερα ηθελα να παω να πεσω στη λιμνη κατευθειαν αλλα ειχαμε διαβασει οτι θα πρεπει να κατσεις καπου 10-15 λεπτα για να μπορεις να πεσεις με ασφαλεια!Αφου περασανε αυτα τα 10 λεπτα,τα οποια τα μετρησα δευτερολεπτο-δευτερολεπτο και αφου ανοιξαμε λιγακι την πορτα να δροσιστουμε :D ,αρχισαμε να σχολιαζουμε τις επιλογες μας..Ναι η οχι?Πεφτουμε η οχι?Η λιμνη απειχε απο την εισοδο της σαουνας 5-6 μετρα,οποτε με ενα σπριντακι,μια βουτια στην τρυπα που ειχε ανοιχτει για αυτο το λογο και στησιμο για μια φωτογραφια δεν θα επαιρνε πανω απο 40-50 δευτερα!Ποιος θα βγαλει τη φωτο ομως??Εθελοντες πολλοι ομως βρεθηκε ο πιο κρυουλιαρης!Μετραμε λοιπον μεχρι το 3 και αρχιζουμε το σπριντ!Με το που βγαινω εξω το ποδι μου παγωνει σε καθε βημα πανω στο χιονι.Φτανω στην ακρη της λιμνης,οπα λεω τι παω να κανω και σταματαω!Και με το που σταματαω καποιος πολυ ομορφα με σπρωχνει και βρισκομαι φαρδυς πλατυς στα νερα της λιμνης..Δεν μπορω να πω..ωραια εμπειρια..καθε δευτερολεπτο ηταν λες και ενοιωθα μαχαιρια να μπαινουνε σε καθε εκατοστο του δερματος μου που ακουμπουσε σε νερο..Μεχρι να βγαλει ο αλλος τη φωτογραφια (οπα περιμενε δε βγηκε καλη παμε αλλη μια!!!!) δεν ενοιωθα ουτε ποδια (κυριως) ουτε τπτ!Απορω πως βγηκα εξω!Ξανα μεσα,ξανα σαουνα που αυτη τη φορα εμοιαζε παραδεισος!Του προσκοπου του αρεσε και ηθελε παλι αλλα εγω με το που επανηλθα βγηκα εκανα το μπανακι μου και ντυθηκα, κύριος!Αφου λοιπον επανηλθαμε ολοι επιστρεψαμε στο σπιτακι και κανονισαμε τις βαρδιες για το ποιος θα βγαινει εξω να κοιταει στο βορα για το σελας (το σπιτακι μας κοιταζε νοτια).
Ωρες αργοτερα και εχοντας απογοητευτει που δεν εμφανιζοταν το τιμημενο το σελας,και θελοντας να το δουμε πασει θυσια ,αποφασιζαμε οτι θα ξαναερθουμε στη Λαπωνια αλλα αυτη τη φορα θα παμε πολυ βορεια!Ψαχνοντας στους ταξιδιωτικους οδηγους για να βρουμε στο περιπου τι κοστος θα μας εβγαινε μεχρι το Inari καναμε σχεδια για απο το που θα κοψουμε τα 200 περιπου ευρω που χρειαζομασταν για να ξαναρθουμε (δεν μπορουσαμε να συνεχισουμε τωρα καθως ειχαμε δωσει ηδη 70 ευρω για το τρενο επιστροφης!Και εκει λοιπον αναμεσα στις προτασει περι κοψιματος του supermarket και εντατικοποιηση των επισκεψεων στα αγαπημενα μας lidl ακουμε μια φωνη απο εξω:βγηκε!βγηκε!
Ειλικρινα δεν μπορω να περιγραψω αυτο που ειδα με το που βγηκα εξω μην εχοντας φορεσει ουτε γαντια ουτε μπουφαν ουτε τπτ (τελικα το κρυο οντως συνηθιζεται!).Και αφου δεν μπορω να περιγραψω επισυναπτω καποιες εικονες ως προς επιβεβαιωση του περιφημου ρητου των κινεζων..
Το βραδυ κοιμηθηκα πολυ ομορφα για οποιον τον ενδιαφερει :)

ακολουθει το χωριο του Αγιου Βασιλη
P.S.:Ας μου πει και καποιος πως ανεβαζω πανω απο μια photos :)
 

Attachments

Last edited by a moderator:

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
P.S.:Ας μου πει και καποιος πως ανεβαζω πανω απο μια photos :)
Δεν επιτρέπετε να ανεβάζεις περισσότερο του ενός αρχείου ανά μήνυμα.
Βεβαίως μπορείς να ανεβάσεις στην φωτογραφική γκάλερυ όσες φωτογραφίες θέλεις.
Υπάρχει σχετικό άλμπουμ με την ιστορία σου εδώ: Φινλανδία.
Βοήθεια για το πως ανεβάζεις και τοποθετείς τις φωτογραφίες στην ιστορία σου υπάρχει εδώ και εδώ.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ax άντε, ανυπομονώ για την συνέχεια.Μας έχεις αφήσει έτσι από τις 31 Αυγούστου. Πότε θα συνέχιστει αυτη η ιστορία?? :)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ax άντε, ανυπομονώ για την συνέχεια.Μας έχεις αφήσει έτσι από τις 31 Αυγούστου. Πότε θα συνέχιστει αυτη η ιστορία?? :)
Μου λειπει ενα κομματι!Θα το γραψω μολις βρω χρονο, προς το παρον δουλευω 7.30 το πρωι με 9 το βραδακι :)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μου λειπει ενα κομματι!Θα το γραψω μολις βρω χρονο, προς το παρον δουλευω 7.30 το πρωι με 9 το βραδακι :)
Θα δείξουμε μια κατανόηση μια και είσαι σκληρά εργαζόμενο νιάτο άλλα έχει δημιουργήσει ένα φανατικό κοινό και δεν πρέπει να το απογοητεύσεις, περιμένω να διαβάσω για το χωριό του Αι Βασίλη, και όλα τα άλλα που ζήσατε, σε ζηλεύω πολύ, θέλω και εγώ ένα τέτοιο ταξίδι.:(
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
η υπομονή έχει και όρια..η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη κλπ κλπ.:roll::roll::roll: λοιπόν περιμένουμε....ήμουν έτοιμη να κάνω print την ιστορία και να την δώσω στον πρόσκοπο γυιο μου και βλέπω ότι δεν τελειώνει.:( είναι πράγματα αυτά. πάρε αναμνηστική άδεια:bleh::bleh::bleh: από τη δουλειά και γράφε. περιμένουμε την ολοκλήρωση της απίθανης αφήγησης αυτής της ιστορίας που μόνο σε τέτοια ηλικία μπορείς να ζήσεις.:clap:
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Α νομίζω είσαι ο μόνος που είδε το σέλας..lucky you!!!!!!!!!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Α νομίζω είσαι ο μόνος που είδε το σέλας..lucky you!!!!!!!!!!
Καλα αυτο θελει πολλη τυχη οντως, να σκεφτεις οτι ενα group erasmus που ειχε παει πριν απο μας εκατσε μια βδομαδα και δεν ειδε τιποτα!Επρεπε να παει στο inari για να το δει!
Αnyway θα προσπαθησω να το γραψω οταν μπορεσω (Σαββατοκυριακο)!Τα παραπονα στον Φλωρα (βιβλιοπωλειο) και το εξαντλητικο του ωραριο!
Παντως να πω την αληθεια,δεν εβλεπα comment και ελεγα νταξει κανεις δεν το διαβαζει,και να το αργησω δεν πειραζει!Καντε και κανα comment ντε!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Λοιπον μιας και δεν ειναι μεγαλη η συνεχεια τη γραφω τωρα!Για το Σαββατοκυριακο λεω να ξεκινησω τιποτα καινουριο,Μοσχα-Αγ Πετρουπολη,ή Λετονια-Λιθουανια-Πολωνια η κατι τετοιο τελωσπαντων!
Συνεχεια..

Η επομενη μερα το πρωι με βρηκε να κοιμαμαι τον υπνο του δικαιου στο ζεστο μου κρεβατακι!Η μερα ηταν Κυριακη και μιας και την ειχαμε πατησει την προηγουμενη μερα με τα λεωφορεια (αν και δεν το μετανοιωσα καθολου!) ξεραμε την σωστη ωρα του λεωφορειου για Rovaniemi!Ετσι κανεις δεν ειχε αγχος!Φυσικα τα πραγματα δεν ηταν οπως τα πιστευαμε!Αποδειχτηκε οτι η σταση του λεωφορειου για την αντιθετη κατευθυνση (δλδ προς Rovaniemi) ηταν μισο χιλιομετρο βορειοτερα πανω στον Arctic Highway!Αντε παλι τρεχα να προλαβεις το λεωφορειο!Τελικα βρηκαμε μια σταση στη μεση του παγωμενου πουθενα που ηταν ακριβως οπως οι ταινιες..Γυρω γυρω τιποτα και στη μεση εμεις!Αφου περασανε μερικα snowmobiles βλεπουμε το λεωφορειο να καταυθανει!Απο οτι ειχαμε δει στο ιντερνετ ερχοταν απο τη βορεια Νορβηγια.Φυσικα ητανε στην ωρα του (10.37 ακριβως,κατι τετοια εβλεπα και ελεγα,πως γινεται να ειμαστε εμεις ισοτιμοι με αυτους στην ΕΕ και να παιρνουμε και περισσοτερα λεφτα...).Αφου ζητησαμε απο τον οδηγο να μας κατεβασει στο χωριο του Αγιου Βασιλη καθησαμε στις θεσεις μας και απολαυσαμε τα τοπια, που διαδεχονταν το ενα το αλλο.Η ομορφια και η ηρεμια βασιλευε παντου.Παγωμενες λιμνες και παρθενα δαση μεχρι εκει που εφτανε το ματι.Η λιγοστη ανθρωπινη παρουσια περιοριζοταν στον δρομο και καποια μικρα μαγαζακια κατα μηκος του δρομου (ενα το δεκαρι χλμ μη φανταστεις δλδ!)Α ειδαμε και ενα supermarket!Απο οτι μαθαμε οι ντοπιοι εκει ζουν διασπαρτοι και φυσικα χωρις αυτοκινητο θα πεθαιναν (πως επιβιωναν παλια μη ρωτατε δεν ξερω)Παντως το population density που ειδα εγω ηταν 1-2 σπιτια τα 10 χιλιομετρα!
Καποια στιγμη φτανουμε στο χωριο του Αη Βασιλη και κατεβαινουμε.Αφου αφησαμε τα backpacks στη γραμματεια(ουτε lockers δεν ειχε,δεν εχουν συνηθισει να βλεπουν φορτωμενους να ερχονται για τουρισμο) κιναμε και εμεις σα μικρα παιδια παλι και πισω να δουμε τον Αγιο Βασιλη!Να πω εδω οτι ειμασταν κατενθουσιασμενοι που ειχαμε φτασει ως εδω καθως οπως καταλαβαινετε οταν το ακους μικρος σου φαινεται μακρινο και απιαστο ονειρο το χωριο του Αη Βασιλη!Βεβαια καμια σχεση(sorry κιολας).Η εισοδος ηταν τιγκα στο μαγαζια για σουβενιρ (μιλαμε ειχε γυρω στα 10 souvenir shops!!!) ενω τα "εκθεματα" ηταν πολυ λιγα:ταχυδρομειο του Αη Βασιλη,ο ιδιος ο Αγιος Βασιλης,καθως και καποια μηχανικα εκθεματα που προσπαθουσαν να σε κανουν να νιωσεις ενα μερος της μαγειας.Αφου πηραμε το εισητηριακι μας περιμεναμε για τη συναντηση με τον Αγιο!Αφου μπηκαμε μεσα και γνωριστηκαμε (ειπαμε και τα αστειακια μας ,μας χαιρετησε και στα ελληνικα μολις του παμε απο που ειμαστε!) στηθηκαμε για την αναμνηστικη φωτογραφια.Πολυ συμπαθητικος ο γερακος παντως,μονο αυτος αξιζε σιγουρα..Ξεχασα να αναφερω οτι εχουν εμπορευματοποιησει τα παντα,σε βγαζουν photo (απαγορευεται να βγαλεις εσυ) και στην πουλανε μετα.Αφου κατευθυνθηκαμε προς την εξοδο και μαθαμε την τιμη της photo (32 ευρω η καθεμια,ελεος για το δωματιο δωσαμε 28 για δυο νυχτες!!),και γελασαμε και λιγο με αυτη, κατευθυνθηκαμε στην εξοδο και στειλαμε τα διαφορα παραδοσιακα που κανουν ολοι οι τουριστες ,καρτα να ρθει τα επομενα χριστουγενα,με τη σταμπα του Αη Βασιλη (την περιμενω πως και πως!) και τετοια .Μου αρεσε παρα πολυ ενας στύλος που ειχανε και εδειχνε τις αποστασεις απο μεγαλες πολεις του πλανητη (Αθηνα 3200-κατι αν θυμαμαι καλα).Πολλες φωτογραφιες και εκει.Το μοναδικο ωραιο και εντυπωσιακο συναμα ητανε το ice bar (κανονικο και με προβιες πανω) και μια εκθεση με γλυπτα απο παγο!Τελος βγαλαμε photos μπροστα σε ενα θερμομετρο που ειχανε, με το κοντομανικο (την οποια photo μετα την πειραξα στο Photoshop και την εκανα να δειχνει -40,την εστειλα στη μανα μου,εμφραγμα πρεπει να παθε!!Μετα την αποτελειωσα με μια photo μου να πλατσουριζω χαρωπα στην παγωμενη λιμνη!).Ξεχασα να αναφερω οτι το χωριο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ πανω στον βορειο αρκτικο κυκλο,ο οποιος περναει (συμφωνα με τα λεγομενα τους) ακριβως μεσα απο την reception και την κοβει νοητα στα δυο!
Αφου γυρισαμε, σα καλοι τουριστες, και ολα τα σουβενιραδικα ηρθε η ωρα να φυγουμε για Ροβανιεμι.Λεωφορειο αστικο ειχε σε μια ωρα και το τρενο μας εφευγε σε δυο.Ασε να παρουμε ταξι καλυτερα!Παιρνω λοιπον απο τη reception το τηλ των ραδιοταξι τους και τους καλω..Σε 10 λεπτα θα ειμαστε εκει μου λεει η κοπελα,θα ειναι 30 ευρω!Καλα λεω χαλαλι αμα ειναι να προλαβουμε το τρενο!Παιρνανε 10,20,30 πουθενα ο ταριφ..Τελικα παντου ιδιοι ειναι αυτοι..Ξαφνικα βλεπουμε το αστικο να ερχεται.Απο πισω και το ταξι μας.Φυσικα κανεις δεν διανοηθηκε για ταξι!Λεωφορειακι και βουρ για σιδηροδρομικο!Μετα απο μια ωραια βολτιτσα φτασαμε χωρις απροοπτα.Επιβιβαση και αναχωρηση για τη ζεστασια (λεμε τωρα) του Ελσινκι..

Bye bye Λαπωνια!
Μεχρι τοτε ηταν το καλυτερο ταξιδι μου!Μετα βεβαια πηγα στη Μοσχα..

Αυτα..Καποια στιγμη μολις μπορεσω θα γραψω για Ρωσια.Ονειρο μου ο υπερσιβηρικος..Λεφτα + χρονο να χουμε!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Τέλεια!!!Πολλά εμπόδια βρήκατε,αλλά εντάξει,τα αντιμετωπίσατε καταλλήλως..
Αλλα μου έχει κάτσει κατι!! 32 ευρώ η φωτπγραφία ρε παιδι μου????ΜΑ 32??????????Βλέπω καλα???Έλεος δηλαδη!!!
Απλά ξέρουν ότι αν πας εκεί,που ουσιαστικά πας για αυτήν την μαγεία που περιέγραψες, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις φώτο με τον Άγιο,όσο και να κανει!!Και το εκμεταλλεύονται!Μα έλεος όμως!!!
Τεσπα, περιμένουμε και Ρωσία!!!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωραία τώρα κάπως ηρέμισα, νομίζω ότι η μέρα μου θα είναι πιο ολοκληρωμένη τώρα που διάβασα επιτέλους το τέλος αυτής της παγωμένης ιστορίας, περιμένουμε και τις υπόλοιπες. Σε ευχαριστούμε.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
32 ευρώ η φωτπγραφία ρε παιδι μου????
Απλά ξέρουν ότι αν πας εκεί,που ουσιαστικά πας για αυτήν την μαγεία που περιέγραψες, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις φώτο με τον Άγιο,όσο και να κανει!!Και το εκμεταλλεύονται

  • Aν κάποιος θεωρεί πολλά τα 32? του αη Βασίλη, έχει την εναλλακτική να φωτογραφηθεί με βουδιστές μοναχούς για μερικά λεπτά του ευρώ. Όμως τα αποτελέσματα ( ευλογία κλπ) δεν είναι το ίδιο εγγυημένα ( ισχύει το ότι πληρώσεις...). Προτείνω να ανοίξει σχετικό τόπικ " Υπερτιμημένοι Άγιοι'" και να βάλουμε τον σαντα Κλαους πρώτο στη λίστα...
  • Πολύ ωραία και καλογραμμένη η ιστορία σου varis. Περιμένουμε κι άλλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom