Φινλανδία Φινλανδία: Στην καρδιά του χειμώνα

North66

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καλησπέρα επειδή ετοιμάζω ταξίδι για Φινλαδια με 2 παιδιά (4ων και 2) , θα ήθελα να έχει χιόνι σιγουρα. Να πάμε Οκτώβρη ή Φεβρουάριο?
Δεν είναι σίγουρο σε καμία περίπτωση ότι θα έχει χιόνι τόσο νωρίς. Μέσα Νοέμβρη πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε ίχνος χιονιού στη νότια Φινλανδία μόνο παγετός τα πρωινά.

DIMORTAS

Member
Ναι αυτοί είναι οι καλύτεροι μήνες για το Σέλας.Θα χρειαστείς βέβαια και λίγη τύχη..
Εμείς αν είχαμε μια μέρα παραπάνω στο Ροβανιέμι όπως γράφω και στην ιστορία μου θα πρόσθετα τον ζωολογικό κήπο Ranua,ο οποίος απέχει γύρω στα 50λεπτά από το Ροβανιέμι. Θεωρώ είναι καλή ιδέα για κάποιον με μικρά παιδιά όπως εσύ να δει και ζώα οπως π.χ. μια πολική αρκούδα που δεν θα δεις σε έναν ζωολογικό κήπο εδώ. Από κει και πέρα δεν πήγα για να σου εκφράσω την γνώμη μου όμως..
Το τρένο είναι μια εμπειρία από μόνο του..πεντακάθαρο και άνετο..βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο θα το απολαύσετε ή θα κουραστείτε περισσότερο με δυο τοσο μικρά παιδιά.Αν ήταν λίγο μεγαλύτερα θα σου το πρότεινα με χίλια.Ισως θα μπορούσες να κάνεις αυτό που κάναμε και μεις, να πάτε με το τρένο και να γυρίσετε αεροπορικώς, για να έχετε μια διαδρομή και την εμπειρία..φρόντισε μόνο να κλείσετε με κρεβάτια και να έχετε κάτι να φάτε γιατί η διαδρομή είναι μεγαλούτσικη..σημαντκό ρόλο στην απόφαση αυτή θα παίξει και οι τιμές των αεροπορικών εισητηρίων, κλείσε όσο πιο γρήγορα μπορείς γιατί ανεβαίνουν αρκετά σε σημείο να είναι απλησίαστα. Εμεις πετύχαμε προσφορα με την Norwegian καπου 35ευρώ το άτομο αν θυμαμαι καλά. H άλλη εταιρία που πετάει είναι η Finnair η οποία ανέβαινε στα 300και..μιλάμε για διαφορά,τότε τουλάχιστον.
Τα ειδα τα εισητηρια ναι η Norwegian είναι από ότι είδα εκεί στα 30€ το άτομο για αυτό λέω ίσως μας συμφέρει κ οικονομικά αλλά και από θέμα κούρασης. Το αφήνω ανοιχτο αυτό το ενδεχόμενο.. Ναι φυσικά και το έχω στα υπόψιν μου για τον ζωολογικό.. τώρα είμαι στην αναζήτηση όλων των hot points για να φτιάξουμε γενικό πλανοκαι να κλείσουμε τα εισητηρια!! Η Turkish έχει τα πιο οικονομικά εισητηρια αλλα είναι εμπιστοσύνης? Ή να πάω Aegean - Lufthansa?

DIMORTAS

Member
Δεν είναι σίγουρο σε καμία περίπτωση ότι θα έχει χιόνι τόσο νωρίς. Μέσα Νοέμβρη πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε ίχνος χιονιού στη νότια Φινλανδία μόνο παγετός τα πρωινά.
Α ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Οποτε ας κλείσουμε Φεβρουαριο για να είμαστε οκ!

KostasLia

Member
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Τα ειδα τα εισητηρια ναι η Norwegian είναι από ότι είδα εκεί στα 30€ το άτομο για αυτό λέω ίσως μας συμφέρει κ οικονομικά αλλά και από θέμα κούρασης. Το αφήνω ανοιχτο αυτό το ενδεχόμενο.. Ναι φυσικά και το έχω στα υπόψιν μου για τον ζωολογικό.. τώρα είμαι στην αναζήτηση όλων των hot points για να φτιάξουμε γενικό πλανοκαι να κλείσουμε τα εισητηρια!! Η Turkish έχει τα πιο οικονομικά εισητηρια αλλα είναι εμπιστοσύνης? Ή να πάω Aegean - Lufthansa?
Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με Turkish,αλλά και γιατί να μην είναι??..πολλές φορές αυτό που δίνεις δεν αντιστοιχεί και σε αυτό που θα πάρεις αναγκαστικά
Πάντως η Norwegian αν και φθηνή μας είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις τότε. Απο τότε δεν έτυχε να ξαναταξιδέψω με αυτήν αλλά θα την συνιστούσα..
Αν βρήκες τόσο κλείστα τώρα που είναι ακόμα καλοκαίρι γιατί μετά λόγο ανταγωνισμού ίσως και να μην τα βρείς

DIMORTAS

Member
Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με Turkish,αλλά και γιατί να μην είναι??..πολλές φορές αυτό που δίνεις δεν αντιστοιχεί και σε αυτό που θα πάρεις αναγκαστικά
Πάντως η Norwegian αν και φθηνή μας είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις τότε. Απο τότε δεν έτυχε να ξαναταξιδέψω με αυτήν αλλά θα την συνιστούσα..
Αν βρήκες τόσο κλείστα τώρα που είναι ακόμα καλοκαίρι γιατί μετά λόγο ανταγωνισμού ίσως και να μην τα βρείς
Διάβασα αρνητικά για τις ανταποκρίσεις στο αεροδρόμιο , τύπου 3 ώρες για να κάνεις τσεκ ιν και γενικά ένας χαμός. Καλά αν είναι να γλιτώσω 400€ σίγουρα με αυτή θα κλεισω! Λες να τα κάνουμε αεροπορικα? Άντε να κλείσω τα εισητηρια τα αρχικά να ξεκινήσω το πλάνο!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Η ιστορία σου ήταν η γραμμή πλευσηςμας!!! :*

KostasLia

Member
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Διάβασα αρνητικά για τις ανταποκρίσεις στο αεροδρόμιο , τύπου 3 ώρες για να κάνεις τσεκ ιν και γενικά ένας χαμός. Καλά αν είναι να γλιτώσω 400€ σίγουρα με αυτή θα κλεισω! Λες να τα κάνουμε αεροπορικα? Άντε να κλείσω τα εισητηρια τα αρχικά να ξεκινήσω το πλάνο!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Η ιστορία σου ήταν η γραμμή πλευσηςμας!!! :*
αεροπορικώς νομίζω οτι θα σου είναι πιο εύκολο με δυο παιδιά..
Σε ευχαριστώ πολύ για τα κολακευτικά σχολιά σου και χαίρομαι που βοήθησα κάπως!!:):)

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.883
Μέλη
35.559
Νεότερο μέλος
Juan Mortyme

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom