Φινλανδία Φινλανδία For Ever...

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...

Ως γνησιος ελληνας και εγω αποφασισα σχεδον την τελευταια στιγμη να οργανωσω τις διακοπες των χριστουγεννων τελευταια στιγμη.Αρχες Νοεμβριου αρχισαμε να ψαχνουμε τι θελουμε εντος η εκτος.Και επειδη λιγο πολυ τα χριστουγεννα οι τιμες ειναι ιδιες τι εντος τι εκτος ο κλιρος επεσε στην πανεμορφη Φινλανδια.28/12-2/1/08 μας ενοιμερωσε το ταξιδιωτικο γραφειο οι πολυποθυτες ημερομηνειες.Επιτελους ηρθε ετοιμασαμε βαλιτσες και βουρ για αεροδροιο οπου μας περιμεναν και τα υπολοιπα μελη τις εκδρομης μεσω του γραφειου που ειχαμε κλεισει.Αφιξει στο αεροδρομιο του ΚΕΜΙ μικρο χωριο ελαχιστοι κατοικοι παραδωσιακο μεν ερημο δεν.Αφου φαγαμε την πρωτη κρυαδα μιας και αφησαμε την Αθηνα στους 15 βαθμους και πεσαμε στους -5 συνεχισαμε την περιοιγηση στην πολη.Τρομερες εκκλησιες ψηλες να σου κοβετε η ανασα δρομοι πεντακαθαρη οι ανθρωποι (οσους ειδαμε)ευγενεστατοι και χαμογελαστοι.Μας αμολυσαν λοιπον στην πολη για την πρωτη γνωριμια μια βολτουλα για φαγητο, και ραντεβου σε 3ωρες παλι πισω στο σημειο του ραντεβου.Εκει εγινε και η πρωτη γνωριμια με ενα αλλο ζευγαρι απο το γρουπ με σχεδον τα ιδια θελω απο μια εκδρομη και τεριαξαμε στην παρεα.Μπηκαμε σε ενα εστιατοριο για φαγητο καθισαμε και ενας ευγενεστατος κυριος μας καλωσορισε και μας εδωσε τα menu...Πιτσα με σολωμο,μακαρονια με σολωμο,σαλατα με σολωμο,σολωμο σκετο,σολωμο σολωμο σολωμο...Ρε παιδια λεω παλι ψαρι δεν μπορω αλλο θελω κρεας.Μαλιστα μου λεει γυριζει σελιδα.....πιτσα με ταρανδο,μακαρονια με ταρανδο,σαλατα με ταρανδο κτλ κτλ....Αμαν την πατισαμε ας δοκιμασουμε για αυτο ηρθαμε αλλωστε για το διαφορετικο.Μακαρονια με ταρανδο εγω πιτσα με σολωμο η κοπελα μου ετσι αν δεν τρωγετε κατι απο τα δυο να μην μεινουμε νοιστηκοι...Για να μην πολυλογο ο ταρανδος ηταν σαν να τρως κοντρα πλακε με σαλτσα απο πανω κοκαλο ευτυχως η πιτσα τρογωταν και την τσακισαμε.Επιστροφη στο πουλμαν για να παμε στην καρδια της Φινλανδιας Ροβανιεμι οπου και θα διανυκτερευαμε.Η διαδρομη ολα τα λεφτα.Χιονισμενα τοπια σπιτακια απομωνομενα το τελειο περιβαλλον μονο που τα κοιτουσες σκεφτοσουν οτι θα μποροσους να μεινεις μια ζωη εκει...Μετα απο ταξιδι 4 ωρων φτασαμε αλλα η κουραση του πουμλαν μας αποζημιωσε πληρως με αυτο που αντικρισαμε.Το ξενοδοχειο λεγοταν Santa Claus απλα υπεροχο μαγικο η πολυτελεια στο μεγαλειο της.Κατεβηκαμε για φαγητο και μπορω να πω οτι το σκεφτομουν να κατεβω γιατι δεν ηθελα να φαω ουτε σολωμο ουτε ταρανδο.Για καλη μου τυχη να ειναι καλα η κοπελα μου που με παροτρινε να κατεβω ειχε σε μια γωνια kids menu κεφτεδακια πατατες τιγανητες και τι αλλο greek salad:clap::clap::clap:..Ουαου πεσαμε με τα μουτρα εμεις και πολλοι αλλοι......Μας ενοιμερωσε ο leader(πολυ καλο παιδι)οτι αυριο εχει ξυπνημα νωρις το πρωι για να παμε στο περιφιμο χωριο του Αι Βασιλη...Υπνο λοιπον και εγερτηριο στις 7 για πρωινο.
29/12...Το ξυπνητηρι και το τηλ του ξενοδοχειουχτυπανε ατελειωτα.Ξυπναω και μεχρι να συνηδειτοπιεισω που ειμαι με ποιανουν τα νευρα μου τοσο ευκολα οσο ευκολα εφυγαν....Το χαμογελο μεχρι τα αυτια.Κατευαινουμε γρηγορο πρωινο αλλα νορμαλ και στο bus.Εξω ακομη νυχτα η ωρα 8 το πρωι κατι δεν παει καλα,εδω τους εχει ξεχασει ο ηλιος λεμε και γελαμε.Παρολο που ειμασταν πολλα ατομα 2 bus γεματα σε αυτο που ειμασταν εμεις ηταν πολυ καλοι ανθρωποι ολοι χωρις γκρινιες κτλ.
Φτασαμε επιτελους και με ειχε γαει η περιεργεια να δω πως ειναι ειχα ακουσει τοσα πολλα που δεν ηξερα τι να πιστεψω τελικα.Αυτο που πρωτοαντικρισα με αποζημοιωσε εμενα και τους υπολοιπους.Παντου χιονι κατασπρο και πεντακαθαρο παρολο τον κοσμο σπιτακια με μεγαλες σκεπες και λαμπακια γυρω γυρω πολυχρωμα να αναβοσβηνουν τραγουδια χριστουγεννιατικα να παιζουν παντου,μικρα παιδακια να τρεχουν και να παιζουν χιονοπολεμο,χαμογελα παντου, μαγευτικο τοπο.Πραγματικα μου ειναι δυσκολο να περιγραψω με λογια αυτο που εβλεπα.
Περπατισαμε γυρω απο τα διαφορα σπιτακια που τα πιο πολλα βεβαια ηταν τουριστικα(μην ξεχνιομαστε κιολας)και δωσαμε ραντεβου με τους υπολοιπους εξω απο το σπιτι του Αι Βασιλη για φωτο και αναμνηστικα.Ενταξει το ομολογω εκει ηταν πληρη τουριστικο και φαρμακειο.25euro η φωτο αλλα τι να κανεις δεν πας καθε μερα στο χωριο του Αι Βασιλη.Η ωρα ειχε παει 11 και αρχισε δειλα δειλα να ξημερωνει.Στις 11 και μιση ηταν τελειως μερα.Να την κανει ο θεος μερα σαν συνεφιασμενη κυριακη ηταν.Βλεπεις εδω ξημερωνει στης 11 και νυχτωνει στης 4 :haha: το χειμωνα.
Μετα απο πολυ ποδαροδρομο και αγορες ηρθε η ωρα του γυρισμου στην βαση μας.Βραδυ πλεον γυρισαμε στο ροβανιεμι στο ξενοδοχειο για φαγητο βολτα οσοι ηθεκαν και υπνο για τους υπολοιπους.
\αυτα προς το παρον παιδια κουραστηκα να γραφω η συνεχεια αυριο....αν σας κουρασα με τοσες λεπτομερειες sorry...:roll::roll::roll::roll:

DSC00912.jpg
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Πολύ ωραία ακούγονται όλα αυτά! Να ανεβάσεις και φωτογραφίες να δούμε!
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μερα δευτερη αφησαμε πρωι πρωι πισω μας το χιονισμενο ροβανιεμι και τον αρτικο κυκλο και πηραμε τον δρομο για πιο χαμηλα για την πολη OULU.Οχι τοσο τουριστικη αλλα το ιδιο εντυπωσιακη.Ντυμενη και αυτη η πολη με το υπεροχο λευκο πεπλο που στολιζει ολη την Φινλανδια τετοια εποχη.Φτασαμε στο hotel μετα απο 4 ωρες διαδρομης αναμεσα σε παγωμενες λιμνες χιονισμενα δαση και στο χρυσο χρωμα που δημιουργονταν απο της λιγοστες ακτινες του ηλιου που διαπερνουσαν τα καταλευκα δεντρα.Αφησαμε πραγματα και ξρκινησαμε για την παγωμενη πολη με το ξενοδοχειο απο παγο το μπαρ απο παγο κρεβατια(για γερες πλατες)απο παγο εντυπωσιακο αλλα πολυ στημενο γιατι δεν ειχε απο οτι μας ελεγαν πολυ παγο για την εποχη και φενοντουσαν τα σιδερα και τα καλουπια που κρατουσαν τον λιγοστο παγο.Πολυ κρυο δεν μπορω να πω.:mad:Ευτυχως εξω απο το υποτιθεμενο ξενοδοχειο παγου ειχαν κιοσκια που ειχαν αναψει φωτιες και καθομαστε ολοι μαζι εμμεις οι κρυουλιαριδες παρεα και πιναμε ενα ζεστο τσαι απο βατομουρα που μας προσεφεραν οι οικοδεσποτες.Οσοι ηθελαν μπορουσαν να περασουν την νυχτα στο ξενοδοχειο παγου θα ηταν μια τρομακτικη εμπειρια αλλα και υπεροχη σιναμα κατι που δεν εζησα γιατι η κοπελα μου δεν ηταν προθυμη να ξεπαγιαση...:haha::haha::haha:(ενω εγω ημουν...):clap:.Επιστροφη στο ξενοδοχειο μας με τα υπεροχα ζεστα κρεβατακια μας......Η ωρα ηταν 10 το βραδυ και κανονισαμε με την παρεα να βγουμε εξω για κανενα ποτακι να ζεσταθουμε λιγο και να γνωρισουμε την νυχτερινη ζωη της πολης.Πηραμε τισ καταλληλες πληροφοριες τι και πως και ξεκινησαμε το tour.πολλα μπαρακια σε κανενα δεν καπνιζες οποτε δεν το συζητουσα να μπω.Σαν γνησιος ελληνας δεν γινετε να πινεις ποτο χωρις να κανεις εστω ενα τσιγαρο.Κακο βεβαια αλλα αντε κοψτο αν μπορεις.Μετα πολλα βρικαμε ενα κλαμπακι το μεγαλυτερο απο οτι μας ειπαν τησ πολης και μετα απο παροτρινση της παρεας και χωρις αλλη επιλογη μπηκαμε.Εισοδο 15 ευρω (λογικη τιμη)γκαρνταρομπα με το ζορι 3 ευρω.Απαγορευεται να μπεις με μπουφαν μεσα.Επεσε το καταλληλο ψαξομο στην πορτα(ακου εκει ουτε σε στο καραισκακη σε ντερμπι δεν με εχουν ψαξει ετσι)και μπηκαμε.Περασαν 30 λεπτα και λεω παιδια σορυ παω για τσιγαρο εω και επανερχομε και ακουστε γελιο.Βγαινω ζηταω το μπουφαν και χαριτιλογοντας λεω στην κοπελα οτι παω να καπνισω και γελαγαμε με τα λιγοστα αγγλικα που ξεραμε και οι δυο.Καθομαι εξω απο την πορτα κανω 2 τσιγαρα στο μπαμ(πολυ κρυο ετσι -20)και επιστρεφο μεσα.Και με την ιδια χαμογελαστη εκφραση μου λεει η κοπελα αλλα 3 ευρω.χαχαχαχαχαχ:shock:.πολιτικη του μαγαζιου λεει.....Δηλαδη εμα πακετο τσιγαρα σιυ στιχοιζει 60 ευρω.Της τα δινω χωρις μα και μου μπαινω μεσα τους περνω και δρομοοοοοοοοο.Μακρυα απο εκει τους τα ελεγα και με κοροιδευανε.Το ζησαμε και αυτο λεω....
Μερα τριτη και σημερα εχουμε κενο ολη μερα να κανουμε οτι θελουμε και να παμε οπου θελουμε.Ψωνια βολτες φαγητο και υπνο που μου ελειπε λιγο.Σηκωθηκαμε με ορεξη κατα της 12 μιας και τα μαγαζια ανοιγαν 12 με 6 μονο.Πρωινο και δρομο στους χιονισμενους δρομους τις πολης.Φαγητο στα γρηγορα σε Mac οπου δοκιμασα τσιζ αντι με μπιφτεκι ταρανδο πολυ γελιο.Ηταν τα βοριοτερα Mac στην ευρωπη.Τα νοτιοτερα εναι στην Γαυδο χαχαχχα:haha:
Επιστροφη στο ξενοδοχειο οπου αρχισε η μεγαλη μου περιπετεια
Μου παραπονεθηκε η κοπελα μου οτι κρυωνε πολυ και να πηγεναμε για υπνο στο δωματιο.Τη ρωτησα αν ειναι καλα και αποφασισαμε οτι ενα θερμομετρο θα μας ελυνε την απορια.39,7:shock: παρακαλω.Τα επαξα τελειως.Δαν ηξερα τι να κανω.Την βαζω στο κρεβατι ζηταω κουβερτα εξτρα και τρεχω να βρω τον συνοδο να τον ρωτησω για φαρμακα και γιατρο.Πουθενα κανεις.Αλλα επειδη ο θεος αγαπαει τον κλεφτη αλλα αγαπαει και τον νυκοκοιρη επεσα πανω στον ιδιοκτητη του γραφειου που ειχε ερθει μαζι μας για διακοπες.Εκανα ενα σταυρο και του ειπα πως εχει το πραγμα.Η απαντηση;Δεν μπορω να κανω κατι οι γιατροι εδω ειναι πολυ ακριβοι και αν δεν εχεις βιβλιαριο δεν κανεις τιποτα.Εφριξα μου ηρθε να τον κουτουπωσω και να τον κανω μαυρο στο ξυλο.Πηγα στην ρεσεψιον και ζητησα γιατρο ενα απο τα ιδια.Ντζιφος.Ρε γαμω την Φινλανδια μου δηλαδη αμα πεθαινεις τι γινετε?:mad:Παει πεθανες?Αρχιζω να βριζω στην υπεροχη γλωσα μας πολυ ομως.Ανεβενω στο δωματιο και εκει που πηγενα βριζοντας και κλωτσοντας οτι εβρισκα μπροστα μου ακουω μια φωνη να μου λεει *συγνωμη εσυ δεν εισαι που ειναι η κοπελα σου αρρωστη και φωναζες?*Γυρναω και βλεπω μια κοπελιτσα που ηταν στο γκρουπ μας και της λεω ναι γιατι?Και μου λεει τα ευχαριστα νεα.Ο πατερας της που ηταν μαζι ειναι γυναικολογος και θα μπορουσε να βοηθησει.Τρεχω τον βρισκω του τα λεω και να ειναι καλα εκει που ειναι ο ανθρωπος ερχετε αμεσως να την δει.Ολα καλα μου λεει κρυωμα ειναι μου εδωσε κατι χαπια και ολα καλα.Το βραδυ κομπρεσες να πεσει ο πυρετος αλλα τιποτα 39,9 αυπνος ολη νυχτα να βαραω σκοπια.Φαρμακο σουπες κομπρεσα.Καπως ετσι περασαν 2 μερες αλλα σταθηκα στο υψος μου,το πρακτορειο πουθενα σε βοηθεια το ξενοδοχειο πουθενα μονο ο γυναικολογος και 2 φιλοι που με ρωτουσαν αν ειναι καλα.Χασαμε και την επομενη εκδρομη με τα χασκις στις λιμνες με τους ταρανδους.Χαλαλι ομως.Τα ειδα σε φωτο το βραδυ.Ο πυρετος επεσε μετα απο 2 μερες και σηκωθηκε απο το κρεβατι.Παραμονη πλεον και ειχαμε το τραπεζι στο ξενοδοχειο για την αλλαγη του χρονου.Και εφτασε η στιγμη που ηρθε στο τραπεζι μας ο μ......ας να μας ευχηθει.ΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΦΟΒΗΘΗΚΕ.Πηγα να του ορμησου και με κρατησαν κατι φιλοι.Ευτυχως γιατι δεν ηξερα τι θα γινοταν.ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ......:cool::cool::cool:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου. Περιμένω τη συνέχεια....

Το μπιφτέκι απο τάρανδο πως ήταν;
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Και ηρθε η μερα της επιστροφης στα υπεροχα και ιερα πατρια εδαφη.Ο πυρετος ειχε πεσει τελειως και ειμασταν ετοιμη για μια τελευταια περιπετεια και μετα για το αεροδρομιο.Κατευθυνθηκαμε στην πολη ΚΕΜΙ και στην παραλια οπου μας περιμενε στο λιμανι το πολυξακουστο και μοναδικο παγοθραυστικο SAMPO.Μας ενοιμερρωσαν οτι το μοναδικο στο ειδος του και οτι μπορει να σπασει παγο παχους εως και 4 μετρων.....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...:p
Ξεκινησαμε την βολτα στον κολπο της Βαλτικης οπου ηταν παγος τα παντα.Ανοιχτηκαμε για να βρουμε καλο παγο οπως ειπαν.Μετα απο 10 λεπτα φτασαμε σε ενα σημειο οπου κατεβηκε το πληρωμα να τσεκαρει τον παγο.Και ειμασταν ετοιμη για το μπανιο μας....:clap:
Ναι ναι οπως τα λεω.Οσοι ηθελαν φορουσαν ολοσομη στολη δυτη και μπορουσαν να κολυμπησουν αναμεσα στον παγο.Στην αρχη δεν το κρυβω κολησα λιγο αλλα μετα σκεφτηκα τι γινετε θα εισαι και του χρονου εδω?Μια βουτια ειναι παμε.Μαλλον παω ουτε λογος να βουτηξει η κοπελα μου μετα απο τετοιο πυρετο...:shock:
Καναμε την βουτια μας ανεβηκαμε στο σκαφος και πειραμε το δρομο της επιστροφης για το λιμανι.Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα τιποτα βεβαια γιατι λιγο η στολη λιγο ο ψιλοφοβος(τι να ηταν απο κατω μου την ωρα που κολυμπουσα) δεν προλαβα να καταλαβω ποτε μπηκα ποτε βγηκα...
Επιβιβασει στο ζεστο μας πουλμαν και βουρ για το αεροδρομιο και την πτηση της επιστροφης.Και εκει που λεγαμε μεταξυ μας πως περασαμε και τα αναπαντεχα της εκδρομης και οτι ολα τελειωσαν μας φυλαγαν μια τελευταια εκπληξη.ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥΣΑΤΕ....:mad::mad::mad:
Φτανουμε στο αεροδρομιο και παμε για check in.μια ουρα μεχρι περααααααααα.Εμεις και απο ολο τον κοσμο ενα τσεκ ιν για ολα τα δρομολογια.ΧΑΜΟΣ.
Περιμενα με στην ουρα 1 ωρα και καποια στιγμη φωναξαν απο τα μεγαφωνα το συγκεκριμενο ονομα πρκτορειου και οσοι ηταν να πηγεναμε μπροστα οπου υπηρχε μια λιστα με ονοματα και επρεπε μονοι μας να βρουμε τα ονοματα μας να τα σημειωσουμε οτι ειμαστε εμεις να δηλωσουμε αποσκευες και να τα δωσουμε στον επομενο.Ηταν για γελια και για κλαμματα.Περασαμε αυτο το σταδιο με σπρωξιματα και γρινιες και φτασαμε στην αιθουσα αναμονης.....Αλλο ενα 2ωρο εκει αναμονη.Το αεροπλανο εφευγε κανονικα στης 8 το απογευμα και η ωρα ηταν 7.Λεμε οπου να ειναι θα βγαλουν ανακοινωσει.ΠΑΛΙΑ.......:rolleyes:
Απο στομα σε στομα μαθαμε οτι μαλλον ειχε ερθει η ωρα μας να φυγουμε.Ρωταμε και μας λενε οτι θα ανοιξει η αριστερη πυλη για Αθηνα.Στηνομαστε στην ουρα και περιμενουμε.Περιμενουμε.Περιμενουμε και επιτελους ερχετε ια κοπελιτσα και μας λλει οτι εδω ειναι η πυλη για τα ατομα με ειδικες αναγκες.....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:clap::clap::clap::clap:
Πρεπει να παμε στην δεξια πυλη.Στηθηκαμε στην ουρα οταν ηρθε ενας κυριος να τσεκαρει ταυτοτητες και εισητηρια στον μπροστινο κισε της εξοδου.Ενω ξεκινησε να κανει ελεγχο τρεχει μια κοπελια της εταιριας κατι του λεει στο αυτι και εντρομος κανει νοημα να σηκωσουμε ψηλα της ταυτοτητες γιατι το αεροπλανο φευγει......Ακουτε μωρε κανενας ελεγχος ουτε για αστειο.Σπρωξιες κακο μεγαλο.Μετα πολλα βγαινουμε απο την πορτα και περιμεναμε το bus που θα μας πηγενε στο αεροπλανο.Ποιο bus πολυτελειες μας εκανε νοημα ο υπευθυνος εκει κοντα στο αεροπλανο να παμε στο μερος του.Ξεκινησαμε ενα τρεξιμο μεσα στον αεροδιαδρομο παιδια που σε οσους το λεω δεν το πιστευουν.Μια αποσταση γυρω στα 300 μετρα.Τωρα θα μου πεις γιατι τρεχαμε?Ε οταν βλεπεις μικρους και μεγαλους να τρεχουν σε περνει η μπαλα και σενα.Φτανουμε στο αεροσκαφος κα εκει καταλαβα γιατι ετρεχαν οι πονηρηδες.Δεν υπηρχαν αριθμημενες θεσεις οπου ηθελες καθοσουν και οπου εβρισκες.Παιδακια να κλαινε μαναδες να φωναζουν να μην μπορουν να κατσουν με τα παιδια τους οι αεροσυνοδοι αφαντοι.Ενα χαος.Εκεινη την στιγμη σκεφτηκα ρε μηπως να κατεβενα και να γυρνουσα μονος μου.Ξερω κατι δεν μου κολλαγε στην ιστορια.Απο το πρακτορειο κανεις μαζι μας ειχαν μεινει πισω για να συνεχισουν με το αλλο γκρουπ.Προσπερασα τον φοβο μου εδεσα την ζωνη μου και φυγαμε....:clap::clap::clap:
Γευμα δεν ειχαμε ουτε νερο γιατι οπως μας ενημερωσαν στις πτησεις τσαρτερ δενν ειναι υποχρεωμενοι να σερβιρουν τιποτα.Στεγνωσε ο λαιμος μου εκει μεσα.Αναγκαστηκα και πληρωσα το μπουκαλακι 2 ευρω.ΕΛΕΟΣ και εδω πανω κλεφτες.Υπομονη 3 ωρες εμειναν για την πατριδα....ΦΤΑΣΑΜΕ ναι φτασαμε κατεβηκαμε με την βαλιτσα γεματοι αναμνησεις καλες και κακες και πολλες εμπειριες.Εκει καταλαβα ποσο μπροστα ειναι η Ελλαδα σε μερικα θεματα ασφαλειας και ενημερωσεις οσον αφορα τα ατομα που αντιμετωπιζουν προβλημα.....
Εντυπωσεις απο το ταξιδι??????
1 αν ξαναπαω ΔΕΝ θα παω με γκρουπ εκει και πουθενα...
2 ωραια χωρα σε οσα ειδα καθαρη,φιλοξενοι ως ενα βαθμο αλλα πολυ ακριβοι σε ολα
3 το πρακτορειο εποιεικος χαλια ανεπιτρεπτο αυτο που εγινε σε ολα
4 μου αφησε καλες εντυπωσεις γιατι ξεχασα οσα κακα συνεβησαν και κρατησα τα καλα
τοπια,ανθρωπους,ξενοδοχεια...
Τωρα για οσους θελουν να επισκεφθουν την Φινλανδια προτεινω ανεπιφυλακτα να πανε ΜΟΝΟΙ τους ειναι πανευκολο.
Ελπιζω να μην σας κουρασα με τοσα λογια.αυτη ηταν η εμπειρια μου απο την χωρα της Φινλανδιας....:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

Attachments

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Πολυ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου. Περιμένω τη συνέχεια....

Το μπιφτέκι απο τάρανδο πως ήταν;
Οτι και να σου ειναι λιγο αλλα ανα πεινας τα τρως ολα....Καλο ηταν αλλα μυριζε καπως περιεργα....:roll::roll::roll:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χμμμ!... Αυτό το ταξίδι είχε απ΄όλα!;)

Σ΄ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας:)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Εγω σε ευχαριστω που το διαβασες.Αυτα ειναι τα γεγονοτα απο την κορη της Βαλτικης....
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
ομορφη εμπειρια με τα καλα της και τα κακα της.καλη συνεχεια
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Γρήγορη και ζωντανή αφήγηση!! Συγνώμη που ρωτάω αλλά όταν πας εκδρομή οργανωμένα με γκρουπ δεν υπάρχει κάποιος αρχηγός ο οποίος λύνει τα όποια προβλήματα παρουσιαστούν?? Σ' εσάς πού ήταν ο αρχηγός??
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Για αυτο διαλεξα γκρουπ να παω σε μακρινω προορισμο και με τετοιο καιρο για καλυτερα αλλα την πατησα φιλη Μενια.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?Αφαντος στα δυσκολα δεν ξερω δεν απαντω ειπε.τελος παντων το ασχημο ειναι οτι οπου βρεθω και οπου σταθω τους κραζω ελλεινα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom