Φινλανδία Φινλανδία For Ever...

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Επιτρέπεται να γραφτεί με ποιο πρακτορείο πήγατε?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.588
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Φίλε trelokefaloniti, γρήγορη και παραστατική η αφήγησή σου. Σαν καρτούν με τον Ντάφυ Ντάκ. Ακόμη γελάω με το τρεχαλητό στο αεροδρόμιο. Μου έδωσες την εντύπωση ότι στο τέλος αντιμετώπισες με αρκετή δόση χιούμορ όλα τα παθήματα και επέστρεψες μόνο με τις καλές αναμνήσεις. Για το συγκεκριμένο ταξίδι όμως έχω να παρατηρήσω ότι αποτελεί την "αρπαχτή" των πρακτορείων για τις μέρες των Χριστουγέννων. Γιαυτό μην περιμένεις σπουδαία οργάνωση και συνέπεια στα προγράμματα. Είδες όμως τι σκέφθηκαν και οργάνωσαν οι Φινλανδοί για να κόβουν χρήμα ; Είχα περάσει πέρυσι αρχές Αυγούστου (πρέπει να μείναμε και στο ίδιο ξενοδοχείο) και πάλι είχε κόσμο, ουρά για τον Άγιο Βασίλη !!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Για το συγκεκριμένο ταξίδι όμως έχω να παρατηρήσω ότι αποτελεί την "αρπαχτή" των πρακτορείων για τις μέρες των Χριστουγέννων. Γιαυτό μην περιμένεις σπουδαία οργάνωση και συνέπεια στα προγράμματα.
Aυτό κρατείστε το στα υπόψη, οσοι προτιμάτε τα οργανωμένα. Κι επίσης οτι, στην αναμπουμπούλα των γιορτών, αλλά και στους πολύ δημοφιλείς προορισμούς ( μεγάλη ζήτηση) ο λύκος ( κακός επαγγελματίας) χαίρεται.
Δεν κάνω διάκριση ανάμεσα σε μεγάλα και μικρά πρακτορεία.
Πιστεύω βέβαια οτι οι γνώμες ολων για όλους πρέπει να δημοσιεύονται, τεκμηριωμένα. Προσωπικά σε αντίστοιχη περίπτωση έθεσα τα στοιχεια μου στη διάθεση του σάιτ
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aυτό κρατείστε το στα υπόψη, οσοι προτιμάτε τα οργανωμένα. Κι
θα πώ κάτι εδώ ...τα παθήματα΄μας -γνώσεις ...
προσωπικά δεν το κουνάω τις μέρες αυτές ,για να μην πέσω στους κακούς λύκους που λέτε ,αλλα και στην μειωμένη απόλαυση λόγω κοσμοσυροής ...
κατανοώ οτι κάποιοι δεν έχουν άλλη επιλογή .
αν ομως έχομε ,ειναι προτιμότερο να αποφεύγομε τις κακοτοπιές !!!!!;)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κι εγώ το ιδιο κάνω, στις γιορτές τη βγάζω οικογενειακά.
Ειναι συμμαχος και η πείρα στην αποφυγή της κακοτοπιάς.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Κι εγώ δεν πάω πουθενά τέτοιες μέρες, όπως και τον Αύγουστο δεν πάω πια στα Ελληνικά νησιά.. γενικά με ενοχλεί η πολυκοσμία οπότε προτίμω να μη πηγαίνω πουθενά high season. Π.χ πηγαίνω σχεδόν κάθε χρόνο κάπου τέλη Νοέμβρη -αρχές Δεκέμβρη, επίσης αποφεύγω να φεύγω τα τριήμερα που προκύπτουν από αργίες.. παίρνω μια δυο μέρες άδεια και έτοιμο το τριήμερο!! φυσικά σε αυτό συμβάλει το ότι μπορώ σχετικά εύκολα να παίρνω άδεια, δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να κάνουν το ίδιο..
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μακαρι να ηταν το ιδιο ευκολα και για μενα περι αδειας.Αλλα δυστυχως δεν μπορω ακομη να την κανονισω.Μιας και ειμαι απο τουριστικο νησι καταλαβαινω οτι Αυγουστο,Δεκεμβρη και Πασχα δεν ειναι να πας πουθενα πλεον αλλα υπαρχει αυτο το ΑΛΛΑ στην μεση που οπως και να το κανουμε αλλο να πας τα Φωτα στο Παρισι και αλλο να πας την Πρωτοχρονια.Γνωμη μου παντα.Το μαθημα μου ειναι οτι δεν ξαναπαω με πρακτοριο οργανωμενα.ΤΕΛΟΣ.
Οσο για τα στοιχεια μου ανα πασα στιγμη και περιπτωση ειναι στην διαθεση του site για οποιονδηποτε λογο και αιτια.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Φιλη αντωνια θα περασεις υπεροχα με οποιο πρακτορειο και αν πας.Ειναι φανταστικα εκει πανω.Θα σου προτεινα να μην πας με γκρουπ αλλα επειδη σε καταλαβαινω και ειναι η πρωτη σου φορα για εκει ειναι καλη λυση.Λοιπον ακου πως εχουν τα πραγματα το αεροπλανο στο πηγενε ηταν μια χαρα, στο ελα μαυρα χαλια για ασφαλεια δεν ειμαι ειδικος να σου πω αλλα φοβηθηκα καπως.Για τα εισητηρια στα διαφορα μουσεια και μεροι ηταν ολα μεσα στην τιμη αν ειναι ιδια με περυσι φυσικα.Μονο σε ενα event πληρωσαμε γυρω στα 30 ευρω το ατομο για μια παιδικη παρασταση με τον αι Βασιλη.Για το φαγητο θελει λιγο ψαξιμο αλλα θα τα καταφερεις.Τα λεω και αναλυτικα στην ιστορια μου οσο αφορα το φαγητο.ΚΡΥΟ πολυ κρυο αντωνια αλλα οχι υγρασια.μονο κρυο που παλεβετε με λιγο χοντρα ρουχα.Γαντια σκουφους ποτ προστατεβουν τα αυτια σημαντικο εκει σε βαραει το κρυο πρωτα.Παρε μαζι σου τα βασικα φαρμακα DEPON PANADOL ενα θερμομετρο και καραμελες για λαιμο.Μην νομιζεις οτι σου λεω ασυναρτησιες αλλα οποιος καει στο χυλο φυσαει και το γιαουρτι.Καλου κακου παρτα μαζι.Αυτα οσο αφορα το σοτιριου τωρα δεν στο κρυβω οτι οσο ειμασταν στην Φιλανδια και βλεπαμε αλλα πρακτορεια ρωταγαμε διαφορα να δουμε τις διαφορες απο πρωτο χερι και μας ελεγαν οτι ενω αυτοι περναγαν τελεια οσον αφορα φαγητο ξενοδοχειο και ξεναγησεις η τιμη ομως ποναει.2000-2300 το ατομο.Εξωφρενικη.Το σοτιριου ειναι οικονομικο αλλα κανει περικοπες απο αλλου αυτο να το ξερεις.Δηλαδη ενω τα αλλα πρακτορεια εμεναν 2 και 3 νυχτες στο χωριο του αι Βασιλη που στην ουσια για αυτο πας ο σοτιριου μια με το ζορι.σχδον καθε μερα αλλαζαμε ξενοδοχειο απλωσε ρουχα μαζεψε ρουχα καθε μερα.Αν εχεις την ευκολια ρωτα τα αυτα μπορει να φαινοντε λεπτομεριες αλλα οταν το ζησεις θα το καταλαβεις.Ρωτα σε JOYTOYRS στον Γκινη και σε αλλα μεγαλα.Και αν πας σε πιο μικρα ρωτα τους με επιμονη με ποιον συνεργαζοντε για να μην βρεθεις προ εκπληξεως στο τελος.Και εκει που αποφυγεις το ενα να πεσεις πανω του τελικα.οτι αλλο θες πες μου ευχαριστως να βοηθεισω.Και κατι τελευταιω προσπαθησε αφου θα ειστε μεγαλη παρεα και ψαξτετο μηπως πατε μονοι σας ......θα περασετε τελεια.:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Τα ξενοδοχεια δεν μπορω να πω ηταν πολυ καθαρα και οι ανθρωποι συνεργασιμοι.Τωρα για τους ξεναγους μας.Πολυ καλα παιδια πολυ λεγιο αλλα για παρεα για τιπτα παραπανω να σου εξηγησουν να σου πουν δυο πραγματα για την πολη.Οχι γιατι βαριοντουσαν αλλα απλα δεν ηξεραν και αυτα διακοπες ειχαν ερθει.
 

antonias

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
ευχαριστω-λιγες ακόμα ερωτήσεις

trelokefoliniti σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μερικές ακόμα ερωτήσεις θέλω να σου κάνω. Τι ρούχα προτείνεις να πάρουμε? Τζιν φοριούνται ή παγώνουν? Ποια παντελόνια είναι καλύτερα για την περίπτωση? Παπούτσια φαντάζομαι οπωσδήποτε μπότα αδιάβροχη και πολύ ζεστή. Γάντια, σκούφοι οκ απαραίτητοι. Η φόρμα που δίνουν κάνει τίποτα ή πρέπει να αγοράσουμε για να μην ξυλιάσουμε? όσο για τα χρήματα σε άλλα γραφεία είναι όντως πάρα πολλά. Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα γραφείο, είναι και πολύ νωρίς άλλωστε και δεν έχουν βγάλει όλοι προγράμματα. Πάντως το έχουμε πάρει απόφαση να πάμε και θα πάμε οργανωμένα και θεός φυλάξοι. Πάντως σίγουρα θα καταθέσω την εμπειρίαμου αν όλα πάνε καλά και πάμε. Γιατί έχουμε και μια υποτυπώδη γκαντεμιά πάνω μας ως παρέα.Άλλη μια ερώτηση. Δεν πάω πουθεν'α χωρίς ταξιδιωτικό οδηγό. Αξίζει να πάρω αυτή τη φορά μαζί μου? Και πάλι σε ευχαριστώ! :roll:
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
trelokefoliniti σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μερικές ακόμα ερωτήσεις θέλω να σου κάνω. Τι ρούχα προτείνεις να πάρουμε? Τζιν φοριούνται ή παγώνουν? Ποια παντελόνια είναι καλύτερα για την περίπτωση? Παπούτσια φαντάζομαι οπωσδήποτε μπότα αδιάβροχη και πολύ ζεστή. Γάντια, σκούφοι οκ απαραίτητοι. Η φόρμα που δίνουν κάνει τίποτα ή πρέπει να αγοράσουμε για να μην ξυλιάσουμε? όσο για τα χρήματα σε άλλα γραφεία είναι όντως πάρα πολλά. Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα γραφείο, είναι και πολύ νωρίς άλλωστε και δεν έχουν βγάλει όλοι προγράμματα. Πάντως το έχουμε πάρει απόφαση να πάμε και θα πάμε οργανωμένα και θεός φυλάξοι. Πάντως σίγουρα θα καταθέσω την εμπειρίαμου αν όλα πάνε καλά και πάμε. Γιατί έχουμε και μια υποτυπώδη γκαντεμιά πάνω μας ως παρέα.Άλλη μια ερώτηση. Δεν πάω πουθεν'α χωρίς ταξιδιωτικό οδηγό. Αξίζει να πάρω αυτή τη φορά μαζί μου? Και πάλι σε ευχαριστώ! :roll:
Λοιπον Αντωνια την στολη που λενε πως δεινουν ειναι μια σαλοπετα αν γνωριζεις τι ειναι.Ειναι καθαρα για χιονι και για αυτους που κανουν σκι.Παντελονι με τιραντες μονο.Προσωπικα ειχα γεμισει μια μεγαλη βαλιτσα με ρουχα τα οποια τα εφερα πισω ανεπαφα.Επειδη ασχολουμε με την πεζοπορια και τα βουνα γενικα ειχα μεριμνηση να παρω τα απαραιτητα για το κρυο.Λοιπον ακουμε προσεκτικα.Υπαρχουν διαφορα παντελονια να αγορασεις χωριστα που ειναι μονο για βουνο αντιανεμικα και αδιαβροχα.Βεβαια ειναι κριμα να τα παρεις για μονο μια φορα και μετα ντουλαπι.Οποτε οσο αφορα για τα ποδια προτινω καλες καλτσες χοντρες απο INTERSPORT η απο καταστηματα με ορειβατικα.Μποτακια γιατι θα πατε σε πολλες μεριεσ που εχει χιονι και οταν λεμε χιονι εννοουμε ΧΙΟΝΙ.Τζιν φορας με μια καλη προσπαθεια αλλα ποτε μονο του την πατησες ασχημα με -12 το τζιν γινετε ΚΟΚΑΛΟ δεν αντεχετε για αυτο θα ξοδεψεις 30 ευρωπουλα και θα παρεις ισοθερμικο.Το ιδιο πηρα στην κοπελα μου και εμεινε ικανοποιημενη.Βεβαια ολα αυτα αν δεν παρεις το παντελονι που σου προανεφερα.Για την μεση και πανω καθε μπουφαν και μπλουζα χοντρη κανει την δουλεια της.Τα ποδια εχει σημασια να μην κρυωνουν και γενικα τα ακρα.Εννοειτε παρτε μαζι σας τσιγαρα γιατι ειναι πανακριβα εκει αν καπνιζετε.Βεβαια ενα πακετο το πηρα απο εκει για σουβενιρ γιατι ελεγα πανω πραγματα ακαταλαβιστικα.
Οσον αφορα για τον ταξιδιωτικο χαρτη θα σου χρειαστει μονο αν εχετε σκοπο να πατε πουθενα μονοι σας αν και δινουν οταν φτασετε ενα χαρτη αναλυτικο της Φιλανδιας.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Τρελοκεφαλονίτη
μολις διαβασα μονορούφι την ιστορια σου, που δεν ειχα ξανακουσει για εμπειρια απο αυτα τα μερη. Τι να πω, σου βγηκε ξυνη η εκδρομή ειδικα με την αρρώστεια... αλλα περασες μια εμπειρια...
αλλα ειναι κι εμενα το κρυφό ονειρο να ξαναγινω παιδι, αλλα ξερω οτι ειναι περιοδος αρπαχτών και δεν ταξιδευω αυτες τις μερες, οπως ειπαν και οι παραπάνω... οικογενειακα και παραδοσιακά...
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Τρελοκεφαλονίτη
μολις διαβασα μονορούφι την ιστορια σου, που δεν ειχα ξανακουσει για εμπειρια απο αυτα τα μερη. Τι να πω, σου βγηκε ξυνη η εκδρομή ειδικα με την αρρώστεια... αλλα περασες μια εμπειρια...
αλλα ειναι κι εμενα το κρυφό ονειρο να ξαναγινω παιδι, αλλα ξερω οτι ειναι περιοδος αρπαχτών και δεν ταξιδευω αυτες τις μερες, οπως ειπαν και οι παραπάνω... οικογενειακα και παραδοσιακά...
Τι να κανω αφου μου υποσχεθηκε η κοπελα μου οτι θα ξαναπαμε και αυτη την φορα με πολλα φαρμακα μαζι μας και εμβολια κτλ κτλ:haha::haha:.Ειναι να μην κανεις το γιατρο???:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom