Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν έφτανα στη Μπολόνια και είχα 5 βράδια με 4 μέρες γεμάτες (δεν πιάνω τη πρώτη μέρα που φτάνετε αργά, αν και δεν ξέρω τι ώρα φεύγετε τη τελευταία μέρα) θα έκανα την 1η επιλογή σου....
1η επιλογή) Έχουμε σαν βάση την Μπολόνια (που μας κίνησε τρομερά το ενδιαφέρον με βάση όσα μας είπαν οι φίλοι του φόρουμ στο άλλο θέμα), όπου θα μείνουμε 3 βράδια. Τ άλλα 2 βραδια θέλουμε να μείνουμε σε 2 διαφορετικούς προορισμούς εκεί κοντά και κατά προτίμηση σε κάποια επαρχία. Εδώ θέλουμε τις προτάσεις σας. Εκεί θα χρειαστεί και το αυτοκίνητο για 2 μέρες.
....και θα την συμπλήρωνα με μία μέρα στη Ραβένα και μία μέρα στη Φεράρα (διανυκτέρευση και στις δύο πόλεις). Θα έβλεπα πρώτα αν συνδέονται οι πόλεις με ΜΜΜ και αν με βόλευε θα το έκανα έτσι. Αν όχι, θα νοίκιαζα αυτοκίνητο και θα κινούμουν μέσω επαρχιακών δρόμων και για να μη πληρώσω διόδια (είναι ακριβότερα απο της Ελλάδας) και για να δω την επαρχία σε αυτά τα μέρη (αν και υπάρχουν καλύτερα επαρχιακά μέρη στην Ιταλία...) με μοναδικό κόστος λίγο παραπάνω χρόνο στους επαρχιακούς δρόμους της Ιταλίας.
Σημείωση: Δεν έχω πάει σε καμία απο αυτές τις τρεις πόλεις και οι χρόνοι που υπολογίζω σε αυτές όταν πάω εγώ είναι διαφορετικοί. Έτσι όπως παρουσιάζεις τα δικά σας ενδιαφέροντα νομίζω οτι είναι καλά τα 3 βράδια στη Μπολόνια (δύο μέρες) και απο ένα βράδυ/μέρα στις άλλες δύο που σου πρότεινα.

2η επιλογή) Με το που φτάσουμε εφόσον και αν βολεύει, φεύγουμε κατευθείαν για Φλωρεντία, οπού μπορούμε να μείνουμε 2 βραδια και τα υπόλοιπα 3 να μείνουμε σε 3 διαφορετικά χωριά της Τοσκάνης όπως το San Gimignano, Σιένα (το ξέρω δεν είναι χωριό), Cetona, Montalcino, Montemerano η οποιοδήποτε άλλο.
Για κάποιον που δεν έχει ξαναπάει στη Φλωρεντία οι δύο μέρες είναι πάρα πολύ λίγες κατα τη γνώμη μου. Έστω τρία βράδια και μετά διαλέξτε όποιο χωριό/πόλη θέλετε στην επαρχία της Τοσκάνης. Δεν έχω δει την επαρχία της Τοσκάνης, αν και μπορώ να εκφράσω γνώμη γι αυτήν, αλλά δεν θα το κάνω. Με 5 βράδια στη διάθεση μου δεν έκανα την 2η επιλογή σου.

3η επιλογή) Φτάνουμε Μπολόνια μένουμε το 1ο βράδυ εκεί, τις επόμενες 2-3 μέρες φεύγουμε για τους παραπάνω προορισμούς της Τοσκάνης και μετά γυρνάμε για άλλο 1 βραδυ στην Μπολόνια.
Αυτό δεν θα το έκανα με τίποτα εγώ.

ΥΓ Εσύ ζήτησες γνώμη.....:lol:

Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι αρκετά ακριβή μπορώ να πω,
Για πες;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δηλαδή η Φλωρεντία και η Μπολόνια είναι για 1 βραδυ; Δεν γνωρίζω, απλά μου φαίνεται λίγο. Αν βγαίνει, τότε το βλέπουμε κ αυτό...
Είδα που λες για 5 μέρες γι' αυτό στήριξα εκεί τη πρόταση μου. Νομίζω ότι στις 2 πόλεις σε 5 μέρες κάνεις πολλά, δεδομένου της κοντινής τους απόστασης.
Θα πήγαινα κατευθείαν Φλωρεντία από το αεροδρόμιο και στην επιστροφή Μπολόνια.
Τώρα αν έχεις θέσει ως στάνταρντ το να δεις επαρχία και χωριά συμφωνώ μαζί σου, δεν είναι για τόσο λίγο με τίποτα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μα με 5 μέρες γίνεται άνετα ένα ταξίδι που χωράει και τις δύο, αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά.
Δηλαδή η Φλωρεντία και η Μπολόνια είναι για 1 βραδυ; Δεν γνωρίζω, απλά μου φαίνεται λίγο. Αν βγαίνει, τότε το βλέπουμε κ αυτό...
Χωρίς μουσεία οι δύο αυτές πόλεις βγαίνουν σε 5 μέρες όπως σου λέει ο @psilos3. Τρείς μέρες Φλωρεντία και δύο Μπολόνια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πρωτα βλεπουμε το βαρυ πυροβολικο και μετα τα outsiders.
Η Φλωρεντία είναι βαρύ πυροβολικό για σένα, για μένα κτλ... Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για τα μουσεία και την ιστορία της είναι μία πόλη σαν όλες τις άλλες χωρίς αυτό να είναι κακό. Ο καθένας οτι γουστάρει κάνει στα ταξίδια του! Τη Μπολόνια δεν την θεωρώ outsider.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επιλογή 1: Οι ωραίες πόλεις γύρω από τη Μπολόνια, αυτό που λες εσύ επαρχία, είναι max 1 ώρα με το τρένο. Το αυτοκίνητο είναι λίγο περιττό. Τα χωριά επισκιάζονται από τις πόλεις, ιδίως για τις λίγες μέρες που έχετε. Λόγος για roadtrip με ενοικίαση αυτοκινήτου δεν υπάρχει, εκτός αν θέλετε να ανηφορίσετε προς Πάντοβα μεριά. Πιο οικονομική αυτή η επιλογή.
Επιλογή 2: Εδώ να vοικιάσετε όντως γιατί είναι ταλαιπωρία οι συγκοινωνίες. Θα δείτε όντως επαρχία και φανταστικά τοπία. Συν τη Φλωρεντία.
Επιλογή 3: Όχι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η Φλωρεντία είναι βαρύ πυροβολικό για σένα, για μένα κτλ... Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για τα μουσεία και την ιστορία της είναι μία πόλη σαν όλες τις άλλες χωρίς αυτό να είναι κακό. Ο καθένας οτι γουστάρει κάνει στα ταξίδια του! Τη Μπολόνια δεν την θεωρώ outsider.
Ειναι πανεμορφη η Φλωρεντια και χωρις τα μουσεια και εχει πολυ βαρια ιστορια.
Ειναι ωραια κι η Μπολονια, αλλα πραγματικα σε οποιαδηποτε συγκυρια κι αν παει καποιος δεν θα βρει πουθενα μεγαλη συγκεντρωση τουριστων. Εγω ειχα παει Πασχα και δεν ειχε γκρουπ κλπ.
Αντιθετα η κοβιντ περιοδος ειναι η χρυση ευκαιρια για τις πολεις που μαζευουν μιλιουνια Φλωρεντια Βενετια και θα τις δει καπως πιο ανθρωπινα- και ισως και λιγο φθηνοτερα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Το ανέφερα περισσότερο ως πρακτική πληροφορία παρα για το κόστος, αφού θεωρώ οτι Τοσκάνη χωρίς αυτοκίνητο χάνεις πολλά. Έχω κάνει αυτο που περιγραφεις ως 2ο σενάριο καλοκαιρι...φαντάζομαι ότι η άνοιξη ειναι η ιδανική περίοδος.
Και καλά έκανες και το παρέθεσες, για να ξέρουμε τι μας περιμένει.

Η Μπολονια ειναι για 2 μερες μαξ. Πολυ μαξ.
Κουρτινα 2 Φλωρεντια.
Πρωτα βλεπουμε το βαρυ πυροβολικο και μετα τα outsiders.
Αν έφτανα στη Μπολόνια και είχα 5 βράδια με 4 μέρες γεμάτες (δεν πιάνω τη πρώτη μέρα που φτάνετε αργά, αν και δεν ξέρω τι ώρα φεύγετε τη τελευταία μέρα) θα έκανα την 1η επιλογή σου....

....και θα την συμπλήρωνα με μία μέρα στη Ραβένα και μία μέρα στη Φεράρα (διανυκτέρευση και στις δύο πόλεις). Θα έβλεπα πρώτα αν συνδέονται οι πόλεις με ΜΜΜ και αν με βόλευε θα το έκανα έτσι. Αν όχι, θα νοίκιαζα αυτοκίνητο και θα κινούμουν μέσω επαρχιακών δρόμων και για να μη πληρώσω διόδια (είναι ακριβότερα απο της Ελλάδας) και για να δω την επαρχία σε αυτά τα μέρη (αν και υπάρχουν καλύτερα επαρχιακά μέρη στην Ιταλία...) με μοναδικό κόστος λίγο παραπάνω χρόνο στους επαρχιακούς δρόμους της Ιταλίας.
Σημείωση: Δεν έχω πάει σε καμία απο αυτές τις τρεις πόλεις και οι χρόνοι που υπολογίζω σε αυτές όταν πάω εγώ είναι διαφορετικοί. Έτσι όπως παρουσιάζεις τα δικά σας ενδιαφέροντα νομίζω οτι είναι καλά τα 3 βράδια στη Μπολόνια (δύο μέρες) και απο ένα βράδυ/μέρα στις άλλες δύο που σου πρότεινα.


Για κάποιον που δεν έχει ξαναπάει στη Φλωρεντία οι δύο μέρες είναι πάρα πολύ λίγες κατα τη γνώμη μου. Έστω τρία βράδια και μετά διαλέξτε όποιο χωριό/πόλη θέλετε στην επαρχία της Τοσκάνης. Δεν έχω δει την επαρχία της Τοσκάνης, αν και μπορώ να εκφράσω γνώμη γι αυτήν, αλλά δεν θα το κάνω. Με 5 βράδια στη διάθεση μου δεν έκανα την 2η επιλογή σου.


Αυτό δεν θα το έκανα με τίποτα εγώ.

ΥΓ Εσύ ζήτησες γνώμη.....:lol:


Για πες;;
Κοίτα, η 1η επιλογή θεωρείται ποιο safe και ποιο ξεκούραστη. Βέβαια να σου πω την αλήθεια, θέλουμε τόσο πολύ να πάμε στην Τοσκάνη και στα όμορφα χωριά της οπότε και δίνουμε εκεί προτεραιότητα.

Όπως είχα αναφέρει και στο θέμα αναζήτησης προορισμού, σκοπός μας είναι η χαλάρωση, φαγητό και ήρεμες βόλτες και όχι να πάμε σε μουσεία και να τρέχουμε μέσα στο κέντρο.

Για το αυτοκίνητο, το ποιο φτηνό που είχα βρει όταν το έγραψα ήταν κάπου στα 170€ για δύο μέρες. Μετά μπήκα στον θέμα ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία και βρήκα ενα λινκ που προτείνει ένας φίλος και βρήκα με 146€ για 3 μέρες. Το θεωρώ πολύ καλή τιμή.

Είδα που λες για 5 μέρες γι' αυτό στήριξα εκεί τη πρόταση μου. Νομίζω ότι στις 2 πόλεις σε 5 μέρες κάνεις πολλά, δεδομένου της κοντινής τους απόστασης.
Θα πήγαινα κατευθείαν Φλωρεντία από το αεροδρόμιο και στην επιστροφή Μπολόνια.
Τώρα αν έχεις θέσει ως στάνταρντ το να δεις επαρχία και χωριά συμφωνώ μαζί σου, δεν είναι για τόσο λίγο με τίποτα.
Ναι ο σκοπός μας είναι η επαρχία της Τοσκάνης. Γιαυτό είπα ότι είναι σκότωμα και απλά ένα πέρασμα..

Χωρίς μουσεία οι δύο αυτές πόλεις βγαίνουν σε 5 μέρες όπως σου λέει ο
@psilos3. Τρείς μέρες Φλωρεντία και δύο Μπολόνια.
Το ίδιο. Σκοπός είναι η επαρχία και όχι το να πάμε σε δύο πόλεις.

Επιλογή 1: Οι ωραίες πόλεις γύρω από τη Μπολόνια, αυτό που λες εσύ επαρχία, είναι max 1 ώρα με το τρένο. Το αυτοκίνητο είναι λίγο περιττό. Τα χωριά επισκιάζονται από τις πόλεις, ιδίως για τις λίγες μέρες που έχετε. Λόγος για roadtrip με ενοικίαση αυτοκινήτου δεν υπάρχει, εκτός αν θέλετε να ανηφορίσετε προς Πάντοβα μεριά. Πιο οικονομική αυτή η επιλογή.
Επιλογή 2: Εδώ να vοικιάσετε όντως γιατί είναι ταλαιπωρία οι συγκοινωνίες. Θα δείτε όντως επαρχία και φανταστικά τοπία. Συν τη Φλωρεντία.
Επιλογή 3: Όχι.
Ωραία, ανάμεσα στο 1 με το 2 που κλείνεις περισσότερο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ειναι πανεμορφη η Φλωρεντια και χωρις τα μουσεια και εχει πολυ βαρια ιστορια.
Ειναι ωραια κι η Μπολονια, αλλα πραγματικα σε οποιαδηποτε συγκυρια κι αν παει καποιος δεν θα βρει πουθενα μεγαλη συγκεντρωση τουριστων. Εγω ειχα παει Πασχα και δεν ειχε γκρουπ κλπ.
Αντιθετα η κοβιντ περιοδος ειναι η χρυση ευκαιρια για τις πολεις που μαζευουν μιλιουνια Φλωρεντια Βενετια και θα τις δει καπως πιο ανθρωπινα- και ισως και λιγο φθηνοτερα.
Συμφωνώ απόλυτα για τη Φλωρεντία! Για την Μπολόνια επιφυλάσσομαι να πω περισσότερα γιατί δεν έχω πάει ακόμα, αλλά δεν θεωρώ κριτήριο τη ποσότητα του τουρισμού για να αξιολογήσω μια πόλη....
Το καλοκαίρι πήγα Γένοβα και δεν συνάντησα ιδιαίτερο τουρισμό σε αντίθεση πχ με τα τσίγκουε τέρε που γινόταν της π@@πης....Το φθινόπωρο στο Μιλάνο γινόταν χαμός απο τουρισμό.....Ο τουρισμός στην Ιταλία έχει επιστρέψει κανονικά!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το καλοκαίρι πήγα Γένοβα και δεν συνάντησα ιδιαίτερο τουρισμό σε αντίθεση πχ με τα τσίγκουε τέρε που γινόταν της π@@πης....Το φθινόπωρο στο Μιλάνο γινόταν χαμός απο τουρισμό.....Ο τουρισμός στην Ιταλία έχει επιστρέψει κανονικά!
Αν κ οφ τοπικ...κ εγω την ίδια άποψη έχω. Το προηγούμενο Σκ Ρώμη ( βεβαια ηταν κ μαραθωνιος τους) συναντησαμε τον πιο πολυ κοσμο από ολες μας τις επισκεψεις κ έχει τυχει να παμε όλες τις εποχες. Γινοταν το αδιαχωρητο σε βαθμο που σε κάποιες φασεις δεν μπορουσες να περπατησεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ωραία, ανάμεσα στο 1 με το 2 που κλείνεις περισσότερο;
Επειδή θέλεις επαρχία το 2. Στο 1 θα δεις πανέμορφες πόλεις. Η φύση δεν είναι το φορτε της Emilia-Romagna.

edit Αν όμως πιο μεγάλη προτεραιότητα είναι το χαλάρωμα τότε 1.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Συμφωνώ απόλυτα για τη Φλωρεντία! Για την Μπολόνια επιφυλάσσομαι να πω περισσότερα γιατί δεν έχω πάει ακόμα, αλλά δεν θεωρώ κριτήριο τη ποσότητα του τουρισμού για να αξιολογήσω μια πόλη....
Το καλοκαίρι πήγα Γένοβα και δεν συνάντησα ιδιαίτερο τουρισμό σε αντίθεση πχ με τα τσίγκουε τέρε που γινόταν της π@@πης....Το φθινόπωρο στο Μιλάνο γινόταν χαμός απο τουρισμό.....Ο τουρισμός στην Ιταλία έχει επιστρέψει κανονικά!
Η Μπολονια εχει αυτο το μοναδικο της "Κοκκινης Πολης". Μοναδικη ειναι πραγματικα, αλλα...σε 2 μερες εξαντλειται.
Παντα θα ειναι εκει, οχι πολυ τουριστικη για τους δικους της λογους.

Ποσες φορες θα το ξαναπω, θα επιστρεψουν οι Ασιατες και θα πεσει θρηνος για τη χαμενη ευκαιρια. Ψηφιζω βαρυ πυροβολικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom