Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
master1706
Απο το Ciampino για Φλωρεντια δεν γνωριζω τι παιζει.
Αν σε βολευουν οι ωρες, σαφως και θα φυγεις απο το Fiumicino κατευθειαν για Φλωρεντια.
.
δεν υπαρχει απευθειας απο το Φιουμιτσινο. θα γινει ο κομβος για τα απευθειας αλλα σε κανα δυο χρονια. αρα εχεις τη μετεπιβιβαση και απο τα 2 αεροδρομια. διαλεξε το φθηνοτερο ή το βολικοτερο. απο τραινα προτιμησε το freccia rossa το γρηγοροτερο αλλα και το ιταλο ειναι οκ.
http://www.italotreno.it/en
www.trenitalia.com
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το τρένο από το Φιουμιτσίνο για Τέρμινι κάνει περίπου 35 λεπτά με εισιτήριο 15€. Το τρένο από Μπέργκαμο σε Μιλάνο κάνει περίπου 45 λεπτά με εισιτήριο 5€. Από Μιλάνο και Ρώμη για Φλωρεντία τα τρένα κάνουν περίπου 1,5 ώρα και στοιχίζουν το ίδιο. Όπως ορθά είπε ο jimp, υπάρχει και η λύση της Μπολόνια που και πιο κοντά είναι και φθηνότερα εισιτήρια με το τρένο έχει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το τρένο από το Φιουμιτσίνο για Τέρμινι κάνει περίπου 35 λεπτά με εισιτήριο 15€. Το τρένο από Μπέργκαμο σε Μιλάνο κάνει περίπου 45 λεπτά με εισιτήριο 5€. Από Μιλάνο και Ρώμη για Φλωρεντία τα τρένα κάνουν περίπου 1,5 ώρα και στοιχίζουν το ίδιο. Όπως ορθά είπε ο jimp, υπάρχει και η λύση της Μπολόνια που και πιο κοντά είναι και φθηνότερα εισιτήρια με το τρένο έχει.
Ξεχασες το λεωφορειο αεροδρομιο-μπεργκαμο...οπως επισης κ το λεωφορειο φιουμιτσινο-τερμινι με 5Ε.
Επίσης υπάρχει απευθείας λεωφορείο αεροδρομιο μπεργκαμο-μιλανο.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα και από μένα,
Εγώ πέρυσι απο τσιαμπίνο πήρα το γρήγορο τρένο και πήγα φλωρεντία.
Η διαδρομή ήταν περίπου 1.30' με την trenitalia.
όμως θα πρέπει να προσέξεις την ώρα αναχώρησης του τρένου που θα επιλέξεις διότι μπορεί να έχει κάποια καθυστέρση η πτήση σου , οπότε άσε ένα χρονικό περιθώριο .
Βέβαια τώρα που έχω κανονίσει να ξαναπάω δε θα πάμε απο ρώμη αλλά από μπολόνια διότι το κόστος για το γρήγορο τ΄ρενο είναι σχεδόν το μισό και βέβαια λίγοτερη ώρα η διαδρομή.
αν θέλεις ψάξτω και μάλιστα η πρωινή πτήση της Ryanair για μπολόνια είναι πολύ νωρίς το πρωι όπότε κερδίζεις και χρόνο.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Τελικά έκλεισα για Ρώμη με Aegean. Από Μπολόνια δεν βόλευαν οι πτήσεις.
Λογικά θα διαλέξω ένα από τα γρήγορα της trenitalia από ρώμη για S. M. Novella.

Δεδομένου ότι θα είμαστε 4, μήπως συμφέρει να πάμε με ταξί από FCO σε Rome Termini, αντί για τραίνο;
Ισχύει ακόμα 30€ fix για κέντρο;
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Και εκεί που έκλεισα και το ξενοδοχείο και άρχισα να κοιτάζω διαδρομές του τραίνου, μας ήρθε η ιδεα της ενοικίασης αυτοκινήτου από FCO airport σε πόλη Φλωρεντίας. Δεν έχω προλάβει να δω τιμές αλλά λογικά καλή ιδέα δεν είναι;
Αν αναλογιστούμε ότι είμαστε 4 άτομα και τα εισητήρια των γρήγορων τραίνων δεν είναι και πολύ φθηνά και θα γλιτώσω και την μετακίνηση προς το κέντρο της Ρώμης.
Εννοείται πως το αυτοκίνητο θα παραδοθεί αυθημερόν στην Φλωρεντία και θα ενοικιάσω και πάλι για την επιστροφή στο FCO.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Το αυτοκίνητο έχει επίσης το καλό ότι ρυθμίζεις το χρόνο σου και μπορείς να επισκεφτείς και κάποια πόλη-περιοχή στο δρόμο σου.
Ένα πιθανό αρνητικό είναι ότι δε μπορείς με όλες τις εταιρίες ενοικίασης να παραδόσεις το αυτοκίνητο σε τοποθεσία διαφορετική από αυτή που το πήρες ή σε χρεώνουν παραπάνω, οπότε να το έχετε αυτό κατά νου.
Εναλλακτικά έχει απευθείας δρομολόγια λεωφορείων η flixbus από Fiumicino σε Φλωρεντία, αλλά από τη στιγμή που είστε 4 κατά πάσα πιθανότητα δε σας συμφέρει.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Λοιπόν, με 75€ ενοικιάζω peugeot 208 και μεικτή από FCO και το αφήνω στην πόλη της Φλωρεντίας. Βάλε και 40€ έξοδα βενζίνης και διοδίων πάμε στα 115. Και πάλι με συμφέρει.
Αν σε περίπτωση κρατήσουμε το αμάξι, από Σάββατο έως και Τρίτη που επιστρέφουμε, ποιά πόλη αξίζει να επισκεφτούμε εκεί κοντά (max 1 ώρα); Σιέννα, Πίζα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
San Gimignano,Siena και θα ήταν ωραίο αν έβαζες και μία διανυκτέρευση σε ένα από τα δύο.
 

Pavlos81

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους...ονομάζομαι Παύλος κ χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας..είμαι από Λάρισα κ θα ήθελα αν σας είναι εύκολο φυσικά λίγες πληροφορίες για κάποιο πρόστιμο που σίγουρα θα έχω από τη δημοτική αστυνομία της φλωρεντιας σχετικά με τον δακτύλιο.
Έχω διαβάσει προσεκτικά τα προηγούμενα ποστ..δεν ήμουν σε ξενοδοχείο εντός ζώνης ούτε κ σε κάποιο πάρκινγκ.
Ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω κάτι εκ των προτάσεων για να γλιτώσω κάποια χρήματα ή για να αποφύγω οποία επιβάρυνση στο πρόστιμο.
Καθώς επίσης αν γνωρίζεται το ποσό του πρόστιμο για ένα ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο... σας ευχαριστώ πολύ!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
έχει δυο δρομολόγια η trenitalia απευθείας για Φλωρεντία από fiumicino στις 11.08 and 15:08.
Με την ίδια τιμή (29,90) και χωρίς αλλάγη τραίνου στο rome termini , πάω απευθείας για Φλωρεντία (FRECCIARGENTO 8431);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom