Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπέρα, σκέφτομαι να πάω τον Φλεβάρη Ιταλία καθώς κι εγώ βρήκα φτηνά εισιτήρια . Λέω να μείνω μια μέρα Ρώμη και μετά να φύγω για Φλωρεντια να κατσω κι εκεί μια μέρα να πάω Βενετία κι Εν τελεί να καταλήξω δυο μέρες Μιλάνο και να φύγω από κει . Οι διαδρομές σκέφτομαι να γίνουν με κάποιο τραινο . Βγαίνει η σκέψη μου ή θα με κουράσουν οι πολλές διαδρομές ;
Δεν θα προλαβεις να δεις καθολου τις πολεις...για 5 μερες σου προτεινω να πας το πολυ σε 2 πολεις...εμεις ειχαμε παει 6 μερες συνολικα, 4 στη Ρωμη και 2 στη Φλωρεντια. Στη Ρωμη ηταν αρκετες αν και ισως χρειαζομασταν μια ακομα...στη Φλωρεντια και εκει θελαμε μια ακομα μερα για να δουμε κ τα υπολοιπα μουσεια.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Συμφωνω κι εγω.πολλα μερη και θα σαι ολη μερη στο δρομο!
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γειά σας κι από εμένα!!!Έχουμε κλείσει για Μάρτιο, άφιξη και αναχώρηση από Μιλάνο. Θέλουμε να πάμε και Φλωρεντία, θα έχουμε και το τρίχρονο παιδάκι μαζί μας. Είμαστε σε δίλημμα πώς να μοιράσουμε τις ημέρες. Τι προτείνετε;;; είμαστε περισσότερο του περπατήματος παρά των μουσείων. Στην πόλη κυκλοφορούν άνετα βρεφικά καροτσάκια;;;;;
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Γειά σας κι από εμένα!!!Έχουμε κλείσει για Μάρτιο, άφιξη και αναχώρηση από Μιλάνο. Θέλουμε να πάμε και Φλωρεντία, θα έχουμε και το τρίχρονο παιδάκι μαζί μας. Είμαστε σε δίλημμα πώς να μοιράσουμε τις ημέρες. Τι προτείνετε;;; είμαστε περισσότερο του περπατήματος παρά των μουσείων. Στην πόλη κυκλοφορούν άνετα βρεφικά καροτσάκια;;;;;
Δε μας είπατε πόσες μέρες διαθέτετε.. και τι μεταφορικό μέσο θα έχετε, τρένο ή θα νοικιάσετε αμάξι;
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Συνεπαρμένη από το ταξίδι, παρέλειψα τα πιο βασικά!! Φτάνουμε Κυριακή μεσημέρι αεροπορικώς στο Μιλάνο και πετάμε Παρασκευή πρωί , πάλι από Μιλάνο. Θα έχουμε 4 ημέρες γεμάτες. Από μια μικρή έρευνα που έκανα διαπίστωσα οτι τα καταλύματα στο Μιλάνο είναι πιο ακριβά από οτι στη Φλωρεντία, για αυτό είπαμε να μείνουμε Φλωρεντία και να πάμε Πέμπτη πρωί στο Μιλάνο. Θα προλάβουμε να πάρουμε έστω μια μικρή γεύση από την πόλη μέσα σε μία ημέρα;;;
 
Μηνύματα
630
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα, όσο αφορά την Φλωρεντία δεν νομίζω ότι ενδείκνυται για βρεφικό καροτσάκι διότι σε πολύ μεγάλο μέρος είναι πλακόστρωτο όπως η Ρώμη οπότε πιστεύω θα δυσκολευτείτε. Όσο αφορά τα μουσεία προσωπική μου γνώμη είναι είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάτε Uffici και Palazo Vechio.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν είναι τόσο μεγάλη η Φλωρεντία οπότε τα βασικά πράγματα από έξω θα μπορέσετε να τα δείτε. Άσε που σε εκείνα τα στενάκια έχουν εμπνευστεί μερικοί από τους μεγαλύτερους ζωγράφους στον κόσμο. Αξίζει τον κόπο σίγουρα!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.415
Likes
4.509
Από προσωπική μου εμπειρία τα κεντρικά ξενοδοχεία στη Φλωρεντία είναι πανάκριβα δεν νομίζω να είναι πιο φτηνά από το Μιλάνο. Εννοείται ότι σαν πόλη η Φλωρεντία αξίζει αλλά και στο Μιλάνο να μείνεται μόνο μισή μέρα δεν θα δείτε απολύτως τίποτα. Μοιράστε τις ημέρες στις 2 πόλεις, η Φλωρεντία είναι σχετικά μικρή και πάτε μία βόλτα και στο κόμο που είναι πολύ κοντά να περπατήσετε στη λίμνη.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Συνεπαρμένη από το ταξίδι, παρέλειψα τα πιο βασικά!! Φτάνουμε Κυριακή μεσημέρι αεροπορικώς στο Μιλάνο και πετάμε Παρασκευή πρωί , πάλι από Μιλάνο. Θα έχουμε 4 ημέρες γεμάτες. Από μια μικρή έρευνα που έκανα διαπίστωσα οτι τα καταλύματα στο Μιλάνο είναι πιο ακριβά από οτι στη Φλωρεντία, για αυτό είπαμε να μείνουμε Φλωρεντία και να πάμε Πέμπτη πρωί στο Μιλάνο. Θα προλάβουμε να πάρουμε έστω μια μικρή γεύση από την πόλη μέσα σε μία ημέρα;;;
Θα ήταν ιεροσυλία να κόψεις κάτι από τη Φλωρεντία για χάρη του Μιλάνου, μια μέρα είναι αρκετή για να πάρετε μια γεύση. Δε θα δυσκολευτείτε με το καρότσι στους δρόμους της Φλωρεντίας και αφού δεν είστε των μουσείων και δεν θέλετε ίσως να πάτε στη πινακοθήκη Ουφίτσι, αφιερώστε μια μέρα στη Πίζα και στη Λόυκα.
 

maryloop

Member
Μηνύματα
22
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Έχετε να προτείνετε στη Φλωρεντία κάτι κεντρικό και καθαρό;; θα ρίξω βέβαια και μια ματιά μεσα στο topic, αλλά είναι καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.738
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom