Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
για τους παθώντες που την πάτησαν... διαβάστε αυτό:

bella-toscana.com/traffic_violations_italy.h…

έχει αρκετές πληροφορίες.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι αν δεν ενημερωθείς εντός ενός έτους δεν ισχύει η κλήση? εγώ έκανα την παράβαση 22-04-2008 και η πρώτη ειδοποίηση έχει ημερομηνία έκδοσης 15-06-2009
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
θα μπορούσα να μη τα πληρώσω ποτέ και απλά να μη ξαναπάω στην Ιταλία, αλλά σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι σε ένα μήνα θα γνωρίσω μια θεά Ιταλίδα και θα θέλει να μείνει δίπλα στους γονείς της
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
θα μπορούσα να μη τα πληρώσω ποτέ και απλά να μη ξαναπάω στην Ιταλία, αλλά σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι σε ένα μήνα θα γνωρίσω μια θεά Ιταλίδα και θα θέλει να μείνει δίπλα στους γονείς της
:D :D :D Σωστός!! Πιθανότατα να γίνει έτσι!!!! Πολύ καλό, ξέρεις, οι πιθανότητες αλλά και ο νόμος της γκαντεμιάς!!!!!

Vasso αυτό με τη παραγραφή το ανέφερε κάποιος πρίν απο μένα, είναι στη προηγούμενη σελίδα νομίζω, αν σε ενδιαφέρει, κοίταξε λεπτομέρειες εκεί.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
με την ευκαιρία να ξέρεις ότι το όριο είναι 360 μέρες. δηλαδή πρέπει να ενημερωθείς σύμφωνα με τον ιταλικό ΚΟΚ εντός 1 χρόνου. μετά το όριο αυτό ξεχνάς την κλήση.
η Ελλάδα δεν έχει κάνει καμμία διακρατική συμφωνία με τη γειτονα έτσι ώστε να προωθούνται όλες οι κλήσεις όπως έχει κάνει πχ η Αυστρία. αυτό σημαίνει ότι ισχύει η συνθήκη της Βιέννης που είπα πριν (ίσως και μετέπειτα συμφωνίες δεν ξέρω) που υποχρεώνει τις χώρες να δινουν τα στοιχεία των κατόχων των οχημάτων σε περιπτώσεις παραβιάσεων του ΚΟΚ σε θέματα συμπεριφοράς (αυξημένη ταχύτητα πχ, όχι όμως για κλησεις στάθμευσης). αυτό στη θεωρία. στην πράξη οι ιταλικές αρχές δεν ασχολούνται με ΙΧ με πινακίδες ελληνικές πλην εξόφθαλμων περιπτώσεων γιατί δεν θα βγάλουν άκρη. πολύ γραφειοκρατία. Ο ΚΟΚ λέει βέβαια ότι το πρόστιμο πληρώνεται επιτόπου με έκπτωση αν σας σταματήσει η τροχαία και σε αδυναμία παρακρατείται το όχημα ως 60 μέρες (μετά κατάσχεση..) ώσπου να πληρωθεί..ας έχουμε μαζί μας λίγα μετρητά..
Ο samion το έγραψε και περιμένω με αγωνίο να το επιβεβαιώσει
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο samion το έγραψε και περιμένω με αγωνίο να το επιβεβαιώσει
ότι έχω πει πιο πάνω ισχύουν.
'αρθρο 201:

Art. 201. Notificazione delle violazioni.
Per i residenti all’estero la notifica deve essere effettuata entro trecentosessanta giorni dall’accertamento.

360 μερες είναι το όριο για κατοίκους εξωτερικού. όταν το όχημα είναι νοικιασμένο μπλέκουν τα πράγματα και χρειάζεται νομική συμβουλή μια και η εταιρεία μπορεί στραφεί εναντίον σας. σε ότι αφορά κλήσεις σε ελληνικές πινακίδες τα είπα παραπάνω. χωρίς να χρειάζεται να παρανομούμε. βάζω ακόμα και 1Ε στο παρκόμετρο αν και ξέρω ότι η ενδεχόμενη κλήση θα μπει στο αρχείο.
 
Last edited by a moderator:

vagmal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ειμαι καινουριος στο φορουμ και συγχωρεστε με αν το θεμα μου ειναι σε λάθος ενοτητα.Θα πάω Ρώμη σύντομα και θα ηθελα να με ενημερώσετε ποση ωρα με τρενο ειναι η φλωρεντια.Αρκει μια μονοημερη εκει ή θα χρειαστώ διανυκτέρευση;
Ευχαριστώ εκ προοιμίου
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχοντας κάνει μια μικρή έρευνα για το θέμα καθώς κι εγώ θα κάνω το ίδιο ταξίδι σύντομα, έχω βρει ότι η απόσταση είναι μεταξύ 1,5 και 4(!) ωρών ανάλογα το τρένο. Υπάρχουν συχνά δρομολόγια από πολύ πρωί έως αργά βράδυ οπότε έχεις αρκετές ώρες ελεύθερες στη Φλωρεντία. Αρκούν πιστεύω για μια πρώτη γνωριμία με την πόλη! Δες Ferrovie dello Stato - Homepage
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ειμαι καινουριος στο φορουμ και συγχωρεστε με αν το θεμα μου ειναι σε λάθος ενοτητα.Θα πάω Ρώμη σύντομα και θα ηθελα να με ενημερώσετε ποση ωρα με τρενο ειναι η φλωρεντια.Αρκει μια μονοημερη εκει ή θα χρειαστώ διανυκτέρευση;
Ευχαριστώ εκ προοιμίου
αν εννοείς να αρκεί από άποψη απόστασης αρκεί. να πάρεις Eurostar και ειδικά το καινούριο Freccia Rossa. 1 ώρα και 40'.
Ferrovie dello Stato - Homepage
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αααα...είχα πάει με τρένο Φλωρεντία-Ρώμη, θα ναι καμιά 5ετία, έκανε γύρω στις 3 ώρες, λιγότερο πάντως, όχι περισσότερο, το εισητήριο πρέπει να κόστιζε περίπου 30 ευρώ, μια πολύ ωραία διαδρομή. Είχαμε δεί απ'τη προηγούμενη μέρα στο μηχάνημα της Φλωρεντίας τι ώρα είχε εξπρές (κατι τέτοιο) για Ρώμη την επομένη, βγάλαμε το εισητήριο και πήγαμε στο σταθμό εκείνη την ώρα αφού είχαμε δεί και κόψει το εισητήριο απο χθές για να μη περιμένουμε άδικα, όλα είναι εύκολα με τις συγκοινωνίες τους!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.104
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom