Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Δεν υπάρχει πρόβλημα δακτυλίου, απλά η χρήση αυτοκινήτου είναι πρόβλημα στο κέντρο της πόλης (αλλά και δεν χρειάζεται). Εγώ έμενα εντελώς κέντρο, είχα το αμάξι σε παρκιν, (πανάκριβο) και το έπερνα μόνο όταν ήθελα να πάω στην υπόλοιπη Τοσκάνη (Άπαιχτη!!)
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
υπάρχει δακτύλιος , απλά εαν κλείσεις εντός πρέπει να μιλήσεις με το ξενοδοχείο για να δώσουν τον αριθμό του αυτοκινήτου σου στην δημοτική αστυνομία. εκτός εαν το παίξεις άνετος και δεν σε ενδιαφέρει εαν σου έρθουν μετά οι κλήσεις.
επίσης εαν πας με ελληνικές πινακίδες υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν(η αστυνομία) εαν έχεις νοικιασμένο όμως θα σου έρθουν κάποια στιγμή. το πάρκινγκ στο κέντρο όντως στοιχίζει πολύ ακριβά
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Για την διαδρομη απο ΑΝΚΟΝΑ - ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ειναι προτιμοτερο να παω μεσω ΜΠΟΛΟΝΙΑ που ειναι και ο ποιο γρηγορος δρομος ή μεσο ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ
3 ωρες περιπου ειναι η πρωτη και 4 η δευτερη.
Η διαδρομη μεσο περουτζια εαν εχει παει καποιος ειναι ποιο ομορφη;
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Να πας μέσω Μπολόνια, είναι αυτοκινητόδρομος, άρα ξεκούραστος δρόμος. Νομίζω όμως ότι από Ανκόνα για Φλωρεντία ήταν αρκετά παραπάνω από 3 ώρες, αν θυμάμαι καλά. (το έκανα την πρωτοχρονιά του 2008)
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
ναι οντως απλα ελεγα μια και θα γυρισω απο τον αυτοκινητοδρομο ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΑΝΚΟΝΑ να εβλεπα και κατι διαφορετικο. κατα προσεγγιση ειναι η ωρες απο αυτες που μου δινει το gps . και και αλλο εβαλα να δω σε demo την διαδρομη και για βγω απο την ανκονα με τρομαξε.... αληθεια ειναι τοσο μπερδεμα η μου φανηκε;
τις ωρες αναχωρισεων γινετε πανικος στην ανκονα;
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Απο Περούτζια θα εχεις την ευχέρεια να δεις αμα θες και την Ασίζη η την Σιένα. 4,30ωρες
Για πιο όμορφη διαδρομή πήγαινε απο forli -Muraglione 4 ωρες
Αλλιώς, βαρετά αυτοκινητόδρομο για 2ωρες και αρκετά όμορφο δρόμο μετα απο Bologna για 1,30 ωρες
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
αν εχεις χρονο παρε τον δρομο για μπολονια, και στο φορλι τον ss 67 για φλωρεντια. ειναι μια υπεροχη διαδρομη μεσα απο εθνικο παρκο. αξιζει ο κοπος αν εχεις την διαθεση. εχει και υπεροχα χωριουδακια για καφε και φαγητο.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ναι οντως απλα ελεγα μια και θα γυρισω απο τον αυτοκινητοδρομο ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΑΝΚΟΝΑ να εβλεπα και κατι διαφορετικο. κατα προσεγγιση ειναι η ωρες απο αυτες που μου δινει το gps . και και αλλο εβαλα να δω σε demo την διαδρομη και για βγω απο την ανκονα με τρομαξε.... αληθεια ειναι τοσο μπερδεμα η μου φανηκε;
τις ωρες αναχωρισεων γινετε πανικος στην ανκονα;
δεν είναι καθόλου δύσκολο. από λιμάνι για αυτοκινητόδρομο είναι τυφλοσούρτης. σε καθοδηγούν οι πινακίδες. ακόμη και μέσα στο λιμάνι έχει πινακίδα που σε καθοδηγεί στον αυτοκινητόδρομο.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
αν εχεις χρονο παρε τον δρομο για μπολονια, και στο φορλι τον ss 67 για φλωρεντια. ειναι μια υπεροχη διαδρομη μεσα απο εθνικο παρκο. αξιζει ο κοπος αν εχεις την διαθεση. εχει και υπεροχα χωριουδακια για καφε και φαγητο.
εβαλα την διαδρομη αυτη στο viaMichelin και μου βγαζει 6h20m .... εσυ την εχεις κανει αυτην την διαδρομη;

edit.Sorry λαθος τελικα 4 ωρες ειναι ,ειχα βαλει sightseeing και με πηγαινε εκτος αυτοκινητοδρομου ως το Forli.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
εβαλα την διαδρομη αυτη στο viaMichelin και μου βγαζει 6h20m .... εσυ την εχεις κανει αυτην την διαδρομη;

edit.Sorry λαθος τελικα 4 ωρες ειναι ,ειχα βαλει sightseeing και με πηγαινε εκτος αυτοκινητοδρομου ως το Forli.
περυσι το καλοκαιρι την εκανα, παρα πολυ ωραια διαδρομη, τα τελευταια χιλιομετρα τα εκανα βραδυ αλλα και παλι ενθουσιαστηκα. αν εχεις χρονο αξιζει ο κοπος
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Ειχαμε παει απο Iesi-Gubbio-Arezzo.Γυρω στο 4ωρο αν θυμαμαι καλα.Ειμαι της αποψης να αποφευγεις αυτοκινητοδρομους.Αν δεν εχεις σκοπο να πας αλλη μερα στη Σιενα ,πηγαινε προς Περουτζια-Σιενα-Σαν Τζιμινιανο για να παρεις μια γευση,αν και θα φας ολη την ημερα φανταζομαι ετσι.Κανε τη χαρη στον εαυτο σου και πηγαινε απο επαρχιακους δρομους,ειδικα στην Τοσκανη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom