Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Τα έχουμε χιλιοπεί... τρεις μέρες Φλωρεντία, Σιένα, Λούκα και χωριά της Τοσκάνης είναι ανέκδοτο... προφανώς δεν έχεις συναίσθηση των αποστάσεων και της ομορφιάς της περιοχής αν νομίζεις ότι σε τρεις μέρες θα δεις τα πάντα...

Πάμε λοιπόν από την αρχή... αν έχεις μόνο τρεις μέρες έχεις μάλλον δύο επιλογές...
Α. Κάτσε 3 μέρες Φλωρεντία να την ευχαριστηθείς... γνωρίζω ότι δεν θα συμφωνήσεις αλλά άσε με να ξέρω περισσότερα...
Β. Περιορίσου στη Νότια Τοσκάνη... έχε έδρα ένα καλό agritourismo και πάρε σβάρνα τα χωριά... την τελευταία μέρα αν νομίζεις ότι τα είδες όλα κάψε σε ημερήσια την Σιένα...

Extra tip. Ψάξου λίγο για Marena στη νότια Τοσκάνη... είναι υπέροχη και λιγότερο τουριστική...
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Το βλέπω ότι έχει ειπωθεί πως 3 μέρες για Φλωρεντία-Τοσκάνη είναι πολύ λίγες αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα γα περισσότερες μέρες, μιας και θα συνδυαστεί και με Ρώμη. Έχω δει πως η Φλωρεντία έχει πολλά μουσεία αλλά γενικά εγώ δεν κάνω το ταξίδι αυτό για να δω όλα τα μουσεία της Φλωρεντίας και όλη τη φυσική ομορφιά της Τοσκάνης, πέρα απ’ το Uffizi άλλωστε δεν νομίζω να θέλω να μπω κάπου άλλου, και Μαδρίτη που είχα πάει πιστεύω πως η ώρα που πέρασα στο Pradoήταν υπερβολική. Καταλαβαίνω πως θα είμαι πολύ πιεσμένος απ’ το χρόνο αλλά προτιμώ να πάω και να τρέχω παρά να μην πάω καθόλου. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το θέμα με τον δακτύλιο που έχω διαβάσει. Αν κλείσω δωμάτιο εντός του ZTLκαι παρκάρω σε ιδιωτικό Parkingεπί πληρωμή θα έχω πρόβλημα? Μπορώ να βγάλω είτε απ το Parkingείτε απ’ το ξενοδοχείο κάποιο ειδικό Passπου να μου επιτρέπει την είσοδο?

Ευχαριστώ πολύ.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
γεια σου.. ειχα παει απο ρωμη τοσκανη το 2010. ημασταν 7 ημερες και χρειαζομασταν σιγουρα αλλες τοσες για να το ευχαριστηθουμε παρολο που γυριζαμε σε διαφορα χωρια, ητανε πολυ κουραστικοτα ( και μου ειχαν πει και μενα τοτε τα παιδια να μην φορτωσω το προγραμμα αλλα δεν τους ειχα ακουσει..... :) :) :) :) ) και εισαι συνεχεια να προλαβω να παω και δω και κει.. εχουν δικιο τα παιδια οι τρεις μερες ειναι λιγες για να τα δεις. βεβαια δικο σας ειναι το ταξιδι και σεις αποφασιζετε. εχω γραψει ταξ. ιστορια αν θες διαβασε την, εχω γραψει καποιες διαυθυνσεις για δωρεαν παρκινγκ. ειναι πολυ ομορφο ταξιδι....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εμείς είχαμε μείνει σε αυτό το ξενοδοχείο που έχει δωρεαν πάρκινγκ και είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο.Πέρναμε το αυτοκίνητο για τις εκδρομές μας στην Τοσκάνη και το βράδυ επιστρέφαμε περιφερειακά χωρίς να μπλεκόμαστε με κέντρο http://www.booking.com/hotel/it/mon...id=cf952c871c7f0ec61934f143290bca62cfa744abX2
Επίσης έχει δωρεαν λεωφορειάκια που πάνε τους ενοίκους στο κέντρο το οπόιο απέχει μόλις 10 λεπτά αλλά και στάση ακριβώς απέναντι για να πας όπου θες.
Εννοείται βοηθάει πολύ το Gps γιατί αν κάνεις λάθος και μπλέχτείς τα πρόστιμα πέφτουνε βροχή.Και για να προλάβω κάποια ψυχή που θα γράψει ''καλά δε βλέπετε τις πινακίδες???'' θα γράψω απλώς ότι όταν το μάτι σου δεν έχει συνηθίσει τις διαφορετικού τύπου πινακίδες και θες κάποιο έστω και ελάχιστο χρόνο να τις διαβάσεις ενώ πίσω σου γίνεται χαμός δε τη γλιτώνεις την πατάτα.
Όσο για το χρόνο που διαθέτεις είναι μεν λίγος αλλά μακάρι να είχαμε πάντα όσο χρόνο θα θέλαμε.Εσύ θα τον διαθέσεις όπως σου φανεί καλύτερα.Ο καθένας έχει το δικό του ρυθμό κι επιλέγει τα αξιοθέατα που θέλει.
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Μετά από μια μίνι σύσκεψη με την παρέα κλείνουμε περισσότερο στο να περάσουμε και τις 3 μέρες στη Φλωρεντία και αν μπορέσουμε να πάμε μια μονοήμερη στη Lucca.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.339
Likes
1.830
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αυτο βγαίνει μια χαρά! & να σου πω σε αυτη την περίπτωση ίσως να μην χρειάζεστε καν αυτοκίνητο, τα τρένα τους είναι πολύ πιο γρήγορα & μπορείς να βρεις πολύ καλές τιμές
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Εννοείται πως αν καταλήξουμε όντως σε αυτό, το αμάξι θα βγει απ' το πρόγραμμα και θα δούμε για δωμάτια αποκλειστικά στο κέντρο.
 

sofakiss

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Γεια σας!! ειδα το τοπικ και θελω να σας ρωτησω κατι..μπαινω στο site trenitalia και βρισκω για τις 21/11 ρωμη -φλωρεντια με επιστροφη για 2 ατομα 72 ευρω με το τρενο
FRECCIAROSSA...δλδ το ατομα ερχεται 36 ευρω?? και πιο πανω διαβασα οτι για πηγαινε ελα ειναι 80 ευρω το ατομο..μηπως εχω βρει λαθοσ? παιζουν τετοιες τιμες για 2 μηνες πριν?
 
Last edited by a moderator:

domna_chrisomalli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΕΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ. ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΗΝ RAYNAIR θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΡΩΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΡΕΝΟ ΣΤΗΝ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΩΝ ΤΡΕΝΩΝ ΚΤΛ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.618
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom