Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Παρόλο που περίμενα ότι θα βρω παντού φανέλες του μεγάλου Μπατιστούτα με μεγάλη έκπληξη διαπίστωση ότι υπήρχαν παντού αυτές του Λούκα Τόνι.
Ο Μπατιστούτα από απόλυτος ήρωας θεωρήθηκε προδότης όταν έφυγε για να πάει στην μισητή Ρόμα, μάλιστα αν θυμάμαι καλά γκρέμισαν και ένα άγαλμα του εκείνη την περίοδο. Η λατρεία μετατράπηκε σε μίσος οπότε δεν απορώ καθόλου αν δεν βρίσκεται φανέλα του.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απο το Τσιαμπίνο θα πάρεις λεωφορείο για το termini. Μπορείς να κλείσεις και online εισιτήρια στο
http://www.trenitalia.com/tcom-en

Σχετικά με ξενοδοχεία εγώ είχα μείνει στο hotel roma που είναι στην πλατεία Santa Maria Novella. Ηταν εξαιρετικά κοντά με τα πόδια για το κέντρο και επίσης θα σε διευκολύνει γιατί είναι και κοντά στο σταθμό του τραίνου. Αν για κάποιο λόγο δεν σου κάνει το συγκεκριμένο ξενοδοχείο κοίταξε σε αυτή την περιοχή.

Μια ωραία βόλτα είναι και στο Belvedere που έχει καταπληκτική θέα.

Επίσης αν θελήσεις να πας στο Uffizi καλό είναι να έχεις βγάλει τα εισιτήρια online για να μην περιμένεις σε μεγάλες ουρές: http://www.uffizi.org/buy-tickets/
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
ευχαριστω για τις συμβουλες κατερινα!!!το σκεφτομαι να βγαλω τα εισητηρια του τραινου αλλα με αμησυχει λιγο μηπως εχει καμια καθυστερηση η πτηση η το λεοφωρειο κ χασω το τραινο!!!μια ερωτηση: το ταξι απο τσιαμπινο στο τερμινι ειναι 30€ αν θυμαμαι καλα;;;κ επισης για οποιον ξερει ο σταθμος των τραινων της φλωρεντιας ειναι σχετικα κοντα με το ιστορικο κεντρο;;;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σχετκά με το τραίνο θα σε συμβούλευα να το διακινδυνεύσεις, δίνοντας εναν "αέρα" στην ώρα. Το πολύ-πολύ να πιείς ενα καφέ κοντά στο termini.

Μη ξεχνάς ότι 1η Απριλίου είναι το Πάσχα των καθολικών, δηλαδή θα ταξιδεύεις στη χώρα Μεγ.Πέμπτη με Κυριακή Πάσχα. Κοίταξε και τα ξενοδοχεία εγκαίρως γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αυξάνονται οι τιμές με γοργούς ρυθμούς.

Η απόσταση σταθμού τραίνων με κέντρο είναι 15-20' λεπτά με τα πόδια
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπερα φιλε μου,

Απο Roma Termini με τρενο για Firenze SMN (Santa Maria Novella) θα κλεισεις online το εισιτηριο μεσω της ιστιοσελιδας τους. http://www.trenitalia.com Για τις ημερομηνιες σου βλεπω καποιες ομορφες προσφορες στα 19,90ευρω/ ανα κατευθυνση / ατομο με Frecciarossa (γρηγορο, ανετο, υπεροχο). Στο σταθμο το εισιτηριο σιγουρα θα ειναι πολυ πιο ακριβο, μπορει ευκολα 40-50 ευρω

Οσον αφορα την Φλωρεντια εγω προσωπικα συνηθως μενω στο Hotel Paris, ενα παλιο αρχοντικο με ψηλα ταβανια και οικοσημα στους τοιχους που εχει μετατραπει σε ξενοδοχεια. ειναι 3-4 λεπτα απο το σταθμο και 5-6 λεπτα απο το Duomo.

Φλωρεντια θα σου συνηστουσα φαγητο στο La Fettunta. Ειναι 2 λεπτα απο το Palazzo Vecchio επι της via dei Neri.

τωρα για τα κασκολ των βιολα...γχου γχου...δεν μπορω να βοηθησω σαν Γιουβεντινος... ειναι μια πολη που δεν μας παει ιδιαιτερα...

ΥΓ: οταν ο καιρος το επιτρεπει, λατρευω να κανω βολτα βραδυ μετα τις γυρω στο Duomo...εχει ησυχια..επικρατει ηρεμια..νιωθεις την ιστορια στην ατμοσφαιρα
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Σχετκά με το τραίνο θα σε συμβούλευα να το διακινδυνεύσεις, δίνοντας εναν "αέρα" στην ώρα. Το πολύ-πολύ να πιείς ενα καφέ κοντά στο termini.

Μη ξεχνάς ότι 1η Απριλίου είναι το Πάσχα των καθολικών, δηλαδή θα ταξιδεύεις στη χώρα Μεγ.Πέμπτη με Κυριακή Πάσχα. Κοίταξε και τα ξενοδοχεία εγκαίρως γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αυξάνονται οι τιμές με γοργούς ρυθμούς.

Η απόσταση σταθμού τραίνων με κέντρο είναι 15-20' λεπτά με τα πόδια
σ ευχαριστω παρα πολυ γιατιβδεν ειχα παρει καθολου χαμπαρι πως εχουν το καθολικο πασχα αυτες τις ημερομηνιες που εκλεισα τα αεροπορικα!!!!οντως πρεπει να βιαστω λιγακι γιτι πασχα οντως θα ειναι καπως πιο γεματα!!!
οποτε καλυτερα να κλεισω απο τωρα τραινα απο ρωμη κ προς ρωμη καθως υποθετω 1/4 που θα θελω να παω προς ρωμη για την βραδινη πτηση μου ισως υπαρχουν πολυ λιγα δρομολογια
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Καλησπερα φιλε μου,

Απο Roma Termini με τρενο για Firenze SMN (Santa Maria Novella) θα κλεισεις online το εισιτηριο μεσω της ιστιοσελιδας τους. http://www.trenitalia.com Για τις ημερομηνιες σου βλεπω καποιες ομορφες προσφορες στα 19,90ευρω/ ανα κατευθυνση / ατομο με Frecciarossa (γρηγορο, ανετο, υπεροχο). Στο σταθμο το εισιτηριο σιγουρα θα ειναι πολυ πιο ακριβο, μπορει ευκολα 40-50 ευρω

Οσον αφορα την Φλωρεντια εγω προσωπικα συνηθως μενω στο Hotel Paris, ενα παλιο αρχοντικο με ψηλα ταβανια και οικοσημα στους τοιχους που εχει μετατραπει σε ξενοδοχεια. ειναι 3-4 λεπτα απο το σταθμο και 5-6 λεπτα απο το Duomo.

Φλωρεντια θα σου συνηστουσα φαγητο στο La Fettunta. Ειναι 2 λεπτα απο το Palazzo Vecchio επι της via dei Neri.

τωρα για τα κασκολ των βιολα...γχου γχου...δεν μπορω να βοηθησω σαν Γιουβεντινος... ειναι μια πολη που δεν μας παει ιδιαιτερα...

ΥΓ: οταν ο καιρος το επιτρεπει, λατρευω να κανω βολτα βραδυ μετα τις γυρω στο Duomo...εχει ησυχια..επικρατει ηρεμια..νιωθεις την ιστορια στην ατμοσφαιρα
σευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σου θα τα κοιταξω για εισητηρια αλλα κ υο μερος που μενεις εσυ!!οποιαδηποτε αλλη ιδεα εχεις να μου προτεινεις θα ναι ανεκτιμητη!!!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
σευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σου θα τα κοιταξω για εισητηρια αλλα κ υο μερος που μενεις εσυ!!οποιαδηποτε αλλη ιδεα εχεις να μου προτεινεις θα ναι ανεκτιμητη!!!
την πολη την γυρνας ανετα με τα ποδια, εκτος ισως απο την piazza michelangelo που δεσποζει στον λοφο απεναντι απο το ποταμι που εχει ανηφορα για να πας πανω. Ωστοσο εκει θα βγαλεις πανοραμικες φωτογραφιες και εχει και ενα καφε που αξιζει να κατσεις λιγο να απολαυσεις την θεα.

uffizi οπωσδηποτε, αν βαστανε τα ποδια σου ανεβα και στο τρουλο του Ντουομο
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
την πολη την γυρνας ανετα με τα ποδια, εκτος ισως απο την piazza Leonardo Da Vinci που δεσποζει στον λοφο απεναντι απο το ποταμι που εχει ανηφορα για να πας πανω. Ωστοσο εκει θα βγαλεις πανοραμικες φωτογραφιες και εχει και ενα καφε που αξιζει να κατσεις λιγο να απολαυσεις την θεα.
Μήπως εννοείς τη Piazza Michelangelo; :)

@jkarakasinio και σε αυτήν μια χαρά πάς με τα πόδια και αξίζει το κόπο και η βόλτα και η θέα! Για το καφεδάκι δεν ξέρω γιατί εγώ μπύρα έπινα στο cafe που έχει εκεί :)

Στο Duomo ή αντίστοιχα στο καμπαναριό του Duomo έχει γύρω στα 200 σκαλιά. Άνετα τα ανεβαίνεις και αυτά!
 

jkarakasinio

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
χιλια ευχαριστω παιδια με βοηθατ ε τοσο πολυ!!!συνεχιστε κ πειτε μου!!!κατι ιδιαιτερο μα δω που θα πετυχω το πασχα στην φλωρεντια;;;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.935
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom