Φοινικόδασος στο Βάι

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Από χθες είμαι στην Κρήτη όπου προβλέπεται να μείνω σχεδόν όλο τον Αύγουστο. Επειδή πρόκειται να φιλοξενήσω κάτι φίλες για κάτι μέρες είπα να πηγαίναμε στο Βάι. Πληροφορήθηκα από το ίντερνετ, επειδή είχα να πάω αρκετά χρόνια, ότι το φοινικόδασος είναι περιφραγμένο και απαγορεύεται το κάμπινγκ για να μην μολύνεται η παραλία όπως γινόταν πριν. Και τώρα μου είπε μια γνωστή μας που μένει εδώ ότι το φοινικόδασος είναι περιφραγμένο γιατί η μονή Τοπλού, στην οποία ανήκε, το έχει πουλήσει στους Αμερικάνους. Δεν ξέρω αν ισχύει όντως αυτό, παρόλο που μου το είπε με σιγουριά, πάντως όπως και να έχει κρίμα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω οταν ειχα παει ακουσα οτι εχει ενοικιαστει απο τη μονη Τοπλου σε εταιρεια Αγγλικων συμφεροντων για να φιαξουν ξενοδοχειακο συγκροτημα με γηπεδα golf κλπ.Φιλοδοξουν να ειναι το μεγαλυτερο τηs Ευρωπηs.Πριν χρονια τουs ειχαν σταματησει αρχαιολογοι και οικολογοι γιατι η καταστροφη που θα γινει στην περιοχη θα ειναι ανεπανορθωτη.
Η εταιρεια ειχε πει οτι θα διαθετει μηχανηματα αφαλατωσηs του θαλασσινου νερου για να ποτιζει τα γρασιδια του golf.
Ζητω ο ηγουμενοs που θα τα κονομησει και θα ζηταει να ενισχυσουμε για την αποπερατωση του καθε ναου λεs και δεν εχουν κατακλεψει αρκετα!:mad:
Ζητω το καφενειον η Ελλαs!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μα είναι δυνατόν να ανήκει σε Μονή το φοινικόδασος; Δεν θέλω να γράψω περισσότερα, γιατί δεν θα είμαι τόσο ευγενικός όσο η go2dbeach.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μα είναι δυνατόν να ανήκει σε Μονή το φοινικόδασος;
Αγαπητέ εν Κυρίω αδελφέ Αθανάσιε, το φοινικόδασος ανήκει εις την μονήν, ως μέρος του Παραδείσου.
Αλλά το νοικιάζει για να βγουν τα τρέχοντα ιερά εξοδάκια :D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ουπς. Κινδυνεύω δηλαδή να μην πάω στο Φοινικόδασος ... εεεε, στον παράδεισο εννοούσα.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι βέβαια, αν πληρώσω το νοίκι για τα ιερά εξοδάκια, θα μπορούσα να πάω στον παράδεισο ... εεε, στο Φοινικόδασος εννοούσα. :D:D:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ολοι στον παραδεισο θα παμε παιδια , μη φοβοσαστε η κολαση θα ειναι γεματη απο αυτουs που παριστανουν τουs εκπροσωπουs τηs θρησκειαs και παραθεριζουν στο Hedonism τηs Jamaica με νεαρουs...αντε μην πω κι αλλα!! Οχι δεν εχω παει στη Τζαμαικα.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Είναι απαράδεκτο, χωρίς αμφιβολία και ό,τι και να λέμε... Και να πω ότι είχε ανάγκη τα χρήματα η μονή... Τελοσπάντων.
 

nikospater

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπέρα παιδιά, το οτι έχει πουληθεί σε Άγγλους ειναι σίγουρο, και ανοικτό ήταν μέχρι και πέρισι. Δεν ξέρω όμως για φέτος, γιαυτό καλύτερα επικοινωνήστε με την τοπική τουριστική αστυνομία για λεπτομέρειες. Μην χασετε παντως και την πρέβελη, που για εμένα ειναι επίσης πολύ όμορφο. Καλύτερη εποχή και για τα δύο είναι απο τέλος Αυγούστου, γιατί τώρα γίνεται ΠΑΝΙΚΟΣ!

Πολλά φιλιά απο Κρητη!

ΥΓ>
Από τσι Κρήτης τον μπαξέ
θα σας σε πέψω μπόλι
να κάμετε την ξενιτιά
ολάνθιστο περβόλι

και μια επίκαιρη:

Κι όλη η Ελλάδα να γενεί
Νέα Δημοκρατία
πάλι ΠΑ.ΣΟ.Κ. θα κυβερνά
και θα ΄ναι η Κρήτη αιτία.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κι όλη η Ελλάδα να γενεί
Νέα Δημοκρατία
πάλι ΠΑ.ΣΟ.Κ. θα κυβερνά
και θα ΄ναι η Κρήτη αιτία.
Να ρωτήσω κάτι σύντεκνε;
  • Η μαντινάδα δεν ίσχυε ...το 2004;
  • Έτσι και δεν ισχύσει και για τις επόμενες εκλογές τι κάνουμε; Σιάχνουμε μια επανορθωτική μαντινάδα;
ΥΓ Καμμια σχέση με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ( την Κρήτη την αγαπάω)
 

nikospater

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Χαχαχαχαχα......

Ε, μάλλον έλειπαν πολλοί στην Αθήνα τότε...
Πολύ καλό... Πλάκα κάνω εννοείται, μην με παίρνετε στα σοβαρά!


άντε και καλές διακοπές σε όλους!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Επειδη εχω συγγενεις εκει κοντα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το φοινικοδασος δεν της ανηκει το οποιο μαλιστα ειναι προστατευομενη περιοχη απο την Ε.Ε.. Η μονη τοπλου ειναι απιστευτα πλουσιο μοναστηρι εχει λιγοτερους απο 10 μοναχους αλλα παραγει τονους αλαιολαδου και κρασιου το οποιο φημιζεται. επισης της ανηκει ολη σχεδον η περιοχη!!! Ενα τεραααααααστιο τμημα αυτης της περιοχης, λοιπον ναι το εχει πουλησει σε ξενες εταιριες για τουριστικη αξιοποιηση αλλα οχι το Βαι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μακαρι lefteris να ειναι οπωs τα λεs..
Αρκετα εχουν οι παπαδεs :mad::mad: , η παραλια ανηκει στουs λουομενουs και η θαλασσα στα ψαρια επιτελουs!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.134
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom