Φοιτητική έκπτωση στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια

javier manos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
:)
Στα ακτοπλοϊκά ισχυει ακόμα η φοιτητική έκπτωση με την ένδειξη πασου?
 
Last edited by a moderator:

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
σχεδον ολες οι εταιριες εχουν φοιτητικα εισητηρια οταν πας να κλεισεις το εισητηριο σου λες οτι δικαιουσαι φοιτητικο και εχεις την αναλογη εκτωση απλα πρεπει να εχεις μαζι σου το πασο και οταν βγαζεις τα εισητηρια κ στο πλοιο
 

javier manos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,μήπως ξέρεις και πόσο % είναι η μείωση?
 

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
σε καποιες εταιριες ειναι 30% (πχ bluestar) σε αλλες ειναι 50% οποτε εξαρταταται με ποια εταιρια θα ταξιδεψεις
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
εξαρταται απο την εταιρεια η aegeanspeedlines εχει 35%.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλησπέρα σας! Γνωρίζει κανείς αν ισχύει το φοιτητικό πάσο από το ΕΑΠ (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο) για ακτοπλοϊκά δρομολόγια της Blue Star? Σε μια έρευνα μου στο διαδίκτυο βρήκα σε άλλους να το δέχονται και σε άλλους όχι. http://travel.viva.gr/ferries/blue-star-ferries/policy
Βρήκα το παραπάνω link αλλά σε κάποιους φοιτητές δεν το δέχτηκαν... Ευχαριστώ!!
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
καλημέρα!θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε αν υπάρχουν ακτοπλοϊκά για Κύπρο από Θεσσαλονίκη ή Αθήνα; Ή έστω από οπουδήποτε αλλού στην Ελλάδα;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Καλησπέρα σας! Γνωρίζει κανείς αν ισχύει το φοιτητικό πάσο από το ΕΑΠ (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο) για ακτοπλοϊκά δρομολόγια της Blue Star? Σε μια έρευνα μου στο διαδίκτυο βρήκα σε άλλους να το δέχονται και σε άλλους όχι. http://travel.viva.gr/ferries/blue-star-ferries/policy
Βρήκα το παραπάνω link αλλά σε κάποιους φοιτητές δεν το δέχτηκαν... Ευχαριστώ!!
Λίγο παλιά η ερώτηση αλλά μιας και την βρήκα απαντάω!
Πέρυσι τα ακτοπλοϊκά τα κλείσαμε μέσω ίντερνετ, δεν θυμάμαι καν τις εταιρειες όμως (ήταν Αθήνα-Σαντορίνη, Σαντορίνη-Μήλος, Μήλος-Αθήνα). Μόνο για το ένα από τα τρία εισιτήρια έλεγε ότι δικαιούται και ο κάτοχος πάσο του εαπ, ενώ τα άλλα δύο έλεγαν απλά ότι χρειάζεσαι πάσο, χωρίς άλλες λεπτομέρειες. Εγώ έχω πάσο εκπα και ο φίλος μου εαπ, τελικα τα κλείσαμε όλα φοιτητικά και χωρίς τύψεις. Στην τελική θα το παίζαμε αθώα σπουργίτια και ας πληρώναμε την διαφορά (φασαρίες και φωνές δεν είναι του στυλ μου σίγουρα). Για να καταλήξω εμένα μου έλεγξαν το πάσο και στα τρία πλοία (είμαι 30 και έμπαινα κανονικά από την πόρτα για τους επιβάτες), του φίλου μου που ειναι 37 (όσο να ναι κάνει πιο μπαμ για μη φοιτητής), ο οποίος έμπαινε με το αμάξι, δεν του έλεγξαν ούτε μια φορά το πασό!! Κατ'εμε τεράστια αδικία να μην δέχονται εαπ, πάντως πιστεύω αν τον έλεγχαν θα του την έλεγαν.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Λίγο παλιά η ερώτηση αλλά μιας και την βρήκα απαντάω!
Πέρυσι τα ακτοπλοϊκά τα κλείσαμε μέσω ίντερνετ, δεν θυμάμαι καν τις εταιρειες όμως (ήταν Αθήνα-Σαντορίνη, Σαντορίνη-Μήλος, Μήλος-Αθήνα). Μόνο για το ένα από τα τρία εισιτήρια έλεγε ότι δικαιούται και ο κάτοχος πάσο του εαπ, ενώ τα άλλα δύο έλεγαν απλά ότι χρειάζεσαι πάσο, χωρίς άλλες λεπτομέρειες. Εγώ έχω πάσο εκπα και ο φίλος μου εαπ, τελικα τα κλείσαμε όλα φοιτητικά και χωρίς τύψεις. Στην τελική θα το παίζαμε αθώα σπουργίτια και ας πληρώναμε την διαφορά (φασαρίες και φωνές δεν είναι του στυλ μου σίγουρα). Για να καταλήξω εμένα μου έλεγξαν το πάσο και στα τρία πλοία (είμαι 30 και έμπαινα κανονικά από την πόρτα για τους επιβάτες), του φίλου μου που ειναι 37 (όσο να ναι κάνει πιο μπαμ για μη φοιτητής), ο οποίος έμπαινε με το αμάξι, δεν του έλεγξαν ούτε μια φορά το πασό!! Κατ'εμε τεράστια αδικία να μην δέχονται εαπ, πάντως πιστεύω αν τον έλεγχαν θα του την έλεγαν.
Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. Τελικά κι εγώ έκοψα κανονικά το φοιτητικό και δεν μου έλεγξαν το πάσο καθόλου. Λίγο φοβήθηκα κατά την είσοδο στο πλοίο μήπως δεν το δεχθούν αλλά όλα οκ.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Λοιπόν παιδιά κι εγώ έχω πάσο του εάπ, σαν μεταπτυχιακή φοιτήτρια. Είμαι 28 χρονών. Το κακό με το πάσο των μεταπτυχιακών πάνω γράφει ''δελτίο εισιτηρίου δεν ισχύει''. Αυτό το δεν ισχύει βέβαια, είναι στην κρίση του κάθε παρόχου γιατί έχω ταξιδέψει με κτελ και άλλοι το δέχονται, άλλοι όχι. Τον 15Αύγουστο θα ταξιδέψω με zante ferries και επειδή μένω επαρχία θα κλείσω τα εισιτήρια μέσω ιντερνετ. Σκέφτομαι να κλείσω το φοιτητικό για μένα και ότι γίνει. Στη χειρότερη πληρώνω τη διαφορά. Αν και θεωρώ μέσα στην αναμπουμπούλα και το χαμό που θα γίνεται εκείνες τις μέρες δε νομίζω να ελέγξουν εισιτήρια. Αν όμως κάποιος γνωρίζει για τη συγκεκριμένη εταιρία αν δέχεται πάσο εαπ ας μας το πει. Ευχαριστώ πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.845
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom