Φοιτητική έκπτωση στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο η seajet είναι η μοναδική εταιρία που δεν έχει φοιτητική έκπτωση στα εισιτήριά της εδώ και χρόνια που την κοιτάζω... Δεν είναι υποχρεωτικό από το νόμο να έχουν;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν υπαρχει νομος, ειναι στα πλαισια της κοινωνικης πολιτικης καθε εταιρειας. Επίσης εινσι η μόνη εταιρεια στην οποια πληρωνουν εισιτηριο τα παιδια 2-5 ετων.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Υπάρχει νόμος και ορίζει πως έκπτωση πολυτεκνικη και φοιτητική(50%)είναι υποχρεωτική ανεξαρτήτως τύπου του πλοίου ΜΟΝΟ όμως στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ θέση. Αυτό που κάνουν ως "κοινωνική πολιτική ορισμένες εταιρίες είναι πως οικοιοθελως την εφαρμόζουν και σε καμπίνες και διακεκριμένη.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Αυτο διάβασα και εγώ από μια γρήγορη αναζήτηση στο google. Ότι πρεπει να παρεχουν φοιτητικες εκπτωσεις όλο το χρόνο. Τώρα πώς γίνεται αυτή η εταιρία να μην προσφέρει καθόλου; Εκτός αν υπάρχουν παράθυρα που λένε να υπάρχει τουλάχιστον 1 εταιρία που προσφέρει φοιτητική έκπτωση στους προορισμούς που πηγαίνει καθως η εταιρία αυτή πάει μόνο Κυκλάδες που υπάρχουν πολλές άλλες εταιρίες.


Για να εφαρμόζεται μόνο στην οικονομική το θεωρώ λογικό. Η hellenic seaways μάλιστα την έκοωε από τις θέσεις VIP και Business που ίσχυε μέχρι περσι
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Εκτός αν υπάρχουν παράθυρα που λένε να υπάρχει τουλάχιστον 1 εταιρία που προσφέρει φοιτητική έκπτωση στους προορισμούς που πηγαίνει
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιο παραθυράκι. Απλά κάνεις δεν ασχολείται /τον συμφέρει να ψαχτεί και να κάνει μια μήνυση ή κάτι.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Μου φαίνεται ακραίο αυτό αν όντως δεν υπάρχει παράθυρο. Δηλαδή αν ισχύει δεν είναι τόσο δύσκολο να γίνει αναφορά στο αρμόδιο υπουργείο.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Αν εσύ νομίζεις πως είναι τόσο εύκολο και αποτελεσματικό κάνε τότε μια αναφορά στο υπουργείο να δουμε τα αποτελέσματα.

Ωραία, πέρα του οτι το ξερω πως δεν υπάρχει τέτοιο παραθυράκι, ας θεωρήσουμε πως στο Πειραιάς - Σύρος ειναι η Blue Star και η seajets. Η blue star θα σου πει με αυτή τη λογική "γιατί να παρέχω εγώ την έκπτωση, ας την παρέχει ο αλλος αφου υπάρχουν δυο εταιρίες στη γραμμή". Και ο άλλος με τη σειρά τοτ το ίδιο θα σκεφτεί φυσικά. Πως θα ορίζεις πως θα ορίζεται αυτός που θα παρέχει την έκπτωση; Προφανως αν υπήρχε τέτοιο σύστημα το μόνο κριτήριο θα ήταν πολιτικό και συμφέροντα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom