Αστυπάλαια Φολέγανδρος Φολέγανδρος ή Αστυπάλαια???

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Γεια σας! Ψάχνω ενα γραφικο νησι με ωραιες παραλιες μακρια απο τα κοσμοπολιτικα...αλλα να μην ειναι κ εντελως ερημικο...Πηγα περυσι Αμοργο-Κουφονησια κ πραγματικα ηταν το καλυτερο ταξιδι μου!!! Ψαχνοντας λοιπον κατι παρομοιο κατεληξα στη Φολεγανδρο.Βλεπω βεβαια οτι θα μου κοστισει περισσοτερο απο το να παω εξωτερικο..Αξιζει τελικα αυτο το νησι να δωσει καποιος τα παραπανω χρηματα?Εχει καλες παραλιες?Για τη γραφικοτητα της χωρας δεν αμφιβαλλω...Ο Συνδυασμος με Σικινο θα ηταν καλυτερο να γινει με ενα βραδυ εκει η μια μονοημερη? Μια δευτερη σκεψη πιο οικονομικη ειναι η Αστυπαλαια,η οποια δε βλεπω να συνδιαζεται ευκολα με κατι κοντινο.Θα ηθελα αν ειναι ευκολο μια συγκριση αναμεσα στα δυο νησια ως προς τη χωρα τους,τις παραλιες κ τη βραδινη ζωη τους...Ευχαριστω πολυ κ καλες διακοπες σε ολους!
 
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα,
και εγώ φέτος βρέθηκα σε παρόμοιο δίλημμα για την επιλογή νησιού στις Κυκλάδες, τελικά κατέληξα στην επιλογή της Φολέγανδρου.
Σε Αστυπάλαια(2008) και Αμοργό(2009) έχω πάει και οι εντυπώσεις που έχω είναι άριστες αλλά καμμία σχέση αυτά τα δυο νησιά,
έστω και εάν έχει μεσολαβήσει αρκετό διάστημα από τότε θα προσπαθήσω να σου δώσω μια εικόνα της Αστυπάλαιας,
-έχει εκπληκτικές παραλίες προσβάσιμες με αυτοκίνητο:Βάτσες,Καμινάκια,Λιβάδι,Μαλτεζάνα
-η διαμονή στην Χώρα(όπου και υπάρχει νυχτερινή ζωή) είναι σχετικά φθηνή
-τα μπαράκια είναι ατμοσφαιρικά(τύπου μπαλκόνι στο Αιγαίο)
-φαγητό πολύ καλό
-όλη η κίνηση περνάει μπροστά από του Ανεμόμυλους στην Χώρα
-επειδή το μισό νησί είναι ακατοίκητο σε κάποιες παραλίες δεν έχει σήμα το κινητό!!Αλλά αυτό συγκαταλέγεται στα υπέρ (προσωπική μου άποψη)
-σε όλες τις παραλίες είχε καντίνες
-ο κόσμος φιλικός και εξυπηρετικός
-κυρίως Γάλλοι τουρίστες
Είχαμε πάει μεγάλη παρέα και κάτσαμε 10 μέρες,γίναμε ένα με το νησί,
εικόνες που μου έμειναν: η γιαγιά το μεσημέρι επιστρέφει με το ταψί- φαγητό από τον φούρνο!!παντού υπήρχαν ανοιχτά πόρτες-παράθυρα!!τα κλειδιά πάνω στο αυτοκίνητο και κανένας δεν το πείραζε!!
ίσως να ακούγονται υπερβολικά αλλά όντως μου έκαναν εντύπωση,
από νυχτερινή διασκέδαση έχει μπαράκια και από ότι θυμάμαι εμείς πηγαίναμε στην Άρτεμις που ήταν το μοναδικό after του νησιού και για να το βρείς μόνο από στόμα σε στόμα (ήταν σπίτι με τεράστια βεράντα μέσα στην Χώρα)
Φέτος ελπίζω ότι και η Φολέγανδρος θα είναι αντίστοιχα ένας μικρός κρυμμένος παράδεισος στις Κυκλαδες
Πιστέυω ότι σου έδωσα μια είκονα ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις ευχαρίστως :)
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Η Φολέγανδρος χρειάζεται οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο, ενώ η Αστυπάλαια όχι. Η νυχτερινή ζωή στην Αστυπάλαια είναι πιό ζωντανή από τη Φολέγανδρο. Τώρα για τις παραλίες, εμένα μου άρεσαν περισσότερο αυτές στη Φολέγανδρο, αλλά βέβαια ο καθένας έχει τα δικά του γούστα. Γενικά η Φολέγανδρος έχει μία " αγριάδα" σαν τοπίο, διαφορετική από της Αστυπάλαιας.
Πάντως δε θεωρώ ότι σε όποιο από τα 2 και να πάει καποιος θα το μετανιώσει, αρκεί να είναι προετοιμασμένος γιά ...άγονη γραμμή, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Καλά να περάσετε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα σου απαντήσω ειλικρινά φίλη dimitra_tg. Και στα δύο...
Εχω πάει και στα δύο και τα εχω ερωτευτεί!!Αποτελούν ιδανικούς προορισμούς για μένα.
Φέτος θα κάνω αυτό που έκανες εσύ πέρισυ! Αστυπάλαια πήγα το 2009, και Φολέγανδρο το περασμένο καλοκαίρι.Εξυπακούεται πως αν την επιλέξεις θα τη συνδυάσεις με Σίκινο, στην οποία θα χωρέσεις και μια διανυκτέρευση.Αξίζει το κόπο πίστεψε με.
Απλά η Αστυπάλαια είναι όντως πιο φθηνή, και έχει ελαφρώς καλύτερη νυχτερινή ζωή.
Θα διαφωνήσω με τον φίλο Βαγγέλη για το μεταφορικό μέσο. Οι συγκοινωνίες στην Αστυπάλαια είναι πολύ δύσκολες. Ένα αμαξάκι καλό θα ήταν να υπάρχει, αν και το νησί γυρίζεται εύκολα. Πολύ καλές παραλίες-φαγητό, εξαιρετική χώρα.
Φολέγανδρο προσαρμόζεσαι με το πρόγραμμα του κτελ και είσαι μια χαρά! Επίσης πολύ καλές παραλίες (ανοργάνωτες), εξαιρετικό φαγητό, πολύ γραφική χωρα,μικρό και βολικό νησάκι.

Όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να σου προτείνω κάτι. Βάλτα κάτω και επέλεξε το καλύτερο για τη τσέπη σου. Ξέρω απο φιλη που έψαχνε και στα δυο αυτά νησιά φέτος, οτι οι τιμές είναι στα ύψη όσον αφορά τα δωμάτια. Στα υπόλοιπα τη βγάζεις μια χαρά οικονομικά!

Απλά η Αστυπάλαια είναι πιο δύσκολο ταξίδι σε σχέση με Φολέγανδρο. Γι αυτό θα έδινα μια μικρή προτεραιότητα...

Οτι χρειαστείς στη διάθεση σου
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Συγνώμη αν αποτελώ πηγή παραπληφόρησης για τη Φολέγανδρο, γιατί τώρα συνειδητοποίησα ότι έχω καμιά 15αρια χρόνια να πάω και πιθανώς να έχουν αλλάξει τα πράγματα, σε ότι αφορά το Κτελ. Τότε μέναμε στην Αγκάλη και για να πάμε στη χώρα έπρεπε να ανέβουμε αυτήν την απίστευτη ανηφόρα μέχρι το κεντρικό δρόμο και να περιμένουμε το Κτελ με τα πολύ αραιά δρομολόγια.
Για το τι συμβαίνει σήμερα σίγουρα ο psilos μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα.
Ωστόσο στην Αστυπάλαια πήγαμε το 2010 με αυτοκίνητο και ότι ώρα και να ήταν πέφταμε πάνω στο Κτελ που έκανε τη διαδρομή Χώρα - Μαλτεζάνα κάθε μισή ώρα και μέχρι τις 12 το βράδυ. Για το μέγεθος του νησιού, νομίζω καλή συγκοινωνία έχει.
Γενικά είναι καλύτερα να έχεις το δικό σου μέσο σε όποιο νησί κι αν είσαι αλλά οι.... καραβοκύρηδες με τις τιμές που έχουν, ούτε τις διακοπές δε μας αφήνουν να απολαύσουμε.
Tip γιά την Αστυπάλαια, όποιος έχει δικό του μέσο, ή αν δε ξενυχτάει, οπότε προλαβαίνει το Κτελ, ας ψάξει δωμάτια στη Μαλτεζάνα, είναι πιό φτηνά από τη χώρα.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις αμεσες απαντησεις σας! Νομιζω οτι κ τα δυο ειναι υπεροχα αλλα λεω να παω προς Φολεγανδρο μιας κ ηταν η πρωτη σκεψη..οχι οτι δε με εχουν εντυπωσιασει κ οι περιγραφες απο Αστυπαλαια!Αν βρω καταλυμα βεβαια γιατι θελω να φυγω σε μια βδομαδα κ ακομα δεν εχω κλεισει..Με τρομαξαν βεβαια οτι στη Φολεγανδρο παει ενα σαπιοκαραβο ο κοραης κ μετα ειδα κ κατι βιντεακια....ισχυει αυτο?Αν δεν κανω λαθος υπαρχει το sea jet k ο αδαμαντιος κοραης που παιρνει κ αμαξι.Υπαρχει κ κατι αλλο που δε το ξερω?
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Το folegandros apartments η η Καλλιστη ειναι καλυτερο?εχει μεινει καποιος να μου πει αν εχουν οντως ωραια θεα τα δωματια?Ειναι τα μοναδικα στα οποια βρηκα κατι...κ πρεπει να κλεισω εγκαιρως αν θελω να παω στο νησι!
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Το folegandros apartments η η Καλλιστη ειναι καλυτερο?εχει μεινει καποιος να μου πει αν εχουν οντως ωραια θεα τα δωματια?Ειναι τα μοναδικα στα οποια βρηκα κατι...κ πρεπει να κλεισω εγκαιρως αν θελω να παω στο νησι!
δες λιγο και το anemi hotel
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Δεν εχει τιποτα το anemi. Aυτα ειναι τα μονο που ειχαν ενα δωματιο κ σε σχετικα καλουτσικη τιμη για το συγκεκριμενο νησι.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Γεια σου!!! Την περασμένη εβδομάδα ήμουν φολεγανδρο για 4 μέρες και το συνδύασα με Σαντορίνη που είχα ξαναπάει βέβαια αλλα πήγα πάλι για 3 μέρες. Ταξίδεψα με sea jet 60€ το άτομο μόνο για να πας, γύρω στις 4 ώρες αν δεν κάνω λάθος. Ειναι πολυ ωραίο νησάκι, πανέμορφο, γραφικό, κουλτουριάρικο, ρομαντικό... Μείναμε στης σπυριδουλας αγας τα δωμάτια μεσα στην χώρα ολα τριγύρω, με 45€ την βραδιά, το ΚΤΕΛ-λεωφορείο παει λιμάνι χώρα, χώρα παραλια αγκάλη, χώρα άνω μεριά. Εχει καραβακια απο λιμάνι και απο αγκάλη για άλλες παραλίες. Αξίζει να πας!! Με ρακομελα στην πλατεία για τα δροσερά βραδια, φαγητό και καφε η πρωινό κάτω απο τους πλατανους πάνω στην πλατεία και γνωριμίες αν θες γιατι κάθε μέρα κάθε ωρα βλέπεις τα ίδια και τα ίδια άτομα, ειναι πολυ μικρή η χωρα αλλα μαγική!! Μην παραλείψεις να ανηφορησεις προς την Παναγία την εκκλησία που ειναι λίγο ψηλά... Εχει εξαιρετική θέα!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom