Γενικά Φολέγανδρος ή Σίφνος;;;

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Προσωπικα μια και μονο ετσι μπορω να σου απαντησω, πιστευω οτι τα 2 νησια εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους και δεν νομιζω οτι υπαρχει μετρο συγκρισης.Εχω επισκεφθει και τα δυο νησια τη Σιφνο 2 φορες την δε Φολεγανδρο 3....τι προτιμω?Φολεγανδρο.....δαγκωτο!!!!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν μας λες τι ψάχνεις στο νησί, τι παρέα θα είστε, τι ηλικία, αν θέλετε δωμάτιο ή κάμπινγκ και όλα αυτά. Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Επίσης διάβασε:
Σίφνος:
Σιφνος 2009

Σίφνος - Αύγουστος 2007

Φολέγανδρος:
Άρθρο: Φολέγανδρος
Φολέγανδρος

και κρίνε τι σου ταιριάζει καλύτερα.
Στη Σίφνο δεν έχω πάει οπότε δεν μπορώ να πως τι προτιμώ μεταξύ των δύο, πάντως τη Φολέγανδρο την λάτρεψα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω εχω παει μονο σιφνο, αλλα δεν τρελαθηκα..
μου χουν πει ομως οτι η φολεγανδρος ειναι μικρογραφια της μηλου..αν ισχυει αυτο..θα ειναι σιγουρα καλυτερη απο την σιφνο!
 

jimakos9

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγω με τη κοπελα μου,20 χρονων και δε θελουμε καμπινγκ!ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας παντως!
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Και να το ηθελες δεν θα στο συνιστουσα....ισως το ποιο αθλιο που εχω συναντησει!!!Εαν ψαχνεις παντως φασαρια και παρα πολλες επιλογες, με φρεναρε λιγο η ηλικια ειναι η αληθεια, κοιταξε και Σιφνο.Ξερεις ειναι καθαρα υποκειμενικο....Εχεις παραπολλες επιλογες και στην Φολεγανδρο αλλα ποιο cool.
 

marioso77

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
χανιά
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
εχω παει αρκετες φορες στην σιφνο και μόλις μία φορα στην φολεγανδρο...
στην σιφνο την πρωτη φορά δεν τρελαθηκα, αλλα απο εκει και περα μου αρέσει παρα πολυ το νησι. εχει λίγες και ομορφεσ παραλίες, νυχτερινή ζωη και γραφικά σοκάκια και παραπολύ καλό φαγητό. μπορείς να συνδυάσεις και ήρεμεσ διακοπές και έντονες...
στην φολεγανδρο εχει πολύ ομορφη και γραφική χώρα αλλα από εκει και περα δεν έιδα κατι αλλο ενδιαφερον πέρα απο τα πολύ ομορφα ξενοδοχεια...
νυχτερινή ζωή δεν είχε εκτός απο κανα δυο μπαράκια...

εγω ψηφιζω σιφνο δαγκωτό...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Έχω πάει Σίφνο και απευθείας μετά Φολέγανδρο. Σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο γιατί και τα 2 νησιά αξίζουν. Ρώτα κάθε πότε έχει πλοίο απο Σίφνο γιατί νομίζω είναι 2 φορές την εβδομάδα. Σίγουρα είναι πιό όμορφη η Φολέγανδρος αλλά δεν είναι για πολλές μέρες γι' αυτό συνδύασέ τη με άλλο νησί
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Στην σιφνο εχω παει 3 φορες και ευχαριστως ξαναπηγαινα.ειναι πιο κοσμοπολιτικη απο την φολεγανδρο που εγω την προλαβα μποεμ.η σιφνος ειναι πολυ μικρη αλλα προσωπικα μαρεσει.θα σου ελεγα να συνδυασεις και τα δυο νησια.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Έχω πάει Σίφνο και απευθείας μετά Φολέγανδρο. Σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο γιατί και τα 2 νησιά αξίζουν. Ρώτα κάθε πότε έχει πλοίο απο Σίφνο γιατί νομίζω είναι 2 φορές την εβδομάδα. Σίγουρα είναι πιό όμορφη η Φολέγανδρος αλλά δεν είναι για πολλές μέρες γι' αυτό συνδύασέ τη με άλλο νησί

Συμφωνώ απολύτως κι εγω το ίδιο έκανα κι αν μπορέσεις να τα συνδιάσεις δε θα το μετανιώσεις εξ'αλλου η σύνδεση των νησιών είναι σχετικά καλή (για Ιούλιο - Αυγουστο με speedruner κάθε Δευτέρα ΄Πέμπτη Σάββατο από Σίφνο 18 ευρώ το εισιτήριο η μία διαδρομή και υπάρχει καιτο συμβατικο Αδαμάντιος Κοραής 2 φορές την εβδομάδα νομίζω Τρίτη Πέμπτη 13,50 το εισιτήριο η μία διαδρομή αλλά φεύγει 9.30 και φτάνει 14.00).
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συμφωνώ απολύτως κι εγω το ίδιο έκανα κι αν μπορέσεις να τα συνδιάσεις δε θα το μετανιώσεις εξ'αλλου η σύνδεση των νησιών είναι πολύ συχνή και τα εισιτήρια σχετικά οικονομικά
ερχόμενος απο Σίφνο και έχοντας πάρει αυτοκίνητο μαζί, το είχα και στη φολέγανδρο όπου πρέπει να ήταν αυτο και άλλα 2 αυτοκίνητα στο νησί. δεν υπήρξε φορά που έκανα τη διαδρομή καραβοστάση - χώρα χωρίς να πάρω κάποιον που έκανε ωτοστόπ
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σιφνο με 1000!η φολεγανδρος ειναι πιο εναλλακτικη...για πιο ηρεμες καταστασεις...και με λιγες παραλιες που δε με ενθουσιασαν...καμια σχεση με μηλο που λετε παραπανω.η μηλος εχει 75 τοπ παραλιες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom