Φολέγανδρος Φολέγανδρος 2009

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστωωωωώ! Αναλυτικότατος, κατατοπιστικότατος.
Από μέρες, πόσες περίπου χρειάζονται για να γυρίσει κανείς όλο το νησί χωρίς πίεση; Σκεφτόμαστε για κάμπινγκ το καλοκαίρι. Ξέρεις τίποτα για το τοπικό κάμπινγκ;
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η Φολέγανδρος είναι το αγαπημένο μου νησί. Οι αρκετά παλιότεροι το ξέρουν. Πραγματικά οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολλές και ακριβείς. Να προσθέσω ένα - δύο πραγματάκια.

Για ψώνια, είδη δώρου και τέχνης, υπάρχει το "Σαν παραμύθι". Βρίσκεται στο σοκάκι που βγαίνει στη 2η έξοδο/είσοδο της χώρας. Κάποια από τα αντικείμενα που υπάρχουν εκεί τα κατασκευάζει η ιδοκτήτρια.

Υπάρχουν πολλές διαδρομές για πεζοπορία, οι οποίες αποτελούνται από σχετικά καλά διατηρημένα μονοπάτια. Αυτός είναι ακόμη ένας τρόπος για να πάει κάποιος στο Κάτεργο. Με το αυτοκίνητο από Καραβοστάση προς Λιβάδι. Μετά το Λιβάδι και σχεδόν στο τέλος του δρόμου, υπάρχει ταμπέλα προς τα αριστερά που δείχνει το μονοπατι για το Κάτεργο. Μονοπάτια καταλήγουν κλαι σε άλλες παραλίες, μικρές και απομονωμένες.

Για τη νόστιμη κρέπα που είπες στο Θέμα Χρόνου θα συμφωνήσω απόλυτα και ... τα συγχαρητήριά μου στο Μανώλη.

Λουκουμάδες έπρεπε να φας εκεί που έφαγες τη σοκολατόπιατα. Εξαιρετικοί.

Κάποια στιγμή, προς το τέλος του καλοκαιριού, άνοιξε άλλο ένα μαγαζί στην πλατεία του Ντούναβη. Λίγα τραπεζάκια απέναντι από την κοινότητα.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι το σουβλάκι δίπλα στη Μέλισσα, που μου άρεσε αρκετά (αλλά γούστα είναι αυτά).

Στην Αστάρτη, φροντίζω να πηγαίνω πάντα σχετικά νωρίς και μου αρέσει να κάθομαι μέσα, στη μπάρα. Βέβαια, εκεί μέσα με 10 άτομα γίνεται το αδιαχώρητο.

Τέλος, στην Άνω Μεριά, η φήμη και όχι μόνο, λέει ότι τα καλύτερα ματσάτα με κόκκορα τα φτιάχνει ο Μίμης.

Και η απάντηση στο αμέσως προηγούμενο ερώτημα (προηγούμενο post): Μόλις μία, άντε δύο. Το νησί είναι πολύ μικρό. Αλλά εκεί όποιος πάει πρέπει να πάει για να χαλαρώσει. Να κατεβάσει ρυθμούς και να απολαύσει τους ρυθνούς που επιβάλλει ο τόπος. Εγώ συνήθως πάω 5 με 7 μέρες.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Σκεφτόμαστε για κάμπινγκ το καλοκαίρι. Ξέρεις τίποτα για το τοπικό κάμπινγκ;
Το κάμπινγκ δυστυχώς είναι από τα χειρότερα που έχω μείνει. Καλύτερα ξανασκέψου το...
Τα έχω γράψει εδώ αναλυτικά: Camping στη Φολέγανδρο - World Traveler. Μην ξεχάσεις να διαβάσεις και το κατατοπιστικότατο σχόλιο που άφησε κάποιος αναγνώστης από κάτω.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Το είχα διαβάσει το άρθρο σου σε αναζήτηση στο νετ, ρώτησα και μια φίλη που έχει πάει, μου είπε κύρια προβλήματα το ότι οι τουαλέτες βρωμίζουν γρήγορα και το νερό τελειώνει νωρίς. Λέμε να μείνουμε μέρες, γι'αυτό σκεφτόμαστε το κάμπινγκ. Έχουμε στο μυαλό μας και κάμπινγκ Αντίπαρο, αλλά νομίζω δεν είναι για πολλές μέρες. Έχετε πάει;
 

sireag

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
13 με 17 θα βρισκομαι στην φολεγανδρο. Κλεισαμε εισιτηρια με το γρηγορο και ετσι αμαξι δεν θα παρουμε ελπιζω βεβαια η συγκοινωνια να ειναι καλη! Θα μεινουμε στον καραβοσταση "δυστυχως" (θελαμε να μεινουμε στην χωρα) αλλα κλεισαμε αργα....
 
Μηνύματα
51
Likes
45
13 με 17 θα βρισκομαι στην φολεγανδρο. Κλεισαμε εισιτηρια με το γρηγορο και ετσι αμαξι δεν θα παρουμε ελπιζω βεβαια η συγκοινωνια να ειναι καλη! Θα μεινουμε στον καραβοσταση "δυστυχως" (θελαμε να μεινουμε στην χωρα) αλλα κλεισαμε αργα....
Κακή ιδέα αυτή. Δεν ξέρω κατά πόσον έχει δρομολόγια αργά για να πας και - ακόμα χειρότερα - να γυρίσεις από την χώρα. Τουλάχιστον νοικιάστε μηχανάκι...
 

sireag

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Χωρις διπλωμα δυσκολο μου φαινεται να μας δωσει καποιος...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αλεξανδρε παρα πολυ χρησιμες και λεπτομερεις οι πληροφοριες σου.
Οταν ημουν μικροτερη την ειχα τη Φολεγανδρο πολυ ψηλα ,αλλα βλεπω οτι απο παραλιες δε λεει και πολλα (οι παραλιες ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφαλαιο και κριτηριο για μενα στα νησια).Επισης διαπιστωνω οτι ειναι πολυ μικρη και θα βαριομουν ευκολα .Πιστευω οτι θα μπορουσα να συνδυασω μια διημερη επισκεψη απο ενα αλλο ,κοντινο νησι.
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Χωρις διπλωμα δυσκολο μου φαινεται να μας δωσει καποιος...
Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στο ξενοδοχείο να ρωτήσεις για τις συγκοινωνίες (μέχρι τι ώρα είναι από εκεί που θα μείνετε για χώρα και αντίστροφα). Βέβαια έχει και ταξί αλλά κάθε μέρα, δύο φορές την ημέρα δεν λέει.

Να ξέρεις ότι από ολόκληρο το νησί, το βράδυ αξίζει μόνο να είσαι χώρα...
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Αλεξανδρε παρα πολυ χρησιμες και λεπτομερεις οι πληροφοριες σου.
Οταν ημουν μικροτερη την ειχα τη Φολεγανδρο πολυ ψηλα ,αλλα βλεπω οτι απο παραλιες δε λεει και πολλα (οι παραλιες ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφαλαιο και κριτηριο για μενα στα νησια).Επισης διαπιστωνω οτι ειναι πολυ μικρη και θα βαριομουν ευκολα .Πιστευω οτι θα μπορουσα να συνδυασω μια διημερη επισκεψη απο ενα αλλο ,κοντινο νησι.
Σε ευχαριστώ!

Εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας. Εμένα π.χ. μου αρέσουν οι αμμουδιές, άρα Φολέγανδρο δύσκολα θα ξαναπήγαινα. Πάντως η Αγκάλη και το Κάτεργο αξίζουν, παρόλο που είναι λεπτό βότσαλο, επειδή είναι ωραίες και καθαρές.

Η χώρα είναι πολύ ωραία αλλά πάνω από μερικές μέρες θα αρχίσεις να βαριέσαι. 3-4 μερούλες νομίζω ότι είναι αρκετά καλά για σένα, ώστε να μην βαρεθείς!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας. Εμένα π.χ. μου αρέσουν οι αμμουδιές, άρα Φολέγανδρο δύσκολα θα ξαναπήγαινα.
Υπέροχες, μεγάλες (αλλά κ πιο μικρές) αμμουδιές (ανοργάνωτες βέβαια) με πεντακάθαρα νερά κ κατάλευκα γραφικότατα ξωκλήσια από πάνω έχει η Ανάφη! Σε κάποιες μπορεί να κάνει κανείς κ γυμνισμό αν θέλει ή ελεύθερο κάμπινγκ. όλες αυτές βρίσκονται στο νότιο τμήμα του νησιού κ είναι απάνεμες (ακόμη κ αν φυσάει στη χώρα). Στις παραλίες πας είτε με δικό σου μέσο είτε με το πουλμανάκι του νησιού που κάνει πολύ τακτικά δρομολόγια ως αργά! Σε δύο απ αυτές μάλιστα υπάρχει κ κοντινή ταβέρνα με πεντανόστιμο κ πολύ φθηνό (!) παραδοσιακό φαγητό -ολόφρεσκα θαλασσινά, μαγειρευτά κ όχι μόνο! (Γενικά στην Ανάφη όπου κ να πας γλείφεις τα δάχτυλά σου με το φαγητό κ πληρώνεις ελάχιστα στις περισσότερες περιπτώσεις!)
Μιλάμε βεβαιως για νησί άγριας ομορφιάς, επίσης κατάξερο αλλά πολύ πιο ήσυχο απ τη Φολέγανδρο. Το βράδυ δηλαδή, πέρα από τις αρκετές ταβέρνες, τα σουβλατζίδικα κτλ (στη χώρα πάντα γιατί αλλού δεν υπάρχει τίποτα!) για βραδινή διασκέδαση υπάρχουν μόνο 2 υπερβολικά ήσυχα μπαράκια, 1 μεζεδοπωλείο με ζωντανή μουσική περίπου ως τις 1.30-2.00 το βράδυ που μαζεύει κ όλο τον κόσμο κ 1 κλαμπάκι λίγο έξω απ τη χώρα (κανα-ενάμιση) χλμ που απ,ότι μας είπαν μαζεύει κόσμο μετά τις 12-1.00 (εμείς δεν πήγαμε γιατί είχαμε μεταφ μέσο!) Αυτά είναι όλα κι όλα!
Από ποιότητα πάντως, παράδοση, γραφικότητα, παραλίες, φαγητό, εκπληκτικές θέες από παντού, πολύ καλές τιμές, χαμόγελα κ εξυπηρέτηση των κατοίκων όπου κι αν πηγαίναμε μείναμε κατενθουσιασμένοι!
Φολέγανδρο δεν έχω πάει αλλά έπαθα σοκ :shock:με τις τιμές που είδα ως προς τη διαμονή!!!!!!! Ξέρετε ότι αν ψάξει κανείς υπάρχουν δωμάτια στην Σαντορίνη πάνω απ το χείλος της Καλντέρας που είναι φθηνότερα????
Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με την αρκετή ησυχία κ την έλλειψη περιττής πολυτέλειας η Ανάφη είναι ο ιδανικός προορισμός τουλάχιστον για 2-3 μέρες (αν βαριέσαι εύκολα!) Είναι σαν να 'χει σταματήσει ο χρόνος! www.anafi.gr :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom