Φρένο στις ξαπλώστρες, στις παραλίες

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Όσον αφορά τις ρακέτες ψηφίζω να απαγορευτεί αυστήρα στους άντρες και να επιτρέπεται αποκλειστικά και μόνο στις γυναίκες.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
εγώ μιλάω για αυτές με ιδιαίτερη αισθητική και μόνο. άσπρες πλαστικές ξαπλώστρες ναι είναι χειρότερες απο την ελεύθερη παραλία. τα αποτσίγαρα είναι προφανώς ευθύνη κατ' αρχήν του γύφτου που τα πέταξε εκεί και μετά αυτού που εκμεταλλεύεται την παραλία και συνήθως αμελεί να φροντίσει για την καθαριότητά της. σε μη οργανωμένες παραλίες έχω βρει χρησιμοποιημένες πάνες και μπουκάλι με αφρόλουτρο (!) αλλά δε νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει τόσο με το αν είναι οργανωμένη η παραλία ή όχι αλλά μάλλον με το πόσο βρωμύλος είναι ο κόσμος που συχνάζει εκεί
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συγγνώμη, αλλά για μπάνιο πάμε, όχι για παρέλαση ή καλλιστεία!

Αν είναι έτσι, να φοράμε και ίδια μαγιώ, καπέλα και παπουτσάκια θαλάσσης για να μη χαλάμε το τοπίο.

Να ρωτήσω, η αισθητική σου χαλάει μόνο από τα ανομοιόμορφα τραπεζοκαθίσματα και ομπρέλες, ή μήπως και από τις κοιλιές, κυταρρίτιδες και καράφλες των γύρω?
εγώ το βλέπω μόνο απο αισθητική άποψη, συγγνώμη κιόλας. δε με πειράζει να υπάρχουν ομπρέλες και ξαπλώστρες αλλά δε με χαλάει και να μην υπάρχουν. αν υπάρχουν και είναι και καλαίσθητες το προτιμώ. είναι καθαρά θέμα αισθητικής. Το να βλέπω κοιλιές και κυτταρίτιδες γύρω μου και γριές με μπικίνι δε με χαλάει ιδιαίτερα αλλά ούτε μου αρέσει, δεν έχω τέτοια βίτσια. Αφού κάποιοι δεν ενδιαφέρονται και τόσο για την εμφάνισή τους δικαίωμά τους. αλλά τι σχέση έχει αυτό με τις ομπρέλες αλήθεια?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
εγώ το βλέπω μόνο απο αισθητική άποψη, συγγνώμη κιόλας. δε με πειράζει να υπάρχουν ομπρέλες και ξαπλώστρες αλλά δε με χαλάει και να μην υπάρχουν. αν υπάρχουν και είναι και καλαίσθητες το προτιμώ. είναι καθαρά θέμα αισθητικής. Το να βλέπω κοιλιές και κυτταρίτιδες γύρω μου και γριές με μπικίνι δε με χαλάει ιδιαίτερα αλλά ούτε μου αρέσει, δεν έχω τέτοια βίτσια. Αφού κάποιοι δεν ενδιαφέρονται και τόσο για την εμφάνισή τους δικαίωμά τους. αλλά τι σχέση έχει αυτό με τις ομπρέλες αλήθεια?

Ετσι όπως το έγραψες, φαίνεται ότι προτιμάς τις οργανωμένες παραλίες γιατί οι υπόλοιπες σου χαλάνε την αισθητική. Και αυτό γιατί ο καθένας φέρνει μαζί του ό,τι έχει και το αποτέλεσμα δεν είναι ωραίο στο μάτι σου.

Εκεί είναι η διαφωνία μου και ο παραλληλισμός μου με την εμφάνιση του καθενός μας.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Καβούρι: 15 ευρώ καθημερινές και Σαββατοκύριακα. Στην τιμή περιλαμβάνεται και η ξαπλώστρα.
πλακα κανεις??ειναι σιγουρο?
περυσι ειχαν βγαλει εντελως τις ξαπλωστρες και πιο παλια που ειχε ομως, η τιμη ηταν 10 ευρω νομιζω..ποτε πηγε 15??δηλαδη το παρκινγκ απο 5 ευρω ποσο θα χει παει???:shock:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ετσι όπως το έγραψες, φαίνεται ότι προτιμάς τις οργανωμένες παραλίες γιατί οι υπόλοιπες σου χαλάνε την αισθητική. Και αυτό γιατί ο καθένας φέρνει μαζί του ό,τι έχει και το αποτέλεσμα δεν είναι ωραίο στο μάτι σου.

Εκεί είναι η διαφωνία μου και ο παραλληλισμός μου με την εμφάνιση του καθενός μας.
ναι φυσικά και ισχύει αυτό που κατάλαβες. το χάλι που επικρατεί σε ορισμένες ελεύθερες παραλίες είναι απερίγραπτο και σίγουρα θα ήταν πολύ ομορφότερες οι συγκεκριμένες παραλίες αν είχαν οργάνωση και καθαριζόντουσαν που και που.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Λίγο παραπέρα υπάρχουν και ελέυθερες παραλίες (π.χ. στον Άλιμο, στη Βάρκιζα και στο Λαγονήσι που τα ξέρω σίγουρα). Όποιος θέλει πάει και πληρώνει και χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες της καθαρισμένης, οργανωμένης παραλίας, όποιος δε θέλει πάει πιο δίπλα.
Δεν είναι "φασισμός της ξαπλώστρας" εφόσον υπάρχει η επιλογή... Αντίθετα η "απαγόρευση της ξαπλώστρας" είναι (αντίστροφος) "φασισμός"...
Δεν μιλαω για τις οργανωμενες πλαζ,ακομη και στο τελευταιο χωριο πια εγινε καταληψη με ξαπλωστρες και ομπρελες.Γιατι να πρεπει να περπατησω χιλιομετρα για να βρω λιγη ελευθερη αμμουδια;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Δεν μιλαω για τις οργανωμενες πλαζ,ακομη και στο τελευταιο χωριο πια εγινε καταληψη με ξαπλωστρες και ομπρελες.Γιατι να πρεπει να περπατησω χιλιομετρα για να βρω λιγη ελευθερη αμμουδια;
Δεν είναι μόνο αυτό, είναι και το ότι τις καλύτερες παραλίες τις έχουν καπαρώσει και έχουν αφήσει ελεύθερες τον κατιμά, που ζέχνουν και στο σκουπίδι αφού οι βλαχοδήμαρχοι δε τις καθαρίζουν, έχουν φαίνεται άλλες δουλειές. Αμαρτωλή ιστορία οι παραλίες στην Αττική, που από μια ριβιέρα χάρμα οφθαλμών που θα μπορούσε να ήταν, σαν τη φοβερή αστική παραλία του Τελ Αβίβ (α-ξι-ο-ζή-λευ-τη), είναι ένα μπ***λο άνευ προηγουμένου. Περιφράξεις, τρελές τιμές εισόδου, σκουπίδι, εγκατάλειψη, γυφτιά. Πραγματικά για να λυπάται κανείς...
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
εγώ να κάνω κανά-δυο ερωτήσεις γιατί τόσα χρόνια τις έχω απορία;
1. Έστω ότι ένας επιχειρηματίας έχει όντως άδεια από .......... (συμπληρώστε παρακαλώ εδώ ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία για τέτοιες άδειες). Πως μπορώ να το ελέγξω αυτό; Οφείλει να έχει κάποιο χαρτί μαζί του στην παραλία; Φαντάζομαι επίσης ότι οφείλει να κόβει και αποδείξεις ε;
2. Έστω ότι τις ξαπλώστρες τις έχει τοποθετήσει κάποιο μαγαζί-καφετέρια-μπαρ. Υποχρεούται να έχει και αυτό άδεια; Ποια από τις παρακάτω "χρήσεις" είναι νόμιμη; α: δωρεάν για όλους, β: δωρεάν για τους πελάτες του καταστήματος γ: επί πληρωμή
3. Έστω ότι υπάρχει άδεια. Πως οριοθετήται ο χώρος ο οποίος πρέπει να αφεθεί ελέυθερος για τους λουόμενους που δεν θέλουν να κάνουν χρήση ομπρέλας-ξαπλώστρας; Επιλέγει ο επιχειρηματίας που θα βάλει ξαπλώστρες και που θα αφήσει χώρο; Έχω δικαίωμα να στρώσω όπου θέλω; Μπορώ να μετακινήσω τις ξαπλώστρες και να στρώσω εκεί;

ότι έχετε ευχαρίστηση παρακαλώ :D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
εγώ να κάνω κανά-δυο ερωτήσεις γιατί τόσα χρόνια τις έχω απορία;
1. Έστω ότι ένας επιχειρηματίας έχει όντως άδεια από .......... (συμπληρώστε παρακαλώ εδώ ποια είναι η αρμόδια υπηρεσία για τέτοιες άδειες). Πως μπορώ να το ελέγξω αυτό; Οφείλει να έχει κάποιο χαρτί μαζί του στην παραλία; Φαντάζομαι επίσης ότι οφείλει να κόβει και αποδείξεις ε;

: Από το λιμεναρχείο κι αν δεν υπάρχει από το δήμο.- τλφ στο 100-πάντα κόβουν αποδείξεις

2. Έστω ότι τις ξαπλώστρες τις έχει τοποθετήσει κάποιο μαγαζί-καφετέρια-μπαρ. Υποχρεούται να έχει και αυτό άδεια; Ποια από τις παρακάτω "χρήσεις" είναι νόμιμη; α: δωρεάν για όλους, β: δωρεάν για τους πελάτες του καταστήματος γ: επί πληρωμή
Υποχρεούται-εφόσον έχει άδεια, το ρυθμίζει όπως θέλει. πχ τις βάζει δωρεάν για την πελατεία (καφέ ή ταβέρνα)

3. Έστω ότι υπάρχει άδεια. Πως οριοθετήται ο χώρος ο οποίος πρέπει να αφεθεί ελέυθερος για τους λουόμενους που δεν θέλουν να κάνουν χρήση ομπρέλας-ξαπλώστρας; Επιλέγει ο επιχειρηματίας που θα βάλει ξαπλώστρες και που θα αφήσει χώρο; Η άδεια αναφέρει ρητώς την απόσταση μεταξύ των καθισμάτων/ομπρελών και το χώρο που όλες καταλαμβάνουν στην πλαζ.Έχω δικαίωμα να στρώσω όπου θέλω; Μπορώ να μετακινήσω τις ξαπλώστρες και να στρώσω εκεί;
Μπορείς να στρώσεις μόνο στο κενό διάστημα μεταξύ των καθισμάτων.


ότι έχετε ευχαρίστηση παρακαλώ :D
αυτά απ ότι ξέρω εδώ που μένω. τα ίδια πρέπει να είναι παντού
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.965
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αυτά απ ότι ξέρω εδώ που μένω. τα ίδια πρέπει να είναι παντού
Θα διαφωνήσω μόνο ως προς το τελευταίο: Η απόφαση αναφέρει συγκεκριμένο χώρο, τον οποίο ο αδειοδοτούμενος εκμεταλλευεται όπως θέλει (μέσα στα πλαίσια της άδειας). Επομένως, και ο χώρος ανάμεσα στις ξαπλώστρες είναι αδειοδοτημένος και μπορεί ο επιχειρηματίας να επιτρέψει ή να απαγορεύσει πετσέτες κλπ, ή και την πρόσβαση στο χώρο συνολικά.
Μπορείς ελέυθερα να στρώσεις μόνο σε συγκεκριμένο, μη παραχωρημένο κομμάτι της παραλίας, όπου αυτό υπάρχει.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Θα διαφωνήσω μόνο ως προς το τελευταίο: Η απόφαση αναφέρει συγκεκριμένο χώρο, τον οποίο ο αδειοδοτούμενος εκμεταλλευεται όπως θέλει (μέσα στα πλαίσια της άδειας). Επομένως, και ο χώρος ανάμεσα στις ξαπλώστρες είναι αδειοδοτημένος και μπορεί ο επιχειρηματίας να επιτρέψει ή να απαγορεύσει πετσέτες κλπ, ή και την πρόσβαση στο χώρο συνολικά.
Μπορείς ελέυθερα να στρώσεις μόνο σε συγκεκριμένο, μη παραχωρημένο κομμάτι της παραλίας, όπου αυτό υπάρχει.
αυτό θα το εξετάσω, δεν ήμουν σίγουρος, αλλά και ποιος και γιατί θα στρώσει ανάμεσα στα καθίσματα όταν παραδίπλα έχει ελεύθερο χώρο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom