Γερμανία Φρανκφουρτη,Hahn

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα ηθελα να μαθω αν σε 4 μερες βγαινει να παω μια βολτα απο Hahn προς Ηeidelberg απο εκει Frankfurt μετα Koblenz μια βολτα απο το καστρο Eltz πριν φτασω Trier και απο εκει πισω για Hahn.

Νομιζω οτι απο το λιγο που εχω ψαξει συμφερει να παρω αυτοκινητο.Αλλα επειδη δεν ξερω ακομα σιγουρα ποσα ατομα θα ειμαστε,με συγκοινωνιες βγαινει το προγραμμα?

Καποια αλλη προταση τι να αφησω και τι οχι?Καποιο μικρο χωριουδακι ή πολη?

Ευχαριστω!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Επειδη αλλαζουν γρηγορα τα σχεδια και υπαρχει περιπτωση να μεινουμε μονο φρανκφουρτη και επειδη εχω σπασει το κεφαλι μου εδω και ποση ωρα,μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εισιτηριο να βγαλω για 4 μερες στη φρανκφουρτη?

Το ξενοδοχειο θα ειναι στη σταση kaiserlei/offenbach και η διαδρομη θα ειναι μεχρι τον κεντρικο σταθμο της πολης.Και αντε το πολη να κανουμε καποια εκδρομη μια μερα σε Heidelberg.

Ειδα εδω(Purchase tickets) οτι μου βγαζει μια εβδομαδιαια καρτα,χωρις την εκδρομη στα 23,80.

Επισης εδω(Just the ticket!) στα ημερησια εισιτηρια μου το βγαζει 2,60 αλλα δεν ξερω αν σε αυτο το 2,60 πρεπει να προσθεσω και τιποτα απο τα αλλα απο κατω που λεει ''Anschlussfahrkarte zur Zeitkarte der PS1/PS2/PS3''.

Καποια βοηθεια γιατι τετοιο μπερδεμα δεν εχω ματαξανασυναντησει!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Επειδη αλλαζουν γρηγορα τα σχεδια και υπαρχει περιπτωση να μεινουμε μονο φρανκφουρτη και επειδη εχω σπασει το κεφαλι μου εδω και ποση ωρα,μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εισιτηριο να βγαλω για 4 μερες στη φρανκφουρτη?

Το ξενοδοχειο θα ειναι στη σταση kaiserlei/offenbach και η διαδρομη θα ειναι μεχρι τον κεντρικο σταθμο της πολης.Και αντε το πολη να κανουμε καποια εκδρομη μια μερα σε Heidelberg.

Ειδα εδω(Purchase tickets) οτι μου βγαζει μια εβδομαδιαια καρτα,χωρις την εκδρομη στα 23,80.

Επισης εδω(Just the ticket!) στα ημερησια εισιτηρια μου το βγαζει 2,60 αλλα δεν ξερω αν σε αυτο το 2,60 πρεπει να προσθεσω και τιποτα απο τα αλλα απο κατω που λεει ''Anschlussfahrkarte zur Zeitkarte der PS1/PS2/PS3''.

Καποια βοηθεια γιατι τετοιο μπερδεμα δεν εχω ματαξανασυναντησει!!
Κοιτα για καποια καρτα μικρης ομαδας, σε αλλες πολεις υπαρχει τωρα στην Φρανκφουρτη δεν ξερω... Συνηθως αυτες βγαινουν φθηνοτερες
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Θα ηθελα να μαθω αν σε 4 μερες βγαινει να παω μια βολτα απο Hahn προς Ηeidelberg απο εκει Frankfurt μετα Koblenz μια βολτα απο το καστρο Eltz πριν φτασω Trier και απο εκει πισω για Hahn.

Νομιζω οτι απο το λιγο που εχω ψαξει συμφερει να παρω αυτοκινητο.Αλλα επειδη δεν ξερω ακομα σιγουρα ποσα ατομα θα ειμαστε,με συγκοινωνιες βγαινει το προγραμμα?

Καποια αλλη προταση τι να αφησω και τι οχι?Καποιο μικρο χωριουδακι ή πολη?

Ευχαριστω!!
4 μερες=3 νυχτες? Αν ναι λιγο δυσκολο γιατι Χαιδελβεργη, Φρανκφουρτη και Κομπλεντς θελουν μια μερα each. Οποτε ειναι και οι μεταξυ τους αποστασεις που δυσκολευουν το ολο εγχειρημα... Εχω ακουσει για το Μαιντς οτι ειναι ωραιο αλλα δεν εχω παει για να το πω με σιγουρια...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ναι 3 νυχτες.Βασικα ελεγα να μην μπουμε καν φρανκφουρτη αλλα τωρα εχει αλλαξει το πλανο και μπορει να μεινουμε μονο εκει!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ναι 3 νυχτες.Βασικα ελεγα να μην μπουμε καν φρανκφουρτη αλλα τωρα εχει αλλαξει το πλανο και μπορει να μεινουμε μονο εκει!
Οχι, αξιζει, εμενα μ αρεσε πολυ σαν πολη και πηγα και δευτερη φορα. Ειναι εμπειρια να δεις εστω και μια φορα την ουσιαστικη πρωτευουσα της ηπειρωτικης ευρωπης...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εχω κλεισει ενα διαμερισμα κοντα σε αυτη τη σταση ''Eschenheimer Tor'' του u-bahn.
Ετσι οπως το ειδα στον χαρτη μου φανηκε οτι ειναι καλα και απο το λιγο που εψαξα.

Συμφωνει κανενας που εχει παει ή να το ακυρωσω?

Τωρα θεμα φαγητο,εχει να προτεινει κανενας γνωστης καποιο μαγαζι καποιο tip καποιο μυστικο ξερετε τωρα εσεις,απο αυτα που μονο εδω μεσα τα βρισκει κανεις!!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εχω κλεισει ενα διαμερισμα κοντα σε αυτη τη σταση ''Eschenheimer Tor'' του u-bahn.
Ετσι οπως το ειδα στον χαρτη μου φανηκε οτι ειναι καλα και απο το λιγο που εψαξα.

Συμφωνει κανενας που εχει παει ή να το ακυρωσω?

Τωρα θεμα φαγητο,εχει να προτεινει κανενας γνωστης καποιο μαγαζι καποιο tip καποιο μυστικο ξερετε τωρα εσεις,απο αυτα που μονο εδω μεσα τα βρισκει κανεις!!
Η περιοχη για ξενοδοχειο ειναι πολυ καλη. Τωρα απο εστιατορια δε ξερω.
Γενικα για φαγητο ,ποτο η περιοχη ειναι Sachsenhausen (αν δε το ξερεις ηδη).
Για συγκεκριμενα ομως μαγαζια δε θυμαμαι καθολου
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Η περιοχη για ξενοδοχειο ειναι πολυ καλη. Τωρα απο εστιατορια δε ξερω.
Γενικα για φαγητο ,ποτο η περιοχη ειναι Sachsenhausen (αν δε το ξερεις ηδη).
Για συγκεκριμενα ομως μαγαζια δε θυμαμαι καθολου
Ευχαριστω φιλε.
Δεν ξερω τιποτα απο φρανκφουρτη,τωρα θα αρχισω να ψαχνω σιγα σιγα.

υ.γ:Τωρα ειδα οτι ειναι απο την κατω μερια του ποταμου σωστα?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Ευχαριστω φιλε.
Δεν ξερω τιποτα απο φρανκφουρτη,τωρα θα αρχισω να ψαχνω σιγα σιγα.

υ.γ:Τωρα ειδα οτι ειναι απο την κατω μερια του ποταμου σωστα?
Σωστα ναι. Το κεντρο γενικα ειναι απο την αλλη,αλλα και αυτο κοντα ειναι. Παντως απο την κατω μερια ειχα βρει πιο καλα εστιατορια. Στο κεντρο μου ειχαν φανει λιγο πιο εμπορικα και πιο τουριστικα
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Παρότι κάτα πάσα πιθανοτητα οποιος διαβασει το ποστ μου, θα τρεξει να με λιθοβολησει θα το πω!
Να φας πιτσα ή μακαρονια στο DA CIMINO το χει οικογενεια ιταλών και ενω είναι μια τρυπα που δεν την πιανει το ματι σου γινεται πανικος! κ οχι αδικα. Είναι στο Bockenheim στην οδο Adabelrtstrasse λιγα μέτρα απ την στάση του Strassenbahn (Αdablert & Schlossstrasse)
Επίσης στο Sachsenhausen να πας στο VIETRICE, φοβερο βιετναμεζικο κ πολυ οικονομικο- κι αυτο το χουν Ασιατες- ειναι στην Offenbacher Landstrasse.
Εχω να σου προτινω κ ινδικο, αλλα πρεπει να θυμηθω ονομα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom