Φρανκφούρτη-Ζυρίχη

Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βαλένθια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας,
Σκέφτομαι μία εκδρομή στη Γερμανία (κυρίως) και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να την οργανώσω. Κοίταξα αρκετά στις εκδρομές που έχετε κάνει και κατέληξα στο εξής πρόγραμμα:

1η μέρα: Να προσγειωθούμε Φρανκφούρτη, να δούμε την πόλη και το απόγευμα να πάμε Χαϋδελβέργη.
2η μέρα:Χαϋδελβέργη
3η μέρα:Πέρασμα από το baden baden και μετά Στρασβούργο όπου διανυκτερεύουμε.
4η μέρα:Περιήγηση στο Στρασβούργο και μετά να πάμε στο triberg για να διανυκτερεύσουμε.
5η μέρα:Πέρασμα από schaffhausen και διανυκτέρευση στη Ζυρίχη
6η μέρα:Λουκέρνη-interlaken εκδρομή αυθημερόν
7η μέρα:Επιστροφή

Θα ήθελα να μου πείτε αν συμφωνείτε με το πρόγραμμα, αν θα προσθέτατε ή θα αφαιρούσατε κάποιο προορισμό και αν θα προτείνατε ο,τιδήποτε αξιοσημείωτο σε κάποια από τις διαδρομές.

ps. Σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Η εκδρομή θα γίνει μάλλον προς το Μάρτιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο στο Στρασβούργο. Κόψε το Tirberg ή κάντο το επόμενο πρωί στο δρόμο για Schaffhausen (φαντάζομαι πας μόνο για τους καταρράκτες, μην αφιερώσεις πάνω από 2 ώρες)
Επίσης, δεν έχεις αφήσει καθόλου χρόνο για τη Ζυρίχη...
 
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βαλένθια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο στο Στρασβούργο. Κόψε το Tirberg ή κάντο το επόμενο πρωί στο δρόμο για Schaffhausen (φαντάζομαι πας μόνο για τους καταρράκτες, μην αφιερώσεις πάνω από 2 ώρες)
Επίσης, δεν έχεις αφήσει καθόλου χρόνο για τη Ζυρίχη...
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,
Για το Στρασβούργο έχεις δίκιο, το σκεφτόμουνα και εγώ. Απλά δεν ήξερα πόσες ώρες χρειάζεται για να περιηγηθώ στο μέλανα δρυμό και σκέφτηκα το πρωί να ξεκινήσω από κάπου πιο κοντά. Στο Schaffhausenθα πάω για τους καταρράκτες, είδα φωτογραφίες και φαινόταν πολύ εντυπωσιακό. Όσο για τη Ζυρίχη, μένει συνολικά μία μέρα, καθώς θα φύγουμε αργά την επόμενη ημέρα. Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να μείνω Ζυρίχη και να μην κάνω την εκδρομή στη Λουκέρνη?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,
Για το Στρασβούργο έχεις δίκιο, το σκεφτόμουνα και εγώ. Απλά δεν ήξερα πόσες ώρες χρειάζεται για να περιηγηθώ στο μέλανα δρυμό και σκέφτηκα το πρωί να ξεκινήσω από κάπου πιο κοντά. Στο Schaffhausenθα πάω για τους καταρράκτες, είδα φωτογραφίες και φαινόταν πολύ εντυπωσιακό. Όσο για τη Ζυρίχη, μένει συνολικά μία μέρα, καθώς θα φύγουμε αργά την επόμενη ημέρα. Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να μείνω Ζυρίχη και να μην κάνω την εκδρομή στη Λουκέρνη?
Schaffhausen -> Ναί, είναι, αλλά μόνο αυτό. 2 ώρες και τέλος. Και πολύ λέω.
Ζυρίχη -> Αν γυρνάτε με την LX1842 (βραδυνή), ο χρόνος που σας αφήνει μέσα στη μέρα επαρκεί. Αλλιώς, κόψε το interlaken...
Στρασβούργο -> Μπορείς να το αφήσεις και τελείως για επόμενο ταξίδι, και να αφιερώσεις περισσότερες μέρες στο Μέλανα Δρυμό, έχοντας ως βάση το Freiburg. Αν και δεν ξέρω αν ο Μάρτης είναι καλή εποχή για βόλτες στο δάσος...
 
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βαλένθια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελικά το ταξιδάκι θα γίνει λίγο μετά το Πάσχα και από Φρανκφούρτη-Ζυρίχη μετατράπηκε σε Στουττγάρδη-Μιλάνο λόγω φθηνών εισητηρίων.
Τελικά θα αφιερώσω τρεις ημέρες στο Στρασβούργο (με ημερίσια εκδρομή heidelberg), τρεις ημέρες στο freiburg (με ημερίσιες εκδρομές σε αλσατία, triberg-titise, schaffhausen) και 2 ημέρες Ελβετία (Βέρνη και Λουκέρνη).
Ελπίζω μόνο μη μου τα χαλάσει ο καιρός..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom