Γερμανία Φρανκφούρτη- Κοιλάδα Μέσου Ρήνου.

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@The_Wanderer καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Είδα ότι είσαι από Φρανκφούρτη οπότε δράττομαι της ευκαιρίας να σε παρακαλέσω εάν μπορείς να με βοηθήσεις όταν θα έχεις χρόνο σε κάποιες από τις απορίες μου για το οδικό ταξίδι που οργανώνω στην περιοχή του μέσου Ρήνου. Εάν διαβάσεις τα παραπάνω ποστ θα καταλάβεις τί εννοώ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.934
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
@chris7 καλημέρα,
θα ήθελα να σε ρωτήσω,( εκτός βέβαια από την Trier που ξέρω ότι είναι η αγαπημένη σου πόλη), εάν γνωρίζεις κάποιες από τις πόλεις ή τα χωριά που αναφέρω παραπάνω εάν δηλαδή κάποια από αυτά αξίζουν διανυκτέρευσης.
Γειά σου @makisg
Τα μέρη που έχω πάει και μου άρεσαν πολύ ειναι:
Το κάστρο Eltz, το Cochem, το Bernkastel Kues, το Traben - Trarbach που είναι εύκολο να τα δείτε όταν θα μείνετε στο Cochem. Κοντά στην Trier είναι και το Saarburg ένα όμορφο χωριό επάνω στον ποταμό Saar που μπορείτε να το δείτε όταν θα είστε στην Trier. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω στο θέμα των διανυκτερεύσεων.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
@escursione να σε ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σου.
Επειδή βλέπω ότι γνωρίζεις την περιοχή θα ήθελα όταν θα έχεις χρόνο να με συμβουλέψεις στο πρόγραμμα που έχω στο περίπου στο μυαλό μου.
Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί με νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης. Φτάνουμε στις 10 το πρωί και πιστεύω ότι κατά τις 11 θα έχουμε τελειώσει με την ενοικίαση και θα ήμαστε στον δρόμο και λέω να κάνουμε το εξής.
Την πρώτη μέρα λέω να την περάσουμε σε μία εκ των Wiesbaden ή Mainz με διανυκτέρευση,
εδώ θα ήθελα την γνώμη σου για το ποια να επιλέξω με κριτήριο το όμορφο ιστορικό κέντρο, όμορφους πεζόδρομους για περπάτημα κλπ.
Την επόμενη μέρα λέω να φύγουμε για Τριερ με 2 διανυκτερεύσεις και την μια από αυτές να κάνουμε μια ημερήσια σε Λουξεμβούργο. Το ξενοδοχείο Ibis που έμεινες και εσύ βλέπω ότι είναι κεντρικό και εάν έμεινες ευχαριστημένος θα το επιλέξω και εγώ. Στο Λουξεμβούργο πιο είναι το κεντρικό σημείο αναφοράς πχ η Place d' Armes ώστε να βρω΄κάπου εκεί να παρκάρω και να ξεκινήσω την περιήγηση μου στη πόλη??
Την επόμενη λέω να ακολουθήσω τον Μοζέλα και περνώντας από , Beilstein και άλλα χωριουδάκια να καταλήξω στο Cochem στο οποίο θα κάνω και διανυκτέρευση. Εδώ να σε ρωτήσω εάν αξίζει να γίνει και μία διανυκτέρευση κάπου ενδιάμεσα ή να κάνω 2 διανυκτερεύσεις στο Cochem??
Φεύγοντας από Cochem λέω να κατευθυνθώ προς Koblenz με διανυκτέρευση και μετά να κατηφορίσω δίπλα από τα χωριά του Ρήνου και την προηγούμενη της αναχώρησης να διανυκτερεύσω στο Idstein ώστε να είμαι κοντά στο αεροδρόμιο για να παραδώσω το αυτοκίνητο γύρω στις 8 με 9 το πρωί. Εδώ θα ήθελα την γνώμη σου για το που θα άξιζε μια διανυκτέρευση στην διαδρομή από Koblenz έως Idstein. πχ Boppard, Bacharach.

Σε παρακαλώ @chris7 εάν και εσύ γνωρίζεις κάτι από τα παραπάνω πες μου την γνώμη σου.

1. Μεταξύ Wiesbaden και Mainz, για το Wiesbaden δεν πήγα και δεν έχω άποψη, ενώ το Mainz είναι μια καλή επιλογή για βόλτες μισής ημέρας. Έχει πραγματάκια να δείτε (άγαλμα και μουσείο Γουτεμβέργιου, παλιά πόλη με ημιξύλινα σπίτια & πλατεία Kirschgarten, καθεδρικός, μπρούτζινο σιντριβάνι του καρναβαλιού Fastnachtsbrunnen, βόλτα όχθες Ρήνου και στα πάρκα της πόλης, μεσαιωνικοί πύργοι Holzturm & Eisenturm κ.λ.π) και θα γεμίσει ευχάριστα η πρώτη σας ημέρα. Εναλλακτικά μπορείς να φύγεις απευθείας για Τρίερ και να το αφήσεις για την επιστροφή. Από ότι κατάλαβα δεν έβαλες διανυκτέρευση στη Φρανκφούρτη, που κατά τη γνώμη μου είναι μια πόλη που αξίζει να της αφιερώσεις τουλάχιστον 2 ημέρες και συνδυάζεται με Χαιδελβέλγη, Σπάγιερ και το πανέμορφο Μάρμπουργκ με το γοβάκι της σταχτοπούτας! (Αν αποφασίσεις να μείνεις Φρανκφούρτη εγώ είχα διανυκτερεύσει στο Ibis Frankfurt Centrum έμεινα πολύ ευχαριστημένος, είναι γύρω στο 1,5 χλμ από τη πλατεία Romerberg με τα ημιξύλινα σπίτια και μπορείς να περπατήσεις προς κέντρο και παραποτάμια.
2. Δύο διανυκτερεύσεις στο Τρίερ χρειάζονται μιας και θα πάτε και Λουξεμβούργο. Το Ibis Styles είναι σούπερ, κατάκεντρο, ωραίο και ευχάριστο το δωμάτιο με αποχρώσεις στο λαχανί, το προτείνω με κλειστά μάτια.
3. Στο Λουξεμβούργο το κέντρο είναι στην πλατεία Place d'Armes και στην γειτονική Place Guillaume II με το Δημαρχείο, το άγαλμα του Γουλιέλμου και το tourist information όπου μπορείτε να πάρετε ένα χάρτη της πόλης. Από παρκάρισμα δεν ξέρω αν έχει κάπου πάρκινγκ στο κέντρο. Διαφορετικά προς το σταθμό που είναι γύρω στο 1,5 χλμ μια ευθεία από το κέντρο, ευχάριστη διαδρομή (συναντάς καθ οδόν και την πλατεία Place de la Constitution με το μνημείο της χρυσής κυρίας), ίσως είναι πιο εύκολα τα πράγματα! Το Λουξεμβούργο θέλει αρκετό περπάτημα και να επισκεφτείτε και τη Συνοικία Grund χαμηλά στο ποτάμι Alzette και ψάξτε το ασανσέρ για επιστροφή στην άνω πόλη! Στη Συνοικία Grund υπάρχει και το μικρό, ενδιαφέρον και οικονομικό Μουσείο Φυσικής Ιστορίας που αξίζει να ρίξετε μια ματιά αν έχετε λίγο χρόνο.
4. Απο Τρίερ φεύγεις για Bernkastel-Kues όπου λογικά βάζεις μια διανυκτέρευση για πιο άνεση.
5. Από Bernkastel-Kues προς Cochem (διανυκτέρευση) θα δειτε: τα αμπέλια και τα οινοποιία στο Krov με τη ποικιλία Riesling, το traben-trarbach (πολλά οινοποιία, то μουσείο με τα 2000 αγάλματα από βούδες από όλο τον κόσμο!, την πύλη Brückentor, περπάτημα μέχρι το ερείπιο του κάστρου Grevenburg για θέα στο Μοζέλα), το Zell, το Ediger-eller, το Beilstein και ότι άλλο μπορέσετε.
6. κάστρο Eltz και διανυκτέρευση Koblenz
7
. Διανυκτέρευση Boppard (αρκετά αξιοθέατα και τελεφερικ)
8. St Goar , Διανυκτέρευση Bacharach
9
. Από Bacharach μέχρι Μάιντς (ότι προλάβετε έχει πάρα πολλά. Ίσως είναι καλύτερα διανυκτέρευση στο Μαιντς στο γυρισμό, αντί για την πρώτη ημέρα και από εκεί ημερήσια στο Idstein. Ίδια απόσταση είναι μέχρι αεροδρόμιο.

ΥΓ. Χοντρικά σύμφωνα με το πρόγραμμα σας πρότεινα τα συγκεκριμένα. Και 15 ημέρες να είχατε πάλι λίγες θα ήτανε!
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.826
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@escursione σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου.
Την Χαϊδελβέργη την έχουμε επισκεφθεί στο παρελθόν γυρνώντας από Στρασβούργο σε Φρανκφούρτη. Όσο για διανυκτέρευση στην Φρανκφούρτη θα το μελετήσω.
Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν κάνω μία μόνο διανυκτέρευση είτε στο Boppard είτε στο Bacharach ποιο από τα δύο θα πρότεινες.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
@escursione σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου.
Την Χαϊδελβέργη την έχουμε επισκεφθεί στο παρελθόν γυρνώντας από Στρασβούργο σε Φρανκφούρτη. Όσο για διανυκτέρευση στην Φρανκφούρτη θα το μελετήσω.
Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν κάνω μία μόνο διανυκτέρευση είτε στο Boppard είτε στο Bacharach ποιο από τα δύο θα πρότεινες.
Boppard
 

The_Wanderer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
16
@The_Wanderer καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Είδα ότι είσαι από Φρανκφούρτη οπότε δράττομαι της ευκαιρίας να σε παρακαλέσω εάν μπορείς να με βοηθήσεις όταν θα έχεις χρόνο σε κάποιες από τις απορίες μου για το οδικό ταξίδι που οργανώνω στην περιοχή του μέσου Ρήνου. Εάν διαβάσεις τα παραπάνω ποστ θα καταλάβεις τί εννοώ.
@makisg καλώς σας βρήκα!

Δυστυχώς είμαι ο πλέον ακατάλληλος να βοηθήσω για το συγκεκριμένο ταξίδι που ετοιμάζετε. Δεν έχει τύχει να επισκεφτώ καθόλου τα χωριά του μέσου Ρήνου!

Στη Φρανκφούρτη είμαστε σχετικά καινούριοι. Πάντως το Μάιο που έρχεστε, στη Φρανκφούρτη είναι 08.05. με 17.05. το Opernplatzfest (υπαίθρια γιορτή της πλατείας τη Όπερας). Στην πλατεία της παλιάς όπερας, που είναι έτσι κι αλλιώς από τα πιο όμορφα spots στο κέντρο της Φρανκφούρτης, στήνονται πάγκοι με γερμανικό Street food και άφθονο τοπικό κρασί και δημιουργείται πολύ ωραία ατμόσφαιρα το απόγευμα-βραδάκι. Αν είστε εδώ εκείνες τις μέρες, αξίζει να το επισκεφτείτε.

Επίσης, το Σάββατο 04.05. είναι η Νύχτα των Μουσείων, 19:00 - 2:00 είναι τα μουσεία της πόλης δωρεάν σε όλους: και αυτό το event με πολύ κόσμο και ωραία vibes στους δρόμους της πόλης.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.934
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.732
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Άψογα!
Ευχαριστώ πολύ.
ρίξε και μια ματιά και στο κτίριο του χρηματιστηρίου στο κέντρο και βγάλε μια φωτογραφία με τα μπρούτζινα αγάλματα της αρκούδας και του ταύρου. Επίσης στη κορυφή της σιδερένιας γέφυρας έχει μια επιγραφή με φράση στα αρχαία Ελληνικά από την Οδύσσεια του Ομήρου.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.732
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
ρίξε και μια ματιά και στο κτίριο του χρηματιστηρίου στο κέντρο και βγάλε μια φωτογραφία με τα μπρούτζινα αγάλματα της αρκούδας και του ταύρου. Επίσης στη κορυφή της σιδερένιας γέφυρας έχει μια επιγραφή με φράση στα αρχαία Ελληνικά από την Οδύσσεια του Ομήρου.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom