Φωτογραφίες

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Αυτα τα κοκκινα στη πρωτη φωτογραφια τι ειναι;
Και το ζωακι στη τελευταια; :) Μου αρεσουν πολυ οσα γραφεις, να περνας καλα κ να μας γραφεις κι αλλα.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Αυτα τα κοκκινα στη πρωτη φωτογραφια τι ειναι;
Και το ζωακι στη τελευταια; :) Μου αρεσουν πολυ οσα γραφεις, να περνας καλα κ να μας γραφεις κι αλλα.
Γεια σου manelaki!
Στην πρώτη φωτογραφία οι κορδελίτσες δείχνουν το όριο της έκτασης (crown land) που μισθώνει μια πετρελαιοπαραγωγική εταιρεία από το κράτος για να αντλήσει πετρέλαιο. Συνήθως είναι ένα τετράγωνο 120 επί 120 μέτρα. Εμείς βάλαμε τις κορδελίτσες και ανοίξαμε αυτό το διάδρομο με το αλυσοπρίονο για να είναι διακριτό από τους μπουλντοζιέρηδες.
Το ζωάκι στην τελευταία φωτογραφία είναι ένα moose- <<αμερικάνικη έλαφος>> , χαχα. Αγνώστου φύλου και λοιπών στοιχείων:p

Σ'ευχαριστώ που κοιτάς κατά δω.:shock:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες! Ανυπομονω να δω κι αλλες φωτογραφιες. Διαβαζω ενα ενα ολα τα θεματα σου κι ειλικρινα μου αρεσουν οι πληροφοριες που μας δινεις ακομα και για τη δουλεια σου εκει. Ποσο δυσκολο ειναι να παει κανεις για δουλεια στο Καναδα χωρις να εχει την υπηκοοτητα;
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες! Ανυπομονω να δω κι αλλες φωτογραφιες. Διαβαζω ενα ενα ολα τα θεματα σου κι ειλικρινα μου αρεσουν οι πληροφοριες που μας δινεις ακομα και για τη δουλεια σου εκει. Ποσο δυσκολο ειναι να παει κανεις για δουλεια στο Καναδα χωρις να εχει την υπηκοοτητα;
Καλά, μόλις την είδα την απάντησή σου!
Κοίτα, εγώ ως φοιτητής ήρθα εδώ, έκανα αίτηση για μετοίκηση και την πήρα μετά από τρία χρόνια. Πολλοί λένε πως την παίρνουν σε δύο χρόνια. Όλο αυτό έχει να κάνει με τον επαγγελματικό κλάδο που έχεις επιλέξει, αφού η κυβέρνηση προσπαθεί να ελέγξει την αγορά εργασίας και να την προστατεύσει από κορεσμό. Διατηρούν μια λίστα με επιθυμητά επαγγέλματα στο Welcome to the National Occupational Classification 2011

Αν το επάγγελμά σου είναι σ'αυτή τη λίστα, τότε μπορείς να κάνεις άιτηση. Αν όχι, τότε είναι εγγυημένο πως θα σου αρνηθούν. Η λίστα αλλάζει κάθε χρόνο.

Γενικά για μόνιμη μετανάστευση, δέχονται δύο μεγάλες κατηγορίες επαγγελματιών: Η μία είναι επιχειρηματίες (που σημαίνει πως πρέπει να αποδείξεις πως έχεις κεφάλαιο για να ανοίξεις δική σου επιχείρηση) και η άλλη είναι οι πτυχιούχοι (4 χρόνια σπουδών συν τουλάχιστον ένας χρόνος εμπειρίας στον κλάδο).

Για προσωρινή άδεια εργασίας, χρειάζεται να έχεις βρει εργοδότη που να σου προσφέρει θέση έργασίας και σύμφωνητικό από την κυβέρνηση (LMO letter) για να σου εκδοθεί άδεια εργασίας για 1 ή δύο χρόνια, με δυνατότητα ανανέωσης.

Βασικά είναι διαδικασία για γερά νεύρα, αλλά αξίζει. Πολλοί φοβούνται πως θα χάσουν τα λίγα που έχουν ήδη, αλλά διαφωνώ, μόνο κερδισμένος βγαίνεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γεια σου manelaki!
Στην πρώτη φωτογραφία οι κορδελίτσες δείχνουν το όριο της έκτασης (crown land) που μισθώνει μια πετρελαιοπαραγωγική εταιρεία από το κράτος για να αντλήσει πετρέλαιο. Συνήθως είναι ένα τετράγωνο 120 επί 120 μέτρα. Εμείς βάλαμε τις κορδελίτσες και ανοίξαμε αυτό το διάδρομο με το αλυσοπρίονο για να είναι διακριτό από τους μπουλντοζιέρηδες.
Το ζωάκι στην τελευταία φωτογραφία είναι ένα moose- <<αμερικάνικη έλαφος>> , χαχα. Αγνώστου φύλου και λοιπών στοιχείων:p

Σ'ευχαριστώ που κοιτάς κατά δω.:shock:
To moose ειναι αυτο που λεμε η αλκη ....συγγενεις μου μεταναστες στον Καναδα ...ελεγαν ..βγηκα για κυνηγι και βαρεσα ενα μουσι....:haha::haha:

Welcome back my friend!!
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
To moose ειναι αυτο που λεμε η αλκη ....συγγενεις μου μεταναστες στον Καναδα ...ελεγαν ..βγηκα για κυνηγι και βαρεσα ενα μουσι....:haha::haha:

Welcome back my friend!!
Η φάση με την άλκη, τα elk και τα caribou είναι αστεία, βασικά και κάπως μπερδεμένη. Σωστά όμως λες, βάσει του επιστημονικού τους ονόματός τους moose=άλκη. Η <<καναδική έλαφος>> (cervus canadensis), ή elk, ονομάζεται άλκη στην Ευρασία, αφού δεν υπάρχει moose εκεί.
:haha: Το κάτω κάτω της γραφής είναι πως όλα έχουν νοστιμότατο κρέας (caribou ή reindeer δεν έχω φάει, είναι προστατευόμενο είδος) !!!
Τώρα μου μένει να δοκιμάσω κρέας αρκούδας, ίσως στο επόμενο ταξίδι σε Cree Reserve.

Κατά τ' άλλα, οι Έλληνες εδώ λένε αρκετά τέτοια: η πίσω γιάρδα, το κάρο, το στέκι, η σάινα, το γκαζοστέισον, το φλόρι.:haha::haha::haha::haha:


Στη φωτό φαίνεται το εστιατόριο που έφαγα elk burgers. MMMMmm
 

Attachments

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ένας σκύμνος (λιοντάρι του βουνού, cougar) και ένα wapiti, ή αλλιώς elk. Νοστιμότατο κρέας. Τοποθεσία Grande Cache, HWY 40.
 

Attachments

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
βάλε το μπάρμπεκιου να ανάβει και ερχόμαστε.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Βασικά έχω ελάφι στην κατάψυξη! Το ξεπαγώνω και κοπιάστε (αλήθεια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.177
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom