Ηνωμένο Βασίλειο Φωτορεπορτάζ στο Χιονισμένο Λονδίνο...

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...

Επόμενη μέρα και... ζούσαμε σαν σε dejavu την προηγούμενη. Ετοιμασία βαλίτσας, παράδοση στη reception και βόλτα στην πόλη. Τα ίδια λέγαμε και χθες και μας προέκυψε bonus μερούλα, λόγω του χιονιού...

Ε, τα ψέματα τελειώνουν όμως, ο καιρός δείχνει καλός, στο Heathrow όλα πετάνε κι εμείς ξεκινάμε για τις τελευταίες (ναι! ναι! σήμερα είναι οι τελευταίες!) βόλτες στην πόλη...

Το Green Park είχε γίνει... White Park



Στo Buckingham ξεχώριζες μόνο τις στολές των φρουρών...



...και στο St James Park παραλίγο να... περπατήσω πάνω στη λίμνη.



Συνέχισα τη βόλτα μου, αντικρίζοντας για άλλη μία φορά τον αγαπημένο μου Μεγάλο Μπεν...



Τα χιόνια είχαν αρχίσει να λιώνουν γρήγορα, λόγω της υγρασίας, οι εικόνες όμως κι αυτά που απαθανάτισε η μηχανή μου, θα μείνουν στη μνήμη μου για πολύ καιρό...

Το βράδυ (έστω και με 2 ώρες καθυστέρηση) πετάξαμε πίσω στην Ελλάδα, επιστρέφοντας στους 20 βαθμούς... Ξεκινώντας το πρωί για τη δουλειά, έβγαλα κασκόλ και σκούφο από την τσάντα, χαμογελώντας... Για να δούμε πότε θα τα χρειαστώ στην Αθήνα...:cool:
 

Attachments

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Την επόμενη μέρα, ξυπνήσαμε αντικρίζοντας ένα τελείως διαφορετικό θέαμα από το ξενοδοχείο. Τα πάντα γύρω μας ήταν λευκά... και το πάρκο απέναντι είχε καλυφθεί από ένα ολόλευκο σεντόνι...



Καθώς το underground είχε σημαντικά προβλήματα, και οι περισσότερες γραμμές ήταν εκτός λειτουργίας, ξεκινήσαμε μια πρώτη βόλτα στο Earls Court, απολαμβάνοντας τον ασυνήθιστο καιρό και το διαφορετικό τοπίο.



Ο κόσμος το είχε καταχαρεί, τα παιδιά άρχισαν να κατακλύζουν τα πάρκα και να παίζουν χιονοπόλεμο. Εκείνο που δεν είχα συνειδητοποιήσει ακόμη είναι ότι το Λονδίνο είχε να δει τόσο χιόνι από το 1991...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Σιγά σιγά, ευτυχώς κάποιες γραμμές άρχισαν να τίθενται σε λειτουργία. Ευτυχώς, γιατί ήταν η τελευταία μου μέρα (νόμιζα!) στο Λονδίνο (και τα γενέθλια μου!) και, όσο κι αν μου άρεσε το χιονισμένο Earls Court, ήθελα να κάνω κάποιες τελευταίες χαλαρωτικές βόλτες στην πόλη... Το Λονδίνο, αν και τόσο διαφορετικό από την προηγούμενη μέρα, ήταν πραγματικά πανέμορφο...




Στο Covent Garden έκανες πατινάζ έξω από την αγορά... και στη Leicester Square ο σταθμός είχε αποκτήσει διαφορετική όψη...



Στην Chinatown ο στολισμός είχε αποκτήσει ένα λευκό καπελάκι...



...και στο Piccadilly Circus, το χιόνι έδινε ακόμη πιο μαγικό χρώμα στην αγαπημένη πλατεία...

 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Στη Regent Street αλλά και την Oxford, πολλά μαγαζιά είχαν σημειώματα ότι δε θα λειτουργήσουν λόγω του ασυνήθιστου χιονιά...



Στο Carnaby Street, ήταν ώρα για ακόμη λίγο πατινάζ στον σχεδόν αδιάβατο δρόμο...



...ενώ στο Soho ήμουν έτοιμη να ψάξω να βρω μαγαζί με χιονοπέδιλα..


Μια άδικη βόλτα στο Heathrow (καθώς είχα μια ανεξήγητη σιγουριά ότι δεν θα επηρέαζε καθόλου τις πτήσεις αυτό το χιόνι στην πόλη :rolleyes:) και... πάλι επιστροφή στο Λονδίνο (καθώς φυσικά δεν πετάξαμε :cool:), για έξοδο γενεθλίων και bonus μια μερούλα στην αγαπημένη μου πόλη!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Επόμενη μέρα και... ζούσαμε σαν σε dejavu την προηγούμενη. Ετοιμασία βαλίτσας, παράδοση στη reception και βόλτα στην πόλη. Τα ίδια λέγαμε και χθες και μας προέκυψε bonus μερούλα, λόγω του χιονιού...

Ε, τα ψέματα τελειώνουν όμως, ο καιρός δείχνει καλός, στο Heathrow όλα πετάνε κι εμείς ξεκινάμε για τις τελευταίες (ναι! ναι! σήμερα είναι οι τελευταίες!) βόλτες στην πόλη...

Το Green Park είχε γίνει... White Park



Στo Buckingham ξεχώριζες μόνο τις στολές των φρουρών...



...και στο St James Park παραλίγο να... περπατήσω πάνω στη λίμνη.



Συνέχισα τη βόλτα μου, αντικρίζοντας για άλλη μία φορά τον αγαπημένο μου Μεγάλο Μπεν...



Τα χιόνια είχαν αρχίσει να λιώνουν γρήγορα, λόγω της υγρασίας, οι εικόνες όμως κι αυτά που απαθανάτισε η μηχανή μου, θα μείνουν στη μνήμη μου για πολύ καιρό...

Το βράδυ (έστω και με 2 ώρες καθυστέρηση) πετάξαμε πίσω στην Ελλάδα, επιστρέφοντας στους 20 βαθμούς... Ξεκινώντας το πρωί για τη δουλειά, έβγαλα κασκόλ και σκούφο από την τσάντα, χαμογελώντας... Για να δούμε πότε θα τα χρειαστώ στην Αθήνα...:cool:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Αχ, Αθηνέζοι... λες και δεν έχουν ξαναδεί χιόνι!! :haha::haha::haha:
Ωραίες οι εικόνες από το χιονισμένο Λονδίνο αν και όχι και ΤΟΣΟ χιονισμένο!! :D
Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια όταν έμενα στην Αγγλία την αντίδραση κάποιων φίλων Ινδών όταν είδαν χιόνι για πρώτη φορά στη ζωή τους!!

Φέτος χιόνισε εδώ 3-4 φορές κάτι που δεν συνηθίζετε γενικά. Την πρώτη φορά όλοι είχαν ενθουσιαστεί, ο κόσμος δεν πήγαινε στη δουλειές τους γιατί δεν μπορούσαν να οδηγήσουν κτλ. Σε ένα καφέ συνάντησα ένα παιδί που είχε μεγαλώσει στη Μινεσότα και γέλαγε με τους Ορεγκόνιανς που με 10-15 πόντους χιόνι φέραν την καταστροφή! Όταν μετά από μερικές μέρες όμως το χιόνι έφτασε τους 30+ πόντους, όλοι είχαν στραβώσει και παρακάλαγαν να λιώσουν!! :lol:

Όσο για κρύο.. ο αδερφός της κοπέλας μου μένει με την οικογένεια του στην Αλάσκα. Είδα λοιπόν μια φωτογραφία τους, δίπλα σε μια από αυτές τις ηλεκτρονικές πινακίδες που έχουν στο δρόμο και αναγράφει την ώρα και τη θερμοκρασία... Η θερμοκρασία που έγραφε..... -40C. Ακόμα δεν μπορώ να πιστεψω πως μπορούν να ζουν άνθρωποι εκεί!!

χεχε, ξέφυγα τελείως.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αυτό θα πει άμεση ανταπόκριση στην παραγγελιά!! :clap:

Ευχαριστούμε πολύ. :)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
mpiftex, πολύ γλαφυρές οι εικόνες που περιγράφεις...
Κι εγώ, όταν άρχισε να πέφτει το χιόνι, πίστεψα πως θα είναι μια συνηθισμένη εικόνα για την πόλη. Ε, δεν έχω εντρυφήσει και στον καιρό στη βρετανική πρωτεύουσα, λέω οκ... φημίζεται για τις βροχές του, αλλά δε θα χιονίζει και πού και πού; βόρεια είναι... θα είναι συνηθισμένοι... Ήταν μεγάλη η έκπληξή μου όταν άκουσα ότι τόση ποσότητα είχε να πέσει από το '91 (!), όπως και όταν ξύπνησα την επόμενη μέρα και αντιλήφθηκα την κατάσταση που είχε δημιουργηθεί στην πόλη.
Όλα τα κανάλια λέγανε για τον καιρό (με τίτλους περί "snow chaos"), το tube είχε σχεδόν σταματήσει.. (το πρωί μόνο η Victoria Line λειτουργούσε ολόκληρη!), τα buses είχαν εξαφανιστεί από τους δρόμους και οι μισοί Λονδρέζοι (τελικά!) δεν είχαν πάει στις δουλειές τους.

Στο βρετανικό Μουσείο, όπου πήγε η παρέα μου, λειτουργούσαν ελάχιστες πτέρυγες, καθώς δεν είχαν υπαλλήλους να καλύψουν όλο το μουσείο και γενικά η πόλη υπολειτουργούσε...

Βέβαια, τα χιόνια άρχισαν να λιώνουν πάρα πολύ γρήγορα... τη δεύτερη μέρα τα πράγματα ήταν σημαντικά βελτιωμένα... έβλεπες αλάτι παντού... γενικά, δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα στις μετακινήσεις... (ίσως κάποιες φορές χρειάστηκα κάποιες ανταποκρίσεις παραπάνω, δεδομένου ότι κάποια κομμάτια του tube ήταν κλειστά αλλά οκ)
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Καλό νήμα!

Προε mpiftex να αναφέρω οτι στη Μινεάπολη χιονίζει απο Οκτώμβρη μέχρι Απρίλη πάρα πολύ και μ.ο θερμοκρασίες έχει -16βαθμούς.Πολύ πιο κρύο και απο Αλάσκα γενικώς.Αλλά η ζωή στη Μινεάπολη είναι νέκρα όμως.Μόνο ενα τεράστιο τρισάθλιο εμπορικό κέντρο.Μόνο οι πεθαμένοι ζουν εκεί.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Προε mpiftex να αναφέρω οτι στη Μινεάπολη χιονίζει απο Οκτώμβρη μέχρι Απρίλη πάρα πολύ και μ.ο θερμοκρασίες έχει -16βαθμούς.Πολύ πιο κρύο και απο Αλάσκα γενικώς.Αλλά η ζωή στη Μινεάπολη είναι νέκρα όμως.Μόνο ενα τεράστιο τρισάθλιο εμπορικό κέντρο.Μόνο οι πεθαμένοι ζουν εκεί.
Είσαι σίγουρος; Ξέρω πως ο χειμώνας στη Μινεσότα είναι βαρύς αλλά όχι όσο στην Αλάσκα.
-16 που λες είναι ο μ.ο. χαμηλότερης θερμοκρασίας, στην Αλάσκα είναι -30.

Σήμερα για παράδειγμα οι θερμοκρασίες στις 2 πολιτείες:
Alaska: από -28 έως -32
Minesota: από 2 έως -5
Υπάρχει μια σημαντική διαφορά! Στους -5 μπορείς να κυκλοφορήσεις, στους -32 όχι!! :lol:

Όπως και να'χει είμαστε τελείως εκτός θέματος!! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom